Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Νομίζω πως όχι εμείς που το. Είχαμε κάνει αυτό όχι μόνο μας την έκαναν δεχτή αλλά μας έφεραν και Αθήνα που είναι η μόνιμη κατοικία μας (ενώ εγώ είχα περάσει Κρήτη και η αδερφή μου Κομοτηνή, βέβαια σε εμάς δεν υπήρχε αντιστοιχία και μπορεί για αυτό να μας έφεραν Αθήνα αλλά νομίζω πως τουλάχιστον στην ίδια πόλη θα σας πάνε σίγουρα γαιτι αφού πληρειται ντα οικονομικά κριτήρια δε γίνεται να συντηρείται 2 σπίτια επαρχία...)


Ναι ουτε εγω εχω συναντησει τετοια περιπτωση και να απορριφθει η αιτηση μετεγγραφης.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Αν κάποιος πχ. είναι από Θεσσαλονίκη και περάσει στα Ιωάννινα έχει το δικαίωμα να πάρει μεταγγραφή κάπου πιο μακριά πχ. Πάτρα(αν ΔΕ μπορεί στη Θεσσαλονίκη λόγω μορίων και ΔΕΝ έχει αδέρφια που να σπουδάζουν εκεί);

Πάει ανάλογα με την απόσταση από το τόπο κατοικίας ή αν έχεις αδέρφια σε άλλη πόλη;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Αν κάποιος πχ. είναι από Θεσσαλονίκη και περάσει στα Ιωάννινα έχει το δικαίωμα να πάρει μεταγγραφή κάπου πιο μακριά πχ. Πάτρα(αν ΔΕ μπορεί στην Θεσσαλονίκη λόγω μορίων και ΔΕΝ έχει αδέρφια που να σπουδάζουν εκεί);

Πάει ανάλογα με την απόσταση από το τόπο κατοικίας ή αν έχεις αδέρφια σε άλλη πόλη;


Μπορεις να παρεις στην Θεσσαλονικη νομιζω λογω μονιμης κατοικιας αν υπαρχει αντιστοιχο τμημα.
 

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μπορεις να παρεις στην Θεσσαλονικη νομιζω λογω μονιμης κατοικιας αν υπαρχει αντιστοιχο τμημα.

Αν δεν έχεις μόρια όμως; Είναι κι ένα ρίσκο γιατί κάνουν πολλές αιτήσεις!
Εγώ άλλο ρώτησα.
Αν για παράδειγμα γίνεται από μια πόλη της περιφέρειας να πας σε μια άλλη πιό μακριά γιατί πχ έχει καλύτερη φήμη ή γιατί έχεις συγγενείς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.
πχ Από Ιωάννινα στην Πάτρα
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν δεν έχεις μόρια όμως; Είναι κι ένα ρίσκο γιατί κάνουν πολλές αιτήσεις!
Εγώ άλλο ρώτησα.
Αν για παράδειγμα γίνεται από μια πόλη της περιφέρειας να πας σε μια άλλη πιό μακριά γιατί πχ έχει καλύτερη φήμη ή γιατί έχεις συγγενείς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.
πχ Από Ιωάννινα στην Πάτρα


Δεν το γνωριζω αυτο.Σιγουρα λογικα θα μπορεις να κανεις αιτηση τωρα αν θα παρεις δεν ξερω.
 

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου πει!
Παίζει ρόλο η απόσταση απ'τον τόπο κατοικίας για να πάρεις μετεγγραφή;
Γίνεται να πας κάπου πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας σου;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου πει!
Παίζει ρόλο η απόσταση απ'τον τόπο κατοικίας για να πάρεις μετεγγραφή;
Γίνεται να πας κάπου πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας σου;


Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται η δήλωση τμήματος μετεγγραφής, μακριά από τη μόνιμη κατοικία του υποψηφίου.΄Αρα αφού δεν απαγορεύεται, συμπεραίνουμε ότι επιτρέπεται!
 

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαγορεύεται η δήλωση τμήματος μετεγγραφής, μακριά από τη μόνιμη κατοικία του υποψηφίου.΄Αρα αφού δεν απαγορεύεται, συμπεραίνουμε ότι επιτρέπεται!


