Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
https://www.zeitun-eg.org/stmaridx.htm
Ψάξτε λίγο σε αυτό το λινκ.
Μιλάει για εμφανίσεις της Παρθένου Μαρίας στο Ζειτούν στην Αύγυπτο.
Τα συγκεκριμένα φαινόμενα έχουν θεαθεί από περίπου 250.000 ανθρώπους.
Δεν νομίζεται ότι είναι λίγο εγωιστικό εκ μέρους σας να θεωρείτε ότι όλοι αυτοί οι
άνθρωποι είναι για το τρελοκομείο ή ότι είδαν απλώς παραισθήσεις;

Προσωπικά, εγωιστής είμαι :xixi:. Όμως δε θα προσπαθήσω να σε πείσω πως αυτό που είδαν δεν είναι απαραίτητα κάτι θεϊκό. Θα σου δείξω εναλλακτικά κάτι άλλο, που ταιριάζει γάντι στην περίσταση.

Όλοι γνωρίζουμε, ελπίζω, ή έστω έχουμε ακούσει για το τέρας του Λοχ Νες. Πέρυσι το καλοκαίρι με είχε συναρπάσει τόσο η ιστορία ενός ζωντανού πλησιόσαυρου, και ποιόν δε θα συνάρπαζε άλλωστε, που άρχισα να ψάχνω πληροφορίες, να βλέπω ντοκιμαντέρ και γενικά να ασχολούμαι με το θέμα. Τώρα, ένα χρόνο μετά, αν κάτι μου έμεινε είναι το εξής: πολλές φορές, και μόνο η γενική πεποίθηση και η δική μας επιθυμία μπορεί να μας κάνει να δούμε κάτι που πραγματικά δεν υπάρχει. Και αυτή μου τη θέση επαληθεύει το παρακάτω πανέξυπνο πείραμα.

Πήραν ένα γκρουπ τουριστών για ξενάγηση στη λίμνη Λοχ. Όλοι φυσικά γνώριζαν τις ιστορίες για το ''τέρας''. Παρακολούθησε το βίντεο και δες τι σχεδίασε η παραγωγή, το πείραμα και τελικά το τι έμεινε στους τουρίστες. Πραγματικά, ό,τι θέλουμε να δούμε θα το δούμε τελικά. :iagree:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=4iUeFE0NQpM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Χμμ ένα πράγμα πολύ απλό που τα παιδάκια που γράφουν εδώ πιθανότατα δεν το έχουν υπόψην είναι ότι ΠΡΙΝ απορρίψουμε κάτι, το ερευνούμε και το μελετούμε.

Πως είναι δυνατόν να λες ότι απορρίπτεις το λόγο του Χριστού, όταν δεν ξέρεις καν τι λέει; Βλέπω παντελή άγνοια σε θέματα τριαδικότητας, μεταθανάτιας ζωής κλπ. Τελικά είναι μάλλον ο φόβος αυτός που στρέφει τα παιδιά στην αθεϊα. Κι όμως στην παραβολή του άσωτου υιού, ο πατέρας δέχτηκε και τον γιό που τον απαρνήθηκε.

Δεν είναι κακό να διαβάσετε τι λένε οι παραβολές που υπάρχουν στα βιβλία των Θρησκευτικών. Δε χρειάζεται να φοβάστε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πολλές φορές η άγνοια, γεννά τον φόβο, και ο φόβος γεννά την άρνηση, η οποία οδηγεί στον εμπαιγμό και την αππόριψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ ένα πράγμα πολύ απλό που τα παιδάκια που γράφουν εδώ πιθανότατα δεν το έχουν υπόψην είναι ότι ΠΡΙΝ απορρίψουμε κάτι, το ερευνούμε και το μελετούμε.

Πως είναι δυνατόν να λες ότι απορρίπτεις το λόγο του Χριστού, όταν δεν ξέρεις καν τι λέει; Βλέπω παντελή άγνοια σε θέματα τριαδικότητας, μεταθανάτιας ζωής κλπ. Τελικά είναι μάλλον ο φόβος αυτός που στρέφει τα παιδιά στην αθεϊα. Κι όμως στην παραβολή του άσωτου υιού, ο πατέρας δέχτηκε και τον γιό που τον απαρνήθηκε.

Δεν είναι κακό να διαβάσετε τι λένε οι παραβολές που υπάρχουν στα βιβλία των Θρησκευτικών. Δε χρειάζεται να φοβάστε κάτι...

