Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανένας πότε θα βγούν τα αποτελέσματα??
 

Mike_goul

Νεοφερμένος

Ο Mike_goul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Πέρασα φέτος με πανελλήνιες στο φυσικό Ιωαννίνων με 13987 μόρια ενώ η βάση στην Θεσσαλονίκη είναι στο 14300. Έκανα αίτηση με μεταγραφή έχοντας 4 μόρια, 3 από εισόδημα και 1 από ποσοστό αναπηρίας συγγενή με 67% και άνω. Πιστεύετε μπορώ να πάρω την μεταγραφή?
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Πέρασα φέτος με πανελλήνιες στο φυσικό Ιωαννίνων με 13987 μόρια ενώ η βάση στην Θεσσαλονίκη είναι στο 14300. Έκανα αίτηση με μεταγραφή έχοντας 4 μόρια, 3 από εισόδημα και 1 από ποσοστό αναπηρίας συγγενή με 67% και άνω. Πιστεύετε μπορώ να πάρω την μεταγραφή?


Δεν ξέρω πόσο θα αλλάξουν οι βάσεις αλλά πέρυσι ήταν 5 μόρια...
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Πέρασα φέτος με πανελλήνιες στο φυσικό Ιωαννίνων με 13987 μόρια ενώ η βάση στην Θεσσαλονίκη είναι στο 14300. Έκανα αίτηση με μεταγραφή έχοντας 4 μόρια, 3 από εισόδημα και 1 από ποσοστό αναπηρίας συγγενή με 67% και άνω. Πιστεύετε μπορώ να πάρω την μεταγραφή?


Πέρυσι η βάση ήταν τα 5 μόρια, οποτε λίγο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις :)

Παιδιά, ξέρετε που μπορούμε να βρούμε πόσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή σε κάθε σχολή;
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το σύστημα μου θυμίζει τις πανελλήνιες. Αποτελεσματα που μπορούν να βγουν σε δευτερόλεπτα, κάνουν εβδομάδες να βγουν...
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Πριν κάτι εβδομάδες πήγα στην ρουμανική πρεσβεία για να βγάλω το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και μου είπαν ότι επειδή είμαι 18 Πρέπει να βγάλω ξεχωριστό από αυτό των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου. Είπα όμως πως σκοπός αυτού είναι αποδειχθεί πως έχω αδελφή και μου είπαν πως μπορούν να βγάλουν φωτοτυπία το παλιό πιστοποιητικό και να βάλουν ως ημερομηνία το 2019 ( να σημειωθεί ότι το πιστοποιητικό μεταφράζεται σε βιβλιάριο)! Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επίσης στο μεταφρασμένο έγγραφο λέει πως το βιβλιάριο εκδόθηκε το 2013.
 
Τελευταία επεξεργασία:

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Πριν κάτι εβδομάδες πήγα στην ρουμανική πρεσβεία για να βγάλω το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και μου είπαν ότι επειδή είμαι 18 Πρέπει να βγάλω ξεχωριστό από αυτό των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου. Είπα όμως πως σκοπός αυτού είναι αποδειχθεί πως έχω αδελφή και μου είπαν πως μπορούν να βγάλουν φωτοτυπία το παλιό πιστοποιητικό και να βάλουν ως ημερομηνία το 2019 ( να σημειωθεί ότι το πιστοποιητικό μεταφράζεται σε βιβλιάριο)! Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επίσης στο μεταφρασμένο έγγραφο λέει πως το βιβλιάριο εκδόθηκε το 2013.

Καλύτερα να πάρεις στο υπουργείο να ρωτήσεις :)
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!Λοιπόν έχω περάσει στο τμήμα γεωπονία και ιχθυολογίας βόλου και έχω αιτηθεί έχοντας 6 μόρια μεταγραφή για το τμήμα γεωπονίας του αριστοτελειου πανεπιστημιου..Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση σε περίπτωση που πάρω την μεταγραφή θα μπορέσω να ακολουθήσω τον κλάδο φυτικής παράγωγης? Και κάτι ακόμα σε περίπτωση που δεν πάρω την μεταγραφή το πτυχίο θα είναι ιχθυολόγου η γεωπόνου??
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά SOS! Την επόμενη εβδομάδα λένε ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. Εγώ όμως την Πέμπτη έχω πρόοδο λέτε να προλάβω? Με το που μας δεχτούν θα αργήσουμε να εγγραφουμε?
 

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ποτέ θα βγουν τα αποτελέσματα γνωρίζετε τίποτα ;
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πόσες πιθανότητες έχω για να πάρω μετεγγραφή από φυσικό Λαμίας στο φυσικό ΑΠΘ με 6 μόρια ;
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά SOS! Την επόμενη εβδομάδα λένε ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. Εγώ όμως την Πέμπτη έχω πρόοδο λέτε να προλάβω? Με το που μας δεχτούν θα αργήσουμε να εγγραφουμε?

