Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Γιατί, τί αποφασίστηκε???
Επίσης, όσον αφορά το θέμα της θρησκειολογίας/χριστιανολογίας, δεν θα σε ενδιέφερε να αποκτήσεις μια πιο σφαιρική γνώση περί θρησκείας?? Θέλω να πω, αν έιναι να κάνουμε κάτι, ας το κάνουμε σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
στον καναδα εχουν "caτhoclic education" δηλαδη το αντιστοιχο με τα δικα μας θρησκευτικα...δεν ειμαστε η μονη χωρα οπως εχουν αναφερει καποιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Γιατί, τί αποφασίστηκε???
Επίσης, όσον αφορά το θέμα της θρησκειολογίας/χριστιανολογίας, δεν θα σε ενδιέφερε να αποκτήσεις μια πιο σφαιρική γνώση περί θρησκείας?? Θέλω να πω, αν έιναι να κάνουμε κάτι, ας το κάνουμε σωστά.
θα σου πώ πρώτα για το τι ανακοινώθηκε
Κάθε καθηγητής με το που διορίζεται θα έχει ένα καθηγητή ωσ μέντορα, αυτός θα τον συμβουλεύει θα του κάνει υποδηξείς ,θα τον καθοδηγεί και θα τον αξιολογεί. Επίσης αρχικα δεν θα είναι μόνιμος αλλά ο μέεντοράς του θα πρωτείνει την μονιμοποίησή του... Δηλαδή αυτοί οι καθηγητές που είναι ήδη μόνιμοι και που κυρίως αυτοί με τις παλαιοληθικές αντιλήψεις του περι διδασκαλίας δημιουργούν το πρόβλημα θα συνεχίσουν να μην ελέγχονται, άσε που οι κομματικοί λόγοι θα δίνουν και θα πέρνουν

Όσο για το δέυτερο ερώτημά σου να μάθω χριστιανολογία δεν με ενδιαφέρει να μάθω, για άλλες θρησκείες με ενδιαφέρει αν και αυτό το κάνω και μόνος μου όχινότι θα με χάλαγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Πάντως στις "ανεπτυγμένες" χώρες της Δ.Ευρώπης από ότι ξέρω, κάνουν μάθημα επιλογής θρησκειολογίας χωρίς ίχνη προσηλυτισμού. Μάλιστα γίνονται:

  • εκδρομές στα πλαίσια της θρησκευτικής ιστορίας σε ιστορικούς τόπους ώστε οι μαθητές να τα δούν από κοντά (π.χ. Εκκλησία του Μ.Λούθηρου)
  • συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων των θρησκειολόγων εκπαιδευτικών με τους μαθητές (προσέχτε όχι θεολόγων, αλλά θρησκειολόγων επιστημόνων) για διάφορες κοινωνικές ή και ιστορικές προεκτάσεις των θρησκειών στο σήμερα, στην εποχή της τεχνολογίας...
  • εκπόνηση εργασιών με κάποιο θέμα του μαθήματος συζήτησης, και εκτενή αναφορά στην παγκόσμια βιβλιογραφία με τις υποδείξεις του καθηγητή, ώστε να μείνει κάτι στο μαθητή από όλη την διδακτική διαδικασία, δηλ., δια μέσου της αυτενέργειάς του και όχι της τυφλής παπαγαλίας του μαθήματος...
Στην χώρα μας, εφόσον παραμένει ο τίτλος Υπουργείο "...και θρησκευμάτων" ή και η μόνιμη "σχέση" των ρασοφόρων με την δημόσια εκπαίδευση (π.χ. εκκλησιασμοί, μάθημα θρησκευτικών με "προπαγάνδα" υπέρ του ορθόδοξου χριστιανισμού έναντι άλλων θρησκειών,...κτλ), ο εκσυγχρονισμός της δημόσιας παιδείας μας, κατά τα δοκιμασμένα προτυπα των ξένων χωρών, θα παραμένει...κομματική εξαγγελία και Μπαμπινιώτικα λογοπαίγνια... :confused: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Πάντως στις "ανεπτυγμένες" χώρες της Δ.Ευρώπης από ότι ξέρω, κάνουν μάθημα επιλογής θρησκειολογίας χωρίς ίχνη προσηλυτισμού. Μάλιστα γίνονται:

