Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μα ολα αυτα που γραφεις τα ηξερα και εγω ετσι νομιζα οτι γινεται αλλα με βαση το οικογενειακο εισοδημα και διαιρωνοντας το δια 3 μου βγαινει οτι ανηκω στο τελευταιο κριτηριο και εχω καποια μορια!Γι αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται, μηπως μετραει η μεγαλυτερη φορολογικη και μονο τα ατομα που βρισκονται σε αυτοι, δηλαδη εχω μεινει απεξω εγω και εγινε δια 2 για να λεει οτι ειναι πανω απο 9.000
Και το χειροτερο ειναι οτι μερες τωρα προσπαθω να επικοινωνησω με το αντιστοιχο τμημα στο υπουργειο παιδειας και δεν το σηκωνει κανεις!
Τελος παντων ,ευχαριστω για τη βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακαλώ! Πάντως για το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα υπολογίζονται τα καθαρά εισοδήματα που προκύπτουν μετά από την αφαίρεση όλων των εισφορών και όχι τα μικτά. Μήπως έγινε εκεί κάποιο λάθος.΄Οπως και να έχει νομίζω ότι καλύτερα να απευθυνθείς στον φοροτεχνικό σας να σου εξηγήσει και όχι στο Υπουργείο. Το Υπουργείο δεν έχει ανάμειξη σ΄αυτό αφού ο έλεγχος των εισοδηματικών κριτηρίων γίνεται με αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. Ο,τι τους βγάζει, αυτό βλέπουν. Ακόμα και να καταφέρεις να επικοινωνήσεις μαζί τους δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν να σε διαφωτίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εχεις δικιο, θα ρωτησω αν προλαβω αν και απο οτι φαινεται δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Shadow είχα και εγώ το ίδιο προβλημα φταίει το ότι δεν είσται όλοι μαζί σε μια φορολογική δήλωση και σας το διαιρεί δια δύο.Να πας στον λογιστη σου να του πεις να κάνει τροποιηση και να σας το φτιάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,706 μηνύματα.
Οι θέσεις δεν πάνε με το έτος ; δηλαδή αν 10 πρωτοετείς έχουν 7 μόρια έρχονται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
@shadow: Τα εισοδήματα που "πιάνονται" είναι εκεί που λέει "εισοδημα επιβολής εισφοράς", που σημαίνει ότι κι εσύ ακόμη έχεις τεκμαρτό εισόδημα 3000€, οπότε γι'αυτό το συνολικό οικογενειακό εισόδημά σας υπερβαίνει τα 9000€ κατά κεφαλήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη περιμενω μετεγγραφη και σε περιπτωση που δε γινει τα εχω ως δευτερη επιλογη, ξερετε μεχρι ποτε ειναι οι εγγραφες στα ιδιωτικα ιεκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη περιμενω μετεγγραφη και σε περιπτωση που δε γινει τα εχω ως δευτερη επιλογη, ξερετε μεχρι ποτε ειναι οι εγγραφες στα ιδιωτικα ιεκ;

Αν δεν πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις πρώτα μια "αίτηση θεραπείας" (δες εδώ στη σελίδα 8 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ_2017-99Ω94653ΠΣ-8ΤΙ.pdf ) και αν ούτε με αυτήν την πάρεις τότε θα κοιτάξεις τις άλλες σου επιλογές. Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν δεν πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις πρώτα μια "αίτηση θεραπείας" (δες εδώ στη σελίδα 8 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ_2017-99Ω94653ΠΣ-8ΤΙ.pdf ) και αν ούτε με αυτήν την πάρεις τότε θα κοιτάξεις τις άλλες σου επιλογές. Εγώ βέβαια θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα το έχω υπόψιν μου. Έχω ήδη ξαναδώσει και η όλη διαδικασία με επηρρέασε άσχημα ψυχολογικά ενώ δε έγραψα καλά κιόλας, γι' αυτό και δε σκέφτομαι να ξαναδώσω. Δεν το έχω απορρίψει όμως. Για ημερομηνία ξέρεις τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Θα το έχω υπόψιν μου. Έχω ήδη ξαναδώσει και η όλη διαδικασία με επηρρέασε άσχημα ψυχολογικά ενώ δε έγραψα καλά κιόλας, γι' αυτό και δε σκέφτομαι να ξαναδώσω. Δεν το έχω απορρίψει όμως. Για ημερομηνία ξέρεις τίποτα;

Εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των μετεγγραφών.

Όχι, εννοώ για τα ιεκ. Πότε τελειώνουν οι εγγραφές στα ιεκ και πότε ξεκινούν τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, εννοώ για τα ιεκ. Πότε τελειώνουν οι εγγραφές στα ιεκ και πότε ξεκινούν τα μαθήματα;

Ιδέα δεν έχω! Περί τα μέσα Οκτωβρίου νομίζω αλλά γιατί ανησυχείς; Φαντάζεσαι ότι αν πας αργότερα δεν θα σε γράψουν; Κωλοτούμπες θα κάνουν!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ιδέα δεν έχω! Περί τα μέσα Οκτωβρίου νομίζω αλλά γιατί ανησυχείς; Φαντάζεσαι ότι αν πας αργότερα δεν θα σε γράψουν; Κωλοτούμπες θα κάνουν!:hehe:

Ναι, το ξερω. Απλα ανησυχω μηπως εχουν κανει μερικα μαθηματα και εχω μεινει πισω :P

