Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Θεωρείς ότι στις αξίες που δίνονται από την οικογένεια πρέπει να περιλαμβάνεται και η θρησκεία δλδ; :s

Οι αξίες έχουν κάποια κοινωνική βάση, η επιλογή θρησκείας είναι αποτέλεσμα προσωπικής σκέψης και αναζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ποιο πολύ θα συμφωνούσα αν το παιδί απλά βαπτιζόταν και δεν του δίνανε κάποια θρησκεία.
Μλεχρι την ηλικία των 18 στο σχολείο να μάθαινε για τις διάφορες θρησκείες και τις ιδιαιτερότητες τους και ας αποφάσιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
οι γονεις οπως λεει και ο miv ρολος τους ειναι να ανθρεψουν το παιδι οπως αυτοι θεωρουν σωστο και δεν θα δωσουν αναφορα ουτε σε εμενα ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν......το παιδι θα αναπτυχθει οπως θελουν οι γονεις αυτο δεν γινεται να αλλαξει.....οτιδηποτε παιρνει αν αυτο ειναι αξιες ιδανικα στοχους τα παιρνει απο τους γονεις αυτος ειναι και ο ρολος τους.......οταν το παιδι ωριμασει τοτε θα κρινειτι του αρεσει και τι οχι ..............και αναλογως η θα πραξει οπως του εμαθαν οι γονεις του η θα ακολουθησει τον δρομο που αυτος θεωρει σωστο.....

Τι θα πει οτι ανθρεφουν οι γονεις το παιδι οπως το θεωρουν σωστο?
Αν καποιοι γονεις θεωρουν σωστο να στρεψουν το παιδι τους στην πορνεια σημαινει πως εχουν δικαιωμα να το κανουν.Πως θα αποφασισει ενα παιδι ποια θρησκεια θα ακολουθησει οταν 18 χρονια δεχεται πληση εγκεφαλου απο τους γονεις του και οχι μονο για να γινει χριστιανος?
Αν οι γονεις διαλεγουν τη θρησκεια του παιδιου τους τοτε γιατι να μη διαλεγουν και το επαγγελμα που θα κανει,το κομα που θα ψηφιζει,τον ανθρωπο που θα παντρευτει?
Το να πιστευεις σε οποια θρησκεια θελεις ειναι αναποσπαστο δικαιωμα καθε ατομου και δεν πρεπει να παραβιαζεται ουτε απο τους ιδιους του τους γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πως θα αποφασισει ενα παιδι ποια θρησκεια θα ακολουθησει οταν 18 χρονια δεχεται πληση εγκεφαλου απο τους γονεις του και οχι μονο για να γινει χριστιανος?
Δέχονται όμως στο θέμα της θρησκείας πλύση εγκεφάλου και από άλλους παράγοντες όπως φίλοι,ίντερνετ κλπ που κυρίως είναι αθειστικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δέχονται όμως στο θέμα της θρησκείας πλύση εγκεφάλου και από άλλους παράγοντες όπως φίλοι,ίντερνετ κλπ που κυρίως είναι αθειστικής κατεύθυνσης.

Τί ποσοστό ατόμων νομίζεις ότι κάθεται να συζητήσει στα σοβαρά για τη θρησκεία όπως κάνουμε εμείς; Εδώ αναφέρεις το ζήτημα εκτός μαθήματος και σε βρίζουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τι θα πει οτι ανθρεφουν οι γονεις το παιδι οπως το θεωρουν σωστο?
Αν καποιοι γονεις θεωρουν σωστο να στρεψουν το παιδι τους στην πορνεια σημαινει πως εχουν δικαιωμα να το κανουν.Πως θα αποφασισει ενα παιδι ποια θρησκεια θα ακολουθησει οταν 18 χρονια δεχεται πληση εγκεφαλου απο τους γονεις του και οχι μονο για να γινει χριστιανος?
Αν οι γονεις διαλεγουν τη θρησκεια του παιδιου τους τοτε γιατι να μη διαλεγουν και το επαγγελμα που θα κανει,το κομα που θα ψηφιζει,τον ανθρωπο που θα παντρευτει?
Το να πιστευεις σε οποια θρησκεια θελεις ειναι αναποσπαστο δικαιωμα καθε ατομου και δεν πρεπει να παραβιαζεται ουτε απο τους ιδιους του τους γονεις.


