Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τόσα παιδιά πέρασαν από το Δημοτικό.
Δεν βλέπω κανένα θρησκο -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μόνο σε αυτό το θέμα υπάρχουν πολλοί.Μπορεί να έτυχε να γνωρίσιες κανέναν στη ζωή σου εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι πως η ως έχει διδασκαλία και η ύλη των θρησκευτικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι στην κυριολεξία μια συστηματική υποχρεωτική κατήχηση των μαθητών χωρίς τη σύμφωνη γνώμη τους. Σε αυτή τη βάση, από την Α' Λυκείου (όποτε και άρχισε να έχει ισχύ ο νέος νόμος που θέτει το μάθημα ως προαιρετικό) παίρνω απαλλαγή - και φυσικά το ίδιο θα κάνω και φέτος. Θεωρώ πως είναι δόκιμο να γνωρίζει ο καθένας μας βασικές αρχές κάθε θρησκείας προς καλλιέργεια της εγκυκλοπαιδικής του μόρφωσης αλλά το αν θα εμβαθύνει σε αυτή του την αρχική μελέτη θα πρέπει να είναι προσωπική του επιλογή και όχι υποχρέωση επειδή το παπαδαριό αποφάσισε να πατήσει πόδι στο κράτος και κατ' επέκταση στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι πως η ως έχει διδασκαλία και η ύλη των θρησκευτικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι στην κυριολεξία μια συστηματική υποχρεωτική κατήχηση των μαθητών χωρίς τη σύμφωνη γνώμη τους. Σε αυτή τη βάση, από την Α' Λυκείου (όποτε και άρχισε να έχει ισχύ ο νέος νόμος που θέτει το μάθημα ως προαιρετικό) παίρνω απαλλαγή - και φυσικά το ίδιο θα κάνω και φέτος. Θεωρώ πως είναι δόκιμο να γνωρίζει ο καθένας μας βασικές αρχές κάθε θρησκείας προς καλλιέργεια της εγκυκλοπαιδικής του μόρφωσης αλλά το αν θα εμβαθύνει σε αυτή του την αρχική μελέτη θα πρέπει να είναι προσωπική του επιλογή και όχι υποχρέωση επειδή το παπαδαριό αποφάσισε να πατήσει πόδι στο κράτος και κατ' επέκταση στα σχολεία.

Κατήχηση δεν είναι.
Εμένα μου αρέσει το μάθημα των Θρησκευτικών, χωρίς να σημαίνει πως είμαι και θρήσκος.
Μέσα από το μάθημα των Θρησκευτικών μπορείς να μάθεις 5 πράγματα.
Εξάλλου για Μασονία, Σατανισμούς κλπ μαθαίνεις από Α' Λυκείου κάτι που δεν θα τα μάθεις στο Γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κατήχηση δεν είναι.
Εμένα μου αρέσει το μάθημα των Θρησκευτικών, χωρίς να σημαίνει πως είμαι και θρήσκος.
Μέσα από το μάθημα των Θρησκευτικών μπορείς να μάθεις 5 πράγματα.
Εξάλλου για Μασονία, Σατανισμούς κλπ μαθαίνεις από Α' Λυκείου κάτι που δεν θα τα μάθεις στο Γυμνάσιο.

Σοβαρά; Διότι έτυχε να διαβάσω από φίλους που παρακολουθούσαν το μάθημα το βιβλίο και οι αναφορές που έκανε στις συγκεκριμένες σέκτες ήταν ελάχιστες ενώ ο κύριος όγκος του βιβλίου αναφερόταν στο τελετουργικό της Χριστιανικής θρησκείας, αν θυμάμαι καλά. Και εκτός αυτού, κανένα από τα βιβλία θρησκευτικών που έχουν περάσει απ' τα χέρια μου δεν περιείχε αντικειμενικές αναφορές στα διαφορετικά δόγματα/θρησκείες/σέκτες που υπάρχουν, καθώς τα κείμενά τους διαπνέοντο από μία έντονη προσκόλληση στο πνεύμα και τις θέσεις του Χριστιανισμού (με επακόλουθα μερικές φορές και την προκατειλλημένη κριτική αυτών υπέρ του Χριστιανισμού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάνεις λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οκ, αφού αυτό πιστεύεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτό το "κάνεις λάθος" μου θύμισε τα επιχειρήματα που είχα πριν από 6 μήνες στο συγκεκριμένο θέμα... miv θα μπορούσα να πω πως μέχρι τώρα θαύμαζα εσένα και τον crook και σας ευχαριστούσα που με βοηθήσατε να σχηματίσω μία πιο αντικειμενική γνώμη απ' ότι πρώτα. Θα μπορούσα να πω πως μόλις απογοητεύτηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Χαιρετώ.

Πηγαίνω γ λυκείου και μου είπε σήμερα η διευθήντρια ότι υπάρχει μία νέα εγκύκλιος και ότι δεν γίνεται φέτος να πάρω απαλλαγή. Μου λέει έπειτα ο μόνος τρόπος για να πάρω απαλλαγή είναι να αποδείξω ότι είμαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος γιατί χωρίς χαρτί για εκείνους είμαι χριστιανός ορθόδοξός (που ισχύει άλλωστε) επειδή το έγραφε το χαρτί του γυμνασίου. Και της λέω μα μπορεί να αλλαξα στο λύκειο και μου λέει "οχι, γτ είσαι ανήλικος" Δηλαδή επειδή είμαι ανήλικος δεν μπορώ να αλλάξω θρησκεία???

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να μου πει όποιος ξέρει είναι ένα πράγμα. Πως μπορώ να βγάλω ένα χαρτί που θα το αναγνωρίσει το σχολείο και να λέει ότι είμαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος?

Ρώτησα εναν άνθρωπο που ξέρω και δουλεύει σε ένα ΚΕΠ και μου λέει ότι χαρτί ότι είμαι της τάδε θρησκείας δεν βγάζει κανένας. Οπότε τι κάνω? Το είπα και αυτό στην διευθήντρια και δεν ήξερε τι να απαντήσει!!! Μου λέει θα σου δώσω την εγκύκλιο να την δεις και μου έδωσε αυτό

https://thriskeftika.blogspot.com/2009/07/blog-post_6943.html

που ουσιαστικά δεν λέει πως να πάρεις αππαλαγή αν είσαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος.

Υ.Γ. 1. Θα παρακαλούσα να μην πάρω απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ τώρα ένας χρόνος είναι και μία ώρα την εβδομάδα" γιατί το θέμα είναι ιδεολογίας και όσο μπορώ θα κηνυγίσω αυτήν την απαλλαγή.

Υ.Γ. 2. Για να μην το ξεχάσω, μου είπε ότι αν καταφέρω να πάρω απαλλαγή θα πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του μήνα αλιός μετά ότι και να κάνω δεν θα πάρω τίποτα! Άλλο κουφό και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό το "κάνεις λάθος" μου θύμισε τα επιχειρήματα που είχα πριν από 6 μήνες στο συγκεκριμένο θέμα... miv θα μπορούσα να πω πως μέχρι τώρα θαύμαζα εσένα και τον crook και σας ευχαριστούσα που με βοηθήσατε να σχηματίσω μία πιο αντικειμενική γνώμη απ' ότι πρώτα. Θα μπορούσα να πω πως μόλις απογοητεύτηκα...

το "κανεις λαθος" το ειχε πει σε μενα, υστερα απο μια δικια του και μια δικια μου απαντηση, οι οποιες βγηκαν στα off
-----------------------------------------
Χαιρετώ.

Πηγαίνω γ λυκείου και μου είπε σήμερα η διευθήντρια ότι υπάρχει μία νέα εγκύκλιος και ότι δεν γίνεται φέτος να πάρω απαλλαγή. Μου λέει έπειτα ο μόνος τρόπος για να πάρω απαλλαγή είναι να αποδείξω ότι είμαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος γιατί χωρίς χαρτί για εκείνους είμαι χριστιανός ορθόδοξός (που ισχύει άλλωστε) επειδή το έγραφε το χαρτί του γυμνασίου. Και της λέω μα μπορεί να αλλαξα στο λύκειο και μου λέει "οχι, γτ είσαι ανήλικος" Δηλαδή επειδή είμαι ανήλικος δεν μπορώ να αλλάξω θρησκεία???

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να μου πει όποιος ξέρει είναι ένα πράγμα. Πως μπορώ να βγάλω ένα χαρτί που θα το αναγνωρίσει το σχολείο και να λέει ότι είμαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος?

Ρώτησα εναν άνθρωπο που ξέρω και δουλεύει σε ένα ΚΕΠ και μου λέει ότι χαρτί ότι είμαι της τάδε θρησκείας δεν βγάζει κανένας. Οπότε τι κάνω? Το είπα και αυτό στην διευθήντρια και δεν ήξερε τι να απαντήσει!!! Μου λέει θα σου δώσω την εγκύκλιο να την δεις και μου έδωσε αυτό

https://thriskeftika.blogspot.com/2009/07/blog-post_6943.html

που ουσιαστικά δεν λέει πως να πάρεις αππαλαγή αν είσαι αλλόθρησκος ή ετερόδοξος.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα να μην πάρω απαντήσεις του τύπου "έλα μωρέ τώρα ένας χρόνος είναι και μία ώρα την εβδομάδα" γιατί το θέμα είναι ιδεολογίας και όσο μπορώ θα κηνυγίσω αυτήν την απαλλαγή.


ζητησε απο τη διευθυντρια να δεις το αρθρο της συγκεκριμενης εγκυκλιου.

παντως δεν βρηκα κατι διαφορετικο
-----------------------------------------
https://3.bp.blogspot.com/_jLa_ScwRb24/SkxeZWdblCI/AAAAAAAAAq0/jyoIuDkxzpc/s1600-h/eg2_7_2.jpg

η περσυνη εγκυκλιος νομιζω οτι βρισκεται ακομα σε ισχυη.
η διευθυντρια σου, πιθανοτατα, να παιζει παιχνιδι. ψαξ'το παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ζητησε απο τη διευθυντρια να δεις το αρθρο της συγκεκριμενης εγκυκλιου.

παντως δεν βρηκα κατι διαφορετικο
-----------------------------------------
https://3.bp.blogspot.com/_jLa_ScwRb24/SkxeZWdblCI/AAAAAAAAAq0/jyoIuDkxzpc/s1600-h/eg2_7_2.jpg

η περσυνη εγκυκλιος νομιζω οτι βρισκεται ακομα σε ισχυη.
η διευθυντρια σου, πιθανοτατα, να παιζει παιχνιδι. ψαξ'το παντως

Όταν λες "αρθρο της συγκεκριμενης εγκυκλιου"? Γιατί εκείνη τι μου έδειξε?

Και η περσυνή εγκύκλιος πως βρίσκεται ακόμα σε ισχύ? Αφού τώρα υπάρχει αυτή η εγκύκλιος που υποτίθεται ότι την αναιρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Να καταργηθούν τελείως! Τι βλακείες να μάθουμε για Χριστούς και Παναγιές και Μαμαμίες και τον Αδάμ κτλ.

Απλή βλακεία τα θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό το "κάνεις λάθος" μου θύμισε τα επιχειρήματα που είχα πριν από 6 μήνες στο συγκεκριμένο θέμα... miv θα μπορούσα να πω πως μέχρι τώρα θαύμαζα εσένα και τον crook και σας ευχαριστούσα που με βοηθήσατε να σχηματίσω μία πιο αντικειμενική γνώμη απ' ότι πρώτα. Θα μπορούσα να πω πως μόλις απογοητεύτηκα...

Δεν αφήνω τίποτα αναπάντητο όταν αξίζει η κουβέντα κι ο συνομιλητής και το γνωρίζεις καλά, απλά μερικές φορές δεν δίνω στο πιάτο τις απαντήσεις μου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση σου δημιουργείται λάθος εντύπωση γιατι πηγαν off κάποια κομμάτια του θέματος που ειχαν συζήτηση με το Φάνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μα αφού αναφέρουν το χριστιανισμό ως κάτι το απόλυτο, πώς γίνεται να περιέχουν αντικειμενικές αναφορές σε άλλες θρησκείες miv; Έχεις κάποιο πάραδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κανένα. Οι συγγραφεις των βιβλίων ειναι χριστιανοί θεολόγοι και παπάδες, ούτε καν υποχρέωση έχουν να ειναι αντικειμενικοί...Αυτό ειναι δουλειά της οικογένειας, σε μικρότερη ηλικία και του ίδιου του παιδιού σε μεγαλύτερη. Αντικειμενικό δεν ειναι τίποτα από μόνο του, η κρίση ειναι αντικειμενική, αν γινεται σωστά και δεν ξέρω κατά πόσο έχουν ολοι αυτη την ικανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adri

