Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!
Λόγω κάποιων εισοδηματικών κριτηρίων σκέφτομαι να κάνω αίτηση για μεταγραφή.
Απλά μαζί με τα εισοδηματικά κριτήρια είδα ότι δίνεται 1 μόριο για αδερφό με αναπηρία 67% και άνω.
Εγώ έχω έναν αδερφό ο οποίος έχει 67%,όμως προέρχεται από άλλον γάμο. Θα πάρω το μόριο ή οχι;
Ευχαριστω


Θα το πάρεις αν ο αδελφός σου εμφανίζεται ως εξαρτώμενο μέλος στην φορολογική δήλωση των γονέων σου.
 

george708

Νεοφερμένος

Ο george708 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Αθηνα

Νεοφερμένος

Η Αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα!Πιστευετε με 3 μορια εχω ελπιδες για νοσηλευτικη Τριπολης?(ειμαι δευτεροετης).
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πριν 2 χρόνια είχα πάρει μετεγγραφή για την σχολή που είμαι τώρα, όμως φέτος έκανα 10% και πέρασα σε άλλο τμήμα. Μπορώ φέτος να πάρω μετεγγραφή εφόσον πρόκειται για διαφορετική σχολή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πριν 2 χρόνια είχα πάρει μετεγγραφή για την σχολή που είμαι τώρα, όμως φέτος έκανα 10% και πέρασα σε άλλο τμήμα. Μπορώ φέτος να πάρω μετεγγραφή εφόσον πρόκειται για διαφορετική σχολή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Λογικά εφόσον είναι άλλη σχολή δεν θα έχεις πρόβλημα.Διάβασε την περσινή εγκύγκλιο μήπως και αναφέρει κάτι σχετικό αν όχι τότε είσαι εντάξει
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε φέτος να αλλάξουν τα κριτήρια για τις μετεγγραφές? Οι φιλελες τις κυβέρνησης έχουν περίεργες απόψεις, φυσικά φέτος δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ενστάσεων και εισαγωγής άνω των 5 μορίων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν 2 χρόνια είχα πάρει μετεγγραφή για την σχολή που είμαι τώρα, όμως φέτος έκανα 10% και πέρασα σε άλλο τμήμα. Μπορώ φέτος να πάρω μετεγγραφή εφόσον πρόκειται για διαφορετική σχολή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μπορείς!
 

Ναντια15

Νεοφερμένος

Η Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημερες

Θα παρω μετεγγραφη λογικα,αλλα ταυτοχρονα θελω να κανω και αναβολη φοιτησης για 2 εξαμηνα..ξερει κανεις τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερες

Θα παρω μετεγγραφη λογικα,αλλα ταυτοχρονα θελω να κανω και αναβολη φοιτησης για 2 εξαμηνα..ξερει κανεις τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?


Θα περιμένεις να ολοκληρωθεί πρώτα όλη η διαδικασία της μετεγγραφής και αφού εγγραφείς στο τμήμα που θα μετεγραφείς τότε θα κάνεις την αίτηση για αναστολή σπουδών. Αν την αίτηση αναστολής σπουδών την κάνεις στο τμήμα εισαγωγής σου τότε δεν θα έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετεγγραφής αφού η φοιτητική ιδιότητα διακόπτεται προσωρινά κατά τον χρόνο αναστολής σπουδών.
 

Ναντια15

Νεοφερμένος

Η Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα περιμένεις να ολοκληρωθεί πρώτα όλη η διαδικασία της μετεγγραφής και αφού εγγραφείς στο τμήμα που θα μετεγραφείς τότε θα κάνεις την αίτηση για αναστολή σπουδών. Αν την αίτηση αναστολής σπουδών την κάνεις στο τμήμα εισαγωγής σου τότε δεν θα έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετεγγραφής αφού η φοιτητική ιδιότητα διακόπτεται προσωρινά κατά τον χρόνο αναστολής σπουδών.