Αντε να δουμε για τη μετεγγραφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειαα σας.Ηθελα να σας ρωτησω για εμας που περιμνουμε μια μετεγγραφη τελος παντων τι θα κανουμε με τα μαθηματα που χρωσταμε σε περιπτωση που παρουμε τη μετεγγραφη.Τα δινουμε στο πανεπιστημιο το οποιο περασαμε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειαα σας.Ηθελα να σας ρωτησω για εμας που περιμνουμε μια μετεγγραφη τελος παντων τι θα κανουμε με τα μαθηματα που χρωσταμε σε περιπτωση που παρουμε τη μετεγγραφη.Τα δινουμε στο πανεπιστημιο το οποιο περασαμε;;;

Αν πάρεις μετεγγραφή, διαγράφεσαι από την προηγούμενη σχολή σου και δεν έχεις πλέον καμία σχέση μαζί της. Ακολουθείς το πρόγραμμα της νέας σχολής και κάνεις αίτηση αναγνώρισης για τα μαθήματα που έχεις περάσει μέχρι τώρα. Τα μαθήματα που χρωστάς (αν ταυτίζονται τα μαθήματα των δύο σχολών) τα δίνεις κανονικά στη νέα σου σχολή. Αν δεν υπάρχουν τα ξεχνάς και ακολουθείς το πρόγραμμα της νέας σχολής. Το λέω αυτό γιατί παρόλο που μπορεί δύο σχολές να είναι αντίστοιχες, δεν σημαίνει ότι ταυτίζονται απόλυτα τα προσφερόμενα μαθήματα. Γιαυτό αρκετοί φοιτητές προχωρημένων ετών ενώ παίρνουν μετεγγραφή, δεν φεύγουν από την αρχική σχολή τους επειδή θα πρέπει να δώσουν αρκετά περισσότερα μαθήματα από αυτά που υπολόγιζαν στην σχολή που μετεγγράφηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μου φαινεται οτι δεν εθεσα σωστα το ερωτημα.Πρωτοετης ειμαι και ουτε εχω δωσει καποιο μαθημα ουτε χρωταω.Περιμενω την μετεγγραφη ωστοσο παρακολουθω τα μαθηματα που μου επιτρεπεται να μπω στο Πανεπιστηνιο της πολης μου ομως δεν ξερω τη θα κανω αφου και αν παρω την μετεγγραφη.Δινω στην ουσια τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου του πανεπιστημιου που εχω ζητησει μετεγγραφη και οχι του Πανεπιστημιου που ειχα περασει.;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαινεται οτι δεν εθεσα σωστα το ερωτημα.Πρωτοετης ειμαι και ουτε εχω δωσει καποιο μαθημα ουτε χρωταω.Περιμενω την μετεγγραφη ωστοσο παρακολουθω τα μαθηματα που μου επιτρεπεται να μπω στο Πανεπιστηνιο της πολης μου ομως δεν ξερω τη θα κανω αφου και αν παρω την μετεγγραφη.Δινω στην ουσια τα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου του πανεπιστημιου που εχω ζητησει μετεγγραφη και οχι του Πανεπιστημιου που ειχα περασει.;;;

Οι μετεγγραφές πέρσι είχαν ανακοινωθεί μια βδομάδα μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Το ίδιο προβλέπεται να γίνει και φέτος. Οπότε ξεκινάς κανονικά στη σχολή που έχεις πάρει μετεγγραφή. Αν το έχεις σίγουρο ή σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή, πολύ καλά κάνεις και παρακολουθείς τα μαθήματα της σχολής της πόλης σου. Αν δεν πάρεις μετεγγραφή και αποφασίσεις να πας στη σχολή που μπήκες τότε είναι ευνόητο ότι θα παρακολουθήσεις και θα δώσεις τα μαθήματα της σχολής αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Είχα πραγματικά πελαγώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stela1999123

Νεοφερμένος

Η stela1999123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στο τει διδυμοτειχου ...εχω κανει αιτηση για μεταγραφη και εχω συνολικα 5 μορια 1 απο την τριτεκνια και 4 απο το εισοδημα ..ειναι πιθανο να την παρω?
αν την παρω συνεχιζω απο το 2ο εξαμηνο στο τει που πηρα την μεταγραφη ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στο τει διδυμοτειχου ...εχω κανει αιτηση για μεταγραφη και εχω συνολικα 5 μορια 1 απο την τριτεκνια και 4 απο το εισοδημα ..ειναι πιθανο να την παρω?
αν την παρω συνεχιζω απο το 2ο εξαμηνο στο τει που πηρα την μεταγραφη ?:confused:

Πέρσι και η Νοσηλευτική Αθήνας και η Νοσηλευτική Θεσσαλονίκης είχαν βάση μετεγγραφής τα 6 μόρια. Τα 5 μόρια που έχεις είναι αρκετά αλλά πάντα εξαρτάται από το πόσα μόρια έχουν και οι υπόλοιποι που κάνουν αίτηση για τις ίδιες σχολές. Λίγο υπομονή θα κάνεις αφού όπου νάναι θα βγουν τα αποτελέσματα. Αν την πάρεις, φεύγεις κατευθείαν και αρχίζεις να παρακολουθείς κανονικά το 1ο εξάμηνο στη σχολή που μετεγγράφηκες. Τα έχουμε πει και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top