Πρώτ' απ' όλα, σε ποιά παιδάκια αναφέρεσαι; 3 χρόνια διαφοράς δεν είναι και πολύς χρόνος. ;)

Ύστερα, σε ακούω συνεχώς να λες πως ''φοβόμαστε το λόγο του Χριστού, γι' αυτό και τον απορρίπτουμε'' και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω από που πηγάζει αυτή σου η βεβαιαότητα όπως επίσης και γιατί δε μπορείς να δεχθείς τη διαφορετικότητα των υπολοίπων και να σεβαστείς την άποψή τους. Προσωπικά με θίγεις όταν μου λες πως φοβάμαι το θεό σου. Δε φοβάμαι, απλώς, έχω διαφορετική αντίληψη από σένα. Αυτό είναι όλο. :iagree:

Τώρα βέβαια, τίθεται και το εξής ερώτημα. Mήπως αποδίδεις τα πάντα στο φόβο επειδή καταβάθος έχεις πρόβλημα με την διαφορετική άποψη; Δε νομίζω να ήρθε κανένας να σου πει πως εξακολουθείς να πιστεύεις λόγω της αδυναμίας σου να αμφισβητήσεις και να ξεφύγεις. Σεβάσου τις απόψεις των άλλων όπως και αυτοί σέβονται τις δικές σου ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
3 χρόνια διαφοράς είναι αρκετός χρόνος για να σχηματιστεί προσωπικότητα...

Η βεβαιότητά μου πηγάζει από τα όσα ειπώθηκαν σχετικά με την κόλαση και το μετά τον θάνατο...

Σέβομαι τις απόψεις των άλλων όταν είναι αρκετά ώριμοι ώστε να είναι απόψεις δικές τους.. Όταν παπαγαλίζουν είναι απλά φερέφωνα.. Και πίστεψέ με έχω μια εμπειρία στο να διακρίνω τα φερέφωνα από τους ισχυρογνώμoνες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
3 χρόνια διαφοράς είναι αρκετός χρόνος για να σχηματιστεί προσωπικότητα...

Η βεβαιότητά μου πηγάζει από τα όσα ειπώθηκαν σχετικά με την κόλαση και το μετά τον θάνατο...

Σέβομαι τις απόψεις των άλλων όταν είναι αρκετά ώριμοι ώστε να είναι απόψεις δικές τους.. Όταν παπαγαλίζουν είναι απλά φερέφωνα.. Και πίστεψέ με έχω μια εμπειρία στο να διακρίνω τα φερέφωνα από τους ισχυρογνώμoνες.. :)

Έχεις δίκιο, άλλωστε δεν είμαι 19 για να ξέρω. Όμως ούτε κι εσύ έχεις ακόμα ολοκληρωμένη προσωπικότητα. ;)

Η αλήθεια είναι πως τη συζήτηση δεν την παρακολούθησα από την αρχή. Άρα δεν ξέρω και σε ποιά ''φερέφωνα'' αναφέρεσαι. Επειδή όμως μπορεί να αναφέρεσαι και σε μένα, να σου πω πως δε με πειράζει ο χαρακτηρισμός αυτός από τη στιγμή που γνωρίζω, προσωπικά, τι λέω και τον λόγο που το λέω. Από εκεί και πέρα, συμφωνώ πως ένα μεγάλο ποσοστό δήθεν ''διαφορετικών'' είναι απλώς παπαγάλοι, ανώριμοι να καταλάβουν τι έμαθαν να λένε, και θέλω να ελπίζω πως εγώ δε δείχνω σαν ένας από αυτούς. Όμως καλό θα ήταν να μη γενικεύεις. Στο πρώτο σου μήνυμα αυτήν την εντύπωση μου έδωσες, γι' αυτό και το πήρα κάπως στραβά. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι Shadowfax όταν δεν προσδιορίζω πρόσωπο το κάνω για να δω σε τι επίπεδο αυτογνωσίας βρίσκονται οι συνομιλητές μου. :) Απ'τη στιγμή που εν γνώση σου δεν κατατάσσεσαι στα φερέφωνα, τότε δε σε πιάνουν εσένα οι γενικολογίες που άφησα επίτηδες :p

Σχετικά με το αν έχω ολοκληρωμένη προσωπικότητα θα πω ότι ακόμη προσπαθώ να ακολουθήσω το Δελφικό παράγγελμα: Γνώθι Σαυτον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
3 χρόνια διαφοράς είναι αρκετός χρόνος για να σχηματιστεί προσωπικότητα...

Η βεβαιότητά μου πηγάζει από τα όσα ειπώθηκαν σχετικά με την κόλαση και το μετά τον θάνατο...

Σέβομαι τις απόψεις των άλλων όταν είναι αρκετά ώριμοι ώστε να είναι απόψεις δικές τους.. Όταν παπαγαλίζουν είναι απλά φερέφωνα.. Και πίστεψέ με έχω μια εμπειρία στο να διακρίνω τα φερέφωνα από τους ισχυρογνώμoνες.. :)


Επιτελους και ενας λογικος εδω μεσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το μόνο που με εκνευρίζει σε αυτό το μάθημα είναι η έλλειψη ουδετερότητας.Να παρουσιάζονται δηλαδή οι διάφορες θρησκείες από την σκοπιά ενός ουδέτερου παρατηρητή.Επίσης δεν μπορώ την αποστήθιση των διάφορων πεποιθήσεων της κάθε θρησκείας.Να τους κάνω μια απλή αναγνωση ναι.Αλλά εκνευρίζομαι που μου επιβάλλεται αν θέλω να είμαι εντάξει στις μαθητικές μου υποχρεώσεις να παπαγαλίζω ένα σωρό ανούσια κατ'εμέ πράγματα.

Η ουδετερότητα συνίσταται, επίσης, στην αφιέρωση ίσου χρόνου για κάθε κύρια θρησκεία.
Κι εγώ αυτό ακριβώς έχω πει στη θεολόγο μου (περί παπαγαλίας), και μου λέει "Ε, αφού αυτό πιστεύουν, πώς θες να το μάθεις;" Δηλαδή για να ξέρω τί πιστεύουν οι άλλοι τα κάνω τα Θρησκευτικά. ΟΚ. Καλώς. Αν θέλετε να μου κολλήσετε την ταμπέλα Χ.Ο. χωρίς να με ρωτήσετε, κάντε το στα ίσια τουλάχιστον, σε μένα και σε κάθε παιδάκι που από το δημοτικό υφίσταται αυτή την προπαγάνδα.

Kαι να ταν μόνο τα θρησκευτικά τα ανούσια πράγματα που παπαγαλίζουμε....

Δυστυχώς δεν είναι.

Εντάξει, μην ισοπεδώσουμε και την κοινή λογική. Το ότι οι θρησκείες δεν πρόκειται να εξεταστούν από την πλευρά του ουδέτερου παρατηρητή, αντικειμανικά, πιστεύω πως το ξέρουμε και αν όχι ας το μάθουμε. Είναι πρακτικά αδύνατο όταν ανήκεις σε μία ομάδα, πόσο μάλλον θρησκευτική (βλ. θεολόγος), να μην επηρεαστείς και να μην προσπαθήσεις έστω και λίγο να υπερτονίσεις την ανωτερότητα τη δική σου και της πεποίθησής σου. Κακά τα ψέματα, όποιος θέλει να εξετάσει κάτι αντικειμενικά το κάνει και χωρίς ιδιαίτερη καθοδήγηση. Αλλιώς θα βλέπαμε πως η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών κάθε κράτους θα πίστευαν στη θρησκεία που προωθεί το κράτος τους. ;)

Κατά τα άλλα συμφωνώ κι εγώ, όσον αφορά την παπαγαλία. :iagree:

Ναι, είναι αδύνατον, αλλά το βιβλίο μπορεί να αντισταθμίσει σε σημαντικό βαθμό τη μεροληψία του καθηγητή.

Το κράτος γίνεται να μην προωθεί καμία θρησκεία.

Βασικά τα βιβλία των θρησκευτικών αποσκοπούν στη μετάδοση γνώσεων και όχι στο προσηλυτισμό.
Τυπικά τουλάχιστον

Τότε γιατί μαθαίνουμε τα ίδια και τα ίδια στο δημοτικό; Το ότι "ο Χριστός είναι η Μία και Μοναδική Αλήθεια" είναι γνώση;

Είχα μια συζήτηση με τον θεολόγο μας και μου ανέφερε οτι για να αρχίσει να διδάσκεται ένα σχολικό βιβλίο πρέπει να το εγκρίνει ο Πατριάρχης ή κάποιος μεγάλος παπάς δε θυμάμαι ακριβώς.Έμεινα.Καλά τα θρησκευτικά ας πάει στα κομμάτια..Ένα βιβλίο μαθηματικών και Χημείας με τι προσόντα θα το εγκρίνει;;:!:

:!::!::!: Τώρα εξηγείται γιατί δε μαθαίνουμε για την εξέλιξη.

Το γεγονός ότι έχει γίνει της μόδας ο Επιστημονικός Ανθρωπισμός και η χαρά με την οποία τον αποδέχονται 15χρονα παιδάκια αποδεικνύει την τεράστια ανασφάλεια (ή να πω καλύτερα φοβία ?) για το υπερφυσικό. Είναι φοβία μην σε αποκαλέσουν καθυστερημένο και στενόμυαλο; Είναι θεοποίηση του ανθρώπου;

Φοβία; Γνωρίζω πολύ καλά γιατί είμαι άθεος και secular humanist, και δε τον δέχθηκα τον αθεϊσμό ως 15χρονο παιδάκι και εξαιτίας της επίδρασης του κοινωνικού μου περιγύρου, αλλά ως αποτέλεσμα εσωτερικής αναζήτησης που ξεκίνησε στο Δημοτικό και τελείωσε στο Γυμνάσιο. Και μάλιστα δε τον δέχτηκα ως εξωτερική επίδραση. Τον βρήκα. Δεν έχει να κάνει με καμία φοβία. Ούτε με θεοποίηση. Είναι οξύμωρο να λέμε -πράγμα που ακούγεται συχνά από αρκετούς- ότι οι αθεϊστές εξυψώνουν τους εαυτούς τους στο επίπεδο των θεών. Αλλά αφού δεν πιστεύουν σε θεούς, απλούστατα δε μπορούν να το κάνουν, ειδάλλως δεν είναι αθεϊστές.

