Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marinelli

Νεοφερμένος

Η marinelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας!
Έχω περάσει στο Παν/μιο Πελοποννήσου στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων και έκανα μετεγγραφή για το αντίστοιχο τμήμα του ΕΚΠΑ, έχοντας 5 μόρια (4 απο οικονομικά και 1 λόγω τρίτεκνων). Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες;
Αν δεν την πάρω και κάνω ένσταση;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
''Δεν έχετε δικαίωμα υποβολής αίτησης μετεγγραφής διότι το τμήμα σας δεν έχει αντιστοιχία με καμία άλλη σχολή.''
τι σημαινει αυτο το μηνυμα

Σημαινει ακριβως αυτο,το τμημα που εισαι δεν εχει αντιστοιχο για να παρεις μετεγγραφη.

(p.s. δεν ειδα οτι ηταν απαντηθηκε,μαλλον την τελευταια αδιαβαστη μου εμφανισε )
:pardon::sorry:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rouu

Νεοφερμένος

Η Rouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η ονομασία του Τμήματος τόσο στην αίτηση μετεγγραφής όσο και στην αίτηση αποποίησης πρέπει να είναι ακριβώς η ίδια (αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα). Γιαυτό θα πρέπει να επιλέξετε και οι δύο την καινούρια ονομασία του Τμήματος στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Γιατί όμως οι κωδικοί της αδελφής σου αντιστοιχούν στο ΤΕΙ Θεσσαλίας και όχι στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας; Μήπως δεν έχει κάνει ακόμα νέο ιδρυματικό λογαριασμό στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας; Εκτός αν δεν απαιτείται κάτι τέτοιο.΄Οπως και να έχει η ονομασία του Τμήματος θα πρέπει να είναι ακριβώς η ίδια!
Μήπως να επιλέξω αυτό με το τεχνικό πρόβλημα και να πάω την υπεύθυνη δήλωση αποποίησης της αδερφής μου χειρόγραφα; (Καθώς υπάρχει η επιλογή αυτή στην εφαρμογή) Το θεωρώ πιο safe από το να ρισκάρω να πάει κάτι στραβά με τις σχολές. Τι λέτε;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως να επιλέξω αυτό με το τεχνικό πρόβλημα και να πάω την υπεύθυνη δήλωση αποποίησης της αδερφής μου χειρόγραφα; (Καθώς υπάρχει η επιλογή αυτή στην εφαρμογή) Το θεωρώ πιο safe από το να ρισκάρω να πάει κάτι στραβά με τις σχολές. Τι λέτε;


Για δες το μήνυμα 1519 της island που αντιμετώπισε κι αυτή ένα παρόμοιο πρόβλημα.
 

Rouu

Νεοφερμένος

Η Rouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας, έχω μια απορία. Η αδερφή μου ανήκει στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλίας τεχνολόγων γεωπόνων στη Λάρισα. Όταν όμως κάνω την αίτηση την μετεγγραφής στα στοιχεία της αδερφής μου στις σχολές εμφανίζεται στις επιλογές μόνο το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (και όχι το ΤΕΙ) και μετά στα τμήματα έχει να επιλέξω το (πρώην ΤΕΙ) τεχνολόγων γεοπονων Λάρισα. Η αδερφή μου ωστόσο όταν μπαίνει στην εφαρμογή για την αποποίηση επιλέγει το ΤΕΙ Θεσσαλίας καθώς οι κωδικοί που έχει αντιστοιχούν σε αυτό. Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα;;


