Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πέρασα στο τμήμα τουρισμού στην Κέρκυρα και θέλω να προσπαθήσω για μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα είτε της Αθήνας είτε της Πάτρας. Έχω τρία μόρια από το εισόδημα, λέτε να καταφέρω να την πάρω;
Εάν δεν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα τμήματα τότε οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου ειδικά για το τμήμα της Πάτρας.
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πάρει κάποιος μεταγραφή τον Νοέμβριο πχ απο Πάτρα σε Αθήνα ενώ έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα του εκάστοτε πανεπιστημίου αυτά αναγνωρίζονται στο αλλο πανεπιστήμιο (Αθήνας στην συγκεκριμένη περίπτωση) ή απλως χάνει το εξάμηνο;
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει με τα διδυμα στην μη μοριοδοτουμενη μεταγραφη?Ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να την παρω στην περιπτωση αυτη?Στο σημειο αυτο θελω να αναφερω οτι στην μοριοδοτουμενη μεταγραφη εχω 6 ποντους (θελω να μεταφερθω στην νομικη του ΕΚΠΑ,ειδα την βαση μεταγραφης των 3 τελευταιων ετων-κυμαινεται στο 4 με 5).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει με τα διδυμα στην μη μοριοδοτουμενη μεταγραφη?Ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να την παρω στην περιπτωση αυτη?Στο σημειο αυτο θελω να αναφερω οτι στην μοριοδοτουμενη μεταγραφη εχω 6 ποντους (θελω να μεταφερθω στην νομικη του ΕΚΠΑ,ειδα την βαση μεταγραφης των 3 τελευταιων ετων-κυμαινεται στο 4 με 5).


Στην περίπτωση των διδύμων ισχύει ο,τι ακριβώς και για τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές. Διάβασε την εγκύκλιο.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν πάρει κάποιος μεταγραφή τον Νοέμβριο πχ απο Πάτρα σε Αθήνα ενώ έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα του εκάστοτε πανεπιστημίου αυτά αναγνωρίζονται στο αλλο πανεπιστήμιο (Αθήνας στην συγκεκριμένη περίπτωση) ή απλως χάνει το εξάμηνο;


Μα δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης αφού την εξεταστική θα την δώσεις στο νέο τμήμα.Αυτό θα σε απασχολούσε μόνο στην περίπτωση που αργούσαν οι μετεγγραφές και αναγκαζόσουν να δώσεις εξεταστική στο τμήμα εισαγωγής οπότε όταν θα έπαιρνες την μετεγγραφή θα είχες ήδη περάσει ενδεχομένως κάποια μαθήματα και θα ήθελες να στα αναγνωρίσουν.

Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει με τα διδυμα στην μη μοριοδοτουμενη μεταγραφη?Ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να την παρω στην περιπτωση αυτη?Στο σημειο αυτο θελω να αναφερω οτι στην μοριοδοτουμενη μεταγραφη εχω 6 ποντους (θελω να μεταφερθω στην νομικη του ΕΚΠΑ,ειδα την βαση μεταγραφης των 3 τελευταιων ετων-κυμαινεται στο 4 με 5).


Η περίπτωση των διδύμων είναι στην αίτηση για μετεγγραφή με αδελφό/η φοιτητή φυσικά και σας συμφέρει να κάνετε αίτηση έτσι αφού είναι δεδομένη η μετεγγραφή σας αν διαβάσεις βέβαια την εγκύκλιο και έχετε και τα υπόλοιπα κριτήρια που ζητάει.Δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία μοριοδότησης με αμφίβολα αποτελέσματα.Σε κάθε περίπτωση μια ανάγνωση της περσινής εγκυκλίου μετεγγραφών θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.Μιλάω πάντα για την περίπτωση φυσικά που το έταιρο δίδυμο είναι και αυτός φοιτητής στην πόλη που σε ενδιαφέρει ή αποφασίσετε να μετεγγραφήτε μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μα δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης αφού την εξεταστική θα την δώσεις στο νέο τμήμα.Αυτό θα σε απασχολούσε μόνο στην περίπτωση που αργούσαν οι μετεγγραφές και αναγκαζόσουν να δώσεις εξεταστική στο τμήμα εισαγωγής οπότε όταν θα έπαιρνες την μετεγγραφή θα είχες ήδη περάσει ενδεχομένως κάποια μαθήματα και θα ήθελες να στα αναγνωρίσουν.




