Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Σε περίπτωση που εγκριθεί η μετεγγραφή σου για κάποιο τμήμα αλλα εν τέλει για άλλους λόγους θελήσεις να κάτσεις στην τωρινή σχολή γίνεται?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει ή έχει κάνει ο ίδιος πέρισυ αίτηση για μετεγγραφή με την κατηγορία αδελφών φοιτητών.Θα κάνω αύριο την αίτηση για την κόρη μου ώστε να πάρει μετεγγραφή στην πόλη που σπουδάζει ο αδελφός της η απορία μου είναι η εξής:Θα κάνω πρώτα την αίτηση για μετεγγραφή και μετά θα κάνω την αίτηση αποποίησης του αδελφού ή θα κάνω πρώτα την αποποίηση και μετά θα προχωρήσω με την αίτηση?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!


Πρώτα την αίτηση μετεγγραφής και μετά την αίτηση αποποίησης.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Άρα επειδή η μόνιμη κατοικία είναι Καρδίτσα δεν θα μου τη δωσουν;


Δεν είναι η ίδια περίπτωση γιατί φαντάζομαι στην καρδίτσα δεν υπάρχει η σχολή που θέλεις. Το σημαντικό είναι τα μόρια που συγκεντρώνεις. Σε κάθε περίπτωση κάνεις την αίτηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Σε περίπτωση που εγκριθεί η μετεγγραφή σου για κάποιο τμήμα αλλα εν τέλει για άλλους λόγους θελήσεις να κάτσεις στην τωρινή σχολή γίνεται?


Φυσικά και γίνεται. Απλά δεν διαγράφεσαι από την αρχική σχολή ούτε εγγράφεσαι στη νέα.
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο εξαιρετικά ευεργετικός νόμος των μετεγγραφών που αφορά σε δύο κατηγορίες, δηλαδή για τα αδέλφια φοιτητές και με μοριοδότηση, θεωρώ ότι δεν θα ισχύσει ξανά, τουλάχιστον όχι τόσο ευνοϊκός, εννοώντας βέβαια από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται ως πρόθεση του υπουργείου.
Πέραν αυτού, αν τελικά δοθεί η δικαιοδοσία του ορισμού του αριθμού των εισακτέων στα πανεπιστήμια, αυτό σημαίνει σημαντική μείωση των εισαχθέντων και αυτομάτως λιγότερες θέσεις για μετεγγραφές επομένως μεγαλύτερος ανταγωνισμός.


Από τη στιγμή που ο πατέρας σου αναφέρεται στη φορολογική δήλωση τότε θα ληφθεί κανονικά ως μέλος της οικογένειας.
Δεν κανουν κοινη φορολογικη
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ενα τελευταίο πριν την "μεγάλη ημέρα":
Δεν πειράζει αμα ενός ατόμου το ατομικό εισόδημα ειναι πάνω απο 9000 έτσι;Μονο το κατα κεφαλήν δεν υπολογίζεται;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

ΑΓΓΕΛΟΣ2001Δ

Νεοφερμένος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2001Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μπορώ να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και με αδερφό φοιτητή και με μόρια;
Έχω σίγουρα 7, θέλω να πάρω μετεγγραφή από Πληροφορική Καστοριάς στο ΑΠΘ. Τι μου προτείνετε;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μπορώ να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και με αδερφό φοιτητή και με μόρια;
Έχω σίγουρα 7, θέλω να πάρω μετεγγραφή από Πληροφορική Καστοριάς στο ΑΠΘ. Τι μου προτείνετε;

Θα σου πρότεινα μεσω του αδελφού σου καλύτερα γιατί δεν υπάρχει ποσοτικός περιορισμός
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΑΓΓΕΛΟΣ2001Δ

Νεοφερμένος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2001Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Εάν έχει σημασία, το κατά κεφαλήν εισόδημα είναι 3017 ευρώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Εάν έχει σημασία, το κατά κεφαλήν εισόδημα είναι 3017 ευρώ.
Παρακαλώ.
Απο την στιγμή που το κατα κεφαλήν εισόδημα ειναι κάτω απο 12.500€ δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
Επειδή ομως είναι κάτω των 5.000€,δέν ξέρω κατα πόσο σας ενδιαφέρει αυτό,αλλα μπορείτε να πάτε και οι δύο μαζί σε πανεπιστήμιο στον τόπο μόνιμης κατοικίας σας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε τι θα κάνετε φέτος με τις μετεγγραφές επειδή από του χρόνου προβλέπεται να δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα! Τεράστιες οι αντιδράσεις των κεντρικών Πανεπιστημίων από τον μεγάλο αριθμό μετεγραφομένων που δέχονται.

