Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ChristinaG97

Νεοφερμένος

Η ChristinaG97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που πέρασα Πολιτικών Επιστημών Κομοτηνή και θα κάνω αίτηση μετεγγραφής για Θεσσαλονίκη, άμα περάσω Θεσσαλονίκη έχω τη δυνατότητα να παραμείνω Κομοτηνή; Δλδ η μετεγγραφή δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που πέρασα Πολιτικών Επιστημών Κομοτηνή και θα κάνω αίτηση μετεγγραφής για Θεσσαλονίκη, άμα περάσω Θεσσαλονίκη έχω τη δυνατότητα να παραμείνω Κομοτηνή; Δλδ η μετεγγραφή δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία;

Ναι , οχι δεν ειναι αυτόματη , άμα δε θες δε πας ....τωρα περιμένουμε απλα να βγει η εγκύκλιος και μόλις βγει θα ανοίξει κ το σύστημα των μετεγγραφών , γνωρίζει κανεις πόσες μέρες ειναι ανοιχτό συνήθως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που πέρασα Πολιτικών Επιστημών Κομοτηνή και θα κάνω αίτηση μετεγγραφής για Θεσσαλονίκη, άμα περάσω Θεσσαλονίκη έχω τη δυνατότητα να παραμείνω Κομοτηνή; Δλδ η μετεγγραφή δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία;

Δηλαδή πραγματικά σου απαντάω ευθέως και πάλι ρωτάς? Όχι δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία. Μπορείς και να μην πας να γραφτείς στο τμήμα μετεγγραφης.

Ναι , οχι δεν ειναι αυτόματη , άμα δε θες δε πας ....τωρα περιμένουμε απλα να βγει η εγκύκλιος και μόλις βγει θα ανοίξει κ το σύστημα των μετεγγραφών , γνωρίζει κανεις πόσες μέρες ειναι ανοιχτό συνήθως ;

3 εβδομάδες περίπου. Φέτος φημολογείται ότι θα είναι μέχρι τέλος Οκτωβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Off topic :Χρήστο σπουδάζεις Πάτρα τωρα ; Τις προάλλες πήγα (δεν είχα ξαναπάει απο τοτε που πήγαμε τριήμερη με το σχολείο βλυκειου) μιλαμε την ερωτεύτηκα ,ειναι η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας πιστεύω και φυσικά η καλύτερη μα η καλύτερη επιλογή για φοιτητική ζωη , αχ ποσο θα ήθελα να σπουδάζω εκει , παράξενο αυτο να σπουδάζω στο ΤΕΙ Πατρών κ να μην ειναι στην Πάτρα χαχαχα. Ειναι 5 φορές σαν το ηρακλειο αλλα δεν ειναι τοσο χαοτική όσο η η θες ή η αθηνα , κάθε φόρμα όπου κ αν πήγαινα έβλεπα παντού φοιτητές και πολλές ωραίες φοιτήτριες ;) , και φυσικά με κέρδισαν τα σκαλάκια (που ειναι κατι ανάλογο με τη πλακα που εχει στην αθηνα ) πέρασα απο εκει το βράδυ και ήταν γεμάτο φοιτητές ...για μένα αυτη η πόλη ειναι η ιδανική πραγματικά , ειναι ενα πολυ μεγάλο ηρακλειο , στεναχωριέμαι που δε μπορω να σπουδάσω εκει αλλα νταξει τι να κάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaG97

Νεοφερμένος

Η ChristinaG97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δηλαδή πραγματικά σου απαντάω ευθέως και πάλι ρωτάς? Όχι δεν είναι μια αυτόματη διαδικασία. Μπορείς και να μην πας να γραφτείς στο τμήμα μετεγγραφης.



3 εβδομάδες περίπου. Φέτος φημολογείται ότι θα είναι μέχρι τέλος Οκτωβρίου.

