Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Με βαρυτητα τον χριστινισμο γιατι ειναι επισημη γλωσσας της Ελλαδας σωστα;
Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στο σχολείο διδάσκεσαι και ελληνικά και αγγλικά με βαρύτητα στα ελληνικά γιατί είναι επίσημη γλώσσα του κράτους.
Δεν είναι λογικό να δίνεται βαρύτητα στον χριστιανισμό μιας και είναι επίσημη θρησκεία του κράτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι :P

συγγνωμη ρε με μπερδεψε:P

Στο σχολείο διδάσκεσαι και ελληνικά και αγγλικά με βαρύτητα στα ελληνικά γιατί είναι επίσημη γλώσσα του κράτους.
Δεν είναι λογικό να δίνεται βαρύτητα στον χριστιανισμό μιας και είναι επίσημη θρησκεία του κράτους?

Μα γιατι μπερδευουμε την θρησκεια με την γλωσσα ρε παιδια; η θρησκεια ειναι κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
τελος παντων δεν θελω να ασχοληθω ΚΑΙ εδω με το θεμα των γερμανικων...
Τα αγγλικά είναι γλώσσα που την ξέρει όποιος άνθρωπος θέλει να λέγεται μορφωμένος.
Τα γερμανικά όχι.
Γιατί να διδάσκονται όλες;
Και γιατί βαρύτητα στον Χριστιανισμό;
Γιατί η θρησκεία έχει διαμορφώσει τον κόσμο σήμερα και πρέπει να ξέρουν τα παιδιά γι αυτή.
Βαρύτητα στο Χριστιανισμό γιατί στην Ελλάδα η επίσημη θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός και πολύ μεγάλο κομμάτι του σύγχρονου Ελληνισμού βασίζεται στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Στο σχολείο διδάσκεσαι και ελληνικά και αγγλικά με βαρύτητα στα ελληνικά γιατί είναι επίσημη γλώσσα του κράτους.
Δεν είναι λογικό να δίνεται βαρύτητα στον χριστιανισμό μιας και είναι επίσημη θρησκεία του κράτους?

Δεν είναι λογικό να υπάρχει επίσημη θρησκεία!
Η Αμερική (αν και δεν είναι συμπάθεια μου την παραδέχομαι) δεν έχει επίσημη θρησκεία.

Και είναι ανόητο να λες ότι επίσημα είμαστε ορθόδοξοι.
Δηλαδή, αν εγώ γουστάρω να πιστεύω στον Θεό καλαντζούγκου που ζει στην στέγη του σπιτιού μου, αλλά είναι αόρατος;

Γιατί η θρησκεία έχει διαμορφώσει τον κόσμο σήμερα και πρέπει να ξέρουν τα παιδιά γι αυτή.
Βαρύτητα στο Χριστιανισμό γιατί στην Ελλάδα η επίσημη θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός και πολύ μεγάλο κομμάτι του σύγχρονου Ελληνισμού βασίζεται στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση.

Η θρησκεία έχει διαμορφώσει τον κόσμο σήμερα;
Εμένα με αφήνει εντελώς αδιάφορο η θρησκεία και ακόμη πολλά εκατομμύρια ανθρώπους.
Σκέψου μόνο ότι οι πρώτες αμφισβητήσεις Θεών ήταν με το ξεκίνημα του φιλοσοφικού στοχασμού και της επιστημονικής έρευνας στην αρχαιότητα. Όσο εξελίσσεται η επιστήμη και ο πολιτισμός γενικότερα, η αμφισβήτηση διευρύνεται, γιατί μάθαμε κάποια πράγματα περισσότερο. Πριν 100 χρόνια η εκκλησίες διέδιδαν άφοβα πως η εξελικτική θεωρία είναι ένα ψέμα, αλλά δυστυχώς δεν πιάνει άλλο το κολπάκι γιατί ο κόσμος μορφώνεται. Και δεν έχεις δικαίωμα να λες ότι δεν υπάρχει εξέλιξη γιατί είναι όργανο μελέτης ολόκληρης επιστήμης (εξελικτική βιολογία). Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσαμε να λέμε ότι δεν υπάρχει βαρύτητα, αλλά ένας μεγάλος μάγος στο κέντρο της γης που με το μεγάλο ραβδί του τραβάει τα πάντα προς τα' κεί.