Αν δεν κάνω λάθος ο secular humanism έχει επίκεντρό του τον άνθρωπο έτσι; Δηλαδή στοχεύει στην τελείωση του ανθρώπου. Με τι πρότυπο όμως; Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος. Και αν δεν έχεις πρότυπο τελείωσης τότε πως θα προσπαθήσεις να το φτάσεις;

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του πρότυπο. Από κει και πέρα, εφόσον σέβεται τις ελευθερίες των άλλων ανθρώπων, δεν υπάρχουν περιορισμοί σε αυτό.

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιο κριτήριο απορρίπτεται ο χριστιανισμός (που συνεχίζω να τονίζω ότι ΔΕΝ είναι θρησκεία, αλλά εκκλησία/κοινωνία ανθρώπων που δρουν με το "αγαπάτε αλλήλους") και προτιμάται ο επιστημονικός ανθρωπισμός. Τι ακριβώς προσφέρει ο δεύτερος που δεν το προσφέρει ο πρώτος και κυρίως τι κακό έχει ο πρώτος, ώστε να φτάνετε στη θέση να τον απεχθάνεστε (το χριστιανισμό εννοώ) ή μήπως να τον φοβάστε (?)

Εξάλλου ο απόστολος Παύλος όταν τον ρώτησαν τι είναι ο θεός απάντησε: Ο Θεός αγάπη εστί.

Ο χριστιανισμός έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας θρησκείας. Η αγάπη και η αλληλέγγυα κοινωνία ανθρώπων μπορεί να υπάρξει και χωρίς την πίστη σε κάποιον θεό, χωρίς την πίστη στο χριστό. Και οι άθεοι αγαπούν, και οι άθεοι μπορούν να είναι ανθρωπιστές και κοντά στο συνάνθρωπό τους.
Δεν απεχθάνομαι το χριστιανισμό, απεχθάνομαι μια μερίδα χριστιανών οι οποίοι θεωρούν πως επειδή είναι χριστιανοί, είναι ανώτεροι. Όπως απεχθάνομαι και μια μερίδα αθέων, που επειδή είναι άθεοι, θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους. Άλλο το να είσαι άθεος για τη "μόδα", αυτό δεν είναι πραγματική αθεΐα.

Αγαπητέ "Γεράκι" (-συγνώμη για την προσφώνηση, αλλά δεν ξέρω όνομα-) 8α συμφωνήσω μαζί σου.
Παιδιά μερικοί δεν έχουν καταλάβει ένα πράγμα: Θεός δεν είναι αυτός ο οποίος μας κάνει ό,τι θέλει. Είναι Αγάπη. Ο Θεός δεν ζει σε ένα βασείλιο με αμύθητα πλούτη στον ουρανό. Βρίσκεται παντού. Και εγώ θέλω ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει, και να μην επηρρεάζεται από τους γύρω του.

Βλέπω στο Σχολείο μου με το που είπε κάποιος "Ε λοιπόν είμαι άθεος. Δεν υπάρχει Θεός" να γίνονται άλλοι τρεις τέσσερεις "άθεοι". Πάμε λοιπόν σε εκείνο το παιδί να μιλήσουμε, δεν ξέρω πώς το έφερε η κουβέντα, και μας πετάει ένα "και γιατί πιστεύετε στο Θεό ρε *****? " και του απαντάω εγώ "Εσένα αλήθεια σου προσφέρει κάτι η Αθεΐα? Αν ναι καλά κάνεις και είσαι άθεος, αλλά παράτα μας εμάς και άφησέ μας να πιστεύουμε όπου θέλουμε" Και μας λέει αυτός "Μα βαρέθηκα να 'μαι Χριστιανός και έγινα Άθεος ... και όποιος είναι Χριστιανός κακό του καιφαλιού του"

Και ρωτάω εγώ: Ήταν λόγος αυτός? Και γιατί για αυτόν τον "λόγο" να γίνονται άλλα 3 παιδιά άθεοι?

Μα ασφαλώς και δεν είσαι άθεος επειδή βαρέθηκες να είσαι χριστιανός. Σε λίγο καιρό θα γίνουμε όλοι Βουδιστές και Ινδουιστές. Όλα για τη μόστρα και για να το παίξουμε "κάποιοι". Ε, αυτοί δεν ήταν άθεοι. Ήταν wannabe άθεοι. Όπως και κάποιοι είναι wannave χριστιανοί και σταυροκοπιούνται στην πρώτη σειρά των καθισμάτων της Εκκλησίας, για να δείξουν πως είναι θεοσεβούμενοι.

