Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρωτας αν ειναι υποχρεωτικο γενικως;φυσικα!δεν εχει να κανει με το αν εχουν καποιο διαμερισμα η οχι...το πιστοποιητικο το βγαζεις απο την χωρα την οποια καταγεσαι και επειτα εδω κανεις μεταφραση


Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου!Μήπως μπορείς να μου πεις από που μπορώ να ζητήσω το Ε9??
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση όσον αφορά τις μεταγραφές..Στην πλατφόρμα είχαμε την δυνατότητα να επιλέξουμε δυο αντίστοιχα πανεπιστήμια με το πανεπιστήμιο που περάσαμε...Όταν κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις για να μπει στην πρώτη επιλογή υπάρχει περίπτωση να τον βάλουν στην δεύτερη επειδή υπάρχουν περισσότερες θέσεις?Και στην περίπτωση που εχουμε βάλει και στις δυο επιλογές πανεπιστήμια που εδρεύουν στην ίδια πόλη υπάρχει δυνατότητα ένστασης σε περίπτωση που μας βάλουνε στην δεύτερη επιλογή?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν χάνεις το εξάμηνο. Τα αποτελέσματα θα βγουν μέσα στο νοέμβριο οπότε έχεις δικαίωμα να συμμετάσχεις κανονικά στις εξετάσεις του ιανουαρίου (τουλάχιστον σε όσα μαθήματα δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση). Σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο να τα περάσεις αλλά το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις το έχεις. Τα εργαστήρια του α εξαμήνου πιθανόν θα τα παρακολουθήσεις στο χειμερινό εξάμηνο του επόμενου ακαδημαικού έτους, αλλά αυτό είναι και θέμα σχολής.

Επειδή το συγκεκριμένο με αφορά (αν με το καλό την πάρω την μεταγραφή), τα μάθηματα του Α εξαμηνου τα δίνω στην σχολή που πέρασα με πανελλήνιες; (διότι τα παρακολουθώ τώρα) και στην συνέχεια αναγνωρίζονται από το άλλο Πανεπιστήμιο που μεταγράφομαι;
 

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλή επιτυχία σε όλους καταρχην! Δεύτερον ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα ρημαδια τα αποτελέσματα ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση όσον αφορά τις μεταγραφές..Στην πλατφόρμα είχαμε την δυνατότητα να επιλέξουμε δυο αντίστοιχα πανεπιστήμια με το πανεπιστήμιο που περάσαμε...Όταν κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις για να μπει στην πρώτη επιλογή υπάρχει περίπτωση να τον βάλουν στην δεύτερη επειδή υπάρχουν περισσότερες θέσεις?Και στην περίπτωση που εχουμε βάλει και στις δυο επιλογές πανεπιστήμια που εδρεύουν στην ίδια πόλη υπάρχει δυνατότητα ένστασης σε περίπτωση που μας βάλουνε στην δεύτερη επιλογή?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Στην επιτροπή ενστάσεων εξετάζονται κατά προτεραιότητα οι περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να πάρει ένας υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα. Σ΄αυτήν την περίπτωση η επιτροπή μπορεί να αποφασίσει να μην λάβει υπόψη το κριτήριο των μορίων εισαγωγής και να εγκρίνει τη μετεγγραφή των αιτούντων.
Το πολεοδομικό συγκρότημα τόσο της Αθήνας όσο και της Θεσσαλονίκης νοείται ως μία πόλη οπότε αν είσαι τυχερός να έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις δύο επιλογές πανεπιστημίων της ίδιας πόλης και έτσι να αυξήσεις τις πιθανότητες να πάρεις μετεγγραφή, δεν νομίζω ότι θα δικαιωθείς αν κάνεις ένταση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Επειδή το συγκεκριμένο με αφορά (αν με το καλό την πάρω την μεταγραφή), τα μάθηματα του Α εξαμηνου τα δίνω στην σχολή που πέρασα με πανελλήνιες; (διότι τα παρακολουθώ τώρα) και στην συνέχεια αναγνωρίζονται από το άλλο Πανεπιστήμιο που μεταγράφομαι;


οι μεταγραφές θα βγουν, λογικά, μέσα στο Νοέμβριο και οι εγγραφές στις νέες σχολές θα γίνουν πριν τα Χριστούγεννα. Οπότε εξετάσεις θα δώσεις στη σχολή που θα περάσεις με μετεγγραφή.
 