Μάλλον ο πολιτσμός διαμορφώνει τον κόσμο, όχι η θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν είναι λογικό να υπάρχει επίσημη θρησκεία!
Η Αμερική (αν και δεν είναι συμπάθεια μου την παραδέχομαι) δεν έχει επίσημη θρησκεία.

Και είναι ανόητο να λες ότι επίσημα είμαστε ορθόδοξοι.
Δηλαδή, αν εγώ γουστάρω να πιστεύω στον Θεό καλαντζούγκου που ζει στην στέγη του σπιτιού μου, αλλά είναι αόρατος;

Αν γουστάρεις εσύ μίλα κινέζικα σπίτι σου και στη δουλειά σου.Κανείς δε θα στο απαγορεύσει αυτό.Αλλά επίσημη γλώσσα του κράτους είναι η ελληνική.
Με την ίδια λογική πίστευε στον σκύλο σου και λάτρευε τον για θεό.Πάλι η επίσημη θρησκεία θα εξακολουθήσει να είναι ο χριστιανισμός.
Η Αμερική είναι ένα κράμα λαών.Δημιουργήθηκε εξαρχής από μετανάστες όλου του κόσμου.Αν και νομίζω θεωρούνται ως κράτος καθολικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αν γουστάρεις εσύ μίλα κινέζικα σπίτι σου και στη δουλειά σου.Κανείς δε θα στο απαγορεύσει αυτό.Αλλά επίσημη γλώσσα του κράτους είναι η ελληνική.
Με την ίδια λογική πίστευε στον σκύλο σου και λάτρευε τον για θεό.Πάλι η επίσημη θρησκεία θα εξακολουθήσει να είναι ο χριστιανισμός.
Η Αμερική είναι ένα κράμα λαών.Δημιουργήθηκε εξαρχής από μετανάστες όλου του κόσμου.Αν και νομίζω θεωρούνται ως κράτος καθολικοί.
μα γιατι να χαρακτηρισεις επισημο κατι που ειναι καθαρα προσωπικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατι ειναι καλος χριστιανος και θελει να τηρει τα προσχηματα........
Θα γεμίσει ο παράδεισος "αμαρτωλούς" και η κόλαση "δίκαιους" εγω αυτο εχω καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
μα γιατι να χαρακτηρισεις επισημο κατι που ειναι καθαρα προσωπικο?

Γιατί το κράτος πρέπει να έχει ταυτότητα.Να ξέρεις ότι το τάδε κράτος μιλάει αυτή τη γλώσσα,οι περισσότεροι ανήκουν σε αυτή τη θρησκεία,το νόμισμά του είναι αυτό κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αν γουστάρεις εσύ μίλα κινέζικα σπίτι σου και στη δουλειά σου.Κανείς δε θα στο απαγορεύσει αυτό.Αλλά επίσημη γλώσσα του κράτους είναι η ελληνική.
Με την ίδια λογική πίστευε στον σκύλο σου και λάτρευε τον για θεό.Πάλι η επίσημη θρησκεία θα εξακολουθήσει να είναι ο χριστιανισμός.
Η Αμερική είναι ένα κράμα λαών.Δημιουργήθηκε εξαρχής από μετανάστες όλου του κόσμου.Αν και νομίζω θεωρούνται ως κράτος καθολικοί.

Μα φυσικά και θα κάνω ότι θέλω, αλλά δεν θέλω να με ονομάζουν ορθόδξο γιατί είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους.
Για εμένα είναι προσβολή, γιατί απλά δεν είμαι ορθόδοξος και δεν γουστάρω την ορθοδοξία.
Και δεδομένου ότι θεωρώ τους τους χριστιανούς (και όλες της θρηκους γενικότερα) ανόητους και προκατειλειμένους, είναι κάτι που δεν θέλω να είμαι κομμάτι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μα φυσικά και θα κάνω ότι θέλω, αλλά δεν θέλω να με ονομάζουν ορθόδξο γιατί είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους.
Για εμένα είναι προσβολή, γιατί απλά δεν είμαι ορθόδοξος και δεν γουστάρω την ορθοδοξία.
Και δεδομένου ότι θεωρώ τους τους χριστιανούς (και όλες της θρηκους γενικότερα) ανόητους και προκατειλειμένους, είναι κάτι που δεν θέλω να είμαι κομμάτι του.

Αν εσύ είσαι για παράδειγμα μουσουλμάνος ποιος θα σε ονοματίσει χριστιανό?Μη λέμε ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα φυσικά και θα κάνω ότι θέλω, αλλά δεν θέλω να με ονομάζουν ορθόδξο γιατί είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους.
Για εμένα είναι προσβολή, γιατί απλά δεν είμαι ορθόδοξος και δεν γουστάρω την ορθοδοξία.
Και δεδομένου ότι θεωρώ τους τους χριστιανούς (και όλες της θρηκους γενικότερα) ανόητους και προκατειλειμένους, είναι κάτι που δεν θέλω να είμαι κομμάτι του.
Δίκαιο έχεις. Νευρική κρίση κόντεψα να πάθω όταν είδα ότι στο απολυτήριο αναφέρει το θρήσκευμα:P
Και αυτό με τον επίσημη θρησκεία είναι φέιλ και κατ επέκταση το μάθημα των θρησκευτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αν εσύ είσαι για παράδειγμα μουσουλμάνος ποιος θα σε ονοματίσει χριστιανό?Μη λέμε ότι να ναι.
Αν δεν είμαι τίποτα;
Αν είμαι απλά μια άψυχη μηχανή επιβίωσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γιατί το κράτος πρέπει να έχει ταυτότητα.Να ξέρεις ότι το τάδε κράτος μιλάει αυτή τη γλώσσα,οι περισσότεροι ανήκουν σε αυτή τη θρησκεία,το νόμισμά του είναι αυτό κ.ο.κ.
ακριβως το ιδιο απαντησα και σε εναν αλλο που ελεγε οτι ελλαδα χωρις χριστιανισμο δεν νοειται...καταρχην ο χριστιανισμος οπως και ΚΑΘΕ αλλη θρησκεια ειναι ενα δημιουργημα της φαντασιας που στοχευει στην χειραγωγηση των εκαστοτε μαζων...και για λυσε μου μια απορια.!γιατι η ελλαδα ως χωρα συσχετιζεται με κατι ανυπαρτο και γτ η συγκεκριμενη θρησκεια πρεπει να την χαρακτηριζει?..αν εσυ θες να πιστευεις σε θαυματα, παντοδυναμα θεικα πνευματα και δεν ξερω γω τι αλλο δικαιωμα σου..αλλα γτ ενας ολοκληρος λαος οφειλει να ενστερνιστει και να γαλουχηθει με αυτα τα παραμυθια? και απαντηση δεν πηρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και δεδομένου ότι θεωρώ τους τους χριστιανούς (και όλες της θρηκους γενικότερα) ανόητους και προκατειλειμένους, είναι κάτι που δεν θέλω να είμαι κομμάτι του.
Δεν είναι όλοι οι θρησκευόμενοι ανόητοι και προκατειλημμένοι ,όπως και όλοι οι μη θρησκευόμενοι δεν είναι κατ' ανάγκην έξυπνοι και απροκατάληπτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
ακριβως το ιδιο απαντησα και σε εναν αλλο που ελεγε οτι ελλαδα χωρις χριστιανισμο δεν νοειται...καταρχην ο χριστιανισμος οπως και ΚΑΘΕ αλλη θρησκεια ειναι ενα δημιουργημα της φαντασιας που στοχευει στην χειραγωγηση των εκαστοτε μαζων...και για λυσε μου μια απορια.!γιατι η ελλαδα ως χωρα συσχετιζεται με κατι ανυπαρτο και γτ η συγκεκριμενη θρησκεια πρεπει να την χαρακτηριζει?..αν εσυ θες να πιστευεις σε θαυματα, παντοδυναμα θεικα πνευματα και δεν ξερω γω τι αλλο δικαιωμα σου..αλλα γτ ενας ολοκληρος λαος οφειλει να ενστερνιστει και να γαλουχηθει με αυτα τα παραμυθια? και απαντηση δεν πηρα..