Η αναφορά της Συνόδου των Πρυτάνεων στις μετεγγραφές των φοιτητών
https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...ος-πρυτάνεων-για-τις-μετεγγραφές-των-φοιτητών
Πάνω από 10000 φοιτητές αναμένεται να μετακινηθούν από τα περιφερειακά στα κεντρικά Πανεπιστήμια
https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...από-τα-περιφερειακά-στα-κεντρικά-πανεπιστήμια
Προσφυγή στο ΣτΕ για τις μετεγγραφές των φοιτητών ετοιμάζει το ΑΠΘ
https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...τις-μετεγγραφές-των-φοιτητών-ετοιμάζει-το-απθ
Αλλαγή του ισχύοντος συστήματος μετεγγραφών ζητά το ΑΠΘ
https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...ύοντος-συστήματος-των-μετεγγραφών-ζητά-το-απθ
ΕΚΠΑ: Το δυσανάλογα μεγάλο ποσοστό μετεγγραφών φοιτητών από άλλα Πανεπιστήμια
https://www.foititikanea.gr/φοιτητή...τό-μετεγγραφών-φοιτητών-από-άλλα-πανεπιστήμια
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δείτε τι θα κάνετε φέτος με τις μετεγγραφές επειδή από του χρόνου προβλέπεται να δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα! Τεράστιες οι αντιδράσεις των κεντρικών Πανεπιστημίων από τον μεγάλο αριθμό μετεγραφομένων που δέχονται.

Η αναφορά της Συνόδου των Πρυτάνεων στις μετεγγραφές των φοιτητών
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/16886-2019-%CE%B7-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%85%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD
Πάνω από 10000 φοιτητές αναμένεται να μετακινηθούν από τα περιφερειακά στα κεντρικά Πανεπιστήμια
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/16490-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-10-000-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%B1
Προσφυγή στο ΣτΕ για τις μετεγγραφές των φοιτητών ετοιμάζει το ΑΠΘ
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/16365-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%B8
Αλλαγή του ισχύοντος συστήματος μετεγγραφών ζητά το ΑΠΘ
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/16353-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%B8
ΕΚΠΑ: Το δυσανάλογα μεγάλο ποσοστό μετεγγραφών φοιτητών από άλλα Πανεπιστήμια
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82/15251-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B9%CE%B1


Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό. Τα περιφερειακά τμήματα πολλές φορές αδειάζουν και στα πανεπιστήμια Αθήνας-Θεσσαλονίκης γίνεται πανικός. Ωστόσο, επειδή υπάρχουν πολλές οικογένειες με οικονομικά προβλήματα θα πρέπει να δοθεί κίνητρο στα παιδιά να μένουν στην περιφέρεια ή διαφορετικά αναγκαστικά τα παιδιά θα δηλώνουν μόνο σχολές κοντά στην κατοικία τους. Δύσκολη κατάσταση.
 

Νομικάριος13

Νεοφερμένος

Ο Νομικάριος13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, λόγω οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων (πολυτεκνία) συγκεντρώνω 5 μόρια. Θεωρείτε εφικτή την μετεγγραφή μου στη Νομική Αθηνών; Επίσης, φέτος θα γίνουν κανονικά ενστάσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, λόγω οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων (πολυτεκνία) συγκεντρώνω 5 μόρια. Θεωρείτε εφικτή την μετεγγραφή μου στη Νομική Αθηνών; Επίσης, φέτος θα γίνουν κανονικά ενστάσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Πέρσι η βάση ήταν τα 5 μόρια όποτε είσαι οριακά και πιθανώς θα παίξει ρόλο και ο βαθμός των πανελληνίων. Προβλέπονται επίσης ενστάσεις. η φετινή εγκύκλιος αναφέρει "Εντός προθεσμίας πέντε (5) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι ενδιαφερόμενοι δύνανται να υποβάλλουν ηλεκτρονικά ένσταση - αίτηση θεραπείας. Οι αιτήσεις θεραπείας εξετάζονται από Τριμελή Επιτροπή Ενστάσεων, σύμφωνα με τις γενικές αρχές και τη διαδικασία του άρθρου 24 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν.2690/1999 ΦΕΚ 45 Α΄)."