Η περίπτωση των διδύμων είναι στην αίτηση για μετεγγραφή με αδελφό/η φοιτητή φυσικά και σας συμφέρει να κάνετε αίτηση έτσι αφού είναι δεδομένη η μετεγγραφή σας αν διαβάσεις βέβαια την εγκύκλιο και έχετε και τα υπόλοιπα κριτήρια που ζητάει.Δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία μοριοδότησης με αμφίβολα αποτελέσματα.Σε κάθε περίπτωση μια ανάγνωση της περσινής εγκυκλίου μετεγγραφών θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.Μιλάω πάντα για την περίπτωση φυσικά που το έταιρο δίδυμο είναι και αυτός φοιτητής στην πόλη που σε ενδιαφέρει ή αποφασίσετε να μετεγγραφήτε μαζί.


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Η αδελφή μου πέρασε διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πειραιά!Αν κάνω μεταγραφή χωρίς μοριοδοτηση θα περάσω Αθήνα έτσι?(νομική ΕΚΠΑ).Επίσης αν ευκαιρεις μπορείς να μου στείλεις λινκ με την εγκύκλιο??
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Η αδελφή μου πέρασε διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πειραιά!Αν κάνω μεταγραφή χωρίς μοριοδοτηση θα περάσω Αθήνα έτσι?(νομική ΕΚΠΑ).Επίσης αν ευκαιρεις μπορείς να μου στείλεις λινκ με την εγκύκλιο??


https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης αφού την εξεταστική θα την δώσεις στο νέο τμήμα.Αυτό θα σε απασχολούσε μόνο στην περίπτωση που αργούσαν οι μετεγγραφές και αναγκαζόσουν να δώσεις εξεταστική στο τμήμα εισαγωγής οπότε όταν θα έπαιρνες την μετεγγραφή θα είχες ήδη περάσει ενδεχομένως κάποια μαθήματα και θα ήθελες..

Επειδή η απάντηση δεν με κάλυψε γιατί μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημα. Ας το πάρουμε από την αρχή. Έχω περάσει Πάτρα, και έχω ήδη βρει σπίτι κτλπα. Η μάνα μου κυρίως με έχει πρήξει να πάρω μεταγραφή για Αθήνα. Εγώ δεν έχω θέμα είτε μείνω Πάτρα είτε Αθήνα. Παρόλα αυτά έχω 4 μόρια μεταγραφής με βάση τα κριτήρια του προηγούμενου έτους. Το "σχέδιο" λοιπόν είναι να πάω Πάτρα να παρακολουθήσω κανονικά τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο και να τρέξω ταυτόχρονα την μεταγραφή. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως εάν πχ η μεταγραφή γίνει αποδεκτή στο αντίστοιχο Πανεπιστήμιο της Αθήνας κάπου στα μέσα του Α εξαμήνου, και αναγκαστώ να ξαναγυρίσω πίσω στην Αθήνα και να παρακολουθήσω τα μαθήματα στο αντίστοιχο τμήμα, θα είμαι σε θέση να τα περάσω (όσα περάσω) στην εξεταστική ή χάνω το α εξάμηνο και ξεκινάω από το 2ο εξάμηνο Ή ακόμα χειρότερα ξεκινάω από την επόμενη χρονιά εκ νέου στην Αθήνα;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Επειδή η απάντηση δεν με κάλυψε γιατί μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημα. Ας το πάρουμε από την αρχή. Έχω περάσει Πάτρα, και έχω ήδη βρει σπίτι κτλπα. Η μάνα μου κυρίως με έχει πρήξει να πάρω μεταγραφή για Αθήνα. Εγώ δεν έχω θέμα είτε μείνω Πάτρα είτε Αθήνα. Παρόλα αυτά έχω 4 μόρια μεταγραφής με βάση τα κριτήρια του προηγούμενου έτους. Το "σχέδιο" λοιπόν είναι να πάω Πάτρα να παρακολουθήσω κανονικά τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο και να τρέξω ταυτόχρονα την μεταγραφή. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως εάν πχ η μεταγραφή γίνει αποδεκτή στο αντίστοιχο Πανεπιστήμιο της Αθήνας κάπου στα μέσα του Α εξαμήνου, και αναγκαστώ να ξαναγυρίσω πίσω στην Αθήνα και να παρακολουθήσω τα μαθήματα στο αντίστοιχο τμήμα, θα είμαι σε θέση να τα περάσω (όσα περάσω) στην εξεταστική ή χάνω το α εξάμηνο και ξεκινάω από το 2ο εξάμηνο Ή ακόμα χειρότερα ξεκινάω από την επόμενη χρονιά εκ νέου στην Αθήνα;