Απλώς ήθελα να είμαι απολύτως σίγουρη :) Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos234

Νεοφερμένος

Ο nikos234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γίνεται να κάνεις αίτηση για κανονική μετεγγραφή και μετεγγραφή κατ' εξαίρεση ταυτόχρονα ή δεν επηρεάζει το ένα το άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γίνεται να κάνεις αίτηση για κανονική μετεγγραφή και μετεγγραφή κατ' εξαίρεση ταυτόχρονα ή δεν επηρεάζει το ένα το άλλο;

Αν δικαιούσαι κατ'εξαίρεση μετεγγραφη δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κανονική γιατί την παίρνεις σίγουρα και δεν λογίζονται μορια. (Πρέπει να έχεις μια από αυτές τις ασθενειες που αναφέρονται - πιστοποιημενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nia24

Νεοφερμένος

Η Nia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χελόου!
Εγώ απο ότι διάβασα οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν απο αρχές οκτωβρίου.Λογικά η προθεσμία είναι μεχρι μεσα οκτωβριου -με το σκεπτικο οτι θα μας αφησουν το ιδιο χρονικο περθώριο με πέρυσι-και κρινοντας οτι τα αποτελεσματα πρεπει να τα ανακοινωσουν το πολυ 40 μέρες μετα την ολοκλήρωση των αιτήσεων δηλαδή προς τα μεσα δεκεμβριου.Εγώ πέρασα μηνανολόγων μηχανικων απθ και θέλω να παρω μεταγραφή για αθήνα.Το δίλημμα μου ειναι το εξής.Συγκεντρώνω 6 μόρια για την μεταγραφη-η οποια αποτελει και την περσινη βαση-.Δηλαδή μπορει και να μην παρω την μεταγραφη.Το θέμα ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη αντιστοιχία μαθηματων μεταξυ των προγραμματων σπουδων.Αν παω τωρα προσωρινα θεσσαλονικη μεχρι να βγουν οι μεταγραφες και μετα φυγω για αθηνα θα εχω χασει ουσιαστικα ολο το πρωτο εξαμηνο και μετα θελω πολυ τραξιμο και πολυ πολυ διαβασμα...δεν θελω να αρχισω να χρωσταω μαθηματα απο το πρωτο ετος κιολας...εαν ομως το διακινδυνεύσω και παω αθηνα να παρακολουθησω μαθηματα 1.Θα χασω σιγουρα το μηχανολογικο σχεδιο που εχεο εργαστηρια 2.Σε περιπτωση που δεν παρω μεταγραφη μενω ξεκρεμαστη.Οποιος-α θελει να μου ει την γνωμη του-της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Χελόου!
Εγώ απο ότι διάβασα οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν απο αρχές οκτωβρίου.Λογικά η προθεσμία είναι μεχρι μεσα οκτωβριου -με το σκεπτικο οτι θα μας αφησουν το ιδιο χρονικο περθώριο με πέρυσι-και κρινοντας οτι τα αποτελεσματα πρεπει να τα ανακοινωσουν το πολυ 40 μέρες μετα την ολοκλήρωση των αιτήσεων δηλαδή προς τα μεσα δεκεμβριου.Εγώ πέρασα μηνανολόγων μηχανικων απθ και θέλω να παρω μεταγραφή για αθήνα.Το δίλημμα μου ειναι το εξής.Συγκεντρώνω 6 μόρια για την μεταγραφη-η οποια αποτελει και την περσινη βαση-.Δηλαδή μπορει και να μην παρω την μεταγραφη.Το θέμα ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη αντιστοιχία μαθηματων μεταξυ των προγραμματων σπουδων.Αν παω τωρα προσωρινα θεσσαλονικη μεχρι να βγουν οι μεταγραφες και μετα φυγω για αθηνα θα εχω χασει ουσιαστικα ολο το πρωτο εξαμηνο και μετα θελω πολυ τραξιμο και πολυ πολυ διαβασμα...δεν θελω να αρχισω να χρωσταω μαθηματα απο το πρωτο ετος κιολας...εαν ομως το διακινδυνεύσω και παω αθηνα να παρακολουθησω μαθηματα 1.Θα χασω σιγουρα το μηχανολογικο σχεδιο που εχεο εργαστηρια 2.Σε περιπτωση που δεν παρω μεταγραφη μενω ξεκρεμαστη.Οποιος-α θελει να μου ει την γνωμη του-της
Δες αν θα ισχύουν οι ενστάσεις για το τμήμα που θες να περάσεις , αν η βάση ειναι +-1 μόρια απο αυτά που εχεις κανεις ένσταση και παίρνεις τη μετεγγραφή, εγω βέβαια πήγα στη πόλη που πέρασα γτ δε ξερω σε ποια πόλη θα πάρω μετεγγραφή αθηνα ή Θεσσαλονίκη , δλδ δεν ειχε νόημα να παω σε κάποια απο τις δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
https://www.esos.gr/arthra/46562/meteggrafes-i-nea-ypoyrgiki-apofasi ανακοινώθηκε και η εγκύκλιος αν δε κανω λάθος (αυτη πρπ να ειναι ) οποτε σε λίγες μέρες ανοίγει και το σύστημα για να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τις αιτήσεις μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos234

