Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όσοι έχετε απορίες σχετικά με τις μετεγγραφές μπορείτε να δείτε το θρεντ μετεγγραφές 2015 ,βοηθάει πραγματικά πολυ , επίσης καλο θα ήταν δημιουργηθεί απο κάποιον και το θρεντ μεταγραφές 2016 εφόσον υπάρχει κ το αντίστοιχο για το 2015 ,ετσι θα διευκολύνθουμε τοσο όλοι εμείς που θα συζηταμε αυτόν το καιρο για μετεγγραφές όσο και οι αναγνώστες του φόρουμ βρίσκοντας αμέσως αυτο που θέλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανια18

Νεοφερμένος

Η Ρανια18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ σκοπεύω να κάνω μετεγραφη από τα Ιωάννινα στη Θεσσαλονίκη θα πρέπει να βγαλω πασο στα Γιάννενα ή όχι ......θα πάω κατευθείαν Θεσσαλονίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom100

Νεοφερμένος

Ο tom100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος??? 4μελή οικογένεια με τεκμαρτό εισόδημα 20000 ευρο και συνολικό εισόδημα 28500 ευρο πόσα μόρια παίρνεις για μετεγγραφή???? Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος??? 4μελή οικογένεια με τεκμαρτό εισόδημα 20000 ευρο και συνολικό εισόδημα 28500 ευρο πόσα μόρια παίρνεις για μετεγγραφή???? Σας ευχαριστώ.

Θα μετρήσει το συνολικό εισόδημα της οικογενείας σου. Άρα, 3 μόρια.
Το τεκμαρτό μετριέται όταν είναι πάνω από το συνολικό εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Είδα ότι πέρσι οι μετεγγραφές γίνανε μεσα Ιανουαρίου , φέτος λένε θα γίνουν πιο γρήγορα , υπάρχει πέρα περίπτωση να γίνουν Δεκέμβρη τουλάχιστον ή ειναι πολυ νωρίς ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είδα ότι πέρσι οι μετεγγραφές γίνανε μεσα Ιανουαρίου , φέτος λένε θα γίνουν πιο γρήγορα , υπάρχει πέρα περίπτωση να γίνουν Δεκέμβρη τουλάχιστον ή ειναι πολυ νωρίς ;;

Λογικά θα κοινοποιηθουν πριν τις διακοπές των Χριστουγεννων.

Όποτε και να γίνουν θα είναι ΟΚ, αρκεί να μην χαθεί το εξάμηνο. Να μπορούν όλα τα παιδιά να δώσουν κανονικά την εξεταστική τους στο τμήμα που μεταφέρονται.

ΥΓ Ήδη πάντως έχουν εξοικονομηθει πάνω από 10 ημέρες με την ηλεκτρονική εγγραφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tom100

Νεοφερμένος

Ο tom100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ Χρήστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andromedax

Νεοφερμένος

Η andromedax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αφου κανονικα ειμαι 2ετης αλλα επειδη δεν ειχα δηλωσει κανενα μαθημα απο το 1ο ετος αφου εδινα πανελληνιες και τωρα θα παρω μετεγγραφη μαζι με τους υπολοιπους οταν παρω μετεγγραφη στη δηλωση μαθηματων μπορω να δηλωνω κανονικα του 2ου ετους ή του 1ου; Και αν του 2ου παρολο που δεν εχω δηλωσει του 1ου στο παρελθον γινεται να τα δωσω κανονικα και αυτα μετα;Εχω μπερδευτει(ξανα).Σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αφου κανονικα ειμαι 2ετης αλλα επειδη δεν ειχα δηλωσει κανενα μαθημα απο το 1ο ετος αφου εδινα πανελληνιες και τωρα θα παρω μετεγγραφη μαζι με τους υπολοιπους οταν παρω μετεγγραφη στη δηλωση μαθηματων μπορω να δηλωνω κανονικα του 2ου ετους ή του 1ου; Και αν του 2ου παρολο που δεν εχω δηλωσει του 1ου στο παρελθον γινεται να τα δωσω κανονικα και αυτα μετα;Εχω μπερδευτει(ξανα).Σας ευχαριστω

Αν δεν έχεις δηλώσει μαθήματα για 2 συνεχόμενα εξάμηνα τότε διαγράφεσαι από τη σχολή σου.
Βέβαια, θα περάσει ρύθμιση με την οποία μπορείς να επανεγγραφείς στη σχολή σου με αντίστοιχη αίτηση.

Άρα, πρώτα βλέπεις αν είσαι ακόμα φοιτήτρια του ιδρύματος.

Από εκεί και πέρα, δεν καθίστανται σαφή αυτά που ρωτάς αλλά υποθέτω ότι μπαίνεις κανονικά στο εξάμηνο και σου αναγνωρίζονται μαθήματα που είχες περάσει. Εσύ που δεν είχες περάσει κανένα, θα χρωστάς τα πάντα από το 1ο έτος.