Ναι, ο θεός μπορεί να είναι αγάπη, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Η αγάπη δεν είναι θεός. Μπορούμε να αγαπάμε, χωρίς να πιστεύουμε στο θεό.

μήν μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, απο την στιγμή που ερευνάμε την έννοια του τριαδικού θεού, και έχουμε πιστέψει στον χριστό, είμαστε σεινηδητοποιημένοι χριστιανοί.

ρε παιδιά, λέτε οτι το να πιστεύει κανείς δέν του προσφέρει τίποτα.
το να μήν πιστεύει δηλαδή τί του προσφέρει?
άν όντος δέν υπάρχει θεός, τότε δέν έγινε και τίποτα, με την ένοια οτι και οι άθεοι και οι πιστοί οταν πεθάνουνε θα πάψουν να υπάρχουν.
άν όμως 1 στο εκατομύριο υπάρχει θεός? τότε αυτή η πίστη θα ανταμειφθεί.

και απο την λογική επομένως να το δεί κανείς, είναι καλήτερα να πιστεύεις παρά να είσαι άθεος.

Ο καθένας πιστεύει όπου πιστεύει, γιατί αυτό του προσφέρει περισσότερη σιγουριά.
Αυτός είναι ο σκοπός; Να ανταμειφθούμε; Ε, όχι, ευχαριστώ, δε θέλω να ανταμειφθώ από έναν θεό ο οποίος προτρέπει τους πιστούς του να σφάξουν όσους παραστρατούν από το μονοπάτι του (έχω παραθέσει σχετικά αποσπάσματα από την Π.Δ. παλιά, στο Δευτερονόμιον/Deuteronomy).

Mε συγχωρείς για τον τόνο μου, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, απλώς ήθελα να δώσω περισσότερη έμφαση στα λεγόμενά μου.

θα πώ τι δέν είναι.
χριστιανισμός δέν είναι ούτε τα ρίζια που πετάμε στους γάμους,
ούτε τα θυμιατά, ούτε οι αναμένοι πολυέλειοι ούτε οι μπίζνες των παπάδων.
τα ίδια γίνονταν και στον ναό των εβραίων την εποχή του χριστού, και ο χριστός κυριολεκτικά τους πήρε και τους σήκωσε.

το νόημα κρύβεται στο οτι ο άνθρωπος είναι ουσιαστικά παιδί του θεού.
και οτι όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους είναι αδέρφια. κάνοντας καλές πράξεις ευαρεστούμε τον θεό,και θα ανταμιφθούμε για αυτές, όχι με υλικά αγαθά (τα οποία έχουν μόνο ανθρώπινη αξία) αλλα με πνευματικά τα οποία κρατάνε για πάντα.

άν μελετήση κανείς την ιστορία της πρώτης χριστιαννικής εκκλησίας θα καταλάβει οτι εκείνη ήταν η αυθεντική εκκλησία, και καμία σχέση δέν είχε με τις σημερινές εκκλησίες οι οποίες διαστρεβλώνουν τα λόγια και τις πράξεις του χριστού.

δέν έχει αξία να πηγαίνεις στην εκκλησία, αφού απο αυτά που λέει ο παπάς δέν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. φτάσαμε στο σημείο η καινή διαθήκη η οποία ουσιστικά αποτελεί το θεμέλιο του χρηστιανισμού να μην την διαβάζει κανένας, και άν ακόμα την διαβάζει να μήν μπορεί να την καταλάβει αφού είναι γραμμένη στα αρχαία.
-----------------------------------------


γιατί ο κόσμος κυριαρχήται απο τον θεό. ο θεός υπάρχει παντού, ακόμα και τα ευχαριστα συναισθήματα πηγάζουν απο τον θεό.

όταν κάποιος αρνήται τον θεό, τότε μένει χωρίς τον θεό, δηλαδή στο σκοτάδη.
αυτή είναι και η κολαση. ένα μέρος οπου δέν υπάρχει χαρά, υσηχία, με λίγα λόγια έν μέρος οπου δέν υπάρχει η παρουσία του θεού.

Δηλαδή ο θεός είναι αγάπη. Δε μπορεί όμως να είναι μόνο αυτό. Είναι και κάτι άλλο. Γιατί η αγάπη δεν είναι θεός.

Η λογικη επισης λεει πως χωρις αποδειξεις δεν μπορεις να αποκλειεις τιποτα,μπορει να ειναι ψυχασθενεις,μπορει να ειναι ονειρα αλλα μπορει να συνεβη και πραγματικα,δεν μπορεις να γνωριζεις ουτε εσυ,ουτε εγω,ουτε κανεις εφοσον δεν υπαρχει καποια αποδειξη.


