Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σύμφωνα με συνέντευξη της Ν Κεραμεως Δημοσιογραφοσ:Μένοντας στα της τριτοβάθμιας, για τις φετινές μετεγγραφές, θα υπάρξουν αλλαγές στο ισχύον πλαίσιο; Αν όχι, πώς θα αντιμετωπιστεί ο μεγάλος αριθμός φοιτητών που θα κατευθυνθούν προς τα κεντρικά πανεπιστήμια από την περιφέρεια;

Ν Κεραμεως:Δεν προβλέπονται τροποποιήσεις τώρα στο καθεστώς των μετεγγραφών, αλλά αυστηρή εφαρμογή του ισχύοντος νόμου. Σε βάθος χρόνου θα έχουμε το χρόνο να μελετήσουμε και να θεσμοθετήσουμε ένα πιο δίκαιο, αλληλέγγυο και ορθολογικό πλαίσιο για τις μετεγγραφές φοιτητών.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πολύ καθυστερούν οι εγγραφές και οι κωδικοί. Πότε υπολογίζουν να ανοίξουν τη φόρμα των μεταγραφών?? Έτσι όπως πάει καλά Χριστούγεννα θα ξεμπερδεψουμε και με τις ενστάσεις!! Υπάρχει καμία πληροφόρηση για το θέμα??
 

Sofiakaloph

Νεοφερμένος

Ο Sofiakaloph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ξερει κανείς αν με την μεταγραφή χάνεις το α’ εξάμηνο;;
Γενικά τι γίνεται μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;;;????
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

michel

Νεοφερμένος

Ο michel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Αν μπορείτε πείτε μου αν πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, τμήμα Μαθηματικών, που έχει αδελφό στο 3ο έτος της Στρατιωτικής σχολής Υπαξιωματικών Αεροπορίας, έχει τη δυνατότητα να ζητήσει μετεγγραφή για το Μαθηματικό Πάτρας ή Αθήνας μέσω της κατηγορίας των αδελφών φοιτητών
Ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Αν μπορείτε πείτε μου αν πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, τμήμα Μαθηματικών, που έχει αδελφό στο 3ο έτος της Στρατιωτικής σχολής Υπαξιωματικών Αεροπορίας, έχει τη δυνατότητα να ζητήσει μετεγγραφή για το Μαθηματικό Πάτρας ή Αθήνας μέσω της κατηγορίας των αδελφών φοιτητών
Ευχαριστώ


΄Οχι. Δεν αναφέρεται πουθενά στην εγκύκλιο το δικαίωμα μετεγγραφής για την περίπτωση που αναφέρεις.
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
΄Οχι. Δεν αναφέρεται πουθενά στην εγκύκλιο το δικαίωμα μετεγγραφής για την περίπτωση που αναφέρεις.

Πότε θα βγεί η εγκύκλιος για τις μεταγραφές ; Όλα τα σαιτς λένε αρχές Οκτωβρί αλλά ακόμα τίποτα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πότε θα βγεί η εγκύκλιος για τις μεταγραφές ; Όλα τα σαιτς λένε αρχές Οκτωβρί αλλά ακόμα τίποτα


΄Εχουν δώσει προθεσμία στους εισακτέους μέσω των Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων, να εγγραφούν μέχρι και τις 11-10-2019, Φαντάζομαι μετά από αυτό, δεν έχουν να περιμένουν κάτι άλλο οπότε θα ανακοινωθεί και η εγκύκλιος των μετεγγραφών.
 

Στάθης Παναγιωτ

Νεοφερμένος

Ο Στάθης Παναγιωτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς αν ένας φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση για μεταγραφή την δεύτερη χρονιά σε περίπτωση που δεν την πάρει την πρώτη;
Διότι σκέφτομαι πως αν δεν την πάρω φέτος μπορεί να έχω την δυνατότητα να ξανά κάνω αίτηση για του χρόνου που μπορεί να έχω παρά πάνω μόρια μεταγραφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς αν ένας φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση για μεταγραφή την δεύτερη χρονιά σε περίπτωση που δεν την πάρει την πρώτη;
Διότι σκέφτομαι πως αν δεν την πάρω φέτος μπορεί να έχω την δυνατότητα να ξανά κάνω αίτηση για του χρόνου που μπορεί να έχω παρά πάνω μόρια μεταγραφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

Στάθης Παναγιωτ

Νεοφερμένος

Ο Στάθης Παναγιωτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Συνεπώς εάν δεν πετύχει φέτος μπορώ του χρόνου;


αίτηση για μετεγγραφή μπορεί να κάνει κάποιος σε όλα τα έτη και όχι μόνο στο πρώτο αλλά μπορεί να πάρει μετεγγραφή μόνο μια φορά. Αν δεν πάρεις μετεγγραφή φέτος φυσικά και μπορείς να κάνεις αίτηση του χρόνου.
 

