Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,411 μηνύματα.
Το τεκμήριο της επιστημονικότητας της θεολογίας αμφισβητείται. Το δικό σου τεκμήριο για επιστημονική προσέγγιση της πίστης επίσης. Ούτε οι άθεοι είναι κατάλληλοι να διδάξουν ένα γενικό μάθημα όπως αυτό που ζητάς ούτε οι πιστοί. Το ίδιο γίνεται και με οποιδήποτε μάθημα στο οποίο ο ανθρώπινος παράγοντας, μαζί και άλλοι φυσικά, μπορεί και επηρεάζει πολύ εύκολα τόσο τη θεματολογία όσο και τη διδασκαλία.

That said, δε θεωρώ κανέναν καταλληλότερο να διδάξει ένα μάθημα το οποίο εξαρχής θέλω επιλογής. Έξω απ' το δημοτικό, προφανώς, κι από εκεί και πέρα δεν έχω σκεφτεί πότε θα μπορούσε να μπει, τέλη γυμνασίου προς λύκειο φαντάζομαι. Όπως κι αν γίνει τελικά, αν γίνει ποτέ, η ειδικότητα που θα το διδάξει θα είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σας απασχολεί.

Ωραία - δεν θες την θεολογία σαν επιστήμη? (ίσως όντως ο όρος να μην είναι κατάλληλος αν και δεν διευκρίνισες από ποιους και γιατί αμφισβητείται) Δέξου την σαν μελέτη... Δεν επιδιώκω επιστημονική προσέγγιση της πίστης, αυτό που θα ήθελα εγώ είναι η λογική και επιστημονική εξήγηση για τη δημιουργία του κόσμου να διδάσκεται στους μαθητές.

Ο ανθρώπινος παράγοντας μπορεί να επηρέασει καταλυτικά και ως προς τον τρόπο διδασκαλίας όσο και ως προς την θεματολογία το μάθημα της Ιστορίας! Και αυτό επιλογής πρέπει να γίνει? Δεν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Γιατί σφυράς αδιάφορα εσύ?:hmm::P
Ναι, αν ήταν Θρησκειολογία και διδασκόταν από επιστήμονες θα ήταν πιο ενδιαφέρον!;)
επιστημονες δεν ειναι οι ειδημονες σε καποιο θεμα;;;(π.χ.λεω τωρα εγω στην τυχη Θρησκεια:P)
Ποιοι επιστήμονες θα το δίδασκαν;
θεολογοι????
Σωστό!
Άθεοι απόφοιτοι της Θεολογικής είναι η ιδανική επιλογή!:whistle:
why αθεοι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωραία - δεν θες την θεολογία σαν επιστήμη? (ίσως όντως ο όρος να μην είναι κατάλληλος αν και δεν διευκρίνισες από ποιους και γιατί αμφισβητείται)

Geez, αν δίνουμε τα πάντα έτοιμα θα βαρεθούμε.

Wiki.

Φαντάζομαι δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούς αυτό για τη θεολογία. Αν είναι, ξεκίνα με scroll μέχρι τη criticism. Δε λέει πολλά αλλά δίνει αφορμή.

Δεν επιδιώκω επιστημονική προσέγγιση της πίστης, αυτό που θα ήθελα εγώ είναι η λογική και επιστημονική εξήγηση για τη δημιουργία του κόσμου να διδάσκεται στους μαθητές.

Συμφωνώ σ' αυτό.

Ο ανθρώπινος παράγοντας μπορεί να επηρέασει καταλυτικά και ως προς τον τρόπο διδασκαλίας όσο και ως προς την θεματολογία το μάθημα της Ιστορίας! Και αυτό επιλογής πρέπει να γίνει? Δεν νομίζω...

Διαπραγματεύονται το ίδιο πράγμα τα δύο ή, έστω, μπορείς να πεις ότι η ιστορία δεν είναι επιστήμη; Όχι, προφανώς, μια και το αντικείμενό της απαιτεί ελάχιστες ή και καμία παραδοχή, σε αντίθεση με τη θεολογία όταν η θρησκεία δεν εξετάζεται ως πολιτισμικό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,411 μηνύματα.
επιστημονες δεν ειναι οι ειδημονες σε καποιο θεμα;;;(π.χ.λεω τωρα εγω στην τυχη Θρησκεια:P)

θεολογοι????

why αθεοι;;;;;
Επιστήμονες
Για να ορίσεις τον επιστήμονας χρησιμοποιείς την έννοια της επιστήμης - αλλά η θρησκειολογία δεν είναι ακριβώς επιστήμη αφού δεν πραγματεύεται κάτι που θεωρείται εξακριβωμένη γνώση.. Για αυτό είπα πιο πάνω μελέτη, καλύτερα..