οι γονεις ειναι υπευθυνοι και εχουν την μεγαλυτερη ευθυνη για το πως θα ειναι το παιδι.......αν εμενα με μεγαλωναν σε κλιμα βουδιστων θα ημουν τωρα βουδιστης η αν ο μπαμπας μου με αφηνε να κανω οτι θελω χωρις ελεγχο τωρα θα ημουν λησταρχος.....και βεβαια δεν ειναι σωστο αλλα αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις.....προσωπικα δεν με εκανε κανενας πληση εγκεφαλου....ειμαι ορθδοξος χριστιανος γιατι το νιωθω μεσα μου πως αυτο που πιστευω ειναι αληθινο και οχι γιατι ο μπαμπας μου με εβαζε στα κατηχιτικα.......εγω το ΕΠΕΛΕΞΑ και κανενας αλλος.....αλλα ειμαι σιγουρος και βουδιστη να με μεγαλωναν παλι εδω θα κατεληγα........
-----------------------------------------
Τί ποσοστό ατόμων νομίζεις ότι κάθεται να συζητήσει στα σοβαρά για τη θρησκεία όπως κάνουμε εμείς; Εδώ αναφέρεις το ζήτημα εκτός μαθήματος και σε βρίζουνε.


τουλαχιστον δεν ξερω φανταζομαι εσεις το ψαχνεται το θεμα οχι πως συμφωνω με αυτα που λετε αλλα αλλοι λενε ε ειμαι χριστιανος παω ανασταση για κανα 10λεπτο και φευγω ..και δεν δινουν σημασια......αυτοι
ειναι πολυ χειροτεροι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το επάγγελμα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη θρησκεία, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

Είσαι πολύ απόλυτος όσον αφορά το θέμα ότι ό,τι κι αν γινόταν θα γινόσουν Χ.Ο.. Ποτέ μη λες ποτέ. Έχεις μεγαλώσει μέσα σε χριστιανικό περιβάλλον και αισθάνεσαι μια οικειότητα με τη χριστιανοσύνη, γι' αυτό έχεις αυτή τη στάση. Αν είχες ανατραφεί σε διαφορετικό περιβάλλον, πιθανότατα αυτή η οικειότητα να μη σε διέκρινε. Δεν έχεις επιλέξει συνειδητά να είσαι Χ. Ο. - από τη μια, έχεις πλέον τη συνείδηση για να κρίνεις τί θες να είσαι, από την άλλη όμως το υποσυνείδητό σου έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα μόνο με την ορθοδοξία. Οπότε, αν το καλοσκεφτείς, αναγκάζεσαι από το υποσυνείδητό σου. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να παρεξηγηθώ και να ερμηνευθεί η άποψή μου αυτή ως προσωπική αναφορά σε εσένα - παίρνω εσένα ως παράδειγμα, για να σου δείξω με ποιον τρόπο οι περισσότεροι άνρθωποι πιστεύουν εκεί που πιστεύουν.

Ναι, δεν είπαμε πως οι γονείς δεν είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την ανατροφή του παιδιού τους, όμως πλέον μαζί με το σχολείο. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν ό,τι θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τουλαχιστον δεν ξερω φανταζομαι εσεις το ψαχνεται το θεμα οχι πως συμφωνω με αυτα που λετε αλλα αλλοι λενε ε ειμαι χριστιανος παω ανασταση για κανα 10λεπτο και φευγω ..και δεν δινουν σημασια......αυτοι
ειναι πολυ χειροτεροι......