Δεν χάνεις το εξάμηνο και έχεις δικαίωμα να δώσεις τα μαθήματα α εξαμήνου του τμήματος στο οποίο θα μετεγγραφείς. ένα ζήτημα υπάρχει μόνο με τα εργαστήρια αλλά αυτό θα πρέπει να το συζητήσεις με τους καθηγητές αν τελικά πάρεις τη μετεγγραφή. Φυσικά ενδέχεται τα μαθήματα των δυο τμημάτων να μην είναι ακριβώς ίδια. Εξετάζεσαι σε κάθε περίπτωση στα μαθήματα του τμήματος στο οποίο μετεγγράφεσαι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η απάντηση δεν με κάλυψε γιατί μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημα. Ας το πάρουμε από την αρχή. Έχω περάσει Πάτρα, και έχω ήδη βρει σπίτι κτλπα. Η μάνα μου κυρίως με έχει πρήξει να πάρω μεταγραφή για Αθήνα. Εγώ δεν έχω θέμα είτε μείνω Πάτρα είτε Αθήνα. Παρόλα αυτά έχω 4 μόρια μεταγραφής με βάση τα κριτήρια του προηγούμενου έτους. Το "σχέδιο" λοιπόν είναι να πάω Πάτρα να παρακολουθήσω κανονικά τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο και να τρέξω ταυτόχρονα την μεταγραφή. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως εάν πχ η μεταγραφή γίνει αποδεκτή στο αντίστοιχο Πανεπιστήμιο της Αθήνας κάπου στα μέσα του Α εξαμήνου, και αναγκαστώ να ξαναγυρίσω πίσω στην Αθήνα και να παρακολουθήσω τα μαθήματα στο αντίστοιχο τμήμα, θα είμαι σε θέση να τα περάσω (όσα περάσω) στην εξεταστική ή χάνω το α εξάμηνο και ξεκινάω από το 2ο εξάμηνο Ή ακόμα χειρότερα ξεκινάω από την επόμενη χρονιά εκ νέου στην Αθήνα;