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς που κυνηγούν μία μετεγγραφή. Πέρασα στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στο Βόλο ενώ έχασα το αντίστοιχο τμήμα στο ΑΠΘ για 200 μόρια. Ωστόσο, συμπληρώνω 6 μόρια για μετεγγραφή αποκλειστικά και μόνο χαμηλού εισοδήματος υπάρχει καμία περίπτωση να επιτύχω ;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς που κυνηγούν μία μετεγγραφή. Πέρασα στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στο Βόλο ενώ έχασα το αντίστοιχο τμήμα στο ΑΠΘ για 200 μόρια. Ωστόσο, συμπληρώνω 6 μόρια για μετεγγραφή αποκλειστικά και μόνο χαμηλού εισοδήματος υπάρχει καμία περίπτωση να επιτύχω ;


αν κοιτάξεις εδώ https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...a-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3 θα δεις ότι πέρσι η βάση για τη μετεγγραφή στο συγκεκριμένο τμήμα ήταν τα 5 μόρια. Πιθανότητες έχεις σίγουρα αλλά ενδιαφέρεσαι για μια δημοφιλή σχολή του ΑΠΘ και καθώς η ζήτηση είναι καθοριστική για την τελική διαμόρφωση των βάσεων μετεγγραφής (και επίσης δεν ξέρω τι παίζει με τις αντιστοιχίες, αν δηλαδή προστέθηκαν φέτος και νέες σχολές στη σχετική λίστα) δεν μπορείς να είσαι βέβαιος.
 

StamaS

Νεοφερμένος

Η StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ με 4 μόρια θέλω ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ ή Οικονομικών Επιστημών στο ΕΚΠΑ πιστευεται ότι θα την πάρω ;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
σπουδαστές Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Α.Σ.Σ.) και Ανώτερων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) χορηγούν δικαίωμα μετεγγραφής σε αδελφό ή αδελφή που σπουδάζει σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατο
Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς αν ένας φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση για μεταγραφή την δεύτερη χρονιά σε περίπτωση που δεν την πάρει την πρώτη;
Διότι σκέφτομαι πως αν δεν την πάρω φέτος μπορεί να έχω την δυνατότητα να ξανά κάνω αίτηση για του χρόνου που μπορεί να έχω παρά πάνω μόρια μεταγραφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Στάθης Παναγιωτ

Νεοφερμένος

Ο Στάθης Παναγιωτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς που κυνηγούν μία μετεγγραφή. Πέρασα στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στο Βόλο ενώ έχασα το αντίστοιχο τμήμα στο ΑΠΘ για 200 μόρια. Ωστόσο, συμπληρώνω 6 μόρια για μετεγγραφή αποκλειστικά και μόνο χαμηλού εισοδήματος υπάρχει καμία περίπτωση να επιτύχω ;


99% την έχεις
Δλδ οι άνθρωποι θα είναι γελοίοι αν δεν την δώσουν
 

michel

Νεοφερμένος

Ο michel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
΄Οχι. Δεν αναφέρεται πουθενά στην εγκύκλιο το δικαίωμα μετεγγραφής για την περίπτωση που αναφέρει



Στο διαδίκτυο βρήκα αυτό


Περιπτώσεις μετεγγραφής:

1. Μετεγγραφή με μοριοδότηση

Οι πρωτοετείς φοιτητές αλλά και οι ήδη ενεργοί φοιτητές πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν είναι δυνατή η µετεγγραφή µεταξύ Τμημάτων ή Σχολών που εδρεύουν στην ίδια πόλη ή στον ίδιο νοµό, εφόσον πρόκειται για τους Νοµούς Αττικής και Θεσσαλονίκης. ∆ικαίωµα µετεγγραφής χορηγείται στους αιτούντες κατά φθίνουσα σειρά του συνόλου των µορίων, τα οποία συγκεντρώνουν από τα κάτωθι κριτήρια:
Το κατά κεφαλήν εισόδηµα του δικαιούχου -εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδηµα- και το κατά κεφαλήν εισόδηµα των µελών της οικογένειάς του, για το φορολογικό έτος 2018, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των 3.000 ευρώ (µόρια 6).
Για εισόδηµα από 3.001 έως 6.000 ευρώ, δίνονται 4 µόρια.
Για εισόδηµα από 6.001 έως 9.000 ευρώ, δίνονται 3 µόρια.
Κατά κεφαλήν εισόδηµα µεγαλύτερο των 9.000 ευρώ δεν µοριοδοτείται.
Για τα υπόλοιπα κριτήρια η µοριοδότηση έχει ως εξής:
Όταν ο δικαιούχος είναι ορφανός και από τους δύο γονείς, 3 µόρια.
Όταν ο δικαιούχος είναι µέλος πολύτεκνης οικογένειας, 2 µόρια.
Όταν ο δικαιούχος είναι µέλος τρίτεκνης οικογένειας, 1 µόριο.
Όταν ο δικαιούχος είναι ορφανός από τον έναν γονέα, 1 µόριο.
Όταν ο δικαιούχος είναι τέκνο άγαµης µητέρας, 1 µόριο.
Όταν ο δικαιούχος µετεγγραφής έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια ή σύζυγο που έχουν αναπηρία 67% και άνω, 1 µόριο.

