Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
μερικες μονοημερες εκπαιδευτικες οντως γινονται μονο με εξοδα του σχολειου..
πχ καθε χρονο η γ' γυμνασιου παει στην βουλη με εξοδα του σχολειου
και κατι αλλες κοντινες (αλλα με λεωφορειο) γινονται παλι με εξοδα του σχολειου..
τωρα 2ημερες και τετοια εμεις πληρωνουμε και μαζευουνε και χρηματα απο αγωνες, ταινιες κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ηθελα να ρωτησω κατι..γινεται στην 2α λυκειου να εισαι τεχνολογικη κατευθυνση και στην τριτη να αλλαξεισ και να πας θετικη?δεν ρωταω αν γινεται πρακτικα γιατι ξερω οτι γινεται..ρωταω αν γινεται ουσιστικα αν μπορεισ να ανταπεξελθεις στις απαιτησεισ της θετικησ κατυθυνσης της 3ης λυκειου οταν στην 2α ησουν τεχνολογικη...Υπαρχει καμια ελπιδα ή παραειναι δυσκολα τα πραγματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολα, θα πρέπει να καλύψεις όμως τα κενά στη χημεία κατεύθυνσης της β λυκείου.
Αν αλλάξεις γνώμη φυσικά και μπορείς. Αν όμως το σκέφτεσαι σαν γενικό πλάνο από την α' λυκείου πάνε κατευθείαν θετική.

Δες και εδώ, ίδια απορία https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39877&page=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Το πρόβλημα είναι ότι είμαι 2α λυκείου στη αρχή επέλεξα την θετική κατεύθυνση αλλά μετά άλλαξα και πήγα τεχνολογική..Και εγώ αυτό σκέφτομαι...στο κάτω κάτω μαθηματικά και φυσική είναι τα ίδια αυτό που αλλάζει είναι η χημεία και η βιολογία..Πρέπει να το σκεφτώ καλά...Και πάλι σε ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τίποτα βρε.
Στο link που σου έδωσα λένε τα παιδιά πως η χημεία κατεύθυνσης β λυκείου δε σχετίζεται τόσο με της Γ', άρα δε θα έχεις σημαντικό πρόβλημα. Να προσέχεις τη χημεία γενικής θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ακριβώς..Η Χημεία Κατ. το μόνο που σου προσφέρει είναι η Ισορροπία για τη Γ. Όλα τα άλλα είναι περιττά. Όμως η Χημεία Γεν. είναι αξιοπρόσεχτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτό μου λέει και η καθηγήτρια μου αλλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω..Στοχεύω πολύ ψηλά συγκεκριμένα η ιατρική είναι το όνειρό μου ή η φαρμακευτική..μία φίλη μου που πέρασε ιατρική μου είπε ότι έγραψε στις πανελλήνιες χημεία 20, μαθηματικά 19.8, φυσική 19.5, βιολογία 20 και έκθεση 15..αλλά εγώ δεν νομίζω πως θα τα πάω τόσο καλά..αλλά νομίζω πως τουλάχιστον πρέπει να προσπαθήσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχεις χρονο να μην αγχωνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Στη φυσικη και μαθηματικα τεχνολογικης και θετικης κατευθυνσης τα παιδια απο τις δυο κατευθυνσεις κανουν μαζι μαθημα η ο καθενας σε διαφορετικη κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στη φυσικη και μαθηματικα τεχνολογικης και θετικης κατευθυνσης τα παιδια απο τις δυο κατευθυνσεις κανουν μαζι μαθημα η ο καθενας σε διαφορετικη κατευθυνση?
Εξαρτάται από τον αριθμό των μαθητών σε κάθε σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Συνήθως όμως στα περισσότερα σχολεία τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συνήθως όμως στα περισσότερα σχολεία τι γίνεται?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. Στην Αθήνα που ξέρω (και φαντάζομαι και όπου έχει σχολεία με πολλά παιδιά) χωρίζουν τα τμήματα καθαρά θετικής και τεχνολογικής. Στα μικρά σχολεία της επαρχίας (από όσο έχω ακούσει) αν είναι π.χ. 20 παιδιά κάνουν θετική μαζί με τεχνολογική. Αλλά και στην Αθήνα ξέρω περιπτώσεις που στη Γ θετική είναι μόνον 5-6 παιδιά, οπότε κάνουν μαθηματικά και φυσική μαζί με την τεχνολογική. Δηλαδή, μάλλον δεν υπάρχει κανόνας. Στο δικό σου σχολείο τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εξαρτάται από τον αριθμό των μαθητών σε κάθε σχολείο.
Δηλαδή η ύλη είναι ακριβώς η ίδια σε αυτά τα δύο για τεχνολογικούς και θετικούς? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δηλαδή η ύλη είναι ακριβώς η ίδια σε αυτά τα δύο για τεχνολογικούς και θετικούς? :hmm:
Βέβαια. Στα μαθηματικά και τη φυσική, η θετική και οι τεχνολογικές, και στη Β και στη Γ έχουν ακριβώς την ίδια ύλη και εξετάζονται σε κοινά θέματα και στη Β στο σχολείο και στη Γ στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και εντελώς υποκειμενικό για τον κάθε μαθητή να απαντήσει σε αυτό που θα ρωτήσω αλλά όσοι μπορούν ας μου πουν έστω στο περίπου..Στις πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση πόσο πρέπει να γράψεις περίπου σε κάθε μάθημα για να βγάλεις 18.950????? Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να προσδιοριστεί αυτά και ότι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον κάθε μαθητή από τα εκάστοτε θέματα κ.τ.λ αλλά κατά προσέγγιση θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο πρέπει να γράψεις σε κάθε μάθημα??
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. Στην Αθήνα που ξέρω (και φαντάζομαι και όπου έχει σχολεία με πολλά παιδιά) χωρίζουν τα τμήματα καθαρά θετικής και τεχνολογικής. Στα μικρά σχολεία της επαρχίας (από όσο έχω ακούσει) αν είναι π.χ. 20 παιδιά κάνουν θετική μαζί με τεχνολογική. Αλλά και στην Αθήνα ξέρω περιπτώσεις που στη Γ θετική είναι μόνον 5-6 παιδιά, οπότε κάνουν μαθηματικά και φυσική μαζί με την τεχνολογική. Δηλαδή, μάλλον δεν υπάρχει κανόνας. Στο δικό σου σχολείο τι γίνεται?