Νεοφερμένος

Ο nikos234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχει ανοίξει το σύστημα για τις αιτήσεις των μετεγγραφών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
https://foititikanea.gr/φοιτητής/μετ...ια-για-τις-κατ-εξαίρεση-μετεγγραφές-2016-2017 διάβασα αυτο κ μπερδεύτηκα ,ματ οικονομικά κριτήρια ειναι τελικά στις κατεξαιρεση μετεγγραφές ή στις απλές ;;;;;


ΑΚΥΡΟ,τωρα κατάλαβα τι λεει ,πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina98

Νεοφερμένος

Η xristina98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με τις αμοιβαίες μετεγγραφές γνωρίζετε τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina98

Νεοφερμένος

Η xristina98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τις αμοιβαίες μετεγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Παιδιααα λενε οτι η προθεσμια για τις αιτησεις των μετεγγραφων ειναι 12-19 οκτωβριου... Ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmimi

Νεοφερμένος

Η itsmimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω,για να κανεις μεταγραφη σε ενα αλλο τει πρεπει να εχεις φτασει τα μορια του ή μπαινεις με οσα μορια κι αν εχεις;εφοσον εχεις ηδη μπει σε ενα τει πχ της πτολεμαιδας ή της θεσσαλονικης :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilia12

Νεοφερμένος

Η marilia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιααα λενε οτι η προθεσμια για τις αιτησεις των μετεγγραφων ειναι 12-19 οκτωβριου... Ισχυει?

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΘΕΣΗΣ) 2016-2017

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/328-egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenastrav

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω,για να κανεις μεταγραφη σε ενα αλλο τει πρεπει να εχεις φτασει τα μορια του ή μπαινεις με οσα μορια κι αν εχεις;εφοσον εχεις ηδη μπει σε ενα τει πχ της πτολεμαιδας ή της θεσσαλονικης :|

Όχι δεν χρειάζεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmimi

Νεοφερμένος

Η itsmimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι δεν χρειάζεται!!

πολυ ωραια τοτε :shifty: :thumbsup:
ευχαριστω πολυ :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
To σύστημα με τις μετεγγραφές άνοιξε και θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι την Τετάρτη 19-10-2016.
Ιστοσελίδα: https://transfer.it.minedu.gov.gr/ η απλά πατήστε εδώ.

Μέχρι πριν μισή ώρα οι αιτήσεις αριθμούν τις 10600 (μέσα σε λίγες ώρες από την έναρξη του συστήματος).
Επίσης, η διαδικασία είναι πραγματικά πολύ πιο εύκολη από κάθε άλλη χρονιά. Όλα είναι αυτόματα.
Απλά, τικάρεις κάποια κουτάκια και βάζεις ΑΦΜ γονέων, Αριθμό Ταυτότητας.
Τραβάει αυτόματα όλα τα υπόλοιπα στοιχεία, ακόμα και τα οικονομικά και σου βγάζει κατευθείαν σε ποιά οικονομική κλίμακα είσαι.
Μετά επιλέγεις τα τμήματα που θες να μετεγγραφείς. Και τέλος.
Είναι πραγματικά υπόθεση 2 λεπτών και όπως φαίνεται τα αποτελέσματα θα βγούν πάρα πολύ γρήγορα, αφού δεν χρειάζεται κανένας έλεγχος και απλα θα καταταχθούν σε φθίνουσα σειρά μορίων οι υποψήφιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top