Σχεδόν το ίδιο "πρόβλημα"έχω και εγώ με τα παιδιά μου....Ο γιος μου που έκανα αποποίηση σπουδάζει στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλονίκης.Οταν μπήκα να κάνω αίτηση μετεγγραφής για την κόρη μου στο πεδίο που ζητούσε τμήμα φοίτησης αδελφού επέλεξα από την λίστα το τμήμα του που το ανέφερε ως πρωην ΤΕΙ όπως ήταν και το λογικό.Μόλις όμως πήγα να κάνω την αίτηση αποποίησης διαπίστωσα ότι μπαίνοντας με τους κωδικούς του γιου μου αυτόματα τον δήλωνε ως τμήμα με την νέα ονομασία του πανεπιστημίου κάτι που ήταν προσυμπληρωμένο και δεν μπορούσα να αλλάξω.Ετσι και αφόσον στην αίτηση μετεγγραφής τόνιζε να δώσουμε προσοχή να είναι ακριβώς το τμήμα σωστό λόγω αλλαγών ονομασίας μπήκα και διόρθωσα στην αίτηση το πρώην τμήμα ΤΕΙ και διάλεξα την νέα ονομασία όπως την ανέφερε στην αίτηση αποποίησης...Προσπαθώ όμως να πάρω τηλέφωνο εδώ και πόσες μέρες για να το διευκρινήσω και δεν απαντάει κανένας είτε είναι κατηλλημένα τα τηλέφωνα.Ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω της δικής τους βλακείας
 

Terminator2213

Νεοφερμένος

Ο Terminator2213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!Έχω περάσει στο τμήμα πολιτικών μηχανικών στην Ξάνθη και σκέφτομαι το ενδεχόμενο μεταγγραφής στην Πάτρα που ειναι πολύ πιο κοντα στο σπιτι μου.Για να μην φλυαρώ και κουράζω με πληροφορίες άσχετες αυτό που θέλω να μάθω είναι οι απόψεις που επικρατούν σχετικά με το πιο ειναι καλύτερο σαν τμήμα.Λέγοντας καλύτερο υπολογίζω πολλες παραμέτρους οπως τα μαθήματα οι καθηγητές και το κυρος της σχολης που ίσως βοηθήσει μετεπειτα στην αποφυγη μιας μακροχρόνιας περιόδου ανεργίας (γελαω).Εν κατακλείδι, αν βγάλουμε στην ακρη την απόσταση και την οικονομικη κατασταση, αξίζει περισσότερο το τμήμα της Πατρας ;;;ξέρω ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση με το θεμα αλλα δεν ξερω που να απευθυνθώ
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολοκληρωσα την αιτηση (8 μορια)
Σε περιπτωση που γινει δεκτη ζητανε τα εξης δικαιολογητικα :
1) Εκτυπωση της οριστικοποιημενης αιτησης μετεγγραφης
2) Βεβαιωση εγγραφης απο το τμημα προελευσης
3) πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
4) βεβαιωση απο την ανωτατη συνομοσπονδία πολυτεχνων ελλαδος
Εχω ηδη τα 1, 3 και 4 (πριν μισο μήνα τα εβγαλα) αλλα εχω την εξης απορια.
Οσον αφορα το 2 , θα χρειαστει να στειλω το πρωτοτυπο ; Ρωταω επειδη η μονη βεβαιωση εγγραφης που εχω προς το παρον ειναι ηλεκτρονικη (εχει κανονικα ολες τις σφραγιδες και τις υπογραφες)
Θα υπαρξει προβλημα αν απλα βγαλω φωτοτυπια αυτη ή ειναι σαν τη περιπτωση της βεβαιωσης απο την Α.Σ.Π.Ε που ζητανε το πρωτοτυπο;
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ολοκληρωσα την αιτηση (8 μορια)
Σε περιπτωση που γινει δεκτη ζητανε τα εξης δικαιολογητικα :
1) Εκτυπωση της οριστικοποιημενης αιτησης μετεγγραφης
2) Βεβαιωση εγγραφης απο το τμημα προελευσης
3) πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
4) βεβαιωση απο την ανωτατη συνομοσπονδία πολυτεχνων ελλαδος
Εχω ηδη τα 1, 3 και 4 (πριν μισο μήνα τα εβγαλα) αλλα εχω την εξης απορια.
Οσον αφορα το 2 , θα χρειαστει να στειλω το πρωτοτυπο ; Ρωταω επειδη η μονη βεβαιωση εγγραφης που εχω προς το παρον ειναι ηλεκτρονικη (εχει κανονικα ολες τις σφραγιδες και τις υπογραφες)
Θα υπαρξει προβλημα αν απλα βγαλω φωτοτυπια αυτη ή ειναι σαν τη περιπτωση της βεβαιωσης απο την Α.Σ.Π.Ε που ζητανε το πρωτοτυπο;
Με την τελευταία νομοθεσία, η διακίνηση δημοσίων εγγράφων μεταξύ δημοσίων υπηρεσιών μπορεί να γίνει με απλή φωτοτυπία.
 