Αν δεν κάνω λάθος από την ώρα που παίρνει κάποιος μεταγραφή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες αρχίζουν οι εγγραφές για την σχολή που μεταφέρθηκε Ο αιτών, συνεπώς και πρόοδο να γράψεις δεν θα έχει κανέναν νόημα γιατί η άλλη σχολή που (αν με το καλό) πάρεις μεταγραφή θα έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών (πιθανότατα) και άλλη ύλη, όποτε είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Με άλλα λόγια αν πάρεις μεταγραφή αυτό που μου έχουν πει τουλάχιστον είναι οτι ξεκινας από το β εξάμηνο ουσιαστικά γιατί δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του Α εξαμήνου Αφού το εξάμηνο επί της ουσίας έχει λήξει
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος από την ώρα που παίρνει κάποιος μεταγραφή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες αρχίζουν οι εγγραφές για την σχολή που μεταφέρθηκε Ο αιτών, συνεπώς και πρόοδο να γράψεις δεν θα έχει κανέναν νόημα γιατί η άλλη σχολή που (αν με το καλό) πάρεις μεταγραφή θα έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών (πιθανότατα) και άλλη ύλη, όποτε είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Με άλλα λόγια αν πάρεις μεταγραφή αυτό που μου έχουν πει τουλάχιστον είναι οτι ξεκινας από το β εξάμηνο ουσιαστικά γιατί δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του Α εξαμήνου Αφού το εξάμηνο επί της ουσίας έχει λήξει


Αυτό που λες ισχύει αλλά εγώ θα συμβούλευα όσα παιδιά πάρουν μετεγγραφή να παρακολουθήσουν ότι μπορούν από τα μαθήματα της νέας σχολής, να γνωρίσουν τους καθηγητές, να δουν τι παίζει με την ύλη και τα βιβλία και να συμμετάσχουν κανονικά στις εξετάσεις. Ναι είναι πιθανόν να μην περάσουν τα μαθήματα αλλά θα πάρουν μια καλή ιδέα για την ύλη και τη μορφή των θεμάτων και αυτό θα τους βοηθήσει στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου ή όποτε δώσουν τα μαθήματα. Επιπλέον αναλόγως με τη σχολή μπορεί να υπάρχουν μαθήματα που κάποιος μπορεί να περάσει, πχ. ένα υποχρεωτικό μάθημα ξένης γλώσσας ή ένα μάθημα που υπήρχε στην αρχική σχολή και κάποιος το παρακολούθησε εκεί ίσως να υπάρχει και στη νέα. Επιπλέον, το να πάτε στα μαθήματα σας βοηθά να γνωριστείτε καλύτερα με τους συμφοιτητές σας. Ακόμη και αν σπουδάσετε στην πόλη σας και έχετε ήδη παρέες πάντα είναι καλό να γνωρίζει κανείς νέα άτομα.
 

Agaph01

Νεοφερμένος

Η Agaph01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας, όταν εκτυπώνεις την αίτηση μετεγγραφής, υπάρχει και δευτερη σελίδα η οποία χρειάζεται υπογραφή. Θα πρέπει να πάω στο ΚΕΠ της περιοχής μου να την υπογράψω ή εάν πάρω τελικά την μετεγγραφή θα την υπογράψω στην σχολή όταν καταθέσω τα δικαιολογητικά;
Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά!!!
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν λεει κατι για βεβαιωση γνησιου υπογραφης θα πρεπει να πας στο ΚΕΠ.
 

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μάθατε τίποτα καινούργιο για τις μετεγγραφές ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ
«Ετοιμάζουμε ένα νέο πλαίσιο για τις μετεγγραφές, που θα ισχύσει από τις επόμενες χρονιές το οποίο θα είναι πιο ορθολογικό στη βάση κοινωνικών κριτηρίων» δήλωσε η Υπουργός Παιδείας, Νίκη Κεραμέως σήμερα σε πρωινή εκπομπή, τονίζοντας πως την παρούσα ακαδημαϊκή χρονιά θα τηρηθεί το ισχύον πλαίσιο. Η Υπουργός Παιδείας είπε χαρακτηριστικά πως «για παράδειγμα ένας φοιτητής που συγκεντρώνει 9.000 μόρια, δεν είναι σωστό να κάνει μετεγγραφή σε μια σχολή στην οποία πρέπει κανείς να μπει με 19.500 μόρια. Τελικά, θα μπορεί να αποφοιτήσει αυτό το παιδί από το πανεπιστήμιο; Και τι επίπτωση θα έχει αυτό συνολικά στην εκπαιδευτική διαδικασία». Ως προς το νέο πλαίσιο των μετεγγραφών η υπουργός είπε πως «είναι κάτι το οποίο θα συζητήσουμε σε μεγάλο βαθμό με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς και με τα πολιτικά κόμματα». Να αναφερθεί πως το προηγούμενο διάστημα ο υφυπουργός Παιδείας, Βασίλης Διγαλάκης, αναφέρθηκε στη θέσπιση ως κριτηρίου τη βαθμολογία για να εγκριθεί μία μετεγγραφή.
https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/μετεγγραφές/17272-2019-έρχεται-νέο-πλαίσιο-για-τις-μετεγγραφές

Πηγή: Foititikanea.gr











https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/μετεγγραφές/17272-2019-έρχεται-νέο-πλαίσιο-για-τις-μετεγγραφές
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε να ανέβει φέτος η βάση στο χημικό της Αθήνας ; πέρυσι ήταν 6 μόρια και φέτος θα υπάρχουν αιτήσεις και από το νεοσύστατο τμήμα στην Καβάλα....

Τα φοιτητικά νέα εν τω μεταξύ έγραψαν ότι θα βγουν αυτή τη βδομάδα τα αποτελέσματα (τώρα αν όντως γίνει αυτό δεν το ξέρω).
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top