Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Φαντάζομαι σκηνικό:

(στο παρακάτω μονόπρακτο συμμετέχουν ο μαθητής,ας τον πούμε Swallow,και ο διευθυντής,ας τον πούμε Mr. Semen)
Swallow:Mr. Semen,I was wondering,is it possible that I could be excluded from the lesson on religion?
Mr. Semen:Every student is having this lesson & you should as well,Swallow,come.
Swallow:But why can't I skip this lesson?
Mr. Semen:


αυτα τα παιχνιδια με τις λεξεις με τρελαινουν αααααχαχαχαχα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Να μείνουν ως έχουν αυτη ειναι η γνωμη μου εμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αχρηστο μαθημα...να καταργηθει τελειως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Να καταργηθούν.Αρκετή πλύση εγκεφάλου μας έχουν κάνει 10 χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christaras94

Νεοφερμένος

Ο christaras94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν έχεις ένα καλό καθηγητή τα θρησκευτικα αμέσως γίνονται ένα πολύ ενδιαφέρον μαθημα, αυτο το λέω απο προσωπική άποψη. Ακόμη καλό θα ήταν να δίνεται η ευκαιρία στους μαθητές μέσα απο αυτό το μάθημα να γνωρίσουν και τις υπόλοιπες θρησκείες και γιατί όχι να ανακαλύψουν τη θρησκεία που τους ταιριάζει. Το γεγονός οτι δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να μην πιστεύει κάπου (οι άθεοι συνήθως πιστέουν στον εαυτο τους) επαληθεύει την ανάγκη για διδασκαλία του μαθήματος στα σχολεία. Τέλος υπάρχουν τόσα άχρηστα μαθήματα γενικής παιδείας(κείμενα, όμηρος, κοινωνιολογία, δίκαιο, γεωγραφία) τα θρησκευτικά σας πείραξαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
και εγω ειχα παντα καλους καθηγητες στα θρησκευτικα...εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι αχρηστο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,128 μηνύματα.
Φαντάζομαι σκηνικό:

(στο παρακάτω μονόπρακτο συμμετέχουν ο μαθητής,ας τον πούμε Swallow,και ο διευθυντής,ας τον πούμε Mr. Semen)
Swallow:Mr. Semen,I was wondering,is it possible that I could be excluded from the lesson on religion?
Mr. Semen:Every student is having this lesson & you should as well,Swallow,come.
Swallow:But why can't I skip this lesson?
Mr. Semen:
Κατι τετοιο..!!!
Αστα, ηθελα να παρω και εγω και με το που το ακουσα τσαντιστηκα..
Παντως, αν τα θρησκευτικα της Β Λυκειου (που λενε και γι αλλες θρησκειες), ηταν αντικειμενικα γραμμενα, θα γουσταρα να το κανω το μαθημα..
Αλλα δεν μπορω να διανοηθω το να παρουσιαζεις καποια θρησκεια, και τα χαρακτηριστικα της, και εμμεσα να την σχολιαζεις και να την κατακρινεις..
Και δεν το εκανε μονο το βιβλιο, αλλα το εκανε και ο καθηγητης μας (αλλος ενας λογος που ηθελα την απαλλαγη..)

Κρατος εν κρατει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εγώ δηλώνω ευθύς εξαρχής πως ειμαι κατά του να καταργηθουν.
Για λόγους που αδυνατω να παραθέσω τώρα λόγω πιέσεως χρόνου.
Θέλω να ακούσω όλες τις απόψεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Να μην καταργηθούν,να αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν ειμαι υπερ της καταργησης(με την προυποθεση οτι θα μιλανε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ για ολες τις θρησκειες).ειμαι υπερ του να γινουν επιλογης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως δε χρειάζεται να καταργηθούν. Η κατάσταση είναι οκ από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις απαλλαγή. Ποιός ο λόγος να καταργηθούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ κάθετα με το εξεταζόμαστε γραπτά στο συγκεκριμένο μάθημα. Δεν είναι δυνατό να εξετάζεις νέα παιδιά στο κατά πόσο γνωρίζουν περί της θρησκείας μας.
Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο γράφουμε μέχρι και γραπτές απολυτήριες εξετάσεις στο συγκεκριμένο μάθημα. Ποιο το νόημα; Να δουν πόσο πιστοί είμαστε; Πόσο θρήσκοι; Είναι τελείως υποκριτικό.
Το ζήτημα της θρησκείας γενικά είναι ένα ευαίσθητο θέμα, υπάρχουν ποικίλες απόψεις ως προς αυτήν και δεν είναι δυνατόν να υποχρεώνονται νέα παιδιά να το αποστηθίζουν για να γράψουν στις εξετάσεις.
Σίγουρα πρέπει να γίνει προαιρετικό και όσοι αισθάνονται αυτήν την πηγαία ανάγκη να ανακαλύψουν τη θρησκεία με αυτόν τον τρόπο ας το επιλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φυσικα και οχι.Ποιος ο λογος να καταργηθουν αλλωστε??
Εγω προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον μαθημα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Όσοι είναι αλλόθρησκοι παίρνουν απαλλαγή. Οπότε, γιατί να καταργηθούν εφ' όσον υπάρχουν παιδιά που ενδιαφέρονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όσοι είναι αλλόθρησκοι παίρνουν απαλλαγή. Οπότε, γιατί να καταργηθούν εφ' όσον υπάρχουν παιδιά που ενδιαφέρονται?

Διότι αυτό με την απαλλαγή,παρ'ότι προσωρινή λύση,δημιουργεί "στιγματισμό" εντός της τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Όσοι είναι αλλόθρησκοι παίρνουν απαλλαγή. Οπότε, γιατί να καταργηθούν εφ' όσον υπάρχουν παιδιά που ενδιαφέρονται?

Ναι γιατι με την απαλλαγη σε στιγματιζουν πχ μια κοπελα η οποια ειχε παρι απαλλαγη απ την ταξη μου ο θρησκευτικος ολο την ενοχλουσε και της πεταγε μπηχτες!!πολλα παιδια δεν πηραν απαλλαγη για αυτο το λογο!!!!αντιθετα αν διαλεγε οποιος ηθελε τοτε δεν θα υπηρχε αυτο το φαινομενο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
I don't think so! Κουλάρετε. Έχω απαλλαγή και ξέρω πως είναι. Κανένας μαθητής δε μου έχει πει απολύτως τίποτα. Μόνο η καθηγήτρια σχεδόν μου είπε: ενοχλείς το μάθημά μου, επειδή δεν είχε βγει το πρόγραμμα και αναγκαστικά παρέμενα στην τάξη. Και της απάντησα πολύ ευγενικά: τα παραπονάκια σας στη διεύθυνση. Από τότε δε μου ξαναμίλησε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
I don't think so! Κουλάρετε. Έχω απαλλαγή και ξέρω πως είναι. Κανένας μαθητής δε μου έχει πει απολύτως τίποτα. Μόνο η καθηγήτρια σχεδόν μου είπε: ενοχλείς το μάθημά μου, επειδή δεν είχε βγει το πρόγραμμα και αναγκαστικά παρέμενα στην τάξη. Και της απάντησα πολύ ευγενικά: τα παραπονάκια σας στη διεύθυνση. Από τότε δε μου ξαναμίλησε:)

Εσύ είσαι μία περίπτωση.Για κάθε περίπτωση σαν εσένα υπάρχουν άλλες 100 που το βιώνουν διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Άμα κάθεσαι και τ' ακούς, φυσικά. Δικαίωμά μου είναι, πρέπει να ακούω τα κακόγουστα σχόλια των άλλων κομπλεξικών παιδιών/καθηγητών? Νομίζω πως πολλά παιδιά συμμερίζονται το συλλογισμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top