2. Μετεγγραφές Αδελφών Φοιτητών

Αίτηση για µετεγγραφή µπορούν να υποβάλουν τα αδέλφια προπτυχιακοί φοιτητές των Πανεπιστημίων και ΑΕΑ που σπουδάζουν σε διαφορετική περιφερειακή ενότητα, τόσο µεταξύ τους όσο και από την περιφερειακή ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαµένουν µόνιµα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας, και εφόσον το κατά κεφαλήν εισόδηµα του δικαιούχου-φοιτητή, εάν διαθέτει ίδιο εισόδηµα, και το αντίστοιχο εισόδηµα των µελών της οικογένειάς του, για το προηγούµενο φορολογικό έτος (2018), δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των 12.500 ευρώ. Σε περίπτωση που ο δικαιούχος διαθέτει ίδιο εισόδηµα, λαµβάνεται υπόψη το υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδηµα µεταξύ του ατοµικού εισοδήµατος του αιτούντος και του κατά κεφαλήν εισοδήµατος των γονέων του. ∆εν έχουν δικαίωµα µετεγγραφής µε την κατηγορία των αδελφών φοιτητών όσοι έχουν υπερβεί τα έτη σπουδών ή έχουν διακόψει τη φοίτηση. Οι σπουδαστές Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Α.Σ.Σ.) και Ανώτερων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) χορηγούν δικαίωμα μετεγγραφής σε αδελφό ή αδελφή που σπουδάζει σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι σπουδαστές Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Α.Σ.Σ.) και Ανώτερων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) χορηγούν δικαίωμα μετεγγραφής σε αδελφό ή αδελφή που σπουδάζει σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.


Δίκιο έχεις! Δικό μου το λάθος! Δεν είχα προσέξει ότι το ανέφερε η εγκύκλιος!

Καλησπέρα.
Αν μπορείτε πείτε μου αν πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, τμήμα Μαθηματικών, που έχει αδελφό στο 3ο έτος της Στρατιωτικής σχολής Υπαξιωματικών Αεροπορίας, έχει τη δυνατότητα να ζητήσει μετεγγραφή για το Μαθηματικό Πάτρας ή Αθήνας μέσω της κατηγορίας των αδελφών φοιτητών
Ευχαριστώ


Λοιπόν αυτό δεν ίσχυε μέχρι πέρσι (ακαδημαϊκό έτος 2018-19). Φέτος όμως τροποποιήθηκε το άρθρο 21 του Ν.4332/15 βάσει του οποίου γίνονται οι μετεγγραφές και με το άρθρο 35 του Ν.4609/2019 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 67/τ.Α΄/3-5-2019 ισχύει πλέον ότι:
" Άρθρο 35
Τροποποίηση του άρθρου 21 του ν. 4332/2015
Στο τέλος της περίπτωσης ε΄ της παρ. 8 του άρθρου 21
του ν. 4332/2015 (Α΄ 76) προστίθεται εδάφιο ως εξής:
«Αδέλφια σπουδαστών Ανώτατων Στρατιωτικών
Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Σ.Ε.Ι.), της Στρατιωτικής
Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Σ.Α.Σ.) ή Ανώτερων
Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.), τα οποία
σπουδάζουν σε διαφορετική περιφερειακή ενότητα,
τόσο μεταξύ τους όσο και από την περιφερειακή ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν
πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας, έχουν δικαίωμα
μετεγγραφής. Κατά τα λοιπά, εφαρμόζονται αναλόγως τα
κριτήρια και οι προϋποθέσεις της παρούσας.»
https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8SFJZYW49XfPtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijPyLHOLXg9BPJ3dwC3tm3wZcMb4i-MbxNFtNt1m_lNr8
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αν κοιτάξεις εδώ https://www.minedu.gov.gr/aei-9/meteggrafes-new/38067-06-11-18-apotelesmata-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3 θα δεις ότι πέρσι η βάση για τη μετεγγραφή στο συγκεκριμένο τμήμα ήταν τα 5 μόρια. Πιθανότητες έχεις σίγουρα αλλά ενδιαφέρεσαι για μια δημοφιλή σχολή του ΑΠΘ και καθώς η ζήτηση είναι καθοριστική για την τελική διαμόρφωση των βάσεων μετεγγραφής (και επίσης δεν ξέρω τι παίζει με τις αντιστοιχίες, αν δηλαδή προστέθηκαν φέτος και νέες σχολές στη σχετική λίστα) δεν μπορείς να είσαι βέβαιος.

Σαν κριτήρια μετράνε μόνο τα μόρια ή και ο τόπος κατοικίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top