Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί!

Αν δεν σας είναι κόπος γιατί να καταργηθεί?
Απλά επιχειρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τους λογους για τους οποιους πρεπει να καταργηθει τους εχω εξηγησει κι εγω και παρα-παρα πολλοι αλλοι ουκ ολιγες φορες.Βασικα επειδη αποτελει καθαρη προπαγανδα υπερ της χριστιανικης θρησκειας.Πες μου ομως εσυ ενα σοβαρο λογο που πρεπει να διδασκεται.
Απλα επιχειρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γιατί δεν τα επαναλαμβάνεις?

Να μη διδάσκεται μόνο ο Χριστιανισμός,αλλά όλες οι θρησκείες ώστε να έχουμε μια γενική ιδέα.
Αλλά από τη στιγμή που αναγκαστικά είμαστε Χριστιανοί αυτό θα διδαχθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
(...Αν στο μάθημα των θρησκευτικών τα παιδιά διδασκόταν την ιστορία, τα δόγματα, τα τελετουργικά και τα σύμβολα όλων των θρησκειών η συζήτηση θα ήταν πολύ διαφορετική. Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί την επιρροή των θρησκειών στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους και του πολιτισμού μας. Μια τέτοια όμως ανοιχτή διδασκαλία θα είχε πιθανότατα ως αποτέλεσμα την απομυθοποίηση αρκετών θρησκευτικών μύθων και θα απειλούσε τους σκοπούς του μαθήματος ως έχει σήμερα – την κατήχηση δηλαδή των παιδιών μας στο δόγμα, τις παραδόσεις και την ιστορία αποκλειστικά και μόνο της ορθοδοξίας. Δεν είναι τυχαίο ότι κάθε αναφορά σε άλλες θρησκείες ή δόγματα συνοδεύεται από άμεσα ή έμμεσα επικριτικά σχόλια.
Αν και ο νόμος που επιτρέπει την απαλλαγή των μαθητών (με δήλωση πάντα του κηδεμόνα?!) από το μάθημα των θρησκευτικών αποτελεί προσπάθεια προς τη σωστή κατεύθυνση, δεν πρέπει να σταματήσουμε να διεκδικούμε την πλήρη κατάργηση της θρησκευτικής κατήχησης στα δημόσια σχολεία....)


Από ένα blog...
-----------------------------------------
Αλλά από τη στιγμή που αναγκαστικά είμαστε Χριστιανοί αυτό θα διδαχθούμε.

τιιιι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ασφαλως και εναι χριστιανισμος. αναφερεται στον Ιησου.


ναι φαινεται η απλοτητα που συνδεεις ,αστοχα, τις τρομοκρατικες οργανωσεις με τη θρησκεια. εντελως αστοχη η αναλογια. εγω παντως θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι περιορισμοι στην οπτικοι που βλεπεις εσυ τις καταστασεις. αποψη μου βεβαια


και εγω βιωματικη γνωση που εσυ δεν εχεις αποκτησει. so? στηριζεσαι παλι στη λογικη "μη μιλας, δε ξερεις" χωρις ομως να στηριζεσαι καπου. δογματισμος;

Και η 17η Νοέμβρη στο λαό αναφερόταν, αλλά ήταν οργάνωση κοινών εκτελεστών του ποινικού δικαίου.
Κανένας δογματισμός και καμία απλότητα. Απλά, στην προσπαθειά σου να μου πας κόντρα, αυτοαναιρείσαι. Ποιες πράξεις κάνουν το Χριστιανό; Το να είσαι φιλάνθρωπος σημαίνει ότι είσαι Χριστιανός; Α, οκ, δηλαδή όποιος δεν είναι Χριστιανός, δεν είναι και φιλάνθρωπος, γιατί αν ήταν φιλάνθρωπος, θα ήταν Χριστιανός. Αν δεχτώ αυτή τη λογική, την οποία προσυπογράφεις, τότε μπορώ να δεχτώ ότι αποδέχεσαι την ανωτερότητα και τη μοναδικότητα του Χριστιανισμού, την οποία δεν αποδέχομαι ούτε καν εγώ που ανήκω στις τάξεις του. Άρα που πάνε όλα όσα έχεις πει προηγουμένως όλον αυτόν τον καιρό; Περίπατο, απλά περίπατο.

Αναγκαστικά δεν γίνεται τίποτα φίλη μου, αν θέλεις να είσαι Χριστιανή θα το κάνεις επειδή το θέλεις. Αν το κάνεις αναγκαστικά κοροιδεύεις τον εαυτό σου και την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
τουλαχιστον δεν ξερω φανταζομαι εσεις το ψαχνεται το θεμα οχι πως συμφωνω με αυτα που λετε αλλα αλλοι λενε ε ειμαι χριστιανος παω ανασταση για κανα 10λεπτο και φευγω ..και δεν δινουν σημασια......αυτοι
ειναι πολυ χειροτεροι......

Kαι να θες να κάτσεις μόνο για ένα 10λεπτο στην Ανάσταση, δε μπορείς.

Και τέλος πάντων, μπορεί να είσαι κάλλιστα χριστιανός και να μη σου αρέσει να πηγαίνεις.