Θα ισχυσει κανονικα για α και β εξαμηνο αφου θα κανω την αιτηση αναστολης στα μεσα του α εξαμηνου?γιατι καπου ελεγε οτι αν κανεις μεσα εξαμηνου την αιτηση θα ισχυσει απο επομενο εξαμηνο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ισχυσει κανονικα για α και β εξαμηνο αφου θα κανω την αιτηση αναστολης στα μεσα του α εξαμηνου?γιατι καπου ελεγε οτι αν κανεις μεσα εξαμηνου την αιτηση θα ισχυσει απο επομενο εξαμηνο


Για κάποιον που θέλει να κάνει αίτηση αναστολής από το β΄εξάμηνο και μετά ισχύει ότι πρέπει να την κάνει πριν την έναρξη του εξαμήνου. Για τους πρωτοετείς του α΄εξαμήνου δεν ισχύει αυτό για ευνόητους λόγους. Με το που θα ολοκληρώσεις την εγγραφή σου στο τμήμα που θα μετεγγραφείς, θα κάνεις την αίτηση αναστολής και θα ισχύσει κανονικά για τα εξάμηνα που θέλεις.
 

Ναντια15

Νεοφερμένος

Η Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για κάποιον που θέλει να κάνει αίτηση αναστολής από το β΄εξάμηνο και μετά ισχύει ότι πρέπει να την κάνει πριν την έναρξη του εξαμήνου. Για τους πρωτοετείς του α΄εξαμήνου δεν ισχύει αυτό για ευνόητους λόγους. Με το που θα ολοκληρώσεις την εγγραφή σου στο τμήμα που θα μετεγγραφείς, θα κάνεις την αίτηση αναστολής και θα ισχύσει κανονικά για τα εξάμηνα που θέλεις.

Τελεια..ευχαριστω πολυ
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Απ'οτι διαβασα σε ενα τοπικο site φαινετεαι πως δεν θα υπαρξουν αλλαγες στις μετεγγραφες για φετος τουλαχιστον.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει επριπτωση, αν παρω μετεγγαφη λογω αδελφων, το πανεπιστημιο στο οποιο θα μεταφερθω να μην την δεχτει?
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η τριτεκνία έδινε ένα μόριο στην κατηγορία των μετεγγραφών με μοριοδότηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζουμε αν θα ισχύσει φέτος το ίδιο σύστημα. Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf
Λογικά θα ισχύσει το ίδιο σύστημα καθώς δεν πρέπει να αιφνιδιαστούν τα παιδιά αφού συμπλήρωσαν τα μηχανογραφικά τους "πατώντας" στον συγκεκριμένο νόμο των μετεγγραφών όπως αυτός ισχύει σήμερα.

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Θα ήθελα κι εγώ να υποβάλω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα των μετεγγραφών. Εγώ το μόνο κριτήριο που πληρώ είναι πως το εισόδημα και των δυο γονιών μου δεν ξεπερνά τα 3.000 € και γι’αυτό σύμφωνα με τα δηλωθέντα κριτήρια μετεγγραφής του 2018 δικαιούμαι 6 μόρια. Πιστεύετε πως αν περνάω πχ Κομοτηνή, Ιωάννινα κλπ είναι πιθανό να κατέβω προς Αθήνα που είναι κοντα στον τόπο κατοικιας μου; Ευχαριστώ
Πρόσεξε ποιο εισόδημα υπολογίζεις. Κατά κανόνα υπολογίζεται το εισόδημα επιβολής εισφοράς.
Δηλαδή μπορεί το δηλωθέν εισόδημα να είναι 3.000 ευρώ αλλά το επιβολής εισφοράς να είναι πχ 20.000 ευρώ. Θα υπολογισθεί αυτό το εισόδημα.
Αυτό το αναφέρω καθώς πολλά παιδιά μπερδεύονται κι ενώ περιμένουν περισσότερα μόρια εν τέλει δικαιούνται λιγότερα λόγω σφάλματος στον υπολογισμό του εισοδήματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λογικά θα ισχύσει το ίδιο σύστημα καθώς δεν πρέπει να αιφνιδιαστούν τα παιδιά αφού συμπλήρωσαν τα μηχανογραφικά τους "πατώντας" στον συγκεκριμένο νόμο των μετεγγραφών όπως αυτός ισχύει σήμερα.