Αν η μετεγγραφή ολοκληρωθεί πριν την έναρξη της εξεταστικής του Α΄εξαμήνου τότε θα δώσεις τα μαθήματα στο τμήμα που μετεγγράφηκες (στη δική σου περίπτωση στην Αθήνα). Το αν είσαι σε θέση να περάσεις τα μαθήματα εξαρτάται, όπως καταλαβαίνεις, από τη συνάφεια της ύλης που θα έχεις παρακολουθήσει στην Πάτρα. Τα μαθήματα που πιθανόν δεν περάσεις μπορείς να τα διαβάσεις μόνος σου και να τα περάσεις τον Σεπτέμβριο. Αν αυτό δεν είναι δυνατόν "τα παίρνεις μαζί σου" στο Γ΄εξάμηνο και παρακολουθείς κανονικά το Β΄εξάμηνο.
Αν η μετεγγραφή ολοκληρωθεί μετά το τέλος της εξεταστικής τότε είναι ευνόητο ότι θα δώσεις τα μαθήματα του Α΄εξαμήνου στην Πάτρα και όταν έρθεις στην Αθήνα θα ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 35 του Ν.4115/2013 (ΦΕΚ 24 τ.Α΄/30-1-2013)
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijGXTNg17faVZkOCZZZ9QiPieOaCcd_WFK60B0Sg6GXAU
Άρθρο 35
Αναγνώριση μαθημάτων
στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
1. Από το ακαδημαϊκό έτος 2012−2013 δίνεται η δυνα−
τότητα στους φοιτητές που εισάγονται σε Τμήμα των
Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες εκκλησιαστικές
Ακαδημίες, να αναγνωρίσουν μαθήματα τα οποία έχουν
διδαχθεί και εξεταστεί επιτυχώς στο Τμήμα προέλευ−
σής τους.
2. Η αναγνώριση των μαθημάτων, σύμφωνα με την
προηγούμενη παράγραφο, πραγματοποιείται με από−
φαση της Γενικής Συνέλευσης ή του Ακαδημαϊκού Συμ−
βουλίου του Τμήματος, κατά περίπτωση και οι φοιτητές
απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων ή των
ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος
υποδοχής που διδάχθηκαν στο Τμήμα προέλευσης και
δύνανται να ενταχθούν σε διαφορετικό εξάμηνο από
αυτό της εγγραφής τους.
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα, πέρασα στο τμήμα ψηφιακών συστημάτων του πανεπιστημίου πελοποννήσου (σπάρτη) και αναμένω μεταγραφή για το αντίστοιχο του πειραία. Σύμφωνα με τα μοριοδοτούμενα κριτήρια, έχω 4 μόρια. Πιστεύετε ότι είναι αρκετά(αν και οριακά) ή μπα? Επίσης, γνωρίζετε πάνω κάτω πότε βγαίνει η εγκύκλιος για τις μεταγραφές και πότε γίνεται η actual μεταφορά των φοιτητών?Προλαβαίνουμε δηλαδή το πρώτο εξάμηνο?
 

Zemiou

Νεοφερμένος

Η Zemiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα.Μπορείς να δεις για να πάρεις μια ιδέα τις περσινές βάσεις μετεγγραφών με μοριοδότηση αν και φέτος δεν είμαστε σίγουροι πως θα κινηθούν.Για Αθήνα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα απ ότι έχουν πει πολλά παιδιά με 5-6 μόρια και δεν είσαι σίγουρος λόγω μεγάλης ζήτησης τώρα για Πάτρα σαφώς θα είναι πιθανότερο να την πάρεις.Καλή επιτυχία.


Ευχαριστώ παρααα πολυυ

Εάν δεν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα τμήματα τότε οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου ειδικά για το τμήμα της Πάτρας.


Ευχαριστώωω πολυ
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που ξεχασα:
Απο τότε που έχασα τον πατέρα μου,η μητέρα μου δεν έχει ξαναπαντρευτεί.Πέρα από ορφανός από έναν γονέα,θεωρούμε και τέκνο άγαμης μητέρας;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που ξεχασα:
Απο τότε που έχασα τον πατέρα μου,η μητέρα μου δεν έχει ξαναπαντρευτεί.Πέρα από ορφανός από έναν γονέα,θεωρούμε και τέκνο άγαμης μητέρας;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Άγαμη μητέρα από ότι ξέρω, είναι όταν κάποια έχει αναθρέψει το παιδί της χωρίς πατρική υποστήριξη και χωρίς να μεσολαβεί γάμος.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Άγαμη μητέρα από ότι ξέρω, είναι όταν κάποια έχει αναθρέψει το παιδί της χωρίς πατρική υποστήριξη και χωρίς να μεσολαβεί γάμος.