Γιατί ο χριστιανισμός ιστορικά συμπορεύεται με την ιστορία της Ελλάδας από τους βυζαντινούς χρόνους μέχρι και σήμερα.Αυτός ήταν που κράτησε ενωμένους τους Έλληνες 400 χρόνια που ήταν σκλαβωμένοι στους Τούρκους και δεν υπήρχαμε ως κράτος.Γι αυτό και είναι επίσημη θρησκεία του κράτους μας αυτή και δεν είναι κάποια άλλη.
Και αν εσύ θες να πιστεύεις σε οντότητες δικαίωμά σου.Κανείς δε σ'αναγκάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Συμφωνω με την απο πανω ^^ ( την Σταυρη)
Αυτος που πιστευει πραγματικα, γιατι νιωθει καλα γι αυτο που πιστευει, γιατι νιωθει σιγουρα κλπ κλπ δεν ειναι απολυτος και δεν αναγκαζει κανεναν να κανει τιποτα... Προσωπικα πιστευω... Αλλα αν ο αλλος δεν θελει τιμη του και καμαρι του... Και αν τον αναγκασω να πιστεψει τι; θα πιστεψει πραγματικα; αν δεν πιστευει πραγματικα ποιος ο λογος να ειναι χριστιανος; επειδη το ηθελα εγω και αλλοι 100;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι οι θρησκευόμενοι ανόητοι και προκατειλημμένοι ,όπως και όλοι οι μη θρησκευόμενοι δεν είναι κατ' ανάγκην έξυπνοι και απροκατάληπτοι!
Θρήσκος <> Θρησκευόμενος
Βέβαια και υπάρχουν έξυπνοι άνθρωπο που πιστεύουν στον Θεό, αλλά εγώ πιστεύω ότι απλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τα όρια που τους έχτισε η κοινωνία ως παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σε όσους λένε οτι τα θρησκευτικά δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί οι μαθητές δε τους δίνουν σημασία έτσι κι αλλιώς...
Προτείνω να δίνουν τα παιδιά πανελλήνιες θρησκευτικά, όπως έδιναν πριν απο 15 χρόνια... Έτσι μόνο θα καταλάβουν την υπέρμετρη αξία τους ως μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε όσους λένε οτι τα θρησκευτικά δεν πρέπει να υπάρχουν γιατί οι μαθητές δε τους δίνουν σημασία έτσι κι αλλιώς...
Προτείνω να δίνουν τα παιδιά πανελλήνιες θρησκευτικά, όπως έδιναν πριν απο 15 χρόνια... Έτσι μόνο θα καταλάβουν την υπέρμετρη αξία τους ως μάθημα...

Τι περνεις ρε;:eek: τα θρησκευτικα δεν εχουν την μορφη των αλλων μαθηματων. Δεν ειναι μαθημα που πρεπει βασει αυτου να κρινουμε το μελλον των παδιων. Αλλα θελει να μας μαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top