Πρόσεξε ποιο εισόδημα υπολογίζεις. Κατά κανόνα υπολογίζεται το εισόδημα επιβολής εισφοράς.
Δηλαδή μπορεί το δηλωθέν εισόδημα να είναι 3.000 ευρώ αλλά το επιβολής εισφοράς να είναι πχ 20.000 ευρώ. Θα υπολογισθεί αυτό το εισόδημα.
Αυτό το αναφέρω καθώς πολλά παιδιά μπερδεύονται κι ενώ περιμένουν περισσότερα μόρια εν τέλει δικαιούνται λιγότερα λόγω σφάλματος στον υπολογισμό του εισοδήματος.


Επειδή έχω δίδυμο αδερφό που έχει περάσει στο Ηράκλειο, το εισοδηματικό κριτήριο πώς υπολογίζεται? Διαιρώντας το εισόδημα επιβολής εισφοράς με τα μέλη της οικογένειας?
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Επειδή έχω δίδυμο αδερφό που έχει περάσει στο Ηράκλειο, το εισοδηματικό κριτήριο πώς υπολογίζεται? Διαιρώντας το εισόδημα επιβολής εισφοράς με τα μέλη της οικογένειας?
Δεν σε συμφέρει να κυνηγήσετε μετεγγραφή με εισοδηματικά κριτήρια. Να κάνετε αίτηση μετεγγραφής με αδέλφια φοιτητές όπου είναι σε διαφορετική κατηγορία.

Αλλά μιας κι ρώτησες, ναι, προσθέτεις τα εισοδήματα επιβολής εισφοράς όλων των μελών της οικογένειας εφόσον έχουν όλοι εισοδήματα κι έπειτα διαιρείς το συνολικό ποσό με τον αριθμό των μελών, δηλαδή τους δύο γονείς και τα προστατευόμενα τέκνα που αναφέρονται στην πατρική φορολογική δήλωση και βαρύνουν την οικογένεια.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δεν σε συμφέρει να κυνηγήσετε μετεγγραφή με εισοδηματικά κριτήρια. Να κάνετε αίτηση μετεγγραφής με αδέλφια φοιτητές όπου είναι σε διαφορετική κατηγορία.

Αλλά μιας κι ρώτησες, ναι, προσθέτεις τα εισοδήματα επιβολής εισφοράς όλων των μελών της οικογένειας εφόσον έχουν όλοι εισοδήματα κι έπειτα διαιρείς το συνολικό ποσό με τον αριθμό των μελών, δηλαδή τους δύο γονείς και τα προστατευόμενα τέκνα που αναφέρονται στην πατρική φορολογική δήλωση και βαρύνουν την οικογένεια.


Κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχουμε περάσει σε διαφορετικά μέρη, και εγώ με τον αδερφό μου αλλά και με τους γονείς μας για να κάνουμε αίτηση αδελφών φοιτητών. Εγώ πέρασα Αθήνα, μόνιμη κατοικία των γονιών μου στο Περιστέρι.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση καποιος(με εισοδημα μεσα στο επιτρεπομενο) και πρροπτυχιακο αδελφο σε αλλη πολη της μονης του κατοικιας και ο ιδιος περναει επισης σε αλλη πολη να μην παρει μετεγγραφη στην πολη του αδελφου του;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση καποιος(με εισοδημα μεσα στο επιτρεπομενο) και πρροπτυχιακο αδελφο σε αλλη πολη της μονης του κατοικιας και ο ιδιος περναει επισης σε αλλη πολη να μην παρει μετεγγραφη στην πολη του αδελφου του;
Νομίζω πως όχι εμείς που το. Είχαμε κάνει αυτό όχι μόνο μας την έκαναν δεχτή αλλά μας έφεραν και Αθήνα που είναι η μόνιμη κατοικία μας (ενώ εγώ είχα περάσει Κρήτη και η αδερφή μου Κομοτηνή, βέβαια σε εμάς δεν υπήρχε αντιστοιχία και μπορεί για αυτό να μας έφεραν Αθήνα αλλά νομίζω πως τουλάχιστον στην ίδια πόλη θα σας πάνε σίγουρα γαιτι αφού πληρειται ντα οικονομικά κριτήρια δε γίνεται να συντηρείται 2 σπίτια επαρχία...)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top