Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Στάθης Παναγιωτ

Νεοφερμένος

Ο Στάθης Παναγιωτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Με 4 μόρια είναι δύσκολη η μεταγραφή σε ΑΠΘ και στο ΠΑΜΑΚ είναι ακόμα δυσκολότερη αφού έχει λιγότερες θέσεις. Το κατά κεφαλήν εισόδημα πάντα υπολογίζεται από τα εισοδήματα των γονιών και δεν μπορεί να μηδενιστεί με αυτό τον τρόπο που ανέφερες. Βέβαια η μεταγραφή σε άλλη περιφερειακή σχολή είναι σχεδόν σίγουρη, βέβαια το αν και που θα δηλώσεις μεταγραφή στην περιφέρεια εξαρτάται απο τις δικές σου προτιμήσεις.


Αυτό που θέλω να πω είναι πως εάν κάνω φορολογική δήλωση που έπρεπε να κάνω όταν έγινα 18 και να δηλώσω αυτό που στην πραγματικότητα ισχύει...
Δηλαδή δεν έχω εισόδημα..
Ο αδερφός μου που δουλεύει έχει δικό του εισόδημα και δεν θεωρείται μέλος της οικογένειας...
Κάτι τέτοιο να γίνει και με μένα..
Έτσι ώστε να έχω σχεδόν μηδενικό εισόδημα..
 

Natalia.D

Νεοφερμένος

Η Natalia.D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έπρεπε να είχα διαβάσει το τριτεκνη από πριν, δικό μου λάθος:wall:. Το κατά κεφαλήν τελικά είναι 2360 άρα παίρνεις 6 μόρια και 1 μόριο τριτεκνια 7 στο σύνολο. Με 7 περνάς σίγουρα σε φυσικοθεραπεία Θεσσαλονίκη, είναι μόνο 5 εξάλλου οι σχολές οποτε και τα 6 μόρια είναι υπέρ αρκετά.
Σε ευχαριστώ πλ που ασχολήθηκες :worship:
 

mariliza8

Νεοφερμένος

Η Μαριλίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχώ μια απορία...γίνεται να κάνω ταυτόχρονα αίτηση μετεγγραφής με μοριοδότηση και αίτηση μετεγγραφής κατ εξαίρεση? Κι αν όχι ταυτόχρονα αν κάνω αρχικά αίτηση με μοριοδότηση και δεν την πάρω, γίνεται μέτα να κάνω αίτηση για κατ εξαιρεση? Έχω περάσει χημικό Πάτρας και με μοριοδότηση έχω 5 μόρια, 4 απο εισόδημα και 1 τριτεκνίας, πέρυσι η βάση μετεγγραφων στο χημικό ΕΚΠΑ ήταν 6 και δεν θέλω να το ρισκάρω...με μετεγγραφή κατ εξαίρεση είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα την πάρω, το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι στην δεύτερη περίπτωση θα χάσω σίγουρα το εξάμηνο, έτσι μου έχουν πει τουλαχιστον....
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως εάν κάνω φορολογική δήλωση που έπρεπε να κάνω όταν έγινα 18 και να δηλώσω αυτό που στην πραγματικότητα ισχύει...
Δηλαδή δεν έχω εισόδημα..
Ο αδερφός μου που δουλεύει έχει δικό του εισόδημα και δεν θεωρείται μέλος της οικογένειας...
Κάτι τέτοιο να γίνει και με μένα..
Έτσι ώστε να έχω σχεδόν μηδενικό εισόδημα..

