Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εννοείς το μάθημα επιλογής στο οποίο θα εξεταστείς πανελλαδικά; Διδασκεστε κανονικά όλα τα μαθήματα γενικής και δηλώνετε επίσημα αυτό στο οποίο θέλετε να εξεταστείτε τον Φεβρουάριο.

Α, μάλιστα. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
αντε να τελειωνουμε,εγω δεν θα παω καλοκαιρινα χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Λίγο άσχετο... Ξέρει κανένας σας για υποτροφίες ( για σπουδές σε εσωτερικό και εξωτερικό);; Αναφέρομαι για μαθητές Β λυκείου ( δηλ. για του χρόνου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia.d

Νεοφερμένος

Η lia.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά θέλω μια χρήσιμη συμβουλή!!!!! Είμαι 2α λυκείου και θέλω να ρωτησω αν υπάρχει περίπτωση να μείνω μετεξεταστεα στα μαθηματικά και γεωμετρία ;;!!! Οι βαθμοί μου ειναι 10 και 10 για αλγεβρα και 10 και 11 γεωμετρία αλλα δεν ξέρω και πολλά για να γραψω στις ελετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά θέλω μια χρήσιμη συμβουλή!!!!! Είμαι 2α λυκείου και θέλω να ρωτησω αν υπάρχει περίπτωση να μείνω μετεξεταστεα στα μαθηματικά και γεωμετρία ;;!!! Οι βαθμοί μου ειναι 10 και 10 για αλγεβρα και 10 και 11 γεωμετρία αλλα δεν ξέρω και πολλά για να γραψω στις ελετασεις!
Για να "μείνεις" μετεξεταστέος/α πρέπει να έχεις Γ.Μ.Ο. < 9,5.
Δες και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=51910&d=1365877708


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πάντως ωραίο αυτό το σύστημά μας..
Μπορείς να έχεις δύο 11άρια ,να μην γράψεις καλά και να περάσεις?! Εύγε Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τα μαθηματικά της Β' Λυκείου (γεν,κατ,γεωμετρια) παλεύονται χωρίς φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τα μαθηματικά της Β' Λυκείου (γεν,κατ,γεωμετρια) παλεύονται χωρίς φροντιστήριο?

Η γεωμετρία ναι,έκανα δύο μήνες μάθημα στην αρχή στο φροντιστήριο και μετά σταμάτησα,ήταν περιττό.Πάρε ένα βοήθημα (Στεργίου-Νάκη είχα εγώ και ήταν πολύ καλό) και θα δεις ότι θα τα πας καλά.Τώρα και τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται φροντιστήριο αρκεί να διαβάζεις.
Από την άλγεβρα της β λυκείου θα χρειαστούν για τη γ τα κεφάλαια 2,3,4(ως τρόπος σκέψης),5.Από τα μαθηματικά κατεύθυνσης θα χρειαστείς για τη γ λίγο διανύσματα για τους μιγαδικούς(μην φανταστείς κυρίως θεωρία),το δεύτερο κεφάλαιο(ευθεία,θα βοηθήσει και αυτό ως τρόπο σκέψη) και από το τρίτο κεφάλαιο πρέπει να ξέρεις γεωμετρικούς τόπους (και πάλι για τους μιγαδικούς).Αυτά,βέβαια εγώ αναφέρομαι στην ύλη των μαθημάτων κατά τη σχολική χρονιά 2013-2014 δεν ξέρω αν θα αλλάξει τίποτα σε εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Στη Β Λυκείου, παραστάτες στην 25 Μαρτίου πάνε πάλι αυτοί που έβγαλαν τον μεγαλύτερο γ.μ.ο από την Α Λυκείου ή αυτοί που είχαν τον μεγαλύτερο βαθμό στο Α τετράμηνο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Στη Β Λυκείου, παραστάτες στην 25 Μαρτίου πάνε πάλι αυτοί που έβγαλαν τον μεγαλύτερο γ.μ.ο από την Α Λυκείου ή αυτοί που είχαν τον μεγαλύτερο βαθμό στο Α τετράμηνο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Αυτοί που έβγαλαν το μεγαλύτερο γ.μ.ο στην Α'
(στο δικό μου το σχολείο τουλάχιστον γίνεται κλήρωση τον Οκτώβριο για όλες τις παρελάσεις της χρονιάς ανάμεσα σ' αυτούς που έβγαλαν το μεγαλύτερο γ.μ.ο. στην Α'..λογικά ισχύει παντού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerrard.97

Νεοφερμένος

Ο gerrard.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμεινα σε 9 μαθηματα κε ο βαθμος μου ηταν 9,3
ποσο πρεπει να γραψω τον σεπτεμβριο για να περασω ???
στα μαθηματα που δεν εμεινα ξερω οτι εγραψα πολυ καλα.(αν εχει σημασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
εμεινα σε 9 μαθηματα κε ο βαθμος μου ηταν 9,3
ποσο πρεπει να γραψω τον σεπτεμβριο για να περασω ???
στα μαθηματα που δεν εμεινα ξερω οτι εγραψα πολυ καλα.(αν εχει σημασια)