Πάντως, θα έχεις πρόβλημα έτσι και αλλιώς με την δήλωση μαθημάτων εσύ, διότι υπάρχει περιορισμός στις διδακτικές μονάδες που μπορείς να δηλώσεις ενός εξαμήνου + 1-2 μαθήματα κάθε φορά.

Οπότε και να εγγραφείς στο Γ'εξάμηνο, θα πρέπει να δηλώσεις όλα του α'εξαμήνου και κάποιο/α από το γ εξάμηνο., ώστε να τελειώσεις έστω και 1 εξάμηνο γρηγορότερα, αν όλα πάνε καλά με τις σπουδές σου.

Εν κατακλείδει, είτε εγγραφείς στο α'εξάμηνο είτε στο γ'εξάμηνο αφού δεν έχεις κανένα περασμένο, δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
να ρωτησω αν καποιος πηρε περσυ μεταγγραφη στη 2η επιλογη του..γινεται φετος να κανει αιτηση για μεταγγραφη στην 1η επιλογη του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
να ρωτησω αν καποιος πηρε περσυ μεταγγραφη στη 2η επιλογη του..γινεται φετος να κανει αιτηση για μεταγγραφη στην 1η επιλογη του?

όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανια18

Νεοφερμένος

Η Ρανια18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για τις μετεγραφες θα πρέπει να πάω στην δευτεροβαθμια για να πάρω κάποιο κωδικό για να ξεκινήσει την μετεγραφη όταν αρχίσεί η διαδικασία γτ από πέρσι κάτι τέτοιο διάβασμα .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν δεν έχεις δηλώσει μαθήματα για 2 συνεχόμενα εξάμηνα τότε διαγράφεσαι από τη σχολή σου.
Βέβαια, θα περάσει ρύθμιση με την οποία μπορείς να επανεγγραφείς στη σχολή σου με αντίστοιχη αίτηση.

Άρα, πρώτα βλέπεις αν είσαι ακόμα φοιτήτρια του ιδρύματος.

Από εκεί και πέρα, δεν καθίστανται σαφή αυτά που ρωτάς αλλά υποθέτω ότι μπαίνεις κανονικά στο εξάμηνο και σου αναγνωρίζονται μαθήματα που είχες περάσει. Εσύ που δεν είχες περάσει κανένα, θα χρωστάς τα πάντα από το 1ο έτος.

Πάντως, θα έχεις πρόβλημα έτσι και αλλιώς με την δήλωση μαθημάτων εσύ, διότι υπάρχει περιορισμός στις διδακτικές μονάδες που μπορείς να δηλώσεις ενός εξαμήνου + 1-2 μαθήματα κάθε φορά.

Οπότε και να εγγραφείς στο Γ'εξάμηνο, θα πρέπει να δηλώσεις όλα του α'εξαμήνου και κάποιο/α από το γ εξάμηνο., ώστε να τελειώσεις έστω και 1 εξάμηνο γρηγορότερα, αν όλα πάνε καλά με τις σπουδές σου.

Εν κατακλείδει, είτε εγγραφείς στο α'εξάμηνο είτε στο γ'εξάμηνο αφού δεν έχεις κανένα περασμένο, δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Να σε ρωτησω κατι, γιατι φαίνεσαι σχετικος :P
Περασα φετος βιολογια πατρας αλλα σκοπευω να παρω μετεγγραφη για θεσσαλονικη. Δεν θα παω να παρακολουθησω ομως τα μαθηματα του α' εξαμηνου στην Πατρα και θα παω Θεσσαλονικη κατευθειαν για το β' εξαμηνο. Λες να υπαρξει καποιο θεμα κι επειδη θα χρωσταω ολο το α' εξαμηνο, να μην μπορεσω να παρακολουθησω τα μαθηματα του β' και να πρεπει να περιμενω μεχρι του χρονου τον Σεπτέμβρη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
λοιπον παιδια στο edu 4u αναρτηθηκε αρθρο απο τον κουτρουμπελη οπου αναφερει οτι για να υποβαλλουμε ηλεκτρονικα την αιτηση μετεγγραφης θα πρπ να παραλαβουμε κωδικους απο τη γραματεια της σχολης που περασαε , αυτο συμαινει οτι η διαιδκασια εχει ξεκινησει ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανια18

Νεοφερμένος

Η Ρανια18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μπήκα και είδα την αίτηση μεταγραφης από το 2015 εκεί που γράψει όνομα χρήστη και κωδικό τι θα πρέπει να βάλω ξέρει κανείς? ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos234