Και πάλι θεωρείσαι εξαρτώμενο μέλος. Το κατά κεφαλήν εισόδημα σου το υπολόγισες όπως αναφέρει η εγκύκλιος εδώ; Ρωτάω για επιβεβαίωση
 

Στάθης Παναγιωτ

Νεοφερμένος

Ο Στάθης Παναγιωτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και πάλι θεωρείσαι εξαρτώμενο μέλος. Το κατά κεφαλήν εισόδημα σου το υπολόγισες όπως αναφέρει η εγκύκλιος εδώ; Ρωτάω για επιβεβαίωση


Το εισόδημα επιβολης εισφοράς διά 2 που είναι εγω και η μητέρα μου είναι 7300..
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εχώ μια απορία...γίνεται να κάνω ταυτόχρονα αίτηση μετεγγραφής με μοριοδότηση και αίτηση μετεγγραφής κατ εξαίρεση? Κι αν όχι ταυτόχρονα αν κάνω αρχικά αίτηση με μοριοδότηση και δεν την πάρω, γίνεται μέτα να κάνω αίτηση για κατ εξαιρεση? Έχω περάσει χημικό Πάτρας και με μοριοδότηση έχω 5 μόρια, 4 απο εισόδημα και 1 τριτεκνίας, πέρυσι η βάση μετεγγραφων στο χημικό ΕΚΠΑ ήταν 6 και δεν θέλω να το ρισκάρω...με μετεγγραφή κατ εξαίρεση είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα την πάρω, το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι στην δεύτερη περίπτωση θα χάσω σίγουρα το εξάμηνο, έτσι μου έχουν πει τουλαχιστον....

Μπορείς να κάνεις και τα δύο. Απλώς για την μεταγραφή κατ' εξαιρεση δεν υφίσταται αιτία η απόρριψη από την μεταγραφή με μοριοδοτηση ούτε κάποιο από τα κριτήρια που μοριοδοτουνται θεωρούνται αιτίες. Το αν θα χάσεις εξάμηνο δεν το γνωρίζω αλλά με μια αναζήτηση σε αυτό το thread μπορεί να βρεις πληροφορίες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά το έχω πει πολλές φορές και θα το πω άλλη μία! Αν και τονίζω το "αν" η φετινή εγκύκλιος των μετεγγραφών, είναι η ίδια με την περσινή τότε όλες μα όλες οι ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί κατά το αντίστοιχο περσινό χρονικό διάστημα. Ρίξτε μια ματιά στις περσινές σελίδες και αν κάτι δεν υπάρχει, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε!
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά το έχω πει πολλές φορές και θα το πω άλλη μία! Αν και τονίζω το "αν" η φετινή εγκύκλιος των μετεγγραφών, είναι η ίδια με την περσινή τότε όλες μα όλες οι ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί κατά το αντίστοιχο περσινό χρονικό διάστημα. Ρίξτε μια ματιά στις περσινές σελίδες και αν κάτι δεν υπάρχει, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε!


Υπάρχει κάποιος λόγος που τονίζεις το "αν" σε σχέση με την φετινή εγκύκλιο?Θέλω να πω προσωπική σου άποψη είναι ότι δεν θα είναι ίδια η εγκύκλιος δηλαδή θα γίνουν αλλαγές έτσι στα ξαφνικά ενώ τα παιδιά έχουν κάνει μηχανογραφικό βασιζόμενα στον ισχύοντα νόμο?Ρωτάω την γνώμη σου γιατί και εγώ περιμένω να μετεγγραφεί η κόρη μου λόγω αδελφού φοιτητή και ψάχνω ήδη για σπίτι στην πόλη που θα πάρει μετεγγραφή και θα παρακολουθεί εκεί τα μαθήματα αν τυχόν αλλάξει κάτι και τα χρήματα μου θα έχω χάσει και το παιδί δεν πρόκειται να πάει στην πόλη όπου πέρασε.Εμείς το δηλώσαμε πιστεύοντας ότι θα πάρουμε μετεγγραφή.....(είχαμε συμβουλευτεί πριν και τον πρόεδρο των φροντιστών της πόλης όπου μένω και μας είπε ότι αποκλείεται να αλλάξει κάτι για φέτος θα είναι ανέντιμο απέναντι στα παιδιά που έχουν υποβάλλει μηχανογραφικό βάση του ισχύοντος νόμου).Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σου όπως και όλων των παιδιών.Ευχαριστώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιος λόγος που τονίζεις το "αν" σε σχέση με την φετινή εγκύκλιο?Θέλω να πω προσωπική σου άποψη είναι ότι δεν θα είναι ίδια η εγκύκλιος δηλαδή θα γίνουν αλλαγές έτσι στα ξαφνικά ενώ τα παιδιά έχουν κάνει μηχανογραφικό βασιζόμενα στον ισχύοντα νόμο?