M4dn3sS Out!

Θα σε παρέπεμπα στην τσαγιέρα του Russell:
"If I were to suggest that between the Earth and Mars there is a china teapot revolving about the sun in an elliptical orbit, nobody would be able to disprove my assertion provided I were careful to add that the teapot is too small to be revealed even by our most powerful telescopes. But if I were to go on to say that, since my assertion cannot be disproved, it is an intolerable presumption on the part of human reason to doubt it, I should rightly be thought to be talking nonsense. If, however, the existence of such a teapot were affirmed in ancient books, taught as the sacred truth every Sunday, and instilled into the minds of children at school, hesitation to believe in its existence would become a mark of eccentricity and entitle the doubter to the attentions of the psychiatrist in an enlightened age or of the Inquisitor in an earlier time."

Χμμ ένα πράγμα πολύ απλό που τα παιδάκια που γράφουν εδώ πιθανότατα δεν το έχουν υπόψην είναι ότι ΠΡΙΝ απορρίψουμε κάτι, το ερευνούμε και το μελετούμε.

Πως είναι δυνατόν να λες ότι απορρίπτεις το λόγο του Χριστού, όταν δεν ξέρεις καν τι λέει; Βλέπω παντελή άγνοια σε θέματα τριαδικότητας, μεταθανάτιας ζωής κλπ. Τελικά είναι μάλλον ο φόβος αυτός που στρέφει τα παιδιά στην αθεϊα. Κι όμως στην παραβολή του άσωτου υιού, ο πατέρας δέχτηκε και τον γιό που τον απαρνήθηκε.

Δεν είναι κακό να διαβάσετε τι λένε οι παραβολές που υπάρχουν στα βιβλία των Θρησκευτικών. Δε χρειάζεται να φοβάστε κάτι...

Μα δε μπορεί κανείς να ξέρει τα πάντα σχετικά με μια θρησκεία. Υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικές ερμηνείες, ένα σωρό ύμνοι, ψαλμοί, ξεχωριστά βιβλία, βίοι αγίων, τα οποία απλούστατα δεν προλαβαίνεις να τα αναλύσεις, ακόμη κι αν αφιερώσεις όλη σου τη ζωή σε αυτό. Με την ίδια λογική, πώς απορρίπτεις όλες τις άλλες θρησκείες, όταν δε τις έχεις γνωρίσει;

Και η θρησκεία έχει τα θεμέλιά της στο φόβο ή στην ελπίδα του ανθρώπου (όπως θέλετε πείτε το, είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και ποιός σου είπε ότι δεν έχω γνωρίσει τις άλλες θρησκείες??? Αντίθετα με σένα η δική μου αναζήτηση ξεκίνησε από το Δημοτικό, συνεχίστηκε στο Γυμνάσιο, επεκτάθηκε στο Λύκειο, κατέληξε σε συμπεράσματα και συνεχίζεται ακόμη σε συγκεκριμένους τομείς.

Ο χριστιανισμός δεν έχει τις ρίζες του ούτε στην ελπίδα, ούτε στο φόβο, αλλά στην αγάπη. Ο Χριστός θυσιάστηκε για να ελευθερώσει όλους τους ανθρώπους από τα δεσμά του αώνιου θανάτου (σύμφωνα με την Καινή Διαθήκη).

Δεν υπάρχει σχέση πελατιακή, υπάρχει σχέση αγάπης. Εκείνος θυσιάστηκε για σένα και εσύ τον εμπιστεύεσαι. Την ουσία του θεού είναι αδύνατον να τη γνωρίσει η ανθρώπινη φθαρτή λογική. Γνωρίζουμε το θεό από τις ενέργειές του, που είναι πράξεις αγάπης. Εκεί πάει το ότι ο θεός είναι αγάπη. Αν δεν ήταν αγάπη δε θα έστελνε το γιο του να θυσιαστεί για χάρη σου/μου/μας...

Όσο για τη διαφορά της κοινωνίας αλληλεγγύης από την Εν Χριστώ Κοινωνία: η πρώτη είναι φθαρτή ενώ η δεύτερη άφθαρτη...

Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει την ύλη από την αγάπη, τη φθαρτότητα από την αθανασία. Αυτό είναι το νόημα της ελεύθερης βούλησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm, κατ' αρχήν χαλάρωσε, δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά:iagree:. Και σε διαβεβαιώ ότι δε μπορείς να λες "αντίθετα με μένα", γιατί σαφώς όλοι μας συνεχίζουμε να διαμορφώνουμε στοιχεία της προσωπικότητάς μας μέχρις ότου πεθάνουμε.