Geez, αν δίνουμε τα πάντα έτοιμα θα βαρεθούμε.

Wiki.

Φαντάζομαι δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούς αυτό για τη θεολογία. Αν είναι, ξεκίνα με scroll μέχρι τη criticism. Δε λέει πολλά αλλά δίνει αφορμή.
yeap, το ΄χα διαβάσει...

Διαπραγματεύονται το ίδιο πράγμα τα δύο ή, έστω, μπορείς να πεις ότι η ιστορία δεν είναι επιστήμη; Όχι, προφανώς, μια και το αντικείμενό της απαιτεί ελάχιστες ή και καμία παραδοχή, σε αντίθεση με τη θεολογία όταν η θρησκεία δεν εξετάζεται ως πολιτισμικό φαινόμενο.
Και πάλι όμως, δυστυχώς χρειαζόμαστε αρκετές παραδοχές - πόσο μάλλον όταν ερευνούμε τα κίνητρα που οδήγησαν τους ανθρώπους σε πράξεις βαρύνουσας σημασίας!:/: Αλλά σαφώς είναι πιο τεκμηριωμένη από την θεολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Επιστήμονες
Για να ορίσεις τον επιστήμονας χρησιμοποιείς την έννοια της επιστήμης - αλλά η θρησκειολογία δεν είναι ακριβώς επιστήμη αφού δεν πραγματεύεται κάτι που θεωρείται εξακριβωμένη γνώση.. Για αυτό είπα πιο πάνω μελέτη, καλύτερα..
δεν αποδεχομαι αυτο που λες αλλά εχεις δικιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Btw μεχρι τα 18 σας δεν εχετε συναινεση για σχεδον τιποτα.Εγω πχ δεν γουσταρω να πηγαινω σχολειο αλλα η πολιτεια με αναγκαζει.Μεχρι ουσιαστικα να γινεις 18 πρεπει να ακολουθεις καποιες επιταγες της κοινωνιας-πολιτειας.
Τωρα οσο για το βαπτισμα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η λυσσα εναντιον του αν δεν γουσταρετε να ειστε χριστιανοι απλως δεν ειστε τοσο απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
Τωρα οσο για το βαπτισμα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η λυσσα εναντιον του αν δεν γουσταρετε να ειστε χριστιανοι απλως δεν ειστε τοσο απλα.

ε μάλλον είναι πιο πολύ ηθικό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
η γνώμη μου:αφού η ορθοδοξία είναι η επίσημη θρησκεία του ελληνικου κράτους και γενικότερα αφού η θρησκεία και η πίστη στον θεό αποτελεί μια πραγματικότητα,οι νέοι θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα αφενός να ενημερωθούν σχετικά με την ορθοδοξία(άσχετα που στα θρησκευτικά λένε μ*λακιες) και αφετέρου να ενημερωθούν λιγότερο αναλυτικά και με τις υπόλοιπες θρησκείες(κάτι το οποίο γίνεται και τώρα).Το θέμα είναι τα θρησκευτικά να μην προσηλυτίζουν τους νέους.

Σημείωση:το <<λιγότερο αναλυτικά και με τις υπόλοιπες θρησκείες>> δεν το ανέφερα για να τις απαξιώσω απλά πιστεύω πως τα παιδιά δεν πρέπει να ξοδεύουν και άπλετο χρόνο στην θρησκειολογία...1 ώρα την εβδομάδα είναι υπεραρκετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
η γνώμη μου:αφού η ορθοδοξία είναι η επίσημη θρησκεία του ελληνικου κράτους και γενικότερα αφού η θρησκεία και η πίστη στον θεό αποτελεί μια πραγματικότητα,οι νέοι θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα αφενός να ενημερωθούν σχετικά με την ορθοδοξία(άσχετα που στα θρησκευτικά λένε μ*λακιες) και αφετέρου να ενημερωθούν λιγότερο αναλυτικά και με τις υπόλοιπες θρησκείες(κάτι το οποίο γίνεται και τώρα).Το θέμα είναι τα θρησκευτικά να μην προσηλυτίζουν τους νέους.