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά θα τα στείλεις στη σχολή σου αν η αίτηση σου γίνει δεκτή όχι από τώρα. Τότε φυσικά θα τα στείλεις στην επιλογή στην οποία έγινες δεκτός και όχι και στις δυο. Συνήθως μπορείς να τα στείλεις ταχυδρομικώς αλλά επειδή αυτό είναι ζήτημα της σχολής θα υποβάλεις σχετική ερώτηση στη γραμματεία .

ευχαριστω!!
 

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τελικά πόσες είναι όλες οι αιτήσεις ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας και πάλι,
Έκανα την αίτηση και όλα πήγαν καλά.Το θέμα μου είναι ότι δήλωσα αναπηρία =>67% αδελφού (το οποίο ισχύει κανονικά,υπάρχει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ),αλλά ο αδερφός μου είναι ετεροθαλής και επομένως ανήκει στην μερίδα του πατέρα του και όχι του δικού μου,συνεπώς δεν εμφανίζεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου.Ο αδερφος μου ειναι προστατευόμενο μέλος της μητέρας μου,μαζί με εμένα.
Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα και να μου απορρίψουν την μεταγγραφή στο τέλος;
:/
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας και πάλι,
Έκανα την αίτηση και όλα πήγαν καλά.Το θέμα μου είναι ότι δήλωσα αναπηρία =>67% αδελφού (το οποίο ισχύει κανονικά,υπάρχει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ),αλλά ο αδερφός μου είναι ετεροθαλής και επομένως ανήκει στην μερίδα του πατέρα του και όχι του δικού μου,συνεπώς δεν εμφανίζεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου.Ο αδερφος μου ειναι προστατευόμενο μέλος της μητέρας μου,μαζί με εμένα.
Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα και να μου απορρίψουν την μεταγγραφή στο τέλος;
:/

Για ποια σχολή;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά γεια σας και πάλι,
Έκανα την αίτηση και όλα πήγαν καλά.Το θέμα μου είναι ότι δήλωσα αναπηρία =>67% αδελφού (το οποίο ισχύει κανονικά,υπάρχει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ),αλλά ο αδερφός μου είναι ετεροθαλής και επομένως ανήκει στην μερίδα του πατέρα του και όχι του δικού μου,συνεπώς δεν εμφανίζεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου.Ο αδερφος μου ειναι προστατευόμενο μέλος της μητέρας μου,μαζί με εμένα.
Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα και να μου απορρίψουν την μεταγγραφή στο τέλος;
:/


Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορείς να το ρωτήσεις στον Δήμο. Ο αδελφός σου μπορεί να είναι γραμμένος και στις δύο μερίδες. Αν λοιπόν εκτός από την μερίδα του πατέρα του, είναι γραμμένος και στην μερίδα της μητέρας σου (με τα στοιχεία του πατέρα του) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν τελικά αυτό δεν γίνεται, θα πρέπει να το αποδείξεις με επίσημα δικαιολογητικά (ρώτησε στον Δήμο τι πρέπει να κάνεις).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορείς να το ρωτήσεις στον Δήμο. Ο αδελφός σου μπορεί να είναι γραμμένος και στις δύο μερίδες. Αν λοιπόν εκτός από την μερίδα του πατέρα του, είναι γραμμένος και στην μερίδα της μητέρας σου (με τα στοιχεία του πατέρα του) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν τελικά αυτό δεν γίνεται, θα πρέπει να το αποδείξεις με επίσημα δικαιολογητικά (ρώτησε στον Δήμο τι πρέπει να κάνεις).

Πήγα σήμερα στο δημαρχίο και πρόσθεσαν στις σημειώσεις οτι η μητέρα μου έχει τέκνο απο προηγούμενο γάμο.Ελπίζω να τους κάνει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγα σήμερα στο δημαρχίο και πρόσθεσαν στις σημειώσεις οτι η μητέρα μου έχει τέκνο απο προηγούμενο γάμο.Ελπίζω να τους κάνει.


Μια χαρά! ΄Εγγραψαν και το ονοματεπώνυμο του αδελφού σου ώστε να ταυτοποιήσουν ότι είναι το ίδιο όνομα με αυτό που αναφέρεται στο πιστοποιητικό του ΚΕΠΑ;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top