Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ που δεν έχω μοριοδότηση μπορώ να κάνω;


Δεν ξέρω αν γίνεται να κάνεις αν δεν έχεις κανένα μόριο. Αν το τμήμα που θες να κάνεις έχει πολλές κενές θέσεις από της μετεγγραφες πάντως, ίσως γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα. Ένας φίλος θα περάσει με τις βάσεις αθλητών σε ένα τμήμα στην Αθήνα (έχει περάσει ήδη σε ένα απλά επειδή έχει διάκριση με άθλημα πήρε έξτρα μόρια και μάλλον περνάει σε άλλη σχολή) . Γνωρίζουμε πότε ανακοινώνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπερα και συγγνωμη για την ενοχληση.....θα ηθελα σασ παρακαλω να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να παρω μετεγγραφη με αδελφο φοιτητη......αυτο ποθ δεν εχω καταλαβει ειναι τι ενεργειες πρεπει να κανει η αδελφη μου ωστε να ειναι εγκυρη η μεταγγραφη μου. πχ εκει που λεει οτι πρεπει να μπει στο ιδιο πληροφοριακο συστημα τι εννοει....ειμαι ετοιμοσ για φουντο απο το αγχοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
καλησπερα και συγγνωμη για την ενοχληση.....θα ηθελα σασ παρακαλω να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να παρω μετεγγραφη με αδελφο φοιτητη......αυτο ποθ δεν εχω καταλαβει ειναι τι ενεργειες πρεπει να κανει η αδελφη μου ωστε να ειναι εγκυρη η μεταγγραφη μου. πχ εκει που λεει οτι πρεπει να μπει στο ιδιο πληροφοριακο συστημα τι εννοει....ειμαι ετοιμοσ για φουντο απο το αγχοσ


Και εγώ θα κάνω μετεγγραφή αδελφών ... Επίσης ούτε εγώ δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει αυτό που λες? Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω με λίγα λόγια σημαίνει ότι αν για παράδειγμα εσύ θές να παρεις μεταγραφή στην πόλη που σπουδάζει ο αδερφός σου θα πρέπει να κάνεις ηλεκτρονικα την αίτηση από την ιστοσελίδα μετεγγραφης, και ο αδερφός σου από την ίδια (μάλλον) ιστοσελίδα θα πρέπει να κάνει υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή σου. Απο τι κατάλαβα όμως, ο αδερφός αου μετά δεν έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση μετεγγραφής.
Αυτά κατάλαβα εγώ πάντως. Αν πάρετε τηλέφωνο ή την σχολή σας ή ακόμα και το λύκειο σας θα σας εξηγήσουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει επιλογή μέσα στην αίτηση όταν μπω εγώ να βάλω την αδερφή μ να πει ότι δεν θέλει μετεγγραφή ;;;;ή πρέπει αυτή να συνδεθεί με δικούς της κωδικούς;

Νομίζω με λίγα λόγια σημαίνει ότι αν για παράδειγμα εσύ θές να παρεις μεταγραφή στην πόλη που σπουδάζει ο αδερφός σου θα πρέπει να κάνεις ηλεκτρονικα την αίτηση από την ιστοσελίδα μετεγγραφης, και ο αδερφός σου από την ίδια (μάλλον) ιστοσελίδα θα πρέπει να κάνει υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή σου. Απο τι κατάλαβα όμως, ο αδερφός αου μετά δεν έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση μετεγγραφής.
Αυτά κατάλαβα εγώ πάντως. Αν πάρετε τηλέφωνο ή την σχολή σας ή ακόμα και το λύκειο σας θα σας εξηγήσουν καλύτερα.