Και τι πειράζει να πας στην Ανασταση για 10 λεπτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ακριβώς,δικαίωμα σου να πας στην Ανάσταση όποτε θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
τουλαχιστον δεν ξερω φανταζομαι εσεις το ψαχνεται το θεμα οχι πως συμφωνω με αυτα που λετε αλλα αλλοι λενε ε ειμαι χριστιανος παω ανασταση για κανα 10λεπτο και φευγω ..και δεν δινουν σημασια......αυτοι
ειναι πολυ χειροτεροι......

Κάτσε ρε φίλε. Ο καθένας εκλαμβάνεται διαφορετικά τη θρησκεία. Εγώ μπορεί να μην πάω καθόλου εκκλησία επειδή έτσι θέλω, άλλος μπορεί να πάει 10 λεπτά, άλλος 5 ώρες. Πού είναι το πρόβλημα δηλαδή; Ο καθένας όπως αισθάνεται πράττει στο θέμα της θρησκείας και κανεις δεν πρέπει να επεμβαίνει σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αν το πάμε έτσι σε κάθε ολονυχτία λειτουργία κτλ ΟΛΟΙ θα έπρεπε να είμαστε εκεί,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άμα είναι να πας για 10 λεπτά, να δείξεις το φόρεμα και τη λαμπάδα, να μην πας καθόλου. Είμαι απ'τους ανθρώπους που σε τέτοια ζητήματα είμαι ειλικρινής. Υπήρξαν φορές που έκατσα μέχρι την πνευματική κορύφωση της αναστάσιμης λειτουργίας (μέχρι τα ξημερώματα) και φορές που αισθάνθηκα ότι δε μπορούσα να πάω καν στην Ανάσταση και σαφώς δεν πήγα. Είναι δικαίωμά σου να πας για 3 λεπτά στην Ανάσταση, αλλά σίγουρα όχι δικαίωμά σου να το παίζεις Χριστιανός επειδή σε είδε η γειτόνισσα τρία λεπτά. Καλύτερα να μην πας καθόλου. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα το θρησκευτικό πάνω στην ώρα της Αναστάσεως, σε όλες τις ενορίες της χώρας έχει καταντήσει σόου του κάθε καραγκιόζη που νιώθει τόσο μικρός, ώστε να θέλει ν'ακούγεται περισσότερο απ'τον ιερέα, απ'του χρόνου σου λέει θα πετάνε και μολότοφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Άμα είναι να πας για 10 λεπτά, να δείξεις το φόρεμα και τη λαμπάδα, να μην πας καθόλου. Είμαι απ'τους ανθρώπους που σε τέτοια ζητήματα είμαι ειλικρινής. Υπήρξαν φορές που έκατσα μέχρι την πνευματική κορύφωση της αναστάσιμης λειτουργίας (μέχρι τα ξημερώματα) και φορές που αισθάνθηκα ότι δε μπορούσα να πάω καν στην Ανάσταση και σαφώς δεν πήγα. Είναι δικαίωμά σου να πας για 3 λεπτά στην Ανάσταση, αλλά σίγουρα όχι δικαίωμά σου να το παίζεις Χριστιανός επειδή σε είδε η γειτόνισσα τρία λεπτά. Καλύτερα να μην πας καθόλου. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα το θρησκευτικό πάνω στην ώρα της Αναστάσεως, σε όλες τις ενορίες της χώρας έχει καταντήσει σόου του κάθε καραγκιόζη που νιώθει τόσο μικρός, ώστε να θέλει ν'ακούγεται περισσότερο απ'τον ιερέα, απ'του χρόνου σου λέει θα πετάνε και μολότοφ...