Λογικό μου ακούγεται. Αν και αλλάζει ο ορισμός της άγαμης μητέρας ανάλογα την περίπτωση.Π.Χ στην φορολογική δήλωση μετράει ως άγαμη,και σε κάποια άλλη περίπτωση ξέρω ότι θεωρείσαι τέκνο άγαμης μητέρας σε περίπτωση που έχεις ενηλικιωθεί με έναν γονέα.Αμα το δηλώσω στην αίτηση μεταγραφής και τελικά δεν ισχύει, χάνω όλην την αίτηση η απλά το ένα μόριο;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικό μου ακούγεται. Αν και αλλάζει ο ορισμός της άγαμης μητέρας ανάλογα την περίπτωση.Π.Χ στην φορολογική δήλωση μετράει ως άγαμη,και σε κάποια άλλη περίπτωση ξέρω ότι θεωρείσαι τέκνο άγαμης μητέρας σε περίπτωση που έχεις ενηλικιωθεί με έναν γονέα.Αμα το δηλώσω στην αίτηση μεταγραφής και τελικά δεν ισχύει, χάνω όλην την αίτηση η απλά το ένα μόριο;


Θα δηλώσεις μόνο ότι είσαι ορφανός από έναν γονέα και θα πάρεις το 1 μόριο. Δεν είσαι τέκνο άγαμης μητέρας οπότε δεν μπορείς να το δηλώσεις ψευδώς! Ο ορισμός της άγαμης μητέρας είναι σαφέστατος και δεν αλλάζει ανάλογα με την περίπτωση όπως λες. Πιθανότατα σε κάποιες περιπτώσεις να ομαδοποιούν τις άγαμες μητέρες με τις μητέρες που έχουν χάσει τον σύζυγό τους ή είναι διαζευγμένες προς χάριν ευκολίας αλλά αυτό δεν σίγουρα δεν σημαίνει ότι οι κατηγορίες αυτές είναι συνώνυμες!
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Θα δηλώσεις μόνο ότι είσαι ορφανός από έναν γονέα και θα πάρεις το 1 μόριο. Δεν είσαι τέκνο άγαμης μητέρας οπότε δεν μπορείς να το δηλώσεις ψευδώς! Ο ορισμός της άγαμης μητέρας είναι σαφέστατος και δεν αλλάζει ανάλογα με την περίπτωση όπως λες. Πιθανότατα σε κάποιες περιπτώσεις να ομαδοποιούν τις άγαμες μητέρες με τις μητέρες που έχουν χάσει τον σύζυγό τους ή είναι διαζευγμένες προς χάριν ευκολίας αλλά αυτό δεν σίγουρα δεν σημαίνει ότι οι κατηγορίες αυτές είναι συνώνυμες!
Ναι είναι λίγο περίεργο θέμα. Καλύτερα να το αφήσω στην ησυχία του και απλά να μην το δηλώσω καν. Καλύτερα ένα μόριο λιγότερο παρά να απορριφθεί όλη η αίτηση
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι είναι λίγο περίεργο θέμα. Καλύτερα να το αφήσω στην ησυχία του και απλά να μην το δηλώσω καν. Καλύτερα ένα μόριο λιγότερο παρά να απορριφθεί όλη η αίτηση

Από τη στιγμή που οι γονείς σου ήταν παντρεμένοι και είσαι αναγνωρισμένο παιδί από τον πατέρα σου δεν μπορείς να θεωρηθείς τέκνο άγαμης μητέρας αλλά μόνο ορφανός.
 

george708

Νεοφερμένος

Ο george708 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!
Λόγω κάποιων εισοδηματικών κριτηρίων σκέφτομαι να κάνω αίτηση για μεταγραφή.
Απλά μαζί με τα εισοδηματικά κριτήρια είδα ότι δίνεται 1 μόριο για αδερφό με αναπηρία 67% και άνω.
Εγώ έχω έναν αδερφό ο οποίος έχει 67%,όμως προέρχεται από άλλον γάμο. Θα πάρω το μόριο ή οχι;
Ευχαριστω
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top