  • εκδρομές στα πλαίσια της θρησκευτικής ιστορίας σε ιστορικούς τόπους ώστε οι μαθητές να τα δούν από κοντά (π.χ. Εκκλησία του Μ.Λούθηρου)
  • συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων των θρησκειολόγων εκπαιδευτικών με τους μαθητές (προσέχτε όχι θεολόγων, αλλά θρησκειολόγων επιστημόνων) για διάφορες κοινωνικές ή και ιστορικές προεκτάσεις των θρησκειών στο σήμερα, στην εποχή της τεχνολογίας...
  • εκπόνηση εργασιών με κάποιο θέμα του μαθήματος συζήτησης, και εκτενή αναφορά στην παγκόσμια βιβλιογραφία με τις υποδείξεις του καθηγητή, ώστε να μείνει κάτι στο μαθητή από όλη την διδακτική διαδικασία, δηλ., δια μέσου της αυτενέργειάς του και όχι της τυφλής παπαγαλίας του μαθήματος...
Στην χώρα μας, εφόσον παραμένει ο τίτλος Υπουργείο "...και θρησκευμάτων" ή και η μόνιμη "σχέση" των ρασοφόρων με την δημόσια εκπαίδευση (π.χ. εκκλησιασμοί, μάθημα θρησκευτικών με "προπαγάνδα" υπέρ του ορθόδοξου χριστιανισμού έναντι άλλων θρησκειών,...κτλ), ο εκσυγχρονισμός της δημόσιας παιδείας μας, κατά τα δοκιμασμένα προτυπα των ξένων χωρών, θα παραμένει...κομματική εξαγγελία και Μπαμπινιώτικα λογοπαίγνια... :confused: :/:
δυστυχώς δεν είναι μόνιμη σχέση με την εκπαίδευση αλλά γενικότερα με την δημόσια ζωή (και θα αναφέρω το απλό παράδειγμα του όρκου των πολιτικών που ορκίζονται στο ευαγγέλαιο λες και είναι όλοι χριστιανοι ,πολιτικοί και λαός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οχι δεν πρεπει να υπαρχει σαν μαθημα

Η θρησκεια δεν ειναι σοβαρο πραγμα,απλα προπαγανδα και παραμυθια.Ναι τα μαθηματικα σε κανουν πιο εξυπνο,η ιστορια σε δινει πληροφοριες για το παρελθον.Η θρησκεια που χρησιμευει?

Και αντε πες οτι πρεπει να γινει.Για ποια θρησκευτικα μιλαμε?Μηπως για τα Χριστιναικα?Γιατι τρωμε φοβερη προπαγανδα υπερ του Χριστιανισμου

Κανονικα επρεπε η υλη να ειναι χωρισμενη ακριβως για να χωραει ολες τις γνωστες θρησκιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ τους θεολογους τα άτομα με τα μεγαλύτερα συμπλέγματα κατωτεροτητας. Έχω στήσει ομηρικους καβγάδες με έναν κύριο που ήθελε να θεωρείται θεολόγος. Μου έλεγε κάτι του το απερριπτα με απλή λογική, έλεγε κάτι σαν αντιλογο ξανά του γκρεμιζα τη θέση του στο θέμα, με αποτέλεσμα εν μέρει να μην μπορεί να διεξάγει εποικοδομητικό διάλογο μαζί μου και τομονοπου έκανε στο τέλος ήταν να μου ζητάει να περάσω έξω γιατί πολύ απλά δεν μπορούσε να με αντικρούσει. Και πως βέβαια να με αντικρούσει απο τη στιγμή που με απτά στοιχεία και απλή λογική του αποδεικνυα ότι το πράγμα για το οποίο σπούδασε είναι κάτι ανύπαρκτο χωρίς καμμιά υπόσταση. Γιατί για μένα αυτό είναι η χριστιανική θρησκεία. Και θεωρωαπαραδεκτο που συνεχίζεται και διδάσκεται στα σχολεία αποτελωντας το τέλειο παράδειγμα προπαγάνδας. Ειλικρινά με θλίβει το γεγονός να βλέπω νέα παιδιά απο τα οποία περιμένει κανείς να είναι open minded, να υποστηρίζουν αναχρονιστικές απόψεις, να μη δέχονται να δουν την αλήθεια και να υποστηρίζουν ποιους??? τα γραφικούς μαυροφορεμενους ρασοφορους και την εκκλησία η οποία είναι υπαίτια για τα πάνδεινα που τραβάνε όλοι οι λαοί. Και ναι η χριστιανική θρησκεία αποτελεί το τέλεια οργανωμένο σχέδιο για τον πλήρη εξανδραποδισμο των λαών αλλά και για την πνευματική τελματωση αυτών.
Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν η απάντηση μου στο αν πρέπει να υπάρχουν θρησκευτικά στα σχολεία είναι μια μικρή λέξη, η οποία ωστόσο έχει μεγάλη δύναμη: ΌΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το καλυτερο πιστευω θα ηταν να γινει εντελως μαθημα επιλογης...
παντως εγω δεν νιωθω οτι πιεζομαι παροτι δεν πιστευω, την στιγμη που μπορω να παρω απαλλαγη..ακομη και αν δεν το κανω.

γενικα δεν μπορω να πω πως τα θρησκευτικα ειναι τοσο μεγαλο προβλημα οσο εκεινη η απαραδεκτη καθημερινη προσευχη. απλα απαραδεκτη. αυτη πρεπει να καταργηθει πληρως οπως επισης και ο εκκλησιασμος με το σχολειο.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

τα θρησκευτικα δεν με πολυαπασχολουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Οι θρησκείες πλέον ανήκουν στο παρελθόν..Τα θρησκευτικά πρέπει να ενωθούν με την ιστορία και να είναι απο τα βασικά μαθήματα είτε θετικοτεχνολογική ή θεωρητική κατευθυνση! Χωρίς την ιστορία δεν πάμε πουθενα..