Κι αυτά που λες εσύ αυθαίρετα είναι. Πέρα από την πνευματική μου ζωή, είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν η υπόλοιπη ζωή μου είναι σε σύμπνοια με το χριστιανικό ιδεώδες; Δεν αρκεί το ιδεώδες, όμως. Εγώ είμαι υπερ να υπάρχουν άνθρωποι μη Χριστιανοί με χριστιανικό ιδεώδες γιατί είναι ένα από τα ανώτερα ανθρωπιστικά ιδεώδη της ανθρωπότητας κι αυτό δεν παραγράφεται. Το να είσαι Χριστιανός, πέρα απ'αυτό περιλαμβάνει και ένα πολύ συγκεκριμένο πνευματισμό που δεν ικανοποιείται όταν πας για δέκα λεπτά στην Ανάσταση.
Δεν σε κάνει Χριστιανό η φιλανθρωπία. Μαγκιά σου να είσαι όσο φιλάνθρωπος κι αγνός θέλεις, αλλά για να λιώσει αυτή η καραμέλα, αυτό δεν αρκεί καθόλου για να είσαι και Χριστιανός. Τιμή και μαγκιά του καθενός να είναι φιλάνθρωπος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να αυτοχρίζεται Χριστιανός ενώ δεν είναι.
nionios, δεν γνωρίζω τον παπά της ενορίας σου για να σου πω αν γίνεται ρεζίλι με τις βλακείες που λέει, εσύ πάντως γίνεσαι, σε διαβεβαιώ.

Και πώς ακριβώς ικανοποιείται ο πνευματισμός αυτός; Με τα μυστήρια; Δεν είναι κάπως δεισιδαιμονικό αυτό;

Είπα εγώ ότι δε σε κάνει χριστιανό το μυστήριο και το θρησκευτικό πνεύμα;
Ναι, ομολογουμένως αυτό που λες είναι εντελώς δογματικό. Καμία σχέση, όχι βέβαια, δεν είναι μόνο οι πράξεις επαρκείς συνθήκες, αυτά τα λένε οι Προτεστάντες που το μόνο για το οποίο ενδιαφέρονται είναι να εφαρμόζουν, ως μαγική συνταγή, τους ηθικίστικους κανόνες, δεν είναι δική μας κοσμοθεωρία.
-----------------------------------------


Ο Χριστός είπε ότι οι Χριστιανοί (οι άνθρωποι βασικά), οι έχοντες δύο χιτώνες να δίνουν τον έναν. Δεν είπε ότι όποιος δίνει τον ένα, είναι και Χριστιανός. Υπάρχει αυτή η πολύ σοβαρή λογική διαφοροποίηση.

Ποια ακριβώς είναι η "δική σας" κοσμοθεωρία (Γιατί μαζοποιείτε τις κοσμοθεωρίες τόσων πολλών ανθρώπων, εφόσον είναι κάτι το προσωπικό;);

Εμείς δεν έχουμε 2 χιτώνες, 10 έχουμε (και δε βγάζω απ' έξω τον εαυτό μου)... Όλα είναι σχετικά... Όταν λοιπόν εσύ έχεις τροφή (μπόλικη), στέγη, ύδρευση, ηλεκτρισμό, ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο, ασφαλτοστρωμένους δρόμους και σύγχρονες οικοδομικές κατασκευές, μετακινήσεις με αυτοκίνητο, καθαρό νερό, και τα εκατομμύρια στην Αφρική δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά, σαφώς και έχουμε περισσότερους χιτώνες. Πολύ περισσότερους.

Ανθρώπινη λογική είναι τα Μαθηματικά, δεν ισχύουν όποτε θέλουμε, ισχύουν πάντα. Και το ερώτημα του αν είναι κάποιος Χριστιανός δεν είναι μόνο μεταφυσικό, σχετίζεται άρρηκτα με την καθημερινότητα, η οποία σχετίζεται άρρηκτα με τη λογική.

Τα Μαθηματικά απαιτούν αποδείξεις. Υπάρχει κάποια απόδειξη στο ότι τα Μαθηματικά ισχύουν πάντα; Δε διαφωνώ με αυτό που λες, απλώς δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο να μην ισχύουν. Για να γίνει, όμως, αυτό, θα πρέπει να υπάρχουν και αποδείξεις και να μη μπορεί η απόδειξη αυτή να ενταχθεί σε κάποιο μαθηματικό μοντέλο/θεωρία.

Το αν είναι κάποιος Χριστιανός είναι προσωπικό θέμα και δεν ορίζεται από τα μαθηματικά και από την λογική.

Αν εξετάσουμε το ζήτημα από ανθρωπιστική και ηθική σκοπιά, συμφωνώ. Ωστόσο αν το καλοσκεφτείς, το πώς φτάνουμε στο να καθορίζουμε εμείς ένα προσωπικό θέμα εξαρτάται από το χαρακτήρα μας. Ο χαρακτήρας μας εξαρτάται από τα ερεθίσματα που έχουμε δεχθεί και γενετικούς παράγοντες -σε αυτούς συμπεριλαμβάνεται και η τύχη-, κ.ού.κ., μέχρι που φτάνουμε στις απαρχές του κόσμου μας. Επομένως η λογική και τα Μαθηματικά να μην είναι τόσο άσχετα.

τι θεωρεις τελικα


απαντησε


ουτε αν δε μπορεις να τις ξεχωριζεις

Καλά βρε, ηρέμησε, δεν κάνουμε αγώνα δρόμου:P:D.

Να αρκεστείς σ'αυτό που βλέπεις.
Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία, δεν είναι πρόταση-ιδεολόγημα για το πως μπορούμε καλύτερα, σύμφωνα με έναν ιερέα (το Λούθηρο) να πιστεύουμε στο θεό των Εβραίων.
Λυπάμαι, αλλά δεν σε θεωρώ αρμόδιο να μιλήσεις για τις ικανές και αναγκαίες συνθήκες σύμφωνα με τις οποίες κάποιος ανήκει στη θρησκευτική ομάδα, στην οποία εγώ ανήκω ενώ εσύ όχι.

Κάθε πρόταση και κάθε ιδεολόγημα έχει να κάνει και με τον τρόπο ζωής. Αν θεωρείς ότι οι Προτεστάντες δεν είναι χριστιανοί, 1) Σε συμβουλεύω να μην το αναφέρεις στη γιαγιά μου από την Ολλανδία:P, 2) Είσαι αιρετικός, διότι αυτή δεν είναι η θέση της Ορθοδοξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί δεν τα επαναλαμβάνεις?

Να μη διδάσκεται μόνο ο Χριστιανισμός,αλλά όλες οι θρησκείες ώστε να έχουμε μια γενική ιδέα.
Αλλά από τη στιγμή που αναγκαστικά είμαστε Χριστιανοί αυτό θα διδαχθούμε.
Τι θα πει ειμαστε αναγκαστικα χριστιανοι?Ο καθενας επιλεγει μονος του τα θρησκευτικα του πιστευω.Η μηπως κανω λαθος?
H χριστιανικη εκκλησσια απο τοτε που δημιουργηθηκε εοιδιωκει την αποχαυνωση μας με σκοπο να προσηλητιστουμε και να επωφεληθουν με οσα οφελη αυτο συνεπαγεται.Αν εσυ θελεις να υποστηριζεις μια θρησκεια η οποια εχει συνεργαστει με ολα τα μοναρχικα καθεστοτα και εκπρωσωπειται απο λαμογια και επικυνδινους κομπιναδορους [βλεπε Εφραιμ] κανεις δεν προκειται να στο απαγορευσει.
Αλλα μη με ενημαρωνεις οτι αναγκαστικα οφειλω να ειμαι χριστιανος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Kαι να θες να κάτσεις μόνο για ένα 10λεπτο στην Ανάσταση, δε μπορείς.

Και τέλος πάντων, μπορεί να είσαι κάλλιστα χριστιανός και να μη σου αρέσει να πηγαίνεις.



Και πώς ακριβώς ικανοποιείται ο πνευματισμός αυτός; Με τα μυστήρια; Δεν είναι κάπως δεισιδαιμονικό αυτό;



Ποια ακριβώς είναι η "δική σας" κοσμοθεωρία (Γιατί μαζοποιείτε τις κοσμοθεωρίες τόσων πολλών ανθρώπων, εφόσον είναι κάτι το προσωπικό;);

Εμείς δεν έχουμε 2 χιτώνες, 10 έχουμε (και δε βγάζω απ' έξω τον εαυτό μου)... Όλα είναι σχετικά... Όταν λοιπόν εσύ έχεις τροφή (μπόλικη), στέγη, ύδρευση, ηλεκτρισμό, ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο, ασφαλτοστρωμένους δρόμους και σύγχρονες οικοδομικές κατασκευές, μετακινήσεις με αυτοκίνητο, καθαρό νερό, και τα εκατομμύρια στην Αφρική δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά, σαφώς και έχουμε περισσότερους χιτώνες. Πολύ περισσότερους.



Τα Μαθηματικά απαιτούν αποδείξεις. Υπάρχει κάποια απόδειξη στο ότι τα Μαθηματικά ισχύουν πάντα; Δε διαφωνώ με αυτό που λες, απλώς δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο να μην ισχύουν. Για να γίνει, όμως, αυτό, θα πρέπει να υπάρχουν και αποδείξεις και να μη μπορεί η απόδειξη αυτή να ενταχθεί σε κάποιο μαθηματικό μοντέλο/θεωρία.



Αν εξετάσουμε το ζήτημα από ανθρωπιστική και ηθική σκοπιά, συμφωνώ. Ωστόσο αν το καλοσκεφτείς, το πώς φτάνουμε στο να καθορίζουμε εμείς ένα προσωπικό θέμα εξαρτάται από το χαρακτήρα μας. Ο χαρακτήρας μας εξαρτάται από τα ερεθίσματα που έχουμε δεχθεί και γενετικούς παράγοντες -σε αυτούς συμπεριλαμβάνεται και η τύχη-, κ.ού.κ., μέχρι που φτάνουμε στις απαρχές του κόσμου μας. Επομένως η λογική και τα Μαθηματικά να μην είναι τόσο άσχετα.



Καλά βρε, ηρέμησε, δεν κάνουμε αγώνα δρόμου:P:D.



Κάθε πρόταση και κάθε ιδεολόγημα έχει να κάνει και με τον τρόπο ζωής. Αν θεωρείς ότι οι Προτεστάντες δεν είναι χριστιανοί, 1) Σε συμβουλεύω να μην το αναφέρεις στη γιαγιά μου από την Ολλανδία:P, 2) Είσαι αιρετικός, διότι αυτή δεν είναι η θέση της Ορθοδοξίας.


Και ποια είναι η θέση της Ορθοδοξίας; Ενημέρωσέ με γιατί πιθανολογώ ότι τη γνωρίζεις καλύτερα από μένα, μιας που είμαι ορθόδοξος κι εσύ δεν είσαι καν Χριστιανός...Οι δικές μου κατηγορίες εστιάζονται στον ηθικισμό και στην έλλειψη πνευματικής ζωής, αυτή είναι η θέση της Ορθοδοξίας προς ενημέρωσή σου.
Αιρετικός είναι αυτός που δημιουργεί μια πίστη αλλάζοντας δογματικές αλήθειες μιας άλλης, δεν είναι αυτός που έχει άλλη άποψη (αν έχει κιόλας) από την πίστη του ως προς ένα άσχετο ζήτημα, δεν γνωρίζεις την έννοια του όρου.
Δε μ'ενδιαφέρει η γιαγιά σου από την Ολλανδία.
-----------------------------------------
Τι θα πει ειμαστε αναγκαστικα χριστιανοι?Ο καθενας επιλεγει μονος του τα θρησκευτικα του πιστευω.Η μηπως κανω λαθος?
H χριστιανικη εκκλησσια απο τοτε που δημιουργηθηκε εοιδιωκει την αποχαυνωση μας με σκοπο να προσηλητιστουμε και να επωφεληθουν με οσα οφελη αυτο συνεπαγεται.Αν εσυ θελεις να υποστηριζεις μια θρησκεια η οποια εχει συνεργαστει με ολα τα μοναρχικα καθεστοτα και εκπρωσωπειται απο λαμογια και επικυνδινους κομπιναδορους [βλεπε Εφραιμ] κανεις δεν προκειται να στο απαγορευσει.
Αλλα μη με ενημαρωνεις οτι αναγκαστικα οφειλω να ειμαι χριστιανος.

Προφανώς. Γιατί αν κάποιοι δεν είχαν γεννηθεί στενόμυαλοι θα γνώριζαν ότι τα κακώς κείμενα μιας κοινωνίας είναι καθαρά πολιτική υπόθεση. Έχεις ήδη πέσει την παγίδα εκείνων που θέλουν να πιστεύει ο κόσμος ότι φταίνε τα μοναστήρια, οι κουκουλοφόροι, οι Τούρκοι, το ζεύγος Θάνου-Τζέκου, ο Αρχιεπίσκοπος. Μπορεί να νομίζεις ότι έχεις ανεξάρτητη θρησκευτική σκέψη με αυτά που λες, αλλά δεν έχεις καμία σχέση με τον όρο ανεξάρτητη πολιτική συνείδηση κι αυτό είναι χειρότερο γιατί σε κυβερνάνε και θα σε κυβερνάνε πολιτικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδα πιστευεις κι εσυ πως εχουμε γεννηθει αναγκαστικα χριστιανοι?
Δεν πιστευω πως οι κουκουλοφοροι ευθυνονται για τα χαλια της σημερινης κοινωνιας.
Οι Τουρκοι σαν λαος μου εινα ιδιαιτερα συμπαθεις.
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν τσιρακι της χουντας η κανω λαθος?
Αν ειμαι στενομυαλος επειδη δεν δεχομαι μια θρησκεια που μου τη σερβιρουνε στο πιατο καλα κανω και ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πω, δεν έχεις καθόλου αίσθηση του χιούμορ. Σου βάζω το προσωπάκι δίπλα, πρέπει να σου γράψω και "Ha, ha, ha!";

Εσύ πάλι πού στηρίζεις το ότι υπάρχει έλλειψη πνευματικής ζωής;

Δεν είμαι χριστιανός, αλλά έκανα θρησκευτικά, και το βιβλίο, όπως και οι καθηγητές, αναγνωρίζει πως οι προτεστάντες είναι χριστιανοί. Εξάλλου πιστεύουν στο χριστό.
Δεν είναι άσχετο το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τι θα πει ειμαστε αναγκαστικα χριστιανοι?Ο καθενας επιλεγει μονος του τα θρησκευτικα του πιστευω.Η μηπως κανω λαθος?
H χριστιανικη εκκλησσια απο τοτε που δημιουργηθηκε εοιδιωκει την αποχαυνωση μας με σκοπο να προσηλητιστουμε και να επωφεληθουν με οσα οφελη αυτο συνεπαγεται.Αν εσυ θελεις να υποστηριζεις μια θρησκεια η οποια εχει συνεργαστει με ολα τα μοναρχικα καθεστοτα και εκπρωσωπειται απο λαμογια και επικυνδινους κομπιναδορους [βλεπε Εφραιμ] κανεις δεν προκειται να στο απαγορευσει.
Αλλα μη με ενημαρωνεις οτι αναγκαστικα οφειλω να ειμαι χριστιανος.

Είπα πουθενά κάτι τέτοιο?
Από την γέννησή μας μέχρι τα 18 τα χαρτιά μας λένα Χριστιανός Ορθόδοξος!
Αυτό εννοούσα,δεν είπα τίποτα άλλο!
Κάποιο την πιστεύουν αυτή τη θρησκεία,δεν έχεις δικαίωμα να τους κατακρίνεις.

Πω, δεν έχεις καθόλου αίσθηση του χιούμορ. Σου βάζω το προσωπάκι δίπλα, πρέπει να σου γράψω και "Ha, ha, ha!";

Εσύ πάλι πού στηρίζεις το ότι υπάρχει έλλειψη πνευματικής ζωής;

Δεν είμαι χριστιανός, αλλά έκανα θρησκευτικά, και το βιβλίο, όπως και οι καθηγητές, αναγνωρίζει πως οι προτεστάντες είναι χριστιανοί. Εξάλλου πιστεύουν στο χριστό.
Δεν είναι άσχετο το ζήτημα.
Και μετά κατηγορεί εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δηλαδα πιστευεις κι εσυ πως εχουμε γεννηθει αναγκαστικα χριστιανοι?
Δεν πιστευω πως οι κουκουλοφοροι ευθυνονται για τα χαλια της σημερινης κοινωνιας.
Οι Τουρκοι σαν λαος μου εινα ιδιαιτερα συμπαθεις.
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν τσιρακι της χουντας η κανω λαθος?
Αν ειμαι στενομυαλος επειδη δεν δεχομαι μια θρησκεια που μου τη σερβιρουνε στο πιατο καλα κανω και ειμαι.

Όλα σου τα επιχειρήματα ενάντι στη θρησκεία αυτή είναι αφ'ενος προιόντα λαικισμού κι αφ'ετέρου άσχετα με την ουσία της θρησκείας.
Αν ο αρχιεπίσκοπος ήταν τσιράκι της Χούντας και μετά τη Χούντα δεν ήταν στη φυλακή, η ευθύνη είναι της Μεταπολίτευσης, δεν είναι δική του. Η ευθύνη είναι της πολιτικής ηγεσίας, ανθρώπων που τάζουν δουλειά στον πατέρα σου και, ως αντάλλαγμα, η οικογένειά σου τους ψηφίζει. Άρα, βασικά, δική σου ευθύνη είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ο πατερας μου εχει να ψηφισει 20 χρονια και η μητερα μου ριχνει παντα λευκο.
Δεν περιμεναν απο κανεναν να τους ταξει δουλεια.
Και ουδεποτε κανενας απο απο τους δυο εχει ψηφισει καποιο απο τα 2 κομμα εξουσιας.
Οσο παραξενο κι αν σου φαινεται υπαρχουν κι ανθρωποι που εχουν βρει δουλεια χαρη στην αξια τους.
Δεν θα ασχοληθω αλλο αλλα ακομα θεωρω πως τα θρησκευτικα ειναι ενα τελειως αχρρηστο και ρποπαγανδιστηκο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο πατερας μου εχει να ψηφισει 20 χρονια και η μητερα μου ριχνει παντα λευκο.
Δεν περιμεναν απο κανεναν να τους ταξει δουλεια.
Και ουδεποτε κανενας απο απο τους δυο εχει ψηφισει καποιο απο τα 2 κομμα εξουσιας.
Οσο παραξενο κι αν σου φαινεται υπαρχουν κι ανθρωποι που εχουν βρει δουλεια χαρη στην αξια τους.
Δεν θα ασχοληθω αλλο αλλα ακομα θεωρω πως τα θρησκευτικα ειναι ενα τελειως αχρρηστο και ρποπαγανδιστηκο μαθημα.

Όντως, η αποχή και το λευκό είναι εξαιρετικά δείγματα σοφής και συνειδητοποιημένης πολιτικής συνείδησης.
Το πως λειτουργεί ένα κράτος δεν καθορίζεται μόνο από τα δύο κόμματα εξουσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όντως, η αποχή και το λευκό είναι εξαιρετικά δείγματα σοφής και συνειδητοποιημένης πολιτικής συνείδησης.
Το πως λειτουργεί ένα κράτος δεν καθορίζεται μόνο από τα δύο κόμματα εξουσίας...
Δεν ειπα εγω κατι τετοιο.
-----------------------------------------
Είπα πουθενά κάτι τέτοιο?
Από την γέννησή μας μέχρι τα 18 τα χαρτιά μας λένα Χριστιανός Ορθόδοξος!
Αυτό εννοούσα,δεν είπα τίποτα άλλο!
Κάποιο την πιστεύουν αυτή τη θρησκεία,δεν έχεις δικαίωμα να τους κατακρίνεις.