Εγώ σε αυτό θα συμφωνήσω.. όχι ότι θα πάω ποτέ εκλησία να κάτσω μέρχρι τα ξημερώματα, αλλά εντάξει. Εγώ πάω για να σπάσω πλάκα με το παπά που κάθε χρόνο γίνεται ρεζίλι με τις βλακείες που κάνει και λέει και επίσης να χαρεί και η γιαγιά μου, που της έρχεται πολύ βαρύ ότι τα εγγόνια της δεν πιστεύουν... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα θέλετε πήγαιντε και κατασκηνώτε και απέξω.Εγώ πάω για 10 λέπτα,ανάβω την λαμπάδα μου και δεν το παίζω,είμαι Χριστιανή.Είμαι χίλιες φορές περισσότερο Χριστιανή από κάτι γιαγιάδες που κάνουν μετάνοιες στο πάτωμα και μετά κάθονται στις καρεκλίτσες και κουτσομπολεύουν κάθε μύγα που περνάει.Αν νομίζετε όλοι εσείς οι ενάρετοι ότι μπορείτε έτσι αυθαίρετα να κρίνετε τον καθένα και να λέτε εσύ είσαι χριαστιανός,εσύ δεν είσαι τότε κάνετε μεγάλο λάθος.
Πάω για 10 λεπτα στην Ανάσταση
Δεν νηστεύω όταν πρέπει
Δεν εξομολογούμαι
Δεν κάνω προσευχή πριν πάω για ύπνο
Αλλα είμαι Χριαστιανή και το πώς αισθάνομαι εγώ γι'αυτόν που λέτε εσείς Θεό,Χριστό,Αγίους κτλ δεν μπορεί κανένας να το ξέρει.Γι'αυτό σταματήστε το κήρυγμα όλοι εσείς που ξέρετε 5 φράσεις του Αγίου Ιωάννη απέξω και κάντε μου τη χάρη να κοιτάτε τη δουλειά σας αντί να βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα για τον καθένα.Μου γίνατε όλοι άγιοι.Πάτε στις εκκλησίες σας κάντε ότι θέλετε και τον συνάνθρωπο όταν θέλει βοήθεια φτύστε τον και μετα εξομολογηθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι αυτά που λες εσύ αυθαίρετα είναι. Πέρα από την πνευματική μου ζωή, είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν η υπόλοιπη ζωή μου είναι σε σύμπνοια με το χριστιανικό ιδεώδες; Δεν αρκεί το ιδεώδες, όμως. Εγώ είμαι υπερ να υπάρχουν άνθρωποι μη Χριστιανοί με χριστιανικό ιδεώδες γιατί είναι ένα από τα ανώτερα ανθρωπιστικά ιδεώδη της ανθρωπότητας κι αυτό δεν παραγράφεται. Το να είσαι Χριστιανός, πέρα απ'αυτό περιλαμβάνει και ένα πολύ συγκεκριμένο πνευματισμό που δεν ικανοποιείται όταν πας για δέκα λεπτά στην Ανάσταση.
Δεν σε κάνει Χριστιανό η φιλανθρωπία. Μαγκιά σου να είσαι όσο φιλάνθρωπος κι αγνός θέλεις, αλλά για να λιώσει αυτή η καραμέλα, αυτό δεν αρκεί καθόλου για να είσαι και Χριστιανός. Τιμή και μαγκιά του καθενός να είναι φιλάνθρωπος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να αυτοχρίζεται Χριστιανός ενώ δεν είναι.
nionios, δεν γνωρίζω τον παπά της ενορίας σου για να σου πω αν γίνεται ρεζίλι με τις βλακείες που λέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κι αυτά που λες εσύ αυθαίρετα είναι. Πέρα από την πνευματική μου ζωή, είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν η υπόλοιπη ζωή μου είναι σε σύμπνοια με το χριστιανικό ιδεώδες; Δεν αρκεί το ιδεώδες, όμως. Εγώ είμαι υπερ να υπάρχουν άνθρωποι μη Χριστιανοί με χριστιανικό ιδεώδες γιατί είναι ένα από τα ανώτερα ανθρωπιστικά ιδεώδη της ανθρωπότητας κι αυτό δεν παραγράφεται. Το να είσαι Χριστιανός, πέρα απ'αυτό περιλαμβάνει και ένα πολύ συγκεκριμένο πνευματισμό που δεν ικανοποιείται όταν πας για δέκα λεπτά στην Ανάσταση.
Δεν σε κάνει Χριστιανό η φιλανθρωπία. Μαγκιά σου να είσαι όσο φιλάνθρωπος κι αγνός θέλεις, αλλά για να λιώσει αυτή η καραμέλα, αυτό δεν αρκεί καθόλου για να είσαι και Χριστιανός. Τιμή και μαγκιά του καθενός να είναι φιλάνθρωπος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να αυτοχρίζεται Χριστιανός ενώ δεν είναι.
nionios, δεν γνωρίζω τον παπά της ενορίας σου για να σου πω αν γίνεται ρεζίλι με τις βλακείες που λέει, εσύ πάντως γίνεσαι, σε διαβεβαιώ.

