Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ας μη κανουν την πληση εγκεφαλου στα σχολεια τους. ας τις κανουν στα τζαμια τους.

Πλύση*

Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι παραβίαση της Λωζάννης αν η Ελλάδα σταματήσει να παρέχει θρησκευτική παιδεία στη μουσουλμανική μειονότητα και δεν υπάρχει τίποτα λογικό στο να μπορεί μια μειονότητα ν'απολαμβάνει τη θρησκευτική εκπαίδευση και να μη μπορεί η πλειονότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
τι εννοεις γιατι? ? ( αλεξανδρε )
-----------------------------------------
για να δειτε που λετε ο,τι θελετε για την περιουσια της εκκλησιας.....

https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/perius1.htm

Άντε πάλι... δεν θέλω να ξαναδώ το site της ΟΟΔΕ ούτε ζωγραφιστό! Άλλες πηγές δεν έχεις;;; Αν το πάρουμε έτσι να πετάω στο άσχετο σπόντες για... π.χ. Atheist-Bus... είσαι τυχερός που στη wikipedia δεν είχε article για το Βατοπέδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Άντε πάλι... δεν θέλω να ξαναδώ το site της ΟΟΔΕ ούτε ζωγραφιστό! Άλλες πηγές δεν έχεις;;; Αν το πάρουμε έτσι να πετάω στο άσχετο σπόντες για... π.χ. Atheist-Bus... είσαι τυχερός που στη wikipedia δεν είχε article για το Βατοπέδιο...


δεν θελειες ....απλως γιατι δεν τολμας να διαβασεις αληθειες τεκμηριωμενες......πια ειναι τα τελμηρια σου εσενα....ο σκαριμπας? ?
εγω σου δινω τεκμηρια......αυτο που λες καθε φορα να το τεκμηριωνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πλύση*

Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι παραβίαση της Λωζάννης αν η Ελλάδα σταματήσει να παρέχει θρησκευτική παιδεία στη μουσουλμανική μειονότητα και δεν υπάρχει τίποτα λογικό στο να μπορεί μια μειονότητα ν'απολαμβάνει τη θρησκευτική εκπαίδευση και να μη μπορεί η πλειονότητα.

διαβασε λιγο τα προηγουμενα ποστ.
αλλο θρησκευτικη εκπαιδευση. πραγματικη θρησκευτικη εκπαιδευση, οπως ανεφερα τοσες φορες σε προηγουμενα ποστ.
αλλο πλυση* εγκεφαλου.

για τη συνθηκη δωσε πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αρχικό Βασικά ,πολλές θρησκείες αναφέρονται σε θυσίες και τέτοια .Αν μερικές από αυτές διδάσκονταν στα σχολεία (τα οποία σκέψου πως μαθαίνουν το σωστό στα παιδιά -υποτίθεται ) ,τότε το μισό Ελληνικό κράτος θα ήταν γεμάτο με ειδωλολάτρες !Επίσης ,θα ήθελα να αναφέρω ,αν και δεν συμφωνώ στο να διδάσκεται μόνο ο Χριστιανισμός , οτι ένας λόγος που μπορεί να διδάσκουν μόνο αυτήν την θρησκεία ειναι διότι ένα κράτος είναι πιο πολύ ενωμένο έχοντας την ίδια θρησκεία ,την ίδια σημαία και την ίδια γλώσσα .;)

Και στο χριστιανισμό κάνουν θυσίες, αν και όχι αιματηρές. Και στις μεγαλύτερες από άποψη πιστών θρησκείες, δε γίνονται τόσες "θυσίες". Δε λέμε για όλες, μα όλες τις θρησκείες του κόσμου, αλλά τις κυριότερες, τουλάχιστον όσες έχουν ένα 5% και πάνω ή όσες πρεσβεύουν μια σημαντικά διαφορετική άποψη.
Και δεν κατάλαβα, πού είναι το φοβερό και τρομερό να υπάρχουν "ειδωλολάτρες"; Έχετε δώσει αδίκως μια αρνητική χροιά στη λέξη.
Όσο για το τελευταίο, ναι, έτσι μπορούν να ελέγχουν πιο εύκολα οι ισχυροί τις λαϊκές μάζες.