Όταν λες τη σχολή μας εννοείς αυτή στην οποία θα αιτηθούν για μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλημέρα

Θα δώσω πανελλήνιες το 2019.Τα κριτήρια των μετεγγραφών δεν με καλύπτουν, απ' όσο έχω δει,
εκτός από τα μόρια του εισοδήματος, καθώς ανήκω στην κατηγορία των ήδη πτυχιούχων που δεν
έχουν δικαίωμα αίτησης μετεγγραφής.Έχω, όμως, δυο μικρά παιδιά και ο σύζυγός μου
ήδη εργάζεται οπότε το θεωρώ αδύνατο να μετακομίζουμε αν περάσω σε άλλη πόλη εκτός κατοικίας μου.
Πιστεύετε ότι αν χρειαστεί να κάνω αίτηση κατ'εξαίρεση μετεγγραφής έχω πιθανότητες να την πάρω;

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KayEs

Νεοφερμένος

Η KayEs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
βρε παιδια , γινεται μετεγγραφη στο Παν δυτ αττικης απο ΤΕΙ και ενω τα τμηματα ειναι ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή υπάρχει επιλογή μέσα στην αίτηση όταν μπω εγώ να βάλω την αδερφή μ να πει ότι δεν θέλει μετεγγραφή ;;;;ή πρέπει αυτή να συνδεθεί με δικούς της κωδικούς;



Όταν λες τη σχολή μας εννοείς αυτή στην οποία θα αιτηθούν για μετεγγραφή;
για πληροφορίες η ερωτήσεις σχετικά με την μετεγγραφη, καλύτερα να ρωτήσεις την σχολή που πέρασες, αλλά νομίζω και η σχολή στην οποία θέλεις να πάρεις μετεγγραφή θα σου λύσει κάποιες απορίες

βρε παιδια , γινεται μετεγγραφη στο Παν δυτ αττικης απο ΤΕΙ και ενω τα τμηματα ειναι ιδια?


https://www.foititikanea.gr/φοιτητής/μετεγγραφές/12575-μετεγγραφές-2018-2019-οι-αντιστοιχίες-των-τμημάτων-του-πανεπιστημίου-δυτικής-αττικής-που-εγκρίθηκαν/amp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ahmetch

Νεοφερμένος

Ο ahmetch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γινεται να παρει καποιος μετεγγραφη και μετα να μην παει; Εννοω να μην καταθεσει τα δικαιολογητικα του στη σχολη υποδοχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναλυτικές οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης μετεγγραφής
1) Με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια https://transfer.it.minedu.gov.gr/Content/Docs/manual2018.pdf
2) Αδελφών φοιτητών https://transfer3.it.minedu.gov.gr/Content/Docs/ManualBrothers.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Στα αδέλφια υπάρχουν 2 κατηγορίες αίτηση ή αποποίηση..... Αποποίηση είναι για να μπει ο αδερφός στο σύστημα και να συμπλήρωση και αυτός κάποια πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εσείς για ποιο τμήμα έχετε ζητήσει , με ποια από τις δυο κατηγορίες και με ποσά μόρια ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα αδέλφια υπάρχουν 2 κατηγορίες αίτηση ή αποποίηση..... Αποποίηση είναι για να μπει ο αδερφός στο σύστημα και να συμπλήρωση και αυτός κάποια πράγματα


Αν θέλεις να κάνεις αίτηση μετεγγραφής στον τόπο που φοιτά ο αδελφός σου, πατάς το κουμπί "αίτηση μετεγγραφής" και συνεχίζεις. Ο αδελφός σου του οποίου τα στοιχεία δήλωσες, είναι απαραίτητο να μπει κι αυτός στο ηλεκτρονικό σύστημα και να κάνει δήλωση αποποίησης μετεγγραφής πατώντας το κουμπί "αποποίηση μετεγγραφής". Αν ο αδελφός σου δεν το κάνει, η αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη. Απλά είναι, πού μπερδεύεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν θέλεις να κάνεις αίτηση μετεγγραφής στον τόπο που φοιτά ο αδελφός σου, πατάς το κουμπί "αίτηση μετεγγραφής" και συνεχίζεις. Ο αδελφός σου του οποίου τα στοιχεία δήλωσες, είναι απαραίτητο να μπει κι αυτός στο ηλεκτρονικό σύστημα και να κάνει δήλωση αποποίησης μετεγγραφής πατώντας το κουμπί "αποποίηση μετεγγραφής". Αν ο αδελφός σου δεν το κάνει, η αίτησή σου θα θεωρηθεί άκυρη. Απλά είναι, πού μπερδεύεσαι;


Το έχω καταλάβει, δεν είπα κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλησπερα εκει που συμπληρωνουμε το αφμ του γονεα εαν ειναι χωρισμενοι βαζουμε στο δευτερο κηδεμονα αυτο που λεει ειναι διαζευμενος κλπ η αυτο με την επιμελεια να πω οτι οταν βγηκε το διαζυγειο εκλεισα τα 18 συνεπως δεν υπαρχει επιμελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα εκει που συμπληρωνουμε το αφμ του γονεα εαν ειναι χωρισμενοι βαζουμε στο δευτερο κηδεμονα αυτο που λεει ειναι διαζευμενος κλπ η αυτο με την επιμελεια να πω οτι οταν βγηκε το διαζυγειο εκλεισα τα 18 συνεπως δεν υπαρχει επιμελεια


Αφού ήσουν ενήλικος όταν οι γονείς σου πήραν διαζύγιο (άρα κανένας από τους δύο δεν έχασε την κηδεμονία σου με δικαστική απόφαση), θα δηλώσεις ως πρώτο κηδεμόνα τον πατέρα σου και ως δεύτερο κηδεμόνα την μητέρα σου. Για να δηλώσεις μόνο τον πατέρα σου θα έπρεπε να έχει εκδοθεί δικαστική απόφαση ότι έχει αυτός την κηδεμονία σου. Αν δεις το αναφέρει και στο drop box της κατηγορίας αυτής. Οπότε στην περίπτωση σου (που οι γονείς σου είναι διαζευγμένοι) για τον υπολογισμό του οικογενειακού εισοδήματος υπολογίζεται το εισόδημα και των δύο γονιών σου. Θα υπολογιζόταν μόνο το εισόδημα του πατέρα σου αν του είχε ανατεθεί η επιμέλεια σου, με δικαστική απόφαση πράγμα που δεν συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑναστασιαΜνκ

Νεοφερμένος

Η ΑναστασιαΜνκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Πατρών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω παιδιά εχω απελπιστεί με ολο το θέμα . Εχω περάσει στον Πύργο στο τμήμα διοίκησης και οικονομίας αλλα το αντίστοιχο τμήμα ειναι στην Αμφισσα. Αν είχα τα λεφτά θα ήμουν ηδη εκει αλλα αφου δεν μπορώ να πάω τι να κάνω για να έρθω Αθήνα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παιδιά εχω απελπιστεί με ολο το θέμα . Εχω περάσει στον Πύργο στο τμήμα διοίκησης και οικονομίας αλλα το αντίστοιχο τμήμα ειναι στην Αμφισσα. Αν είχα τα λεφτά θα ήμουν ηδη εκει αλλα αφου δεν μπορώ να πάω τι να κάνω για να έρθω Αθήνα ?


΄Η θα ξαναδώσεις πανελλαδικές ή θα ξανακάνεις με το 10%. Αφού δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα, δεν μπορείς να έρθεις! Μα καλά βρε κορίτσι μου αφού ήξερες τις αντιστοιχίες από πριν και αφού ήξερες επίσης ότι αν περνούσες σ΄αυτό το τμήμα δεν θα είχες τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις, γιατί το δήλωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑναστασιαΜνκ

Νεοφερμένος

Η ΑναστασιαΜνκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Πατρών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
΄Η θα ξαναδώσεις πανελλαδικές ή θα ξανακάνεις με το 10%. Αφού δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα, δεν μπορείς να έρθεις! Μα καλά βρε κορίτσι μου αφού ήξερες τις αντιστοιχίες από πριν και αφού ήξερες επίσης ότι αν περνούσες σ΄αυτό το τμήμα δεν θα είχες τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις, γιατί το δήλωσες;


Αν το ήξερα από την αρχή δεν θα την δήλωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top