Rouu

Νεοφερμένος

Η Rouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σχεδόν το ίδιο "πρόβλημα"έχω και εγώ με τα παιδιά μου....Ο γιος μου που έκανα αποποίηση σπουδάζει στο πρώην ΤΕΙ Θεσσαλονίκης.Οταν μπήκα να κάνω αίτηση μετεγγραφής για την κόρη μου στο πεδίο που ζητούσε τμήμα φοίτησης αδελφού επέλεξα από την λίστα το τμήμα του που το ανέφερε ως πρωην ΤΕΙ όπως ήταν και το λογικό.Μόλις όμως πήγα να κάνω την αίτηση αποποίησης διαπίστωσα ότι μπαίνοντας με τους κωδικούς του γιου μου αυτόματα τον δήλωνε ως τμήμα με την νέα ονομασία του πανεπιστημίου κάτι που ήταν προσυμπληρωμένο και δεν μπορούσα να αλλάξω.Ετσι και αφόσον στην αίτηση μετεγγραφής τόνιζε να δώσουμε προσοχή να είναι ακριβώς το τμήμα σωστό λόγω αλλαγών ονομασίας μπήκα και διόρθωσα στην αίτηση το πρώην τμήμα ΤΕΙ και διάλεξα την νέα ονομασία όπως την ανέφερε στην αίτηση αποποίησης...Προσπαθώ όμως να πάρω τηλέφωνο εδώ και πόσες μέρες για να το διευκρινήσω και δεν απαντάει κανένας είτε είναι κατηλλημένα τα τηλέφωνα.Ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω της δικής τους βλακείας
Λογικά δεν θα αντιμετωπίσετε κάποιο θέμα εφόσον ειναι ακριβώς η ίδια ονομασία και στα 2. Και εγώ προσπαθώ να τους πάρω τηλέφωνο αλλά δεν απαντάνε... Καλή επιτυχία!
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά όταν συνδέθηκα στο σύστημα των μετεγγραφων στο σημείο που ζητούσε τα προσωπικά μου στοιχεία στο email ήταν ήδη συμπληρωμένο το email που έφτιαξε η σχολή μου (τελείωνε σε @law.duth.gr) και ο αριθμός διαβατηρίου ,ο οποίος όμως ήταν λάθος.Εγω λοιπόν τα άλλαξα και έβαλα στο email το δικό μου και στην επιλογή του διαβατηρίου τον σωστό αριθμό!Λέτε να υπάρξει κάποιο πρόβλημα??
Το έψαξα και στο σάιτ φοιτητικά νέα έχουν ανεβάσει ένα εγχειρίδιο χρήσης για το πώς να κάνεις σωστά την αίτηση και σε ένα σημείο έλεγε : ( Στο δεύτερο βήμα ο Υποψήφιος καλείται να συμπληρώσει τα προσωπικά του στοιχεία επικοινωνίας,
ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί, να είναι εφικτή η επικοινωνία μαζί του, καθώς και τον 8-ψηφιο
κωδικό Πανελλαδικών Εξετάσεων, εφόσον δεν είναι ήδη συμπληρωμένος.
Στα στοιχεία αυτά είναι υποχρεωτικό να συμπληρώσει τη Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
(email), τον ΑΔ Ταυτότητας ή Διαβατηρίου, το κινητό τηλέφωνο επικοινωνίας και τον 8-ψηφιο Κωδικό
Εξετάσεων στα αντίστοιχα πεδία.)
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το έψαξα και στο σάιτ φοιτητικά νέα έχουν ανεβάσει ένα εγχειρίδιο χρήσης για το πώς να κάνεις σωστά την αίτηση και σε ένα σημείο έλεγε : ( Στο δεύτερο βήμα ο Υποψήφιος καλείται να συμπληρώσει τα προσωπικά του στοιχεία επικοινωνίας,
ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί, να είναι εφικτή η επικοινωνία μαζί του, καθώς και τον 8-ψηφιο
κωδικό Πανελλαδικών Εξετάσεων, εφόσον δεν είναι ήδη συμπληρωμένος.
Στα στοιχεία αυτά είναι υποχρεωτικό να συμπληρώσει τη Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
(email), τον ΑΔ Ταυτότητας ή Διαβατηρίου, το κινητό τηλέφωνο επικοινωνίας και τον 8-ψηφιο Κωδικό
Εξετάσεων στα αντίστοιχα πεδία.)