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι ή ακόμα και να αλλάξει θα πρόκειται περί μικροδιαφορών οι οποίες πιθανότατα θα είναι υπέρ των φοιτητών. Απλά πάντα επιφυλάσσομαι μέχρι την επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου.
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι ή ακόμα και να αλλάξει θα πρόκειται περί μικροδιαφορών οι οποίες πιθανότατα θα είναι υπέρ των φοιτητών. Απλά πάντα επιφυλάσσομαι μέχρι την επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου.
Κι εγώ αυτό που λες εσύ θέλω να πιστεύω, δηλαδή μικρές διαφοροποιήσεις. Απλά είχα ακούσει συνέντευξη της Κεραμέως όπου έλεγε ότι θα γίνουν κάποιες μετεγγραφές. Ο προσδιορισμός κάποιες με έβαλε σε σκέψη.
Μακάρι να πάνε όλα κατ΄ευχήν.
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν παιδια πέρασα επιστήμη διατροφης και διαιτολογιας στη καλαματα ωστόσο ο αδερφός μου σπουδάζει αθηνα οπότε θα ερθω κι εγώ λογικά αθηνα. Έτσι λοιπόν πήγα στη γραμματεία και τους είπα ότι θα ερθω από μετεγγραφή αν είναι δυνατόν να παρακολουθήσω τα εργαστήρια για να μην χάσω το εξάμηνο και μου είπαν ότι δεν γινεται. Τι κάνω?
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Λοιπόν παιδια πέρασα επιστήμη διατροφης και διαιτολογιας στη καλαματα ωστόσο ο αδερφός μου σπουδάζει αθηνα οπότε θα ερθω κι εγώ λογικά αθηνα. Έτσι λοιπόν πήγα στη γραμματεία και τους είπα ότι θα ερθω από μετεγγραφή αν είναι δυνατόν να παρακολουθήσω τα εργαστήρια για να μην χάσω το εξάμηνο και μου είπαν ότι δεν γινεται. Τι κάνω?

Εγώ λέω να μιλήσεις και με τον καθηγητή.Αυτος μπορεί να σε αφήσει να παρακολουθείς!
 

mariliza8

Νεοφερμένος

Η Μαριλίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις και τα δύο. Απλώς για την μεταγραφή κατ' εξαιρεση δεν υφίσταται αιτία η απόρριψη από την μεταγραφή με μοριοδοτηση ούτε κάποιο από τα κριτήρια που μοριοδοτουνται θεωρούνται αιτίες. Το αν θα χάσεις εξάμηνο δεν το γνωρίζω αλλά με μια αναζήτηση σε αυτό το thread μπορεί να βρεις πληροφορίες.


Σε ευχαριστώ!!
 

konsolas

Νεοφερμένος

Ο konsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα, ο γιος μου πέρασε ΔΕΟΣ Κοζάνη και θέλει μεταγραφή στο οικ.επιστήμης Ο.Π.Α. θέλει να νοικιάσει σπίτι στην Αθήνα και να παρακολουθεί στο ΟΠΑ, έχει 6 μόρια και πέρσι η βάση ήταν 3, έχει καλές πιθανότητες ή θα χάσει τα νοίκια και το εξάμηνο?
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλημέρα, ο γιος μου πέρασε ΔΕΟΣ Κοζάνη και θέλει μεταγραφή στο οικ.επιστήμης Ο.Π.Α. θέλει να νοικιάσει σπίτι στην Αθήνα και να παρακολουθεί στο ΟΠΑ, έχει 6 μόρια και πέρσι η βάση ήταν 3, έχει καλές πιθανότητες ή θα χάσει τα νοίκια και το εξάμ
Θεωρώ ότι θα την πάρει τη μετεγγραφή και φυσικά να δηλώσει και μία ακόμα οικονομική σχολή στην Αθήνα (ΠΑΠΕΙ ή ΕΚΠΑ) για μεγαλύτερη σιγουριά.
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλημέρα, ο γιος μου πέρασε ΔΕΟΣ Κοζάνη και θέλει μεταγραφή στο οικ.επιστήμης Ο.Π.Α. θέλει να νοικιάσει σπίτι στην Αθήνα και να παρακολουθεί στο ΟΠΑ, έχει 6 μόρια και πέρσι η βάση ήταν 3, έχει καλές πιθανότητες ή θα χάσει τα νοίκια και το εξάμηνο?


