Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Την περιέχουν νομίζω. Εμείς τουλάχιστον είχαμε διδαχθεί την διδασκαλία όλων των μεγάλων (μουσουλμανισμός, βουδισμός κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σίγουρα τις διδασκόμαστε, στο τέλος όμως και πολύ επιφανειακά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
πράγματι, υπαρχουν αναφορές στο βιβλίο της β΄λυκείου νομίζω... αλλά αν σκεφτείτε ότι θρησκευτικά κάναμε από την α' γυμνασίου (νομίζω πως υπήρχε και στο δημοτικό το μάθημα, αλλά δεν είμαι σίγουρη), είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που μαθαίνουμε και η ανάλυση που γίνεται για τις άλλες θρησκείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Σίγουρα τις διδασκόμαστε, στο τέλος όμως και πολύ επιφανειακά...
Πέραν του πόσο επιφανειακά διδάσκονται (6+3+1 χρόνια χριστιανισμός vs 2 χρόνια "θρησκευτικά"), το ίδιο το βιβλίο είναι γραμμένο από μια "προσοχή μην χάσετε την πίστη σας" οπτική γωνία. Στην Κύπρο δε, το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών του μαθήματος είναι κληρικοί οπότε η ουδετερότητα πάει περίπατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σίγουρα τις διδασκόμαστε, στο τέλος όμως και πολύ επιφανειακά...
Επίσης τις διαδασκόμαστε συγκριτικά με το χριστιανισμό και στο τέλος καταλήγουμε στο πόσο ανώτερη είναι η ''δικία μας'' θρησκεια σε σχεση με τις υπόλοιπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την Κύπρο, στην Ελλάδα πάντως δεν υπάρχουν δυο χρόνια καθαρά θρησκευτικά... μόνο ΟΡΙΣΜΕΝΑ κεφάλαια στο βιβλίο της β'λυκείου αφορούν άλλες θρησκείες... σε όλες τις άλλες τάξεις διδασκόμαστε για το χριστιανισμό και μόνο...
μαλιστα, επαναλαμβάνουμε συνεχώς τα ίδια (πόσα να πει πια κανείς για μια μόνο θρησκεία στα τόσα χρόνια που διδάσκεται???), γεγονος που δεν προσελκύει πολύ το ενδιαφέρον του μαθητή...
-----------------------------------------
Πέραν του πόσο επιφανειακά διδάσκονται (6+3+1 χρόνια χριστιανισμός vs 2 χρόνια "θρησκευτικά"), το ίδιο το βιβλίο είναι γραμμένο από μια "προσοχή μην χάσετε την πίστη σας" οπτική γωνία. Στην Κύπρο δε, το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών του μαθήματος είναι κληρικοί οπότε η ουδετερότητα πάει περίπατο.

όσο για την ουδετερότητα, αυτή δεν υπαρχει ουτε στο ίδιο το βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την Κύπρο, στην Ελλάδα πάντως δεν υπάρχουν δυο χρόνια καθαρά θρησκευτικά... μόνο ΟΡΙΣΜΕΝΑ κεφάλαια στο βιβλίο της β'λυκείου αφορούν άλλες θρησκείες... σε όλες τις άλλες τάξεις διδασκόμαστε για το χριστιανισμό και μόνο...
Τα "εισαγωγικά" είναι πολύ δυνατό σημείο στίξης. ;)
(6+3+1 χρόνια χριστιανισμός vs 2 χρόνια "θρησκευτικά")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ναι, όμως δεν θυμάμαι ΚΑΜΜΙΑ αναφορά σε άλλες θρησκείες πέραν αυτής στη β'λυκείου... εκτός αν φταίει που έχουν περάσει κάποια χρονάκια από την αποφοίτησή μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Στα τυπικά βρε. Έτσι λέει το αναλυτικό. Άλλο τι διδάσκεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollyon

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως πρέπει να καταργηθούν.Είναι ένα μάθημα το οποίο καλώς η κακώς υπάρχει και επειδή εμείς οι έλληνες είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι ωφείλουμε να γνωρίζουμε την θρησκεία μας.Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο μόνο στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ ο Έλληνας δεν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ουτε και γω ειμαι. παντως ειναι καλο να ξερει καποιος για τις θρησκειες ωστε να μπορεσει καποτε να καταλαβει ποσο κακο εχουν κανει στην ανθρωποτητα.και βεβαια αυτο που διδασκεται σημερα ειναι ο προσυλητισμος απο κατι τυχαρπαστους θεολογους της πλακας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εμείς οι έλληνες είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι
Μπα??? Αυτό από πού προκύπτει? Δικαίωμα σου να είσαι ότι θέλεις αλλά δεν έχεις δικαίωμα να το λες για τους άλλους.