Ευχαριστώ για την απάντηση! Διάβασα το εγχειρίδιο χρήσης.Το θέμα όμως ήταν πως το κενό για το email ήταν ήδη συμπληρωμένο με το ακαδημαϊκό μου email, εγώ ωστόσο το άλλαξα γιατί δεν ήταν το προσωπικό μου.
 

log.isti7672

Νεοφερμένος

Η log.isti7672 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω 6 μόρια και έκανα αίτηση μετεγγραφής από λογιστική Κοζάνης στη λογιστική ΠΑΜΑΚ είμαι πρωτοετής. Πόσο πιστεύετε ότι θα κλείσει το ΠΑΜΑΚ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω μια απορια , η οποια δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει σε αυτο το θεμα συζητησης.
Εχω κανει αιτηση μετεγγραφης για Αθήνα (παντειο και εκπα) και πιθανα να γινει δεκτη , αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το μετα.
Τι θελω να πω ; Τα οικονομικα της οικογενειας δεν ειναι αρκετα ωστε να μπορεσω να νοικιασω σπιτι στην αθηνα και δεν υπαρχουν συγγενεις για να με φιλοξενησουν ή κατι. Επομενως η μονη μου επιλογη ειναι η εστια αλλα γνωριζω πως η προθεσμια για αιτησεις εχει ληξει.
Υπαρχει καποιο ειδος παρατασης για τους φοιτητες με μετεγγραφη; Ή εστω καποια εναλλακτικη προταση;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Εχω μια απορια , η οποια δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει σε αυτο το θεμα συζητησης.
Εχω κανει αιτηση μετεγγραφης για Αθήνα (παντειο και εκπα) και πιθανα να γινει δεκτη , αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το μετα.
Τι θελω να πω ; Τα οικονομικα της οικογενειας δεν ειναι αρκετα ωστε να μπορεσω να νοικιασω σπιτι στην αθηνα και δεν υπαρχουν συγγενεις για να με φιλοξενησουν ή κατι. Επομενως η μονη μου επιλογη ειναι η εστια αλλα γνωριζω πως η προθεσμια για αιτησεις εχει ληξει.
Υπαρχει καποιο ειδος παρατασης για τους φοιτητες με μετεγγραφη; Ή εστω καποια εναλλακτικη προταση;
Ευχαριστω εκ των προτερων.


το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αν επικοινωνήσεις από τώρα με το τμήμα φοιτητικής μέριμνας του πανεπιστημίου και να μάθεις αν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη. Μην περιμένεις να βγουν τα αποτελέσματα. Αν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη καλό είναι να φροντίσεις να συγκεντρώσεις από τώρα τα αναγκαία δικαιολογητικά ώστε να μην χαθεί χρόνος.
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αν επικοινωνήσεις από τώρα με το τμήμα φοιτητικής μέριμνας του πανεπιστημίου και να μάθεις αν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη. Μην περιμένεις να βγουν τα αποτελέσματα. Αν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη καλό είναι να φροντίσεις να συγκεντρώσεις από τώρα τα αναγκαία δικαιολογητικά ώστε να μην χαθεί χρόνος.