Γεια σας, δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου, αλλά θεωρώ ότι η μετεγγραφή του είναι σίγουρη. Οπότε καλό θα ήταν να νοικιάσει σπίτι και να παρακολουθεί τα μαθήματα, γιατί είναι κρίμα να χάσει, ακόμη και για ένα μήνα, τις παραδόσεις σε μια σχολή που η μετεγγραφή του είναι εξαιρετικά πιθανή έως και σίγουρη.
 

nikos73000

Νεοφερμένος

Ο nikos73000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας!Αρχικα να σας ενημερωσω οτι μαζευω 5 μορια (4απο οικονομικα και 1 απο θάνατο γονεα). Αρχικα να ενημερωσω οτι οταν χαθηκε ο πατερας μου το αυτοκινητο περασε και στα τρια μας ονοματα με αποτελεσμα να χρειαζεται να κανουμε φορολογικη δηλωση και οι τρεις(εγω αδερφη μου η μητερα μου) το προβλημα ειναι οτι ενω η μητερα μου ειναι ανεργη και το καθαρο εισοδημα μας ειναι 4000, λογω του αυτοκινητου το εισοδημα επιβολης εισφορας βγαινει πανω απο 9000€ με αποτελεσμα το συστημα να μας βαζει στην δευτερη κατηγορια μοριων(3001-6000) το θεμα μου ειναι η σχολη που θελω να παρω μεττεγγραφη (Ημμυ εμπ) ειχε πέρσι βαση 5 μορια και αλλες χρινιες 6.Το ερωτημα μου 1)ειναι αν κλεισει παλι με 5 με ενσταση υπαρχει περιοτωση να την οαρω? 2)επισης ειναι αρκετα σοβαρος ο λογος για κατεξαιρεση? 3)Τελος, αν βαλω δευτερη επιλογη πατρα και εν τελει περασω πατρα μπορω να κανω ενσταση ενω ταυτοχρονα να μην χασω την θεση μου στην πατρα αν τελικα δεν γινει δεκτη η ενσταση?
 

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Δίδυμες κόρες, η Δήμητρα πέρασε Πάτρα Νοσηλευτική αλλά ξαναέδωσε πανελλήνιες, δεν πέρασε και θα φοιτήσει πρώτη φορά στη νοσηλευτική φέτος. Η Ειρήνη, πέρασε και φοίτησε 2 εξάμηνα Λογοθεραπεία Καλαμάτας. Θέλει να κάνει μετεγγραφή Πάτρα. Μέχρι να γίνει η μετεγγραφή όμως δεν είναι εύκολο να πηγαινοέρχεται Καλαμάτα να παρακολουθεί. Δεν υπάρχει κάπου να μείνει και τα δρομολόγια από την πόλη μας δεν είναι συχνά. Πρώτη ερώτηση: Θα χάσει το εξάμηνο; 2. Να πάει στην Πάτρα να παρακολουθήσει; 3. Θα πρέπει να ξαναδώσει τα μαθήματα που ήδη έχει περάσει; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!!
3. Θα πρέπει να ξαναδώσει τα μαθήματα που ήδη έχει περάσει; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

3. Αν παρει την μετεγγραφη,θα πρεπει να κανει αιτηση να αναγνωριστούν τα μαθηματα που περασε,χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα αναγνωριστουν.
 

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Είμαι στο 3ο έτος και θέλω να ζητήσω
μετεγγραφη.Μπορω να κάνω τώρα μετεγγραφή χωρίς να περιμένω την διαδικασία των μετεγγραφων;
επίσης θα ξανακάνω όλα από την αρχή ή θα συνεχίσω στο 3ο έτος;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top