ωφείλουμε να γνωρίζουμε την θρησκεία μας.
Να πηγαίνετε στο κατηχητικό την Κυριακή. Οι υπόλοιποι δεν σας χρωστάνε τίποτα.

Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο μόνο στην Ελλάδα.
Ασφαλώς όχι!!! Συμβαίνει στο Ιράν, στο Αφχανιστάν και στο Πακιστάν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν ήταν πριν 20 χρόνια όταν έγιναν τα εκπαιδευτικά προγράμματα πολυπολιτισμικό κράτος. Κυριαρχούσε η Ορθοδοξία έναντι πολύ μικρού ποσοστού των άλλων θρησκειών. Έτσι προφανώς και τα βιβλία θα αφορούσαν μόνο την Ορθοδοξία γιατί δεν υπήρχε η ανάγκη (ασχέτως αν ήταν σωστό ή λάθος).
Όμως σήμερα σχεδόν το 10% του πληθυσμού μας είναι μετανάστες. Προφανώς και δεν επιτρέπεται να μη μαθαίνουμε και για άλλες θρησκείες.
Στην ουσία το μάθημα αυτό έγινε υπό πίεση της Εκκλησίας ώστε να αυξήσει την υπεροχή της απέναντι στα σκεπτικά μαθήματα των επιστημών.
Το θέμα όμως είναι ένα. Αξίζει να αντικατασταθεί το βιβλίο των Θρησκευτικών με αυτό της Φιλοσοφίας πάνω στο οποίο να υπάρχουν Θρησκευτικά θέματα και μη ή αξίζει να κάνουμε μερικές προσθήκες στα ήδη υπάρχοντα για να ικανοποιηθούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
To 1o. Δεν νομίζω ότι χωράει αμφιβολία για το ότι δεν μας παίρνει πια στην Ελλάδα να κάνουμε μερεμέτια, πόσο μάλλον στο χώρο της εκπαίδευσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Την περιέχουν νομίζω. Εμείς τουλάχιστον είχαμε διδαχθεί την διδασκαλία όλων των μεγάλων (μουσουλμανισμός, βουδισμός κλπ)

Hmm, ο όρος "διδασκαλία" είναι πολύ "βαρύς". Σε δύο διδακτικές ώρες, δεν μπορείς καν να καταλάβεις τα βασικά της κάθε θρησκείας, ειδικά με τον μεροληπτικό τρόπο που παρουσιάζονται.

πράγματι, υπαρχουν αναφορές στο βιβλίο της β΄λυκείου νομίζω... αλλά αν σκεφτείτε ότι θρησκευτικά κάναμε από την α' γυμνασίου (νομίζω πως υπήρχε και στο δημοτικό το μάθημα, αλλά δεν είμαι σίγουρη), είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που μαθαίνουμε και η ανάλυση που γίνεται για τις άλλες θρησκείες...

Υπάρχει και στο Δημοτικό. Όσο πιο νωρίς γίνει η πλύση εγκεφάλου, τόσο αποτελεσματικότερη είναι.

Η Ελλάδα δεν ήταν πριν 20 χρόνια όταν έγιναν τα εκπαιδευτικά προγράμματα πολυπολιτισμικό κράτος. Κυριαρχούσε η Ορθοδοξία έναντι πολύ μικρού ποσοστού των άλλων θρησκειών. Έτσι προφανώς και τα βιβλία θα αφορούσαν μόνο την Ορθοδοξία γιατί δεν υπήρχε η ανάγκη (ασχέτως αν ήταν σωστό ή λάθος).
Όμως σήμερα σχεδόν το 10% του πληθυσμού μας είναι μετανάστες. Προφανώς και δεν επιτρέπεται να μη μαθαίνουμε και για άλλες θρησκείες.
Στην ουσία το μάθημα αυτό έγινε υπό πίεση της Εκκλησίας ώστε να αυξήσει την υπεροχή της απέναντι στα σκεπτικά μαθήματα των επιστημών.
Το θέμα όμως είναι ένα. Αξίζει να αντικατασταθεί το βιβλίο των Θρησκευτικών με αυτό της Φιλοσοφίας πάνω στο οποίο να υπάρχουν Θρησκευτικά θέματα και μη ή αξίζει να κάνουμε μερικές προσθήκες στα ήδη υπάρχοντα για να ικανοποιηθούμε;

Μμμ, το ότι μεγάλη μερίδα του πληθυσμού είναι μετανάστες δεν είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο είναι απαράδεκτο το θρησκευτικό μονοπώλιο στα σχολεία αλλά και στην κοινωνία γενικότερα. Κύριος λόγος είναι ο σεβασμός στην ελεύθερη θέληση του ανθρώπου.

