Τα πάντα για τις μετεγγραφές

pinakakos

New member

Η pinakakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά θα τα στείλεις στη σχολή σου αν η αίτηση σου γίνει δεκτή όχι από τώρα. Τότε φυσικά θα τα στείλεις στην επιλογή στην οποία έγινες δεκτός και όχι και στις δυο. Συνήθως μπορείς να τα στείλεις ταχυδρομικώς αλλά επειδή αυτό είναι ζήτημα της σχολής θα υποβάλεις σχετική ερώτηση στη γραμματεία .
ευχαριστω!!

StamaS

New member

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τελικά πόσες είναι όλες οι αιτήσεις ;

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.

than.bimp

New member

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας και πάλι,
Έκανα την αίτηση και όλα πήγαν καλά.Το θέμα μου είναι ότι δήλωσα αναπηρία =>67% αδελφού (το οποίο ισχύει κανονικά,υπάρχει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ),αλλά ο αδερφός μου είναι ετεροθαλής και επομένως ανήκει στην μερίδα του πατέρα του και όχι του δικού μου,συνεπώς δεν εμφανίζεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου.Ο αδερφος μου ειναι προστατευόμενο μέλος της μητέρας μου,μαζί με εμένα.
Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα και να μου απορρίψουν την μεταγγραφή στο τέλος;
:/

Mitsarasss7

New member

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έκανα την αίτηση και όλα πήγαν καλά.Το θέμα μου είναι ότι δήλωσα αναπηρία =>67% αδελφού (το οποίο ισχύει κανονικά,υπάρχει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ),αλλά ο αδερφός μου είναι ετεροθαλής και επομένως ανήκει στην μερίδα του πατέρα του και όχι του δικού μου,συνεπώς δεν εμφανίζεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου.Ο αδερφος μου ειναι προστατευόμενο μέλος της μητέρας μου,μαζί με εμένα.
Για ποια σχολή;

Λένω

Well-known member

Λένω

Well-known member

Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορείς να το ρωτήσεις στον Δήμο. Ο αδελφός σου μπορεί να είναι γραμμένος και στις δύο μερίδες. Αν λοιπόν εκτός από την μερίδα του πατέρα του, είναι γραμμένος και στην μερίδα της μητέρας σου (με τα στοιχεία του πατέρα του) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν τελικά αυτό δεν γίνεται, θα πρέπει να το αποδείξεις με επίσημα δικαιολογητικά (ρώτησε στον Δήμο τι πρέπει να κάνεις).

Τελευταία επεξεργασία:

than.bimp

New member

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορείς να το ρωτήσεις στον Δήμο. Ο αδελφός σου μπορεί να είναι γραμμένος και στις δύο μερίδες. Αν λοιπόν εκτός από την μερίδα του πατέρα του, είναι γραμμένος και στην μερίδα της μητέρας σου (με τα στοιχεία του πατέρα του) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν τελικά αυτό δεν γίνεται, θα πρέπει να το αποδείξεις με επίσημα δικαιολογητικά (ρώτησε στον Δήμο τι πρέπει να κάνεις).
Πήγα σήμερα στο δημαρχίο και πρόσθεσαν στις σημειώσεις οτι η μητέρα μου έχει τέκνο απο προηγούμενο γάμο.Ελπίζω να τους κάνει.

Λένω

Well-known member

Πήγα σήμερα στο δημαρχίο και πρόσθεσαν στις σημειώσεις οτι η μητέρα μου έχει τέκνο απο προηγούμενο γάμο.Ελπίζω να τους κάνει.

Μια χαρά! ΄Εγγραψαν και το ονοματεπώνυμο του αδελφού σου ώστε να ταυτοποιήσουν ότι είναι το ίδιο όνομα με αυτό που αναφέρεται στο πιστοποιητικό του ΚΕΠΑ;

than.bimp

New member

Hipoo

New member

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανένας πότε θα βγούν τα αποτελέσματα??

Mike_goul

New member

Ο Mike_goul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Πέρασα φέτος με πανελλήνιες στο φυσικό Ιωαννίνων με 13987 μόρια ενώ η βάση στην Θεσσαλονίκη είναι στο 14300. Έκανα αίτηση με μεταγραφή έχοντας 4 μόρια, 3 από εισόδημα και 1 από ποσοστό αναπηρίας συγγενή με 67% και άνω. Πιστεύετε μπορώ να πάρω την μεταγραφή?

Throwayacc19

New member

Ο Throwayacc19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Πέρασα φέτος με πανελλήνιες στο φυσικό Ιωαννίνων με 13987 μόρια ενώ η βάση στην Θεσσαλονίκη είναι στο 14300. Έκανα αίτηση με μεταγραφή έχοντας 4 μόρια, 3 από εισόδημα και 1 από ποσοστό αναπηρίας συγγενή με 67% και άνω. Πιστεύετε μπορώ να πάρω την μεταγραφή?

Δεν ξέρω πόσο θα αλλάξουν οι βάσεις αλλά πέρυσι ήταν 5 μόρια...

wannabelawyer

Member

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Πέρυσι η βάση ήταν τα 5 μόρια, οποτε λίγο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις :)

Παιδιά, ξέρετε που μπορούμε να βρούμε πόσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή σε κάθε σχολή;

Mitsarasss7

New member

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το σύστημα μου θυμίζει τις πανελλήνιες. Αποτελεσματα που μπορούν να βγουν σε δευτερόλεπτα, κάνουν εβδομάδες να βγουν...

Eugen

New member

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Πριν κάτι εβδομάδες πήγα στην ρουμανική πρεσβεία για να βγάλω το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και μου είπαν ότι επειδή είμαι 18 Πρέπει να βγάλω ξεχωριστό από αυτό των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου. Είπα όμως πως σκοπός αυτού είναι αποδειχθεί πως έχω αδελφή και μου είπαν πως μπορούν να βγάλουν φωτοτυπία το παλιό πιστοποιητικό και να βάλουν ως ημερομηνία το 2019 ( να σημειωθεί ότι το πιστοποιητικό μεταφράζεται σε βιβλιάριο)! Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επίσης στο μεταφρασμένο έγγραφο λέει πως το βιβλιάριο εκδόθηκε το 2013.

Τελευταία επεξεργασία:

wannabelawyer

Member

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Πριν κάτι εβδομάδες πήγα στην ρουμανική πρεσβεία για να βγάλω το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και μου είπαν ότι επειδή είμαι 18 Πρέπει να βγάλω ξεχωριστό από αυτό των υπολοίπων μελών της οικογένειας μου. Είπα όμως πως σκοπός αυτού είναι αποδειχθεί πως έχω αδελφή και μου είπαν πως μπορούν να βγάλουν φωτοτυπία το παλιό πιστοποιητικό και να βάλουν ως ημερομηνία το 2019 ( να σημειωθεί ότι το πιστοποιητικό μεταφράζεται σε βιβλιάριο)! Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Επίσης στο μεταφρασμένο έγγραφο λέει πως το βιβλιάριο εκδόθηκε το 2013.
Καλύτερα να πάρεις στο υπουργείο να ρωτήσεις :)

Χρήστες Βρείτε παρόμοια