Το χεις καταλαβει πως για 0,2 μονάδες εμεινες?!
Πανω απο 9,5 θα πρεπει να γραψεις. Οσο πιο υψηλός βαθμός τοσο το καλύτερο, γιατι θα χεις περισσότερες πιθανότητες να περασεις. Αλλα ρε παιδάκι μου σε 9 μαθηματα?! Χμμ γενικό ή´ επαλ εισαι? αν εισαι επαλ δεν δικαιολογείται, υποτίθεται πηγες εκει γιατι το θεωρησες πιο εύκολο και το γενικό ομως δεν το λες και παλούκι. Σαν τις τάξεις του γυμνασίου ειναι απλα με περισσότερη και νεα υλη σε καθε μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerrard.97

Νεοφερμένος

Ο gerrard.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γενικο παω. θα περναγα αμα δεν ειχαμε την ηλιθια την μηχανικου στα αγγλικα . της εγραφα 20 στα διαγωνισματα κε μου εβαζε 16 και στα δυο τα τετραμηνα και στις εξετασεις πιστευω 20 της εγραψα . τα αγγλικα και η τεχνολογια εποικινωνιων ειναι τα μονα μαθηματα που πηγα καλα .

ειναι σιγουρο οτι πρεπει να γραψω 9,5 ?
οι βαθμοι των τετραμηνων δεν εχουν σημασια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τότε θα πρεπε να χες διαβάσει περισσότερο, δεν φταίει κανένας άλλος τωρα. Μα καλα δεν εχεις παρει το χαρτί που λεει πως έγραψες?
Εγω ξερω πως πρεπει να γραψεις πανω απο 9.5 για να περασεις την τάξη, τωρα δεν ξερω αλλα το μονο σίγουρο ειναι πως πρεπει να γραψεις αρκετα καλα. Εγω στην θέση σου θα χα φρικάρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
για να περασει καποιος την ταξη με το συστημα που υπηρχε πρεπει να εχεις ΓΜΟ πάνω από 9,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lam16

Νεοφερμένος

Η lam16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σε ολους και καλη επιτυχια παω δευτερα λυκειου με το νέο συστημα εχω θολωσει οσο κι αν διαβαζω δεν αποδιδω //....καποια συμβουλη????και με το αγχος τι να κανω/////////????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

κατ' αρχήν σταμάτα να αγχώνεσαι και μπες στο νόημα του συστήματος. Από τη στιγμή που η τράπεζα είναι του υπουργείου, είναι σίγουρο ότι τα θέματα θα είναι σε στιλ του βιβλίου(από ότι φαντάζομαι τουλάχιστον). Μη σκας με το νέο σύστημα και όσο και να μας τρώει, να σκέφτεσαι θετικά. Υπομονή αυτή και η επόμενη χρονία είναι... και μετά τέλος!!!
Τώρα, όσον αφορά το διάβασμα, απλά προσπάθησε να μπεις στο νόημα των βιβλίων, μιας και πλεόν αυτά έχουν το πάνω χέρι πλέον(όχι ότι τόσα χρόνια υπήρχε σωστή διδαχή, αλλά άσ' το, πονεμένη ιστορία). Και επίσης, αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, ΡΩΤΑ! Καθηγητές σχολείου ή ιδιαιτέρων, γονείς, όσους πιστεύεις ότι μπορούν να σε βοηθήσουν. Το σημαντικό είναι να μην αφήσεις κενά.
Αυτά από εμένα.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StewieFG

Νεοφερμένος

Ο StewieFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας! Πηγαίνω Β΄Λυκείου και επειδή δεν κάνω φροντιστήριο θα ήθελα να μου πείτε που βρίσκεστε στην ύλη (τόσο στο σχολείο όσο και στο φροντιστήριο) στα εξής μαθήματα:
Άλγεβρα
Γεωμετρία
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γεια σας! Πηγαίνω Β΄Λυκείου και επειδή δεν κάνω φροντιστήριο θα ήθελα να μου πείτε που βρίσκεστε στην ύλη (τόσο στο σχολείο όσο και στο φροντιστήριο) στα εξής μαθήματα:
Άλγεβρα
Γεωμετρία
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σχολείο
Άλγεβρα 3.2
Γεωμετρία 8ο κεφάλαιο
Φυσική δυναμικό
Χημεία Ισομέρεια
Μαθ.κατ 1.5
Φυσική Κατ Α.Δ.Ο

Φροντιστήριο
Άλγεβρα 3.3
Γεωμετρία 9ο κεφάλαιο
Φυσική δυναμικό
Χημεία αλκάνια
Μαθ κατ 1.5
Φυσική κατ νόμοι αερίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top