Και μετά κατηγορεί εμένα.
Δεν θελω να σε προσβαλλω και συγνωμη αν εκανα κτι τετοιο.
Παντως διαβασε λιγο καλυτερα τι γραφεις.Μαλλον εχεις κανει λαθος στη διατυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και η 17η Νοέμβρη στο λαό αναφερόταν, αλλά ήταν οργάνωση κοινών εκτελεστών του ποινικού δικαίου.
Κανένας δογματισμός και καμία απλότητα. Απλά, στην προσπαθειά σου να μου πας κόντρα, αυτοαναιρείσαι. Ποιες πράξεις κάνουν το Χριστιανό; Το να είσαι φιλάνθρωπος σημαίνει ότι είσαι Χριστιανός; Α, οκ, δηλαδή όποιος δεν είναι Χριστιανός, δεν είναι και φιλάνθρωπος, γιατί αν ήταν φιλάνθρωπος, θα ήταν Χριστιανός. Αν δεχτώ αυτή τη λογική, την οποία προσυπογράφεις, τότε μπορώ να δεχτώ ότι αποδέχεσαι την ανωτερότητα και τη μοναδικότητα του Χριστιανισμού, την οποία δεν αποδέχομαι ούτε καν εγώ που ανήκω στις τάξεις του. Άρα που πάνε όλα όσα έχεις πει προηγουμένως όλον αυτόν τον καιρό; Περίπατο, απλά περίπατο.

Αναγκαστικά δεν γίνεται τίποτα φίλη μου, αν θέλεις να είσαι Χριστιανή θα το κάνεις επειδή το θέλεις. Αν το κάνεις αναγκαστικά κοροιδεύεις τον εαυτό σου και την κοινωνία.

αρχισαμε να βαζουμε λογια, ετσι; ενας χριστιανος πρεπει να ειναι φιλανθρωπος, οπως επισης πρεπει να πιστευει στην ισοτητα, ειτε αφορα τους λαους, ειτε αφορα τα φυλα. τις λογικες του στυλ, η δικια μου θρησκεια ειναι πιο παλια επομενως ο Λουθηρανισμος δεν ειναι χριστιανισμος (κατι που οι περισσοτεροι ιστοριογραφοι το απορριπτουν) εσυ τις ενστερνιστηκες.

αλλωστε εσυ κανεις τις τοσο ακυρες και ανουσιες αναλογιες με τρομοκρατικες οργανωσεις. αλλωστε, ακομα και στη 17 νοεμβρη κανεις λαθος, γιατι δεν ηταν απλα κοινοι εκτελεστες, απο τη στιγμη που ειχαν πολιτικα κινητρα (δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση, αλλα ετσι ειναι).

η διδασκαλια του ιησου ηταν πρωτοπορα για την εποχη της. κριμα ομως που μετα απο 200 χρονια, αρχισε να παρερμηνευεται. το αποτελεσμα ειναι οτι μεχρι σημερα ακομα και η ορθοδοξια σου, που αρκετα παθιασμενα υποστηριζεις οτι ειναι αλαθητη, ειναι φορεας αναχρονιστηκων αντιληψεων, στερεοτυπων και δυσειδαιμονιων. ειναι φορεας τοσων αντιληψεων που ο Ιησους ποτε δε συμπεριελαβε στη διδασκαλια του.



Το να είσαι φιλάνθρωπος σημαίνει ότι είσαι Χριστιανός; Α, οκ, δηλαδή όποιος δεν είναι Χριστιανός, δεν είναι και φιλάνθρωπος, γιατί αν ήταν φιλάνθρωπος, θα ήταν Χριστιανός
αγορινα μου, αν δε κανω λαθος εσυ αναφερθηκες σε ατοπες συγκρισεις και σε δηθεν μαθηματικες λογικες, οι οποιες δεν κατεληγαν σε αληθηνα συμπερασματα.

ξανα, λοιπον, σου αναφερω οτι δε χρειαζεται να ακολουθεις τα καθαρα τυπικα μυστηρια που καποιοι σου επεβαλαν ισα ισα για να αποκτησεις τον τιτλο (συγχαρητηρια κιολας, οι μαφιοζοι καθε κυριακη κοινωνουσαν).



Αναγκαστικά δεν γίνεται τίποτα φίλη μου, αν θέλεις να είσαι Χριστιανή θα το κάνεις επειδή το θέλεις. Αν το κάνεις αναγκαστικά κοροιδεύεις τον εαυτό σου και την κοινωνία.
αφου λοιπον, οι παραπανω απο τους μισους που δηλωνουν χριστιανοι, δεν ειναι στην ουσια και κοροϊδευουν τους εαυτους τους, τοτε γιατι οι υπολοιποι, πρεπει να υποχρεουμαστε να κανουμε χριστιανικα στο σχολειο; συμφωνα με τη λογικη σου παντα
-----------------------------------------
Όλα σου τα επιχειρήματα ενάντι στη θρησκεία αυτή είναι αφ'ενος προιόντα λαικισμού κι αφ'ετέρου άσχετα με την ουσία της θρησκείας.
Αν ο αρχιεπίσκοπος ήταν τσιράκι της Χούντας και μετά τη Χούντα δεν ήταν στη φυλακή, η ευθύνη είναι της Μεταπολίτευσης, δεν είναι δική του. Η ευθύνη είναι της πολιτικής ηγεσίας, ανθρώπων που τάζουν δουλειά στον πατέρα σου και, ως αντάλλαγμα, η οικογένειά σου τους ψηφίζει. Άρα, βασικά, δική σου ευθύνη είναι...

σταματησε αυτη τη καραμελα περι λαϊκισμου, ειναι κουραστικο. οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.αν ισχυει, δεν ηταν δικη του ευθυνη που ηταν τσιρακη της χουντας ετσι; μου φαινεται λιγο παραλογο; και ο μαστορακης ελευθερος αλονιζει.


το πασοκ ετσι ανεβηκε στην εξουσια.

απιστευτα ορθολογικη σκεψη, δε μπορω να πω. Δεν ειναι ευθυνη του αρχιεπισκοπου που συνεργαστηκε με τη χουντα->ευθυνη στα πολιτικα προσωπα--> τελικα, οι μονοι υπευθυνοι ειναι ο λαος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αρχισαμε να βαζουμε λογια, ετσι; ενας χριστιανος πρεπει να ειναι φιλανθρωπος, οπως επισης πρεπει να πιστευει στην ισοτητα, ειτε αφορα τους λαους, ειτε αφορα τα φυλα. τις λογικες του στυλ, η δικια μου θρησκεια ειναι πιο παλια επομενως ο Λουθηρανισμος δεν ειναι χριστιανισμος (κατι που οι περισσοτεροι ιστοριογραφοι το απορριπτουν) εσυ τις ενστερνιστηκες.

αλλωστε εσυ κανεις τις τοσο ακυρες και ανουσιες αναλογιες με τρομοκρατικες οργανωσεις. αλλωστε, ακομα και στη 17 νοεμβρη κανεις λαθος, γιατι δεν ηταν απλα κοινοι εκτελεστες, απο τη στιγμη που ειχαν πολιτικα κινητρα (δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση, αλλα ετσι ειναι).

η διδασκαλια του ιησου ηταν πρωτοπορα για την εποχη της. κριμα ομως που μετα απο 200 χρονια, αρχισε να παρερμηνευεται. το αποτελεσμα ειναι οτι μεχρι σημερα ακομα και η ορθοδοξια σου, που αρκετα παθιασμενα υποστηριζεις οτι ειναι αλαθητη, ειναι φορεας αναχρονιστηκων αντιληψεων, στερεοτυπων και δυσειδαιμονιων. ειναι φορεας τοσων αντιληψεων που ο Ιησους ποτε δε συμπεριελαβε στη διδασκαλια του.



αγορινα μου, αν δε κανω λαθος εσυ αναφερθηκες σε ατοπες συγκρισεις και σε δηθεν μαθηματικες λογικες, οι οποιες δεν κατεληγαν σε αληθηνα συμπερασματα.

ξανα, λοιπον, σου αναφερω οτι δε χρειαζεται να ακολουθεις τα καθαρα τυπικα μυστηρια που καποιοι σου επεβαλαν ισα ισα για να αποκτησεις τον τιτλο (συγχαρητηρια κιολας, οι μαφιοζοι καθε κυριακη κοινωνουσαν).




αφου λοιπον, οι παραπανω απο τους μισους που δηλωνουν χριστιανοι, δεν ειναι στην ουσια και κοροϊδευουν τους εαυτους τους, τοτε γιατι οι υπολοιποι, πρεπει να υποχρεουμαστε να κανουμε χριστιανικα στο σχολειο; συμφωνα με τη λογικη σου παντα


Τα ζώα, είτε ομιλούντα είτε όχι, αξίζουν αυτό ακριβώς που παίρνουν. Αν θέλεις να διεκδικήσεις αυτά που λες, τράβα βρες τους μισούς μαθητές Δευτεροβάθμιας (περίπου 350 χιλιάδες) και κάντε κόμμα, τι να σου πω, προς το παρόν οι Χριστιανοί είναι περισσότεροι. Δε μ'ενδιαφέρει αν είναι εξαναγκασμένοι ή όχι, προβληματάκι δικό τους και των σπιτιών τους, όχι δικό μου.
Αφού μου λες ότι ένας φιλάνθρωπος είναι Χριστιανός, τότε ένας μη Χριστιανός δεν είναι και φιλάνθρωπος, αυτά είναι θέματα κοινής λογικής, αν σε πειράζει να ακούς τη λέξη Μαθηματικά, την αφαιρώ, αλλά δεν αλλάζει κάτι.
Επιπλέον, επειδή μάλλον έχεις ζήτημα κατανόησης, εγώ δεν υποστηρίζω κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, αυτό ακριβώς στηλιτεύω, αυτό ακριβώς όμως βγαίνει απ'τον εντελώς άκυρο συλλογισμό σου και της κοπέλα. Δεν είναι ζήτημα ανωτερότητας της θρησκείας το γεγονός ότι οι προτεστάντες δεν είναι Χριστιανοί (χέστηκα τι κάνουν οι ιστοριογράφοι, είμαι χριστιανός κι έχω δική μου άποψη) είναι ότι αν η Ορθοδοξία περιλαμβάνει όσα δίδαξε ο Χριστός και δέκα παραπάνω, ο Λουθηρανισμός δεν περιέχει τίποτα απ'οσα δίδαξε ο Χριστός, είναι καθαρός ηθικισμός, χωρίς κανένα πνεύμα, χωρίς καμία συναδελφοσύνη, στην εποχή του Χριστού αυτοί θα ήταν οι Φαρισαίοι.

δεισιδαιμονία, όχι δυσειδαιμονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όντως, η αποχή και το λευκό είναι εξαιρετικά δείγματα σοφής και συνειδητοποιημένης πολιτικής συνείδησης.
Το πως λειτουργεί ένα κράτος δεν καθορίζεται μόνο από τα δύο κόμματα εξουσίας...

ασφαλως. το πως λειτουργει ενα κρατος μπορει και πρεπει να επηρεαζεται αμεσα απο τον λαο.

η αποχη και το λευκο μπορει να γινουν αυτα τα δειγματα σοφης και συνειδητοποιημενης σκεψης, σε αντιθεση με τις λογικες του ψηφιζω πασοκ-νδ επειδη θα μου δωσουν μια θεση εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αρχισαμε να βαζουμε λογια, ετσι; ενας χριστιανος πρεπει να ειναι φιλανθρωπος, οπως επισης πρεπει να πιστευει στην ισοτητα, ειτε αφορα τους λαους, ειτε αφορα τα φυλα. τις λογικες του στυλ, η δικια μου θρησκεια ειναι πιο παλια επομενως ο Λουθηρανισμος δεν ειναι χριστιανισμος (κατι που οι περισσοτεροι ιστοριογραφοι το απορριπτουν) εσυ τις ενστερνιστηκες.

αλλωστε εσυ κανεις τις τοσο ακυρες και ανουσιες αναλογιες με τρομοκρατικες οργανωσεις. αλλωστε, ακομα και στη 17 νοεμβρη κανεις λαθος, γιατι δεν ηταν απλα κοινοι εκτελεστες, απο τη στιγμη που ειχαν πολιτικα κινητρα (δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση, αλλα ετσι ειναι).

η διδασκαλια του ιησου ηταν πρωτοπορα για την εποχη της. κριμα ομως που μετα απο 200 χρονια, αρχισε να παρερμηνευεται. το αποτελεσμα ειναι οτι μεχρι σημερα ακομα και η ορθοδοξια σου, που αρκετα παθιασμενα υποστηριζεις οτι ειναι αλαθητη, ειναι φορεας αναχρονιστηκων αντιληψεων, στερεοτυπων και δυσειδαιμονιων. ειναι φορεας τοσων αντιληψεων που ο Ιησους ποτε δε συμπεριελαβε στη διδασκαλια του.



αγορινα μου, αν δε κανω λαθος εσυ αναφερθηκες σε ατοπες συγκρισεις και σε δηθεν μαθηματικες λογικες, οι οποιες δεν κατεληγαν σε αληθηνα συμπερασματα.

ξανα, λοιπον, σου αναφερω οτι δε χρειαζεται να ακολουθεις τα καθαρα τυπικα μυστηρια που καποιοι σου επεβαλαν ισα ισα για να αποκτησεις τον τιτλο (συγχαρητηρια κιολας, οι μαφιοζοι καθε κυριακη κοινωνουσαν).




αφου λοιπον, οι παραπανω απο τους μισους που δηλωνουν χριστιανοι, δεν ειναι στην ουσια και κοροϊδευουν τους εαυτους τους, τοτε γιατι οι υπολοιποι, πρεπει να υποχρεουμαστε να κανουμε χριστιανικα στο σχολειο; συμφωνα με τη λογικη σου παντα
-----------------------------------------


σταματησε αυτη τη καραμελα περι λαϊκισμου, ειναι κουραστικο. οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.αν ισχυει, δεν ηταν δικη του ευθυνη που ηταν τσιρακη της χουντας ετσι; μου φαινεται λιγο παραλογο; και ο μαστορακης ελευθερος αλονιζει.


το πασοκ ετσι ανεβηκε στην εξουσια.

απιστευτα ορθολογικη σκεψη, δε μπορω να πω. Δεν ειναι ευθυνη του αρχιεπισκοπου που συνεργαστηκε με τη χουντα->ευθυνη στα πολιτικα προσωπα--> τελικα, οι μονοι υπευθυνοι ειναι ο λαος.


Ευθύνη του καθενός είναι φιλαράκο μου, ναι. Ο λαός έχει πάντα αυτό που αξίζει. Αν και προσωπικά αδιαφορώ για το παρελθόν του Μακαριστού. Εγώ και τον αγάπησα και τον τίμησα τις τελευταίες ώρες, αυτό που κοίταξα ήταν η προσφορά του, δεν ήταν τι έκανε πριν 100 χρόνια.
Ναι, σαφώς και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, γι'αυτό θα σε συμβούλευα να περνάς από λίγο περισσότερο κριτικό κόσκινο όσα λες γιατί τα μισά είναι λαικισμός και θα συνεχίσω να το λέω ασχέτως αν σου αρέσει ή όχι.
-----------------------------------------
ασφαλως. το πως λειτουργει ενα κρατος μπορει και πρεπει να επηρεαζεται αμεσα απο τον λαο.

η αποχη και το λευκο μπορει να γινουν αυτα τα δειγματα σοφης και συνειδητοποιημενης σκεψης, σε αντιθεση με τις λογικες του ψηφιζω πασοκ-νδ επειδη θα μου δωσουν μια θεση εργασιας

Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις όσα πιστεύω κι εγώ. Δημιουργία εντυπώσεων;
Η αποχή είναι παράδοση του δημοκρατικού δικαιώματος, κάποιος που απέχει απ'τις εκλογές δεν θα πρέπει να έχει ούτε καν δικαίωμα διαμαρτυρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ είμαι Χριστιανή και έχω δική μου άποψη (όπως είπε και το αγόρι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top