Ναι αλλά κατα πόσο είναι εφικτό να γίνει μια τέτοια μετεγγραφή;
Εννοώ τί κριτήρια μπορώ να επικαλεστώ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι αλλά κατα πόσο είναι εφικτό να γίνει μια τέτοια μετεγγραφή;
Εννοώ τί κριτήρια μπορώ να επικαλεστώ;


η διαδικασία είναι σαφής. Υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες: αδέρφια και με μοριοδότηση στην οποία υπολογίζονται διάφορα κριτήρια. Κοίταξε την περσινή εγκύκλιο στο σύνδεσμο που παραθέτω και κρίνε τι σου ταιριάζει περισσότερο και σου δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις τελικά μετεγγραφή.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf


Το να ζητήσεις βέβαια μετεγγραφή δεν σημαίνει ότι θα την πάρεις κιόλας. Σε κάθε περίπτωση δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Γενικά οι μετεγγραφές προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι πιο δύσκολες λόγω αυξημένης ζήτησης. Σε πιο μικρό πανεπιστήμιο λογικά θα έχεις καλύτερες πιθανότητες και ίσως να απαιτούνται και λιγότερα μόρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
η διαδικασία είναι σαφής. Υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες: αδέρφια και με μοριοδότηση στην οποία υπολογίζονται διάφορα κριτήρια. Κοίταξε την περσινή εγκύκλιο στο σύνδεσμο που παραθέτω και κρίνε τι σου ταιριάζει περισσότερο και σου δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις τελικά μετεγγραφή.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf


Το να ζητήσεις βέβαια μετεγγραφή δεν σημαίνει ότι θα την πάρεις κιόλας. Σε κάθε περίπτωση δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Γενικά οι μετεγγραφές προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι πιο δύσκολες λόγω αυξημένης ζήτησης. Σε πιο μικρό πανεπιστήμιο λογικά θα έχεις καλύτερες πιθανότητες και ίσως να απαιτούνται και λιγότερα μόρια.
Τα τελευταία δύο χρόνια οι μετεγγραφές δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες. Ειδικά στην κατηγορία των αδελφών φοιτητών, πέρυσι, το ποσοστό των αιτήσεων για μετεγγραφή που έγινε δεκτό ξεπερνούσε το 95%. Κι επειδή λοιπόν ένα πολύ μεγάλο μέρος των φοιτητών πήρε μετεγγραφή με τη συγκεκριμένη κατηγορία των αδελφών, οι υπόλοιπες μετεγγραφές με μοριοδότηση είχαν λιγότερο ανταγωνισμό. Θεωρώ λοιπόν ότι και φέτος η συντριπτική πλειοψηφία των αδελφών θα πάρουν μετεγγραφή.

Το πολύ πολύ αν μια στις χίλιες σας την απορριψουν που δεν νομίζω κάντε ένσταση.
Από τη στιγμή που μία αίτηση πληροί τις προϋποθέσεις και γίνει δεκτή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να την απορρίψει το εκάστοτε τμήμα.
 

Foodfor_thought

Νεοφερμένος

Η Foodfor_thought αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
η διαδικασία είναι σαφής. Υπάρχουν δυο βασικές κατηγορίες: αδέρφια και με μοριοδότηση στην οποία υπολογίζονται διάφορα κριτήρια. Κοίταξε την περσινή εγκύκλιο στο σύνδεσμο που παραθέτω και κρίνε τι σου ταιριάζει περισσότερο και σου δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις τελικά μετεγγραφή.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf


Το να ζητήσεις βέβαια μετεγγραφή δεν σημαίνει ότι θα την πάρεις κιόλας. Σε κάθε περίπτωση δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Γενικά οι μετεγγραφές προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι πιο δύσκολες λόγω αυξημένης ζήτησης. Σε πιο μικρό πανεπιστήμιο λογικά θα έχεις καλύτερες πιθανότητες και ίσως να απαιτούνται και λιγότερα μόρια.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν έχω κανένα μόριο;
Δυστυχώς είμαι άτυχη σε αυτό διότι είμαι μοναχοπαίδι.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν έχω κανένα μόριο;
Δυστυχώς είμαι άτυχη σε αυτό διότι είμαι μοναχοπαίδι.