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν η απάντηση μου στο αν πρέπει να υπάρχουν θρησκευτικά στα σχολεία είναι μια μικρή λέξη, η οποία ωστόσο έχει μεγάλη δύναμη: ΌΧΙ.

Είναι σημαντικότατο ζήτημα τα θρησκευτικά να υπάρχουν στα σχολεία,ως ιστορία πλέον για να μην επαναληυθούν τα λάθη του παρελθόντος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
όλα τα θρησκεύματα συνδιαμορφώθηκαν μαζί με την ιστορία του κάθε λαού...

μόνο που στην Ελλάδα για τον τίτλο "...και Θρησκευμάτων" έχουν γίνει πολλοί ανασχηματισμοί κυβερνήσεων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια εγω πιστευω πως εχουν κομπλεξ επειδη δεν περασαν φελολογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
παιδια εγω πιστευω πως εχουν κομπλεξ επειδη δεν περασαν φελολογοι

αν ήταν φιλόλογοι θα ήταν ακόμη καλύτερα...:whistle:

το «φελόλογοι» τα σπάει...:P :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
φαλλόλογοι λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μαθηματυφλοι, φθυσικοι... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μετατροπή σε θρησκειολογία και μάθημα επιλογής μόνο στο λύκειο αυτή είναι η γνώμη μου.

Και φυσικά η τωρινή επιλογή για απαλλαγή δεν είναι λύση γιατί εκτός του ότι θέλει υπογραφή κηδεμόνα, κανείς δεν θα έπρεπε να είναι αναγκασμένος να δηλώσει όχι τη θρησκεία του συγκεκριμένα, αλλά ούτε καν το γεγονός ότι δεν είναι χριστιανός. Μιλάμε για προσωπικά δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μετατροπή σε θρησκειολογία και μάθημα επιλογής μόνο στο λύκειο αυτή είναι η γνώμη μου.

Και φυσικά η τωρινή επιλογή για απαλλαγή δεν είναι λύση γιατί εκτός του ότι θέλει υπογραφή κηδεμόνα, κανείς δεν θα έπρεπε να είναι αναγκασμένος να δηλώσει όχι τη θρησκεία του συγκεκριμένα, αλλά ούτε καν το γεγονός ότι δεν είναι χριστιανός. Μιλάμε για προσωπικά δεδομένα.

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Δεν χρειαζεται να αναφερεις οτι εισαι αλλοθρησκος/ετεροθρησκος κτλ κτλ κτλ..
αυτο με το κηδεμονα βεβαια ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ισχυει κατι τετοιο. Δεν χρειαζεται να αναφερεις οτι εισαι αλλοθρησκος/ετεροθρησκος κτλ κτλ κτλ..
αυτο με το κηδεμονα βεβαια ισχυει

η τελευταία εγκύκλιος δεν ξέρω τι ορίζει ακριβώς για αυτό το θέμα έχουν αλλάξει αρκετές φορές ( αυτό δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι δεν θα σε ρωτήσουν)
δεν αναφερόμουν εκεί αποκλειστικά όμως, ακόμη και το γεγονός ότι κάποιος μη χριστιανός είναι υποχρεωμένος να δηλώσει την ιδιότητά του αυτή να μην πιστεύει στο χριστιανικό θεό είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
η τελευταία εγκύκλιος δεν ξέρω τι ορίζει ακριβώς για αυτό το θέμα έχουν αλλάξει αρκετές φορές ( αυτό δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι δεν θα σε ρωτήσουν)
δεν αναφερόμουν εκεί αποκλειστικά όμως, ακόμη και το γεγονός ότι κάποιος μη χριστιανός είναι υποχρεωμένος να δηλώσει την ιδιότητά του αυτή να μην πιστεύει στο χριστιανικό θεό είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Εχω την εντυπωση οτι το ξαναλλαξαν πο φετος, και επρεπε αναγκαστικα να δηλωσεις αλλοθρησκος.. Και μαλιστα, τις πρωτε μερες του σχολικου ετους..
Παντως, στο λυκειο μου, ενα παιδι ειχε ζητησει απαλλαγη απο το μαθημα, και ο διευθυντης απλα του ειπε πως δεν προκειται να γινει!! Το παιδι δεν μπηκε καν στον κοπο να κανει σκηνη, και η κατασταση τελειωσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Παντως, στο λυκειο μου, ενα παιδι ειχε ζητησει απαλλαγη απο το μαθημα, και ο διευθυντης απλα του ειπε πως δεν προκειται να γινει!! Το παιδι δεν μπηκε καν στον κοπο να κανει σκηνη, και η κατασταση τελειωσε..

Φαντάζομαι σκηνικό:

(στο παρακάτω μονόπρακτο συμμετέχουν ο μαθητής,ας τον πούμε Swallow,και ο διευθυντής,ας τον πούμε Mr. Semen)
Swallow:Mr. Semen,I was wondering,is it possible that I could be excluded from the lesson on religion?
Mr. Semen:Every student is having this lesson & you should as well,Swallow,come.
Swallow:But why can't I skip this lesson?
Mr. Semen:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top