Εχω στειλει ηδη email απλα εχω αγχωθει αρκετα και σκεφτηκα πως ισως καποιος θα μπορουσε να με καθοδηγησει καλυτερα.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Εχω στειλει ηδη email απλα εχω αγχωθει αρκετα και σκεφτηκα πως ισως καποιος θα μπορουσε να με καθοδηγησει καλυτερα.


Καταλαβαίνω τη θέση σου αλλά την καλύτερη ενημέρωση θα τη λάβεις από τη φοιτητική μέριμνα γιατί είναι πολύ ειδική περίπτωση. Πέρσι μια μαθήτρια μου έκανε αίτηση για μετεγγραφή στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ενδιαφερόταν και για την εστία. Η φοιτητική μέριμνα την ενημέρωσε ότι δεν κρατούσαν συγκεκριμένο αριθμό δωματίων για φοιτητές από μετεγγραφή αλλά κάθε χρόνο όλο και κάποια δωμάτια άδειαζαν από φοιτητές που έπαιρναν μετεγγραφή από τη Λάρισα για αλλού ή λόγω ορκομωσιών. Ο αριθμός αυτός δεν είναι σταθερός, την ενημέρωσαν για τα δικαιολογητικά και της είπαν να τηλεφωνήσει και πάλι εφόσον έπαιρνε την μετεγγραφή. Ωστόσο, τα υπόλοιπα πανεπιστήμια μπορεί να ακολουθούν διαφορετική πολιτική.
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε για το πρόβλημα των πρώην φοιτητών ΤΕΙ προηγούμενων ετών,που το σύστημα τους πετάει έξω και δε μπορούν να κάνουν μετεγγραφή. Ήθελα να ρωτήσω αν τουλάχιστον θα μπορούν να κάνουν αίτηση για κατ'εξαιρεση . Το υπουργείο που παίρνω τηλ δεν το σηκώνει, αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι γνωρίζουμε για το πρόβλημα των πρώην φοιτητών ΤΕΙ προηγούμενων ετών,που το σύστημα τους πετάει έξω και δε μπορούν να κάνουν μετεγγραφή. Ήθελα να ρωτήσω αν τουλάχιστον θα μπορούν να κάνουν αίτηση για κατ'εξαιρεση . Το υπουργείο που παίρνω τηλ δεν το σηκώνει, αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει .


Δεν νομίζω καθώς το ότι οι μετεγγραφές φοιτητών των πρώην ΤΕΙ που εντάχθηκαν στα Πανεπιστήμια διενεργήθηκαν αποκλειστικά και μόνο για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, έχουν γίνει Νόμοι του Κράτους. Επίσης σε όλες τις εγκυκλίους για τις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές των προηγούμενων χρόνων τονιζόταν ότι τα κριτήρια των κανονικών μετεγγραφών, δεν συνιστούν λόγο για τη χορήγηση κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής.
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν νομίζω καθώς το ότι οι μετεγγραφές φοιτητών των πρώην ΤΕΙ που εντάχθηκαν στα Πανεπιστήμια διενεργήθηκαν αποκλειστικά και μόνο για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, έχουν γίνει Νόμοι του Κράτους. Επίσης σε όλες τις εγκυκλίους για τις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές των προηγούμενων χρόνων τονιζόταν ότι τα κριτήρια των κανονικών μετεγγραφών, δεν συνιστούν λόγο για τη χορήγηση κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής.

Δηλαδή ούτε κατ'εξαιρεση δεν θα μπορεί να γίνει;;; Αν καποιο παιδί έχει προβλήματα υγείας θα τον αφήσουν στην απέξω επειδή πέρασε πέρυσι σε ΤΕΙ;;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top