τότε θα κάνεις την αίτηση έστω και με μηδενικά μόρια. Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι οι πιθανότητες είναι μικρές αλλά υπάρχουν σχολές που η βάση για τις μετεγγραφές ήταν πράγματι τα μηδέν μόρια. Ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...a-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3

Ωστόσο, μέλος του ischool που πέτυχε μετεγγραφή με 0 μόρια δεν έγινε τελικά δεκτός από τη σχολή, η οποία βρισκόταν στην Αθήνα. Πιστεύω για πόλη εκτός Αθηνών, όπου σχολές αδειάζουν με τις μετεγγραφές δεν θα είναι αρνητικοί στο να δεχτούν έναν επιπλέον φοιτητή. Για ποια σχολή και πόλη ενδιαφέρεσαι, αν επιτρέπεται;
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Με το χαμενο εξαμηνο τι γινεται;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

thessguy122

Νεοφερμένος

Ο thessguy122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! μενω θεσσαλονικη και περασα σε αλλη πολη. Η αδελφη μου σπουδαζει θεσσαλονικη. Δικαιουμαι μεταγγραφη επειδη εχω αδελφη φοιτητρια;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! μενω θεσσαλονικη και περασα σε αλλη πολη. Η αδελφη μου σπουδαζει θεσσαλονικη. Δικαιουμαι μεταγγραφη επειδη εχω αδελφη φοιτητρια;

Ναι αν το οικογενειακο εισοδημα δεν ξεπερναει το οριο που αναφερεται στην περσινη εγκυκλιο εισαι μεσα με βαση τα περσινα.Λογικα το ιδιο θα ειναι και φετος.
 

thessguy122

Νεοφερμένος

Ο thessguy122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι αν το οικογενειακο εισοδημα δεν ξεπερναει το οριο που αναφερεται στην περσινη εγκυκλιο εισαι μεσα με βαση τα περσινα.Λογικα το ιδιο θα ειναι και φετος.
ευχαριστω πολυ! Δεν ξεπερναμε το οικονομικο οριο απλα με προβληματιζε το οτι η αδελφη μου σπουδαζει θεσσαλονικη και οχι σ αλλη πολη.
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια! μενω θεσσαλονικη και περασα σε αλλη πολη. Η αδελφη μου σπουδαζει θεσσαλονικη. Δικαιουμαι μεταγγραφη επειδη εχω αδελφη φοιτητρια;


Σχετικά με τις μετεγγραφές αδελφών φοιτητών οι οικογένειες των οποίων συντηρούν τρία σπίτια (δύο επιπλέον λόγω σπουδών) είναι το κατά κεφαλήν εισόδημα να μην υπερβαίνει τα 12.500 ευρώ (ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α΄).
Ο αδελφός μετεγγράφεται στην πόλη φοίτησης του αδελφού του. Εφόσον δεν υπάρχουν αντιστοιχίες, ο ένας εκ των δύο μετεγγράφεται στην πόλη των γονέων. Εάν οι γονείς διαβιούν σε πόλη χωρίς ΑΕΙ ή αντιστοιχίες, οι δύο φοιτητές από κοινού μετεγγράφονται σε μια τρίτη πόλη με ΑΕΙ (εκτός Αθήνας – Θεσσαλονίκης: η δυνατότητα η τρίτη πόλη να είναι η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη δίνεται ΜΟΝΟ στους έχοντες κατά κεφαλήν εισόδημα έως 5.000)
Για τις οικογένειες με εξαιρετικά χαμηλά εισοδήματα, 0-5.000 ευρώ κατά κεφαλήν, δίνεται η δυνατότητα ενός μόνο σπιτιού, της μόνιμης κατοικίας, δηλαδή κανένα επιπλέον σπίτι λόγω σπουδών (ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β΄).
Εφόσον λοιπόν η μόνιμη κατοικία σου είναι στη Θεσσαλονίκη και η αδελφή σου σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη για να πάρεις κι εσύ μετεγγραφή για τη Θεσσαλονίκη θα πρέπει να ανήκεις στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β΄.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top