Προσθήκες στα ήδη υπάρχοντα δε θα δώσουν ένα αμερόληπτο αποτέλεσμα, διότι πρέπει κάθε θρησκεία και κοσμοαντίληψη να παρουσιάζονται αντικειμενικά, κι αυτό με προσθήκες δε γίνεται, χρειάζονται αλλαγές.
Προτιμώ αυτό που λες με τη Φιλοσοφία, αν και εκεί διατηρώ κάποιες αμφιβολίες - η Φιλοσοφία δεν θα πρέπει να συγχέεται με τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Μμμ, το ότι μεγάλη μερίδα του πληθυσμού είναι μετανάστες δεν είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο είναι απαράδεκτο το θρησκευτικό μονοπώλιο στα σχολεία αλλά και στην κοινωνία γενικότερα. Κύριος λόγος είναι ο σεβασμός στην ελεύθερη θέληση του ανθρώπου.

Προσθήκες στα ήδη υπάρχοντα δε θα δώσουν ένα αμερόληπτο αποτέλεσμα, διότι πρέπει κάθε θρησκεία και κοσμοαντίληψη να παρουσιάζονται αντικειμενικά, κι αυτό με προσθήκες δε γίνεται, χρειάζονται αλλαγές.
Προτιμώ αυτό που λες με τη Φιλοσοφία, αν και εκεί διατηρώ κάποιες αμφιβολίες - η Φιλοσοφία δεν θα πρέπει να συγχέεται με τη θρησκεία.

Εννοείται πως δεν είναι ο κύριος λόγος αλλά ζούμε σε ένα κράτος με ότι συνεπάγεται αυτό.
Όσο για τη Φιλοσοφία προφανώς και συμφωνώ με αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ειμαι τυχερη που η θεολογος στο σχολειο μου, ξεφευγει απο τα πλαισια του μαθηματος πολλες φορες και στην ωρα της τις περισσοτερες φορες κανουμε μια γενικη συζητηση και ο καθενας εκφραζει την αποψη του, οποια και αν ειναι αυτη σε σχεση με το θεο, αλλα και με αλλα θεματα ...τις προαλλες π.χ. συζητουσαμε για τον Καρολο Δαρβινο και τη θεωρια της εξελιξης με αφορμη το μαθημα του βιβλιου για τη Γενεση. Καπως ετσι πιστευω οτι πρεπει να γινεται το μαθημα των θρησκευτικων στα σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
το μαθημα των θρησκευτικων στην ταξη μας,ειναι πολυ βαρετο...ο καθηγητης μας βρισκεται μονο στα πλαισια του μαθηματος με σκοπο να μας κανει να βαριομαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Προσωπικά υποστηρίζω την άποψη τα θρησκευτικά να περάσουν στην λίστα των μαθημάτων επιλογής και να μην αποτελούν υποχρεωτικό μάθημα. Από εμπειρία τώρα πιστεύω ότι εντάξει αποκτούμε κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με την ορθόδοξη πίστη αλλά σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία δεν θα έπρεπε να σεβαστούμε και τις υπόλοιπες θρησκείες ασχέτως ποια είναι η αληθινή και να γνωρίσουμε κάποια βασικά πράγματα για αυτές;;; Το θεωρώ must!!! Διότι αρκετοί είναι αυτοί που σε αυτή την ηλικία ακόμα μπορεί να μην είναι ακριβώς κατασταλαγμένοι για την πίστη τους...
Επίσης θέλω να θέσω και μια άλλη άποψη. Θεωρώ ότι στο βιβλίο των θρησκευτικών υπάρχουν ορισμένες "απαρχαιωμένες" αντιλήψεις. ΚΑι θα με καταλάβετε(κυρίως οι συνομίληκοι μου που κάνουμε το ίδιο βιβλίο) αν ανατρέξετε στο μάθημα του μυστηρίου του γάμου Στο ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ" η γυναίκα από τη στιγμή που συνδέεται μέσα από το γάμο με τον σύζυγό της πρέπει να τον υπακούει πιστά όπως και η εκκλησία τον Χριστο" ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ!!!! Δηλαδή τι να πω!!! Που είναι η ισότητα;;;; Αυτές είναι οι σωστές αντιλήψεις της εκκλησίας;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top