και εσυ ομως στηριζεσαι σε αυθαιρεσιες.

δε σε κανει χριστιανο η εκκλησια,
δε σε κανει χριστιανο η προσευχη,
δε σε κανει χριστιανο το μυστηριο.

οι πραξεις σε κανουν χριστιανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λέω τίποτα αυθαίρετο.Σε αυτές τις τυποποιημένες σου απόψεις* που λες πάλι σου απαντάω τα ίδια.Τα 10 λεπτά στην Ανάσταση εμένα δεν με κάνουν να μην είμαι Χριστιανή
Κάτι με χιτώνες που δίνεις τον έναν τι είναι?Δεν είναι φιλανθρωπία?
Και εσύ σταμάτα την δική σου καραμέλα που νομίζεις ότι μπορείς να πεις αν κάποιος είναι Χριστιανός ή όχι.

*εγώ βλακείες έλεγα αλλά οι mods μου το άλλαξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι δε σε κάνει χριστιανό το μυστήριο και το θρησκευτικό πνεύμα;
Ναι, ομολογουμένως αυτό που λες είναι εντελώς δογματικό. Καμία σχέση, όχι βέβαια, δεν είναι μόνο οι πράξεις επαρκείς συνθήκες, αυτά τα λένε οι Προτεστάντες που το μόνο για το οποίο ενδιαφέρονται είναι να εφαρμόζουν, ως μαγική συνταγή, τους ηθικίστικους κανόνες, δεν είναι δική μας κοσμοθεωρία.
-----------------------------------------
Δεν λέω τίποτα αυθαίρετο.Σε αυτές τις τυποποιημένες σου βλακείες που λες πάλι σου απαντάω τα ίδια.Τα 10 λεπτά στην Ανάσταση εμένα δεν με κάνουν να μην είμαι Χριστιανή
Κάτι με χιτώνες που δίνεις τον έναν τι είναι?Δεν είναι φιλανθρωπία?
Και εσύ σταμάτα την δική σου καραμέλα που νομίζεις ότι μπορείς να πεις αν κάποιος είναι Χριστιανός ή όχι.

Ο Χριστός είπε ότι οι Χριστιανοί (οι άνθρωποι βασικά), οι έχοντες δύο χιτώνες να δίνουν τον έναν. Δεν είπε ότι όποιος δίνει τον ένα, είναι και Χριστιανός. Υπάρχει αυτή η πολύ σοβαρή λογική διαφοροποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ομως αυτος που ακολουθει τη διδασκαλια του (εγω τον λεω Ιησου) ειναι χριστιανος.
αν τωρα εσυ θεωρεις οτι εισαι περισσοτερο χριστιανος απο εναν Προτεστατη, επειδη τα τυπικα που σου υπαγορευουν ειναι διαφορετικα, για μενα, ειναι χαζο και δε δειχνει πραγματικη χριστιανικη πιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά μεταξύ εμού και αυτών είναι ότι ο Χριστός πήγε με δώδεκα μαθητές να φάει, δεν έστειλε με πόρτα-πόρτα τις εντολές. Δεν θεωρώ Χριστιανούς τους Προτεστάντες, είναι αιρετικοί και δεν έχουν σχέση με τη χριστιανική θρησκεία, δεν είναι δογματικό ζήτημα όπως το ζήτημα του filioque με τους Καθολικούς, είναι ζήτημα τρόπου ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top