Σημείωση:το <<λιγότερο αναλυτικά και με τις υπόλοιπες θρησκείες>> δεν το ανέφερα για να τις απαξιώσω απλά πιστεύω πως τα παιδιά δεν πρέπει να ξοδεύουν και άπλετο χρόνο στην θρησκειολογία...1 ώρα την εβδομάδα είναι υπεραρκετή.

Από εκεί ξεκινάει το κακό. Άντε να γίνει η καμιά φορά αυτή η αναθεώρηση του άρθρου 3 γιατί έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό το επιχείρημα. Τα άλλα δεν τα σχολιάζω βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Από εκεί ξεκινάει το κακό. Άντε να γίνει η καμιά φορά αυτή η αναθεώρηση του άρθρου 3 γιατί έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό το επιχείρημα. Τα άλλα δεν τα σχολιάζω βαριέμαι.

Καταρχάς δεν το χρησιμοποίησα ως δικό μου επιχείρημα απλά ανέφερα την λογική του μαθήματος..ίσως βαρέθηκες και να σκεφτείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
Καταρχάς δεν το χρησιμοποίησα ως δικό μου επιχείρημα απλά ανέφερα την λογική του μαθήματος..ίσως βαρέθηκες και να σκεφτείς

καλά πες το και Πηνελόπη άμα θες το ίδιο μου κάνει. Είναι κατά τη δική σου εκτίμηση η λογική του μαθήματος. Και λέω πάλι εγώ έτσι όπως δεν υπάρχει επίσημα καθιερωμένη Ελληνική φορεσιά, έτσι και δεν θα έπρεπε να υπάρχει και επίσημη θρησκεία για να μην υπήρχαν τέτοιες λογικές.
Απλά όποτε έχω κάνει αυτή τη συζήτηση με παπά τέτοια τυπικά επικαλείται. "Ναι αλλά το άρθρο 3 λέει...". Όχι, όταν έχουμε φτάσει στην Ευρωπαϊκή ανεπτυγμένη (sic) Ελλάδα του 2011 και σε σημείο οι χριστιανοί να μην αποτελούν πια τη συντριπτική πλειονότητα τότε δεν μπορείς να κρύβεσαι πίσω από κατάλοιπα του παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
καλά πες το και Πηνελόπη άμα θες το ίδιο μου κάνει. Είναι κατά τη δική σου εκτίμηση η λογική του μαθήματος. Και λέω πάλι εγώ έτσι όπως δεν υπάρχει επίσημα καθιερωμένη Ελληνική φορεσιά, έτσι και δεν θα έπρεπε να υπάρχει και επίσημη θρησκεία για να μην υπήρχαν τέτοιες λογικές.
Απλά όποτε έχω κάνει αυτή τη συζήτηση με παπά τέτοια τυπικά επικαλείται. "Ναι αλλά το άρθρο 3 λέει...". Όχι, όταν έχουμε φτάσει στην Ευρωπαϊκή ανεπτυγμένη (sic) Ελλάδα του 2011 και σε σημείο οι χριστιανοί να μην αποτελούν πια τη συντριπτική πλειονότητα τότε δεν μπορείς να κρύβεσαι πίσω από κατάλοιπα του παρελθόντος.

εγώ μαζί σου ειμαι...όμως οι χριστιανοί μπορεί να μην αποτελούν πια τη συντριπτική πλειονότητα αλλά δεν παύουν να είναι η πλειονότητα οπότε και δημοψήφισμα(που λεει ο λογος) να κανεις πάλι στα ίδια θα μείνουμε,αν και τα θρησκευτικά τα θεωρώ το λιγότερο <<κακό>> που υπάρχει όσον αφορά την κοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
εγώ μαζί σου ειμαι...όμως οι χριστιανοί μπορεί να μην αποτελούν πια τη συντριπτική πλειονότητα αλλά δεν παύουν να είναι η πλειονότητα οπότε και δημοψήφισμα(που λεει ο λογος) να κανεις πάλι στα ίδια θα μείνουμε,αν και τα θρησκευτικά τα θεωρώ το λιγότερο <<κακό>> που υπάρχει όσον αφορά την κοινωνία

Πάλι αυτό δεν μου λέει κάτι. Υποτίθεται πως (λέμε ότι) έχουμε ανεξιθρησκεία. Αυτό σημαίνει ότι το τι θα πιστεύει ο καθένας θα έπρεπε να είναι θέμα επιλογής δικής του. Το ότι οι γονείς ενός παιδιού πχ είναι χριστιανοί δεν θα έπρεπε να έχει σχέση με την επιλογή του ίδιου του παιδιού. Και από εκεί για να το διευρίνω το ότι μεγαλώνει κάποιος σε μια κοινωνία ακόμη και κατά κόρον χριστιανών δεν θα έπρεπε να επηρεάζει την αντίληψη του ίδιου του παιδιού για το θέμα. Γιατί ένα παιδί να κάνει περισσότερες ώρες χριστιανικά έναντι άλλων θρησκειών; Αυτό θα επηρεάσει εν τέλει και τη δική του οπτική στο θέμα. Και από πού κι ως πού οι άλλοι να έχουν λόγο πάνω στις δικές του ιδέες και τα δικά του πιστεύω;
Γιατί στην ουσία αυτό που μου επικαλείσαι είναι η αρχή της δημοκρατίας, ότι δηλαδή περνάει αυτό που ακολουθούν οι πολλοί. Τη δημοκρατία όμως την εφαρμόζεις σε θέματα που αφορούν το σύνολο, και όχι τον εαυτό μας ξεχωριστά, εκεί δεν έχει κανένας άλλος δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πάλι αυτό δεν μου λέει κάτι. Υποτίθεται πως (λέμε ότι) έχουμε ανεξιθρησκεία. Αυτό σημαίνει ότι το τι θα πιστεύει ο καθένας θα έπρεπε να είναι θέμα επιλογής δικής του. Το ότι οι γονείς ενός παιδιού πχ είναι χριστιανοί δεν θα έπρεπε να έχει σχέση με την επιλογή του ίδιου του παιδιού. Και από εκεί για να το διευρίνω το ότι μεγαλώνει κάποιος σε μια κοινωνία ακόμη και κατά κόρον χριστιανών δεν θα έπρεπε να επηρεάζει την αντίληψη του ίδιου του παιδιού για το θέμα. Γιατί ένα παιδί να κάνει περισσότερες ώρες χριστιανικά έναντι άλλων θρησκειών; Αυτό θα επηρεάσει εν τέλει και τη δική του οπτική στο θέμα. Και από πού κι ως πού οι άλλοι να έχουν λόγο πάνω στις δικές του ιδέες και τα δικά του πιστεύω;
Γιατί στην ουσία αυτό που μου επικαλείσαι είναι η αρχή της δημοκρατίας, ότι δηλαδή περνάει αυτό που ακολουθούν οι πολλοί. Τη δημοκρατία όμως την εφαρμόζεις σε θέματα που αφορούν το σύνολο, και όχι τον εαυτό μας ξεχωριστά, εκεί δεν έχει κανένας άλλος δουλειά.

<<Το ότι οι γονείς ενός παιδιού πχ είναι χριστιανοί δεν θα έπρεπε να έχει σχέση με την επιλογή του ίδιου του παιδιού.>>:συμφωνώ αλλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι αυτό αποτελεί ιδανική περίπτωση.Στην πραγματικότητα ο γονέας(απο την εμπειρία μου και τα όσα βλέπω) θέλει το παιδί του να ασπαστεί τις ίδιες θρησκευτικές ιδέες(νομοθετικά μπορεί) και βέβαια απαιτεί απο το κράτος να πράξει το ίδιο μέσω της παιδείας..μην ξεχνάς οτι άμα ο γονέας ειναι συνειδητοποιημένος κτλπ θα φροντίσει να πάρει το παιδί του απαλλαγή απο το συγκεκριμμένο μάθημα(δημοκρατική διαδικασία)..στην ουσία τα θρησκευτικά προαιρετικά είναι.Συμπέρασμα:είναι απόφαση του γονέα,απλά τα θρησκευτικά σου ανοίγουν έναν δρόμο και άμα θες τον ακολουθείς.Μην ξεχνάς ότι η αθεϊα δεν γίνεται ακόμα ευρέως αποδεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παλιό αλλά μια και συζητάμε.