Επίσης στην εγκύκλιο γίνεται αναφορά και σε κατ'εξαίρεση μετεγγραφές "Η διαδικασία υποβολής των αιτήσεων για χορήγηση κατ΄ εξαίρεση μετεγγραφής θα ανακοινωθεί μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων μετεγγραφής".
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης στην εγκύκλιο γίνεται αναφορά και σε κατ'εξαίρεση μετεγγραφές "Η διαδικασία υποβολής των αιτήσεων για χορήγηση κατ΄ εξαίρεση μετεγγραφής θα ανακοινωθεί μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων μετεγγραφής".

Οι κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές δεν έχουν καμία σχέση με τις κανονικές δηλ. δεν υποβάλλει αίτηση για κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή κάποιος που έκανε αίτηση για κανονική μετεγγραφή και δεν την πήρε (μπορεί ασφαλώς να υποβάλλει ένσταση-αίτηση θεραπείας). Γίνονται για ιδιαίτερα σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις με απαραίτητη την επισύναψη των δικαιολογητικών που το αποδεικνύουν! Σε όλες τις προηγούμενες εγκυκλίους των κατ΄εξαίρεση μετεγγραφών τονίζεται ότι τα κριτήρια για χορήγηση κανονικής μετεγγραφής δεν συνιστούν λόγο για χορήγηση κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής!
Καλό είναι αυτό να ξεκαθαριστεί έτσι ώστε όσοι δεν δικαιωθούν να μην υποβάλλουν αδίκως αιτήσεις για κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ θα μελετήσω το manual σήμερα και θα κάνω αύριο την αίτηση!
Έχουμε κάποιο link προς το manual της φετινής πλατφόρμας μετεγγραφών; :)
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα.Διαβάζοντας τις οδηγίες για το πως συμπληρώνεται η αίτηση μετεγγραφής (αδελφών φοιτητών) είδα ότι υπάρχει ένα κουτάκι που αν το κλικάρεις δηλώνεις ότι ο αδελφός σου έχει πρόβλημα (τεχνικό) να υποβάλλει αίτηση αποποίησης.Η απορία μου είναι πως θα γνωρίζω εγώ αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στην σχολή του αδελφού ώστε να το δηλώσω αφού ήδη θα έχω κάνει την αίτηση μετεγγραφής πρώτα της κόρης μου?Θέλω να πω έστω ότι οριστικοποιώ πρώτα την αίτηση μετεγγραφής και μετά πάω να κάνω την αίτηση αποποίησης και διαπιστώνω ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα στην σχολή του αδελφού πως θα μπορέσω να το κλικάρω?Μήπως ως λύση είναι να αποθηκεύσω προσωρινά την αίτηση μετεγγραφής μετά να δοκιμάσω να κάνω την αίτηση αποποίησης και να την αποθηκεύσω προσωρινά επίσης και αφού διαπιστώσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε να οριστικοποιήσω?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ως λύση είναι να αποθηκεύσω προσωρινά την αίτηση μετεγγραφής μετά να δοκιμάσω να κάνω την αίτηση αποποίησης και να την αποθηκεύσω προσωρινά επίσης και αφού διαπιστώσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε να οριστικοποιήσω?


Ακριβώς αυτό! Τι τραβάτε κι εσείς!!!:)
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια ενω συμπληρωνω το ΑΜΚΑ μου ξανα και ξανα μου βγαζει διπλα απο το αντιστοιχο πεδιο "Ο ΑΜΚΑ δεν μπορει να επαληθευτει λογω αδυναμιας συνδεσης με την υπηρεσια διαχειρισης ΑΜΚΑ"
Ελεγξα τα στοιχεια μου ακομα και στο amka.gr μηπως και εκανα καποιο λαθος , αλλα οχι τον εγραφα ολοσωστα εξαρχης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top