Ο χριστιανισμός και η κάθε θρησκεία απαλύνει τη φόβο του ανθρώπου και επιβεβαιώνει την ελπίδα του για:
1) Μετά θάνατον ζωή (φοβόμαστε ότι θα πάψουμε να υπάρχουμε και ελπίζουμε ότι θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε, και αυτό αγάπη είναι, αγάπη του εαυτού μας και των υπόλοιπων ανθρώπων),
2) Απονομή δικαιοσύνης (φοβόμαστε ότι οι καλοί δεν ανταμείβονται όπως πρέπει και πως οι κακοί δεν τιμωρούνται ή δε σωφρονίζονται όπως πρέπει, και ελπίζουμε πως αυτό θα γίνει κάποτε, οπότε αγαπάμε τη δικαιοσύνη),
3) Εξήγηση της ύπαρξης της δικής μας και του κόσμου.

Ο χριστιανισμός δεν είναι μόνο αγάπη. Δε γίνεται να είναι μόνο αυτό, διότι αν ήταν έτσι, όλοι οι άνθρωποι χριστιανοί θα ήταν. Όλοι οι άνθρωποι αγαπάνε. Απλώς δεν πιστεύουν στο χριστό. Αν ήταν μόνο αγάπη, δε θα υπήρχε λόγος να πιστεύουμε στο χριστό, διότι η αγάπη θα είχε ήδη καλύψει τις ανάγκες μας. Ο χριστός πληρεί τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω. Η αγάπη είναι -μεταξύ άλλων- απλώς ένα θεμελιώδες συστατικό στοιχείο του χριστιανισμού.

Το αν η εν χριστώ κοινωνία είναι άφθαρτη δε μπορείς να το ξέρεις, μόνο να το πιστεύεις. Αλλά δεν είναι εκεί η διαφωνία μας. Η διαφωνία μας είναι στο τί πρέπει να διδάσκονται τα παιδιά στο σχολείο. Όταν, λοιπόν, τα παιδιά υφίστανται από την ηλικία των 9 ετών μια διαρκή πλύση εγκεφάλου από το σχολείο (η οποία διαδέχεται μια άλλη, ελαφρύτερη, από το στενό κοινωνικό περίγυρο του ατόμου), γίνεται σεβαστό το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησής τους; Είναι χριστιανικό αυτό; Εν τέλει, είναι χριστιανικό ο θεός να σου λέει να μην πιστεύεις σε κανέναν άλλο θεό εκτός από αυτόν; Δεν είναι εγωιστικό αυτό; Θα μου πεις, το κάνει για να σε προστατέψει. Να σε προστατέψει από τί; Ο ίδιος, αν θέλει να σου μάθει να αγαπάς, θα πρέπει να σου αφήνει την ελευθερία να επιλέξεις. Ειδάλλως δεν είναι πραγματική αγάπη. Αν εγώ αγαπάω κάποια και αυτή θέλει να παντρευτεί κάποιον άλλο, αν την πιέσω να με "αγαπήσει" και να αφήσει τον άλλο, δε θα την αγαπώ ανιδιοτελώς, αλλά εξυπηρετώντας τον εγωισμό μου. Αν νοιάζομαι πραγματικά γι' αυτή και αν θέλω να ευτυχήσει, θα την αφήσω να φύγει, έστω κι αν πονάει. Εξάλλου, εγώ γι' αυτό δεν έχω κανένα τεκμήριο (το αν θέλει να με προστατέψει). Υποθετικά πάντα μιλώντας, διότι δε γνωρίζουμε αν υπάρχει και αυτό που εγώ έχω δεχτεί ως πρακτική αλήθεια για εμένα προσωπικά, είναι το ότι δεν υπάρχει. Γιατί, λοιπόν, να μη γίνεται μια ισότιμη παρουσίαση των θρησκειών στα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω οσους απο αυτους που εχω ακουσει κανεις δεν πηγε στο ψυχιατρειο,και φυσικα και ο συγγενης μου δεν πηγε,συνεβησε μια φορα στην επεμβαση της καρδιας του,δεν θα βγαλουμε ψυχασθενη καποιον σε τετοια περιπτωση...
Ψήσου να δεις πως είπα πως μπορεί να μην είναι ψυχοπαθείς,αλλά μπορεί να είναι κάτι σαν όνειρο το περιπλέκεται στο μυαλό στους με την πραματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Βλέπεις ότι είναι θέμα εμπιστοσύνης. Πέρα από αυτό δε θα συνεχίσω άλλο στο off-topic. :)

Όσο για ισότιμη παρουσίαση όλων των θρησκειών, προσωπικά πιστεύω ότι αν αυτή ήταν μια επιλογή, θα προτιμούσα να μην υπάρχει αναφορά καμίας θρησκείας. Θα ήταν καλύτερο για τα παιδιά, από το να παρακολουθούν πολλές παράλληλα. Γιατί τότε θα επερχόταν σύγχιση, ψυχικό τραλαλά και αναπόφευκτα ένας θρησκευτικός συγκρητισμός που θα μπέρδευε ακόμη περισσότερο τα πράγματα....

Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα της ελεύθερης επιλογής. Το σχολείο δεν έχει στόχο να διαμορφώνει θρησκευτική συνείδηση. Έχει άλλους στόχους. Ας προσπαθήσει να πετύχει πρώτα εκείνους και μετά αυτόν...

Και οι εξετάσεις στα θρησκευτικά είναι πραγματικά ό,τι πιο άθλιο και αντίθετο στην ελεύθερη βούληση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Προσωπικά, εγωιστής είμαι :xixi:. Όμως δε θα προσπαθήσω να σε πείσω πως αυτό που είδαν δεν είναι απαραίτητα κάτι θεϊκό. Θα σου δείξω εναλλακτικά κάτι άλλο, που ταιριάζει γάντι στην περίσταση.

Όλοι γνωρίζουμε, ελπίζω, ή έστω έχουμε ακούσει για το τέρας του Λοχ Νες. Πέρυσι το καλοκαίρι με είχε συναρπάσει τόσο η ιστορία ενός ζωντανού πλησιόσαυρου, και ποιόν δε θα συνάρπαζε άλλωστε, που άρχισα να ψάχνω πληροφορίες, να βλέπω ντοκιμαντέρ και γενικά να ασχολούμαι με το θέμα. Τώρα, ένα χρόνο μετά, αν κάτι μου έμεινε είναι το εξής: πολλές φορές, και μόνο η γενική πεποίθηση και η δική μας επιθυμία μπορεί να μας κάνει να δούμε κάτι που πραγματικά δεν υπάρχει. Και αυτή μου τη θέση επαληθεύει το παρακάτω πανέξυπνο πείραμα.

Πήραν ένα γκρουπ τουριστών για ξενάγηση στη λίμνη Λοχ. Όλοι φυσικά γνώριζαν τις ιστορίες για το ''τέρας''. Παρακολούθησε το βίντεο και δες τι σχεδίασε η παραγωγή, το πείραμα και τελικά το τι έμεινε στους τουρίστες. Πραγματικά, ό,τι θέλουμε να δούμε θα το δούμε τελικά. :iagree:
Διαφορές:
1)Αυτά τα φαινόμενα στο λινκ τα είχε δει μεγάλος αριθμός ανθρώπων περίπου στις 200.000 όχι 5-6
2)Οι άνθρωποι αυτοί είχαν πάει για να παρακολουθήσουν τη θεία λειτουργία όχι για να δουν κάποιο θαύμα όπως συμβαίνει με αυτούς στο λόχνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ναι ρε παιδια αλλα αυτοι που τελειωνουν θεολογια που θα διοριστουν?
δεν ειναι μονο ιδεολογικο το θεμα ειναι κυριως πρακτικο!
παρεπιμπτοντως ειμαι υπερ της μεσης λυσης να ειναι προαιρετικα και πιο ελευθερα!
ισως χωρις βιβλιο η κατι αναλογο!
εδω δεν εχουμε μαθημα οικολογιας τι να τα κανεις τα θρησκευτικα?
-----------------------------------------
εμεις οπως ολοι στην γ λυκειου τα εχουμε..ξερετε τι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και θα πρεπει να διδασκομαστε εμεις Θρησκευτικα για να μπορουν να διοριστουν αυτοι που τελειωνουν θεολογια;

Μου θυμίζει εκείνο το αστείο που λένε... "κι αυτοί τι θα κάνουν, κλέφτες θα γίνουν;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Να μην τελειώσουν θεολογία. Είναι επιλογή τους. Δεν πήγα εγώ με το πιστόλι απ' το σπίτι του να τον εκβιάσω, πέρασε θεολογία. Ο ισχυρισμός αυτός δεν ευσταθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να μην τελειώσουν θεολογία. Είναι επιλογή τους. Δεν πήγα εγώ με το πιστόλι απ' το σπίτι του να τον εκβιάσω, πέρασε θεολογία. Ο ισχυρισμός αυτός είναι ηλίθιος.
Η θεολογική είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν σχολή.Αλλά μάλλον απευθύνεται σε πιο ανοιχτόμυαλους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν θέλουν να περάσουν no problem. Αλλά πρέπει να σκεφτούν τις συνέπειες. Δεν τους ανάγκασε κανείς. Αλλά δεν είναι λόγος το να υπάρχουν θρησκευτικά ώστε να έχουν οι θεολόγοι θέσεις εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η θεολογική είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν σχολή.Αλλά μάλλον απευθύνεται σε πιο ανοιχτόμυαλους ανθρώπους.

Αν νομιζεις οτι κανουν ολες τις θρησκειες θα απογοητευτεις, εχουν πολυ λιγα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top