Νεοφερμένος

Η adri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει τεράστιο θέμα με το συγκεκριμένο μάθημα κι όχι με κάποιο άλλο. Όποιος είναι και δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος θα πρέπει να γνωρίζει τι πιστεύει και όποιος είναι αλλόθρησκος ή άθεος (δικαίωμα του και το σέβομαι) απλά ας πάρει απαλλαγή. Εγώ θέλω να μάθω και δεν είμαι η μοναδική, για ποιο λόγο να καταργηθεί το μάθημα? Όποιος παίρνει απαλλαγή θα μπορούσε εκείνη την ώρα να παρακολουθεί ένα μάθημα ηθικής, όπως στο εξωτερικό. σέβομαι το δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι θέλετε, σεβαστείται το δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει τεράστιο θέμα με το συγκεκριμένο μάθημα κι όχι με κάποιο άλλο. Όποιος είναι και δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος θα πρέπει να γνωρίζει τι πιστεύει και όποιος είναι αλλόθρησκος ή άθεος (δικαίωμα του και το σέβομαι) απλά ας πάρει απαλλαγή. Εγώ θέλω να μάθω και δεν είμαι η μοναδική, για ποιο λόγο να καταργηθεί το μάθημα? Όποιος παίρνει απαλλαγή θα μπορούσε εκείνη την ώρα να παρακολουθεί ένα μάθημα ηθικής, όπως στο εξωτερικό. σέβομαι το δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι θέλετε, σεβαστείται το δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.

Βέβαια υπάρχουν και αμοραλιστές. Αυτοί εκείνοι την ώρα μπορούν να βλέπουν αγώνα ΠΑΟΚ-Άρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όταν λες "αρθρο της συγκεκριμενης εγκυκλιου"? Γιατί εκείνη τι μου έδειξε?

Και η περσυνή εγκύκλιος πως βρίσκεται ακόμα σε ισχύ? Αφού τώρα υπάρχει αυτή η εγκύκλιος που υποτίθεται ότι την αναιρεί.

σου εδειξε την εγκυκλιο; εγω παντως στο site του υπουργειου δεν βρηκα τιποτα.
-----------------------------------------
δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει τεράστιο θέμα με το συγκεκριμένο μάθημα κι όχι με κάποιο άλλο. Όποιος είναι και δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος θα πρέπει να γνωρίζει τι πιστεύει και όποιος είναι αλλόθρησκος ή άθεος (δικαίωμα του και το σέβομαι) απλά ας πάρει απαλλαγή. Εγώ θέλω να μάθω και δεν είμαι η μοναδική, για ποιο λόγο να καταργηθεί το μάθημα? Όποιος παίρνει απαλλαγή θα μπορούσε εκείνη την ώρα να παρακολουθεί ένα μάθημα ηθικής, όπως στο εξωτερικό. σέβομαι το δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι θέλετε, σεβαστείται το δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.

το σεβομαστε
αν θες βεβαια να μαθεις για τον χριστιανισμο σε τοσο βαθος, μπορεις ελευθερα να το κανεις ΕΚΤΟΣ σχολειου, σε κατηχητικά. δεν ειναι ο ρολος του σχολειου να προπαγανδαζει υπερ μιας θρησκειας και να διαμορφωνει με αυτο τον τροπο συνειδησεις

εχει γινει μεγαλη συζητηση σε προηγουμενες σελιδες, θα ηταν καλο να τους εριχνες μια ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει τεράστιο θέμα με το συγκεκριμένο μάθημα κι όχι με κάποιο άλλο. Όποιος είναι και δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος θα πρέπει να γνωρίζει τι πιστεύει και όποιος είναι αλλόθρησκος ή άθεος (δικαίωμα του και το σέβομαι) απλά ας πάρει απαλλαγή. Εγώ θέλω να μάθω και δεν είμαι η μοναδική, για ποιο λόγο να καταργηθεί το μάθημα? Όποιος παίρνει απαλλαγή θα μπορούσε εκείνη την ώρα να παρακολουθεί ένα μάθημα ηθικής, όπως στο εξωτερικό. σέβομαι το δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι θέλετε, σεβαστείται το δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.
Kαι έτσι θα υπάρχουν τα δαχτυλοδειχτούμενα ''κακά παιδάκια'' που τολμούν να μην είναι χριστιανοί,γιατί αυτήν την επιλογή δεν τη σέβονται όλοι.Επίσης,το μάθημα είναι δομημένο με τέτοιο τρεόπο ώστε σκοπός του είναι να σε πείσει για την ορθότητα του χριστιανισμού και όχι να τον κατανοήσεις.Άλλωστε για να είσια χριστιανός και να το έχεις διαλ΄ξει σημαίνει ότι ξέρεις τι πιστεύεις,δεν περιμένεις τον κάθε θεολόγο να σου πει.Εκτός αν απλα΄είσαι χριστιανός και δεν ξέρεις πού πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top