Νεοφερμένος

Ο nikos234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με την όλη κατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το οτιδήποτε για τις φετινές μετεγγραφές. Έχει ξεκινήσει η υποβολή αιτήσεων ή έχει ανακοινωθεί κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία; Επίσης έχοντας ολοκληρώσει τώρα την εγγραφή μου στη σχολή χρειάζεται να κάνω κάτι προτού ξεκινήσει η διαδικασία μετεγγραφής; Ακούγεται ότι φέτος θα γίνουν σχετικά γρήγορα οπότε λέτε να προλάβουμε το 1ο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
η υποβολη αιτησεων σκουγεται οτι ξεκινα το 1 δεκαημερο του οκτοβρη ,νομιζω πως δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο προτου ξεκινησει η υποβολη των αιτησεων για μεταγγραφες παντως και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα και ελπιζω να βγουν νωρις τα αποτελεσματα για να μην παει το εξαμηνο τελειως χαμενο, φετος ειναι ενθαρυντικο που ξεκινα η διαδικασια πιο νωρις απο περσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andromedax

Νεοφερμένος

Η andromedax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα παρω μετεγγραφη,αλλα τωρα ειναι περιοδος δηλωσεων μαθηματων,να δηλωσω ή οχι; Να σημειωθει οτι εγω θελω να δωσω εξεταστικη στο τμημα που θα περασω και οχι σε αυτο που ειμαι εγγεγραμενη τωρα οποτε μαλλον αν τα δηλωσω δεν θα γινεται να δωσω εκει που θα περασω;Το τμημα μου εχει και την επιλογη να κανω εγγραφη στο εξαμηνο χωρις να δηλωσω κανενα μαθημα,να κανω αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaG97

Νεοφερμένος

Η ChristinaG97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να πάρει κάποιος μετεγγραφή και να μην πάει τελικά στη σχολή που πέρασε με μετεγγραφή;
Επίσης, με την μετεγγραφή χάνεις το πρώτο εξάμηνο και χρωστάς τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να πάρει κάποιος μετεγγραφή και να μην πάει τελικά στη σχολή που πέρασε με μετεγγραφή;
Επίσης, με την μετεγγραφή χάνεις το πρώτο εξάμηνο και χρωστάς τα μαθήματα;

1) Μπορείς να πάρεις την μετεγγραφή αλλά είναι επιλογή σου αν θα εγγραφείς.
2) Πέρσυ, είχε δωθεί η δυνατότητα να περάσεις τα μαθήματα στο τμήμα προέλευσης και να σου αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα στο τμήμα που πήρες μετεγγραφή, έτσι χρωστούσες συνήθως ελάχιστα μαθήματα. Φέτος, όλα δείχνουν ότι πριν τα Χριστούγεννα θα βγούν τα αποτελέσματα. Ήδη είμαστε 20 ημέρες πιο μπροστά και λόγω πιο ταχύρυθμων διαδικασιών, καθώς και λιγότερων εκτιμώμενων αιτήσεων, τέλη Νοεμβρίου-αρχές Δεκέμβρη θα έχουμε μάθει τα αποτελέσματα και θα προλάβουμε να εγγραφούμε στο α'εξάμηνο του τμήματος που πήραμε μετεγγραφή.

Θα παρω μετεγγραφη,αλλα τωρα ειναι περιοδος δηλωσεων μαθηματων,να δηλωσω ή οχι; Να σημειωθει οτι εγω θελω να δωσω εξεταστικη στο τμημα που θα περασω και οχι σε αυτο που ειμαι εγγεγραμενη τωρα οποτε μαλλον αν τα δηλωσω δεν θα γινεται να δωσω εκει που θα περασω;Το τμημα μου εχει και την επιλογη να κανω εγγραφη στο εξαμηνο χωρις να δηλωσω κανενα μαθημα,να κανω αυτο;

Δήλωσε κανονικά τα μαθήματα, εξάλλου δεν θα σε επηρεάσει κάπου, παρά μόνο θα σε ωφελήσει! (αφού σε περίπτωση που δεν προλάβουμε και φέτος να γραφτούμε στο α' εξάμηνο του τμήματος μετεγγραφής, μπορείς να δώσεις κανονικά εξεταστική, να περάσεις μαθήματα στο τμήμα προέλευσης και μετά θα σου αναγνωριστούν.

Τα μαθήματα δηλώνονται όλα εκπρόθεσμα (από τη γραμματεία), είτε έχεις περασμένα (οπότε και αναγνωρίζονται) είτε όχι, από το τμήμα προέλευσης, ώστε να μπορείς να τα δώσεις στην επαναληπτική του Σεπτεμβρίου.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί τόσο πολύ, η δήλωση μαθημάτων.
Πάντως, κάνε κανονικά τη δήλωση, εγώ θα πρότεινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top