ναι εμας εδω ειμαστε καπου 30 ατομα οποτε του χρονου μαλλον τεχνολογικη και θετικη θα κανουν μαζι
εχω θα παω θετικη και ηθελα να ρωτησω χημεια κατ μονος μου θα κανω?(οι υπολοιποι θα πανε τεχνολογικη)
κι αν θελω πχ να διαλεξω επιλογης Βιολογια και οι αλλοι παρουν Πληροφορικη τι γινεται?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δε δημιουργήσετε τμήμα σε ένα επιλογής δε θα γίνει ως μάθημα επειδή δε θα συγκεντρώνονται παιδιά.

Για την χημεία που λες δε νομίζω να είσαι μόνο ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Αν δε δημιουργήσετε τμήμα σε ένα επιλογής δε θα γίνει ως μάθημα επειδή δε θα συγκεντρώνονται παιδιά.

Για την χημεία που λες δε νομίζω να είσαι μόνο ένα παιδί.


ε στο τμημα μου ειμαι ο μοναδικος...θα ρωτησω και το αλλο...
δλδ ποσα ατομα θελει για να δημιουργηθει τμημα?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντως και στη Θεσσαλονίκη τα τμήματα είναι ξεχωριστά της θετικής και ξεχωριστά της τεχνολογικής, ασχέτως που τα μαθήματα είναι ίδια, τα παιδιά είναι πάρα πολλά για να συμπτυχθούν σε λιγότερα τμήματα. Που θα φτάσουμε; Τα 40 παιδιά ανά τμήμα κατεύθυνσης; Έλεος!!!
Εσάς Σεπ σας κάνουν; Σε εμάς μια τέλεια καθηγήτρια οργανώνει μια ώρα ΣΕΠ την εβδομάδα-παρ όλο που είμαστε τεράστιο συγκρότημα σχολείων- σε μαθήματα επιλογής(για να μην χάνουμε από τα κανονικά) σε όσα παιδιά ενδιαφερόμαστε και πραγματικά η γυναίκα είναι θεά!!! Ξέρει τα πάντα!!! Κάτι τέτοιοι καθηγητές είναι για να τους εκτιμάς, που προσφέρονται χωρίς να έχουν κάποιο συμφέρον, απλά και μόνο για να βοηθήσουν τους μαθητές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για πιο μιλάς;
Για το επιλογής;
Καταρχήν στο επιλογής χωρίζεστε σε νέα τμήματα που έχει παιδιά από Β1.Β2.Β3 κοκ.
6-7 άτομα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top