Η πίστη σε ένα θεό είναι σαν ένα πέος. Είναι εντάξει να έχεις ένα, εντάξει να αισθάνεσαι ωραία και να 'σαι υπερήφανος γι' αυτό. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν αποφασίσεις να κυκλοφορήσεις στο δρόμο επιδεικνύοντάς το στις μούρες όλων ή όταν μπουκώσεις με αυτό τα στόματα των παιδιών σου υποχρεωτικά.

Πηγή; Common internet knowledge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
<<Το ότι οι γονείς ενός παιδιού πχ είναι χριστιανοί δεν θα έπρεπε να έχει σχέση με την επιλογή του ίδιου του παιδιού.>>:συμφωνώ αλλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι αυτό αποτελεί ιδανική περίπτωση.Στην πραγματικότητα ο γονέας(απο την εμπειρία μου και τα όσα βλέπω) θέλει το παιδί του να ασπαστεί τις ίδιες θρησκευτικές ιδέες(νομοθετικά μπορεί) και βέβαια απαιτεί απο το κράτος να πράξει το ίδιο μέσω της παιδείας..μην ξεχνάς οτι άμα ο γονέας ειναι συνειδητοποιημένος κτλπ θα φροντίσει να πάρει το παιδί του απαλλαγή απο το συγκεκριμμένο μάθημα(δημοκρατική διαδικασία)..στην ουσία τα θρησκευτικά προαιρετικά είναι.Συμπέρασμα:είναι απόφαση του γονέα,απλά τα θρησκευτικά σου ανοίγουν έναν δρόμο και άμα θες τον ακολουθείς.Μην ξεχνάς ότι η αθεϊα δεν γίνεται ακόμα ευρέως αποδεκτή.

Απαιτεί; τι σημαίνει απαιτεί. Κι αν δηλαδή ο γονέας θέλει το παιδί του να μην πάει καν σχολείο και να βοηθήσει στα χωράφια από μικρό, το κράτος τι πρέπει να κάνει. Μα αυτό ακριβώς θα έπρεπε να κάνει το σχολείο, να βοηθήσει τα παιδιά να σκέφτονται, να ψάχνονται, να έχουν κριτική σκέψη. Όχι να υπακούν στις αναχρονιστικές φωνές του κάθε γονέα.
Και απαλλαγή φυσικά παίρνουν πολλοί και καλά κάνουν και παίρνουν. Γιατί άλλο το τωρινό μάθημα θρησκευτικών που είναι καθαρός προσυλιτισμός υπέρ του χριστιανισμού από το δημοτικό και άλλο ένα μάθημα θρησκειολογίας στα τελευταία σχολικά χρόνια όπου οι μαθητές δεν είναι τόσο εύπλαστοι και σε επίπεδο ώστε να καλύπτει ισάξια όλο το φάσμα των θρησκειών και πάντα καθαρά με πληροφοριακό χαρακτήρα.
Και όχι δεν θεωρώ ότι σήμερα είναι τόσο απόφαση του γονέα. Οι περισσότεροι πια είναι χριστιανοί μόνο σε εισαγωγικά, δεν πατάνε σχεδόν ποτέ εκκλησία, νηστεύουν μόνο μεγάλη εβδομάδα, και γενικά απλά πιστεύουν. Κανείς δεν δίνει πια τόσο μεγάλη βάση σε τέτοια θέματα, δεν είναι όπως παλιά που ίσχυε κατά γράμμα το "πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια" και αυτό επιβεβαιώνεται και από το πλήθος παιδιών σήμερα που ενώ μεγάλωσαν σε χριστιανικό περιβάλλον στην πορεία έγιναν άθεοι.
Και τέλος όχι δεν θεωρώ την απαλλαγή λύση ( το δημοκρατική δεν καταλαβαίνω πού κολλάει).
από προηγούμενο ποστ μου:

Και φυσικά η τωρινή επιλογή για απαλλαγή δεν είναι λύση γιατί εκτός του ότι θέλει υπογραφή κηδεμόνα, κανείς δεν θα έπρεπε να είναι αναγκασμένος να δηλώσει όχι τη θρησκεία του συγκεκριμένα, αλλά ούτε καν το γεγονός ότι δεν είναι χριστιανός. Μιλάμε για προσωπικά δεδομένα.
χώρια από τα όποια προβλήματα του σημερινού μαθήματος που έχω αναφέρει φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,225 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ταν να υπήρχε επιλογή μεταξύ θρησκευτικών και φιλοσοφίας-ηθικής όπως σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες.


Btw μεχρι τα 18 σας δεν εχετε συναινεση για σχεδον τιποτα.Εγω πχ δεν γουσταρω να πηγαινω σχολειο αλλα η πολιτεια με αναγκαζει.Μεχρι ουσιαστικα να γινεις 18 πρεπει να ακολουθεις καποιες επιταγες της κοινωνιας-πολιτειας.
Τωρα οσο για το βαπτισμα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η λυσσα εναντιον του αν δεν γουσταρετε να ειστε χριστιανοι απλως δεν ειστε τοσο απλα.

Με την ίδια λογική θα μπορούσες να παρακολουθείς τα θρησκευτικά χωρίς να πιστεύεις, να κάνεις το πρωί προσευχή χωρίς να πιστεύεις και να πηγαίνεις και εκκλησία χωρίς να πιστεύεις! Δεν πρόκειται να πιστέψεις, δεν είναι αυτό το πρόβλημα!
Το θέμα είναι ότι αποφασίζουν για σένα ΠΡΙΝ από 'σένα!
Λες και το δεδομένο είναι ότι αυτή η θρησκεία είναι σωστή, ότι υπάρχει θεός και μάλιστα ο συγκεκριμένος θεός! Λάθος δεδομένα έχουμε για αυτό δεν μπορούμε να πάμε μπροστά!

Και φυσικά η τωρινή επιλογή για απαλλαγή δεν είναι λύση γιατί εκτός του ότι θέλει υπογραφή κηδεμόνα, κανείς δεν θα έπρεπε να είναι αναγκασμένος να δηλώσει όχι τη θρησκεία του συγκεκριμένα, αλλά ούτε καν το γεγονός ότι δεν είναι χριστιανός. Μιλάμε για προσωπικά δεδομένα.
δεν είσαι. πουθενά δεν θα χρειαστεί να το αναφέρεις αυτό!... για αυτό με τους γονείς συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Παλιό αλλά μια και συζητάμε.

Η πίστη σε ένα θεό είναι σαν ένα πέος. Είναι εντάξει να έχεις ένα, εντάξει να αισθάνεσαι ωραία και να 'σαι υπερήφανος γι' αυτό. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν αποφασίσεις να κυκλοφορήσεις στο δρόμο επιδεικνύοντάς το στις μούρες όλων ή όταν μπουκώσεις με αυτό τα στόματα των παιδιών σου υποχρεωτικά.

Πηγή; Common internet knowledge.

Και ένα πέος είναι σαν ένα πέος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,011 μηνύματα.
δεν είσαι. πουθενά δεν θα χρειαστεί να το αναφέρεις αυτό!... για αυτό με τους γονείς συμφωνώ.

την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση :P.

Και φυσικά η τωρινή επιλογή για απαλλαγή δεν είναι λύση γιατί εκτός του ότι θέλει υπογραφή κηδεμόνα, κανείς δεν θα έπρεπε να είναι αναγκασμένος να δηλώσει όχι τη θρησκεία του συγκεκριμένα, αλλά ούτε καν το γεγονός ότι δεν είναι χριστιανός. Μιλάμε για προσωπικά δεδομένα.

το bold ισχύει ακόμα. Όταν σε βάζουν να κάνεις χριστιανικά ενώ δεν πιστεύεις και σου λένε αν δε θες πάρε απαλλαγή στην ουσία σε υποχρεώνουν να δηλώνεις την ιδιότητά σου αυτή ότι είσαι αλλόθρησκος ή άθεος. Καλά βέβαια πέρα από τα γνωστά, περιθωριοποιείσαι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,407 μηνύματα.
Να καταργηθουν επειδη πολυ απλα αν δεν καταργηθουν θα μεινουν οπως παντα.Δηλαδη δεν θα εχει ενδιαφερον το μαθημα.Δεν ψηφισα να μεινουν αλλα να αλλαξουν γιατι αυτο ειναι αδυνατον ειδικα με την Υπουργο μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top