Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή ούτε κατ'εξαιρεση δεν θα μπορεί να γίνει;;; Αν καποιο παιδί έχει προβλήματα υγείας θα τον αφήσουν στην απέξω επειδή πέρασε πέρυσι σε ΤΕΙ;;


Για το προβλήματα υγείας που προέκυψαν μετά το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, δεν ξέρω τι θα γίνει. Αλλά και πάλι ακόμα και στην περίπτωση που η απόφαση της Επιτροπής θα ήταν θετική σε ποιο Τμήμα θα τον μετέγγραφαν αφού η εγκύκλιος αναφέρει ότι πρέπει το Τμήμα να είναι αντίστοιχο του ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ; (από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο από ΤΕΙ σε ΤΕΙ και από ΑΕΑ σε ΑΕΑ)
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάποιος ποιοι αιτούντες τρίτεκνοι ΔΕΝ παίρνουν μόριο λόγω "λήξης" της ιδιότητας τους ; Όποιος ξέρει ας απαντήσει, έχω κάνει τα τηλέφωνα που έπρεπε να κάνω χωρίς ωστόσο να πάρω μια καθαρή απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάποιος ποιοι αιτούντες τρίτεκνοι ΔΕΝ παίρνουν μόριο λόγω "λήξης" της ιδιότητας τους ; Όποιος ξέρει ας απαντήσει, έχω κάνει τα τηλέφωνα που έπρεπε να κάνω χωρίς ωστόσο να πάρω μια καθαρή απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι αρκεί στην οικογενειακή κατάσταση να φαίνονται τρία τέκνα, χωρίς ηλικιακό ή άλλο κριτήριο όπως γίνεται στον ΑΣΕΠ
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι αρκεί στην οικογενειακή κατάσταση να φαίνονται τρία τέκνα, χωρίς ηλικιακό ή άλλο κριτήριο όπως γίνεται στον ΑΣΕΠ


Ευχαριστώ πολύ!!!!! Εμένα όσες φορές κατάφερα να επικοινωνίσω μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν και ότι δεν είναι αρμοδιότητα τους να μου πουν καθώς και ότι δεν ξέρουν σε ποιο φορέα να με παραπέμψουν. Ότι να 'ναι δηλαδή γμ τα υπουργεία. Τέλος πάντων ευχαριστώ ξανά για την απάντηση.
 

xrusa.kok

Νεοφερμένος

Η xrusa.kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πάντως το κουτάκι αυτό που κλικάρεις όταν ο αδελφός έχει πρόβλημα τεχνικό από την σχολή στην δήλωση αποποίησης δεν υπήρχε πέρσι ως δυνατότητα πράγμα που με παραξενεύει...λες και ξέρουν ότι φέτος θα υπάρξουν τέτοια προβλήματα ίσως και λόγω πανεπιστημιοποίησης των τμημάτων ΤΕΙ. Εχει δοκιμάσει κανένας προς το παρόν να κάνει αίτηση μ αυτήν την κατηγορία και του έβγαλε τέτοιου είδους πρόβλημα ώστε να αναγκαστεί να πατήσει αυτήν την επιλογή?Ειδικά αν ο αδελφός/αδελφή που έκανε αποποίηση σπουδάζει σε τμήμα πρώην ΤΕΙ?


Εγώ κλικαρα το κουτάκι αυτό . Ωστόσο μου έστειλαν email ότι γίνεται η αίτηση αποποίησής ηλεκτρονικά. Έτσι έκανε ο αδερφός μου την αίτηση αποποίησής ηλεκτρονικά. Στην αίτηση μετεγγραφής μου όμως γραφεί ότι δηλώνω υπεύθυνα πως ο αδερφός μου δεν μπορεί να κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση και πρέπει να την προσκομίσει χειρόγραφα με το γνήσιο της υπογραφής . Πρέπει να κάνω άρση αίτησης και να ξεκλικαρω το κουτάκι ή να το αφήσω έτσι όπως είναι ?
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ κλικαρα το κουτάκι αυτό . Ωστόσο μου έστειλαν email ότι γίνεται η αίτηση αποποίησής ηλεκτρονικά. Έτσι έκανε ο αδερφός μου την αίτηση αποποίησής ηλεκτρονικά. Στην αίτηση μετεγγραφής μου όμως γραφεί ότι δηλώνω υπεύθυνα πως ο αδερφός μου δεν μπορεί να κάνει ηλεκτρονικά την αίτηση και πρέπει να την προσκομίσει χειρόγραφα με το γνήσιο της υπογραφής . Πρέπει να κάνω άρση αίτησης και να ξεκλικαρω το κουτάκι ή να το αφήσω έτσι όπως είναι ?


Μπέρδεμα....κανονικά δεν έπρεπε να το κλικάρεις αλλά να το αφήσεις έτσι να την αποθηκεύσεις προσωρινά και αφού προσπαθούσες να κάνεις την αίτηση αποποίησης ηλεκτρονικά και σου έβγαζε πρόβλημα τεχνικό να έμπαινες να την διορθώσεις κλικάροντας το είχα γράψει εγώ ότι έτσι έκανα σε προηγούμενο μήνυμα μου.Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο αν και δύσκολο να τους πετύχεις δυστυχώς ή μιλάνε τα τηλέφωνα ή δεν απαντούν
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάποιος ποιοι αιτούντες τρίτεκνοι ΔΕΝ παίρνουν μόριο λόγω "λήξης" της ιδιότητας τους ; Όποιος ξέρει ας απαντήσει, έχω κάνει τα τηλέφωνα που έπρεπε να κάνω χωρίς ωστόσο να πάρω μια καθαρή απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


΄Αρθρο 64 του Ν.4590/2019 (ΦΕΚ 17 τ.Α΄/7-2-2019)https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8-n8HAPBnn3PtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijMicYNNknnSe8UwGEqiypf-ZUxhiUzulBuCbKLSo4oHR
Τη ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν
α) Ως τρίτεκνος γονέας νοείται ο γονέας που έχει τη
γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον
ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων, τα
οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε
ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και σε αναγνωρισμένα
ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής ή
εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και
δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό (30ό) έτος της
ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και
όσα έχουν οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα
επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ισοβίως, ανεξαρτήτως
ηλικίας.
β) Ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας νοείται το τέκνο
τρίτεκνου γονέα, το οποίο πληροί τα ηλικιακά όρια του
προηγούμενου εδαφίου, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης των λοιπών τέκνων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

log.isti7672

Νεοφερμένος

Η log.isti7672 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω 6 μόρια και έκανα αίτηση μετεγγραφής από λογιστική Κοζάνης στη λογιστική ΠΑΜΑΚ είμαι πρωτοετής. Πόσο πιστεύετε ότι θα κλείσει το ΠΑΜΑΚ;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Έχω δύο επιλογές στην αίτηση μεταγραφής μου. Αν με απορρίψουν στην πρώτη και με πάρουν στη δεύτερη, έχω δικαίωμα ένστασης για την πρώτη χωρίς να χάσω τη δεύτερη πού περνάω?
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Αρθρο 64 του Ν.4590/2019 (ΦΕΚ 17 τ.Α΄/7-2-2019)https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8-n8HAPBnn3PtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijMicYNNknnSe8UwGEqiypf-ZUxhiUzulBuCbKLSo4oHR
Τη ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν
α) Ως τρίτεκνος γονέας νοείται ο γονέας που έχει τη
γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον
ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων, τα
οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε
ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και σε αναγνωρισμένα
ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής ή
εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και
δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό (30ό) έτος της
ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και
όσα έχουν οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα
επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ισοβίως, ανεξαρτήτως
ηλικίας.
β) Ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας νοείται το τέκνο
τρίτεκνου γονέα, το οποίο πληροί τα ηλικιακά όρια του
προηγούμενου εδαφίου, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης των λοιπών τέκνων.

Αυτό ισχύει για τον διορισμό μέσω ΑΣΕΠ, στις μετεγγραφές έως τώρα το υπουργείο δεν έθετε ηλικιακά κριτήρια
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας, εχω κανει αιτηση μεταγραφης και ειμαι αρκετα σιγουρη οτι θα την παρω. Ηθελα να ρωτησω , προφανως θα χασω το εξαμηνο, τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου ποτε θα τα δωσω; Επισης σχετικα με τα εργαστήρια θα πρεπει στο 2ο εξαμηνο να παρακολουθω και του πρωτου για να τα περασω?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Γεια σας, εχω κανει αιτηση μεταγραφης και ειμαι αρκετα σιγουρη οτι θα την παρω. Ηθελα να ρωτησω , προφανως θα χασω το εξαμηνο, τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου ποτε θα τα δωσω; Επισης σχετικα με τα εργαστήρια θα πρεπει στο 2ο εξαμηνο να παρακολουθω και του πρωτου για να τα περασω?


Δεν χάνεις το εξάμηνο. Τα αποτελέσματα θα βγουν μέσα στο νοέμβριο οπότε έχεις δικαίωμα να συμμετάσχεις κανονικά στις εξετάσεις του ιανουαρίου (τουλάχιστον σε όσα μαθήματα δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση). Σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο να τα περάσεις αλλά το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις το έχεις. Τα εργαστήρια του α εξαμήνου πιθανόν θα τα παρακολουθήσεις στο χειμερινό εξάμηνο του επόμενου ακαδημαικού έτους, αλλά αυτό είναι και θέμα σχολής.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα δικαιολογητικά που γράφει που τα στέλνουμε; Στην σχολή που υποτίθεται θα περάσουμε;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Αυτά τα δικαιολογητικά που γράφει που τα στέλνουμε; Στην σχολή που υποτίθεται θα περάσουμε;


Τα δικαιολογητικά δεν τα στέλνεις από τώρα. Αν εγκριθεί η αίτηση σου τότε και μόνο θα τα στείλεις στη σχολή στην οποία θα μετεγγραφείς.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Μήπως ξέρετε αν το Ε9 είναι υποχρεωτικό δικαιολογητικό?Σας ρωτάω επειδή οι γονείς μου δεν είναι κύριοι ούτε επικαρπωτες διαμερίσματος! Επίσης μήπως ξέρετε τα παιδιά που δεν έχουν ιθαγένεια από που μπορούν να πάρουν το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!Μήπως ξέρετε αν το Ε9 είναι υποχρεωτικό δικαιολογητικό?Σας ρωτάω επειδή οι γονείς μου δεν είναι κύριοι ούτε επικαρπωτες διαμερίσματος! Επίσης μήπως ξέρετε τα παιδιά που δεν έχουν ιθαγένεια από που μπορούν να πάρουν το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ρωτας αν ειναι υποχρεωτικο γενικως;φυσικα!δεν εχει να κανει με το αν εχουν καποιο διαμερισμα η οχι...το πιστοποιητικο το βγαζεις απο την χωρα την οποια καταγεσαι και επειτα εδω κανεις μεταφραση
 

Siak

Νεοφερμένος

Η Siak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο τμήμα χημικών μηχανικών στην Πάτρα και έκανα της αίτηση μετεγγραφής με 7 μόρια από όσα έχουν ακούσει την μετεγγραφή θα την πάρω. Λόγω οικονομικών όμως δεν παρακολούθησα μαθήματα ούτε στην Πάτρα ούτε στην Θεσσαλονίκη
Τι γίνεται ; Χάνω το εξάμηνο ; Μπορώ να παρακολουθήσω εργαστήρια αφού πάρω την μετεγγραφή ;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top