τι εννοεις γιατι? ? ( αλεξανδρε )
-----------------------------------------
για να δειτε που λετε ο,τι θελετε για την περιουσια της εκκλησιας.....

https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/perius1.htm

Συμπληρώνοντας το Βατοπέδιο, που ανέφερε ο Νιόνιος:
1) Η Εκκλησία διεκδικεί δημόσιες εκτάσεις, κυρίως πλατείες (σε ένα περιοδικό το διάβασα, το "Κ" ή το "ΒΗΜΑgazino", αν αμφιβάλλετε για την ειλικρίνεια του λόγου μου, κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκεται και κάτι στο Διαδίκτυο),
2) Κάθε φορά που βλέπω παπάδες να φορούν χρυσά σταυρουλάκια, με πιάνει αναγούλα. Ακόμη περισσότερο, όταν βλέπω ολόχρυσες ενδυμασίες,
3) Δες το ποστ της Κρου στο "Θρησκεία".

Πλύση*

Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι παραβίαση της Λωζάννης αν η Ελλάδα σταματήσει να παρέχει θρησκευτική παιδεία στη μουσουλμανική μειονότητα και δεν υπάρχει τίποτα λογικό στο να μπορεί μια μειονότητα ν'απολαμβάνει τη θρησκευτική εκπαίδευση και να μη μπορεί η πλειονότητα.

Κι ακόμη πιο λογικό είναι να λαμβάνουν θρησκευτική (και όχι μόνο χριστιανική ή μόνο ισλαμική) εκπαίδευση και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και στο χριστιανισμό κάνουν θυσίες, αν και όχι αιματηρές. Και στις μεγαλύτερες από άποψη πιστών θρησκείες, δε γίνονται τόσες "θυσίες". Δε λέμε για όλες, μα όλες τις θρησκείες του κόσμου, αλλά τις κυριότερες, τουλάχιστον όσες έχουν ένα 5% και πάνω ή όσες πρεσβεύουν μια σημαντικά διαφορετική άποψη.
Και δεν κατάλαβα, πού είναι το φοβερό και τρομερό να υπάρχουν "ειδωλολάτρες"; Έχετε δώσει αδίκως μια αρνητική χροιά στη λέξη.
Όσο για το τελευταίο, ναι, έτσι μπορούν να ελέγχουν πιο εύκολα οι ισχυροί τις λαϊκές μάζες.



Συμπληρώνοντας το Βατοπέδιο, που ανέφερε ο Νιόνιος:
1) Η Εκκλησία διεκδικεί δημόσιες εκτάσεις, κυρίως πλατείες (σε ένα περιοδικό το διάβασα, το "Κ" ή το "ΒΗΜΑgazino", αν αμφιβάλλετε για την ειλικρίνεια του λόγου μου, κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκεται και κάτι στο Διαδίκτυο),
2) Κάθε φορά που βλέπω παπάδες να φορούν χρυσά σταυρουλάκια, με πιάνει αναγούλα. Ακόμη περισσότερο, όταν βλέπω ολόχρυσες ενδυμασίες,
3) Δες το ποστ της Κρου στο "Θρησκεία".



Κι ακόμη πιο λογικό είναι να λαμβάνουν θρησκευτική (και όχι μόνο χριστιανική ή μόνο ισλαμική) εκπαίδευση και οι δύο.

Τις εκτάσεις τις διεκδικούν μοναστήρια. Εγώ πιστεύω στο Χριστό, δεν πιστεύω ούτε στο Μητροπολίτη Λαμίας, ούτε στον παπά της ενορίας. Καμία σχέση όλα αυτά με το αν οι Χριστιανοί της Ελλάδας πρέπει να λαμβάνουν χριστιανική παιδεία, ως επικρατούσα ομάδα ή ακόμη και με το αν πρέπει να πιστεύω στη συγκεκριμένη θρησκεία ή όχι. Όταν πάω στο ΣτΕ να διεκδικήσω, μαζί με άλλους 40 χιλιάδες συμπολίτες μου, τα σπίτια και τις εκτάσεις μας στην Αθήνα η αγωγή θα γράφει "ΙΜ Λαμίας", δεν θα γράφει "Ιησούς Χριστός". Άσε που ο Χριστός θα'ναι μάλλον με τους πολίτες, όχι με τη μονή, οπότε τι μου τα λέτε όλα αυτά τα περίεργα. Τα ξέρω χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα δεν είπα πως έχουν. Στο θέμα αυτό εύκολα παρεκτρεπόμαστε σε συζητήσεις που κολλάνε περισσότερο στο θρησκεία, αλλά επειδή όλα τα υπόλοιπα είναι σχετικά, δεν πάμε εκεί.

Αν και τώρα που το κανασκέφτομαι, ναι, έχει να κάνει. Τα βιβλία των θρησκευτικών παρουσιάζουν την Εκκλησία σαν έναν καλοκάγαθο θεσμό που μόνο καλό κάνει στον κόσμο, είναι ο μοναδικός δρόμος προς το θεό και άλλα τέτοια... Έτσι, λοιπόν, δύσκολα θα κάτσει ο λαός να διαμαρτυρηθεί για τις οικονομικές "διευκολύνσεις" της Εκκλησίας (αν και το κάνουν τα κανάλια, που πάλι κι αυτά ξεφτιλίζονται γιατί δείχνουν μόνο αυτά που πιάνουν νούμερα και συχνά παραφουσκώνουν τα πράματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι καθαρά θέμα άγνοιας, λοιπόν. Η εκκλησία στις γραφές σημαίνει χριστιανική κοινότητα, δεν σημαίνει νομικό πρόσωπο. Αν μαζέψω 10 Χριστιανούς και πάμε σε ένα ναό να προσευχηθούμε εμείς είμαστε η Εκκλησία. Δεν εννοείται καμία θεσμική οργάνωση όταν λέμε εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Το μάθημα δεν προσφέρει τίποτα στη μορφή που έχει, μόνο φανατίζει και κάνει πλύση εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μόνο που υπερτονίζεται η σημασία του κλήρου, έτσι ώστε τελικά η πλειοψηφία να κάνει την τάυτιση κλήρος=εκκλησία.

Δεν έχει θεσμικό χαρακτήρα η εκκλησία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μόνο που υπερτονίζεται η σημασία του κλήρου, έτσι ώστε τελικά η πλειοψηφία να κάνει την τάυτιση κλήρος=εκκλησία.

Δεν έχει θεσμικό χαρακτήρα η εκκλησία;

πλειονοτητα.
η εκκλησια εχει και θεσμικο χαρακτηρα.

miv αν μαζευτουν 10 ατομα που πιστευουν στον χριστιανισμο, αλλα διαφωνουν σε καποια σημεια με την ορθοδοξη εκκλησια, για ποιο λόγο ονομαζονται αιρεση;


ετσι και αλλιως η συζητηση δεν αφορα του τυπους. ακομα περιμενω απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν τα θρησκευτικά που κάνουμε στο σχολείο.
Ο καθηγητής μας μας μιλάει για διάφορες θρησκείες,για το πως έρχονται σε σύγκρουση με τις απόψεις της δικιάς μας Εκκλησία και διάφορα τέτοια.
Σήμερα πχ είδαμε DVD με τη θρησκεία της Ινδίας και τα πιστεύω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ο καθηγητής σου είναι τότε ειδική περίπτωση ;) Παρ'όλα αυτά ακόμα και αν ο καθηγητής είναι καλός τα βιβλία είναι απαράδεκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν κάνουμε από το βιβλίο:D
Αυτός έχει γράψει και κάποια βιβλία.
Πάντως είναι καλός στη δουλεία του και μας προσφέρει ευρύτερες γνώσεις,δεν βαριέμαι να συμμετέχω και να κάνω κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μ'άρεσε το μάθημα που έλεγε και για την yoga:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν τα θρησκευτικά που κάνουμε στο σχολείο.
Ο καθηγητής μας μας μιλάει για διάφορες θρησκείες,για το πως έρχονται σε σύγκρουση με τις απόψεις της δικιάς μας Εκκλησία και διάφορα τέτοια.
Σήμερα πχ είδαμε DVD με τη θρησκεία της Ινδίας και τα πιστεύω τους.

Ο καθηγητης σας μαλλον αποτελει εξεραιση.Ο μονος καλος θεολογος που ειχα εγω ηταν στη γ γυμνασιου.Μας ξεκαθαρισε απο την αρχη πως δεν εχει καμια σχεση με τα χριατιανικα και πως εγινε θεολογος επειδη σε αυτη τη σχολη ετυχε να περασει.Οχι σαν τους αλλους που προσπαθουν να μας προσηλιτησουν.Αυτη που μας εχει φετος καθε φορα που κανουμε για τις αλλες θρησκιες,αφου παραδωσει το μαθημα καταληγει παντα στο συμπερασμα οτι ο χριστιανισμος ειναι η ανωτερη θρησκεια και μας λεει ποσο ανοητοι και ευκολοπιστοι ειναι οι οσοι δεν πιστευουν σ αυτον.Μιλαμε για κανονικη προπαγανδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πλειονοτητα.
η εκκλησια εχει και θεσμικο χαρακτηρα.

miv αν μαζευτουν 10 ατομα που πιστευουν στον χριστιανισμο, αλλα διαφωνουν σε καποια σημεια με την ορθοδοξη εκκλησια, για ποιο λόγο ονομαζονται αιρεση;


ετσι και αλλιως η συζητηση δεν αφορα του τυπους. ακομα περιμενω απαντησεις

Γιατί 10 ανώνυμοι δεν είναι σε θέση ούτε ποσοτικά ούτε ποιοτικά να προωθήσουν μεταρρυθμίσεις που θα αφορούν την υπόσταση του ορθόδοξου δόγματος και της ορθόδοξης πίστης. Προφανώς, λοιπόν, αυτό που θα πιστεύουν θα είναι η άποψή τους, δεν θα είναι η ορθοδοξία, οπότε θα είναι αίρεση. Ναι, είναι ποιοτικώς αρμόδιες οι Οικουμενικές Σύνοδοι να προωθήσουν τέτοια ζητήματα κι από τη στιγμή που τότε τα εκατομμύρια μέλη της θρησκείας μου τα δέχτηκαν, έχουν την αποδοχή. Δεν στεριώνει τίποτα για 1500 χρόνια αν δεν το θέλει ο λαός, γι'αυτό να είσαι σίγουρος. Αν και το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι κάτι εσωτερικό, κάτι που αφορά καθαρά εμάς τα μέλη της πίστης και όχι τους αλλότριους. Για να προσπαθήσεις να προωθήσεις ένα μεταρρυθμιστικό κίνημα μέσα στη θρησκεία πρωτίστως πρέπει να ανήκεις σε αυτό που πας ν'αμφισβητήσεις. Ένας άθεος, λόγου χάρη, δε μπορεί και δεν έχει λόγο ν'αμφισβητήσει την Ορθοδοξία γιατί δεν είναι μέλος της. Δε μπορεί κάποιος που δεν ήταν ποτέ ενεργό μέλος της Ορθοδοξίας να έρθει να πει ότι αυτό που λέτε εσείς δεν είναι Ορθοδοξία, αλλά είναι αυτό που λέω εγώ, πολύ απλά γιατί δεν ξέρει καν τι λέμε εμείς. Και ο Μάρτιν Λούθηρος πριν κατασκευάσει την κοσμοθεωρία του που γέννησε χιλιάδες ηθικίστικες μικροομαδούλες τύπου Χριστιανισμού ήταν Καθολικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
επομενως για αυτους εσυ εισαι αιρετικος αρα δεν εισαι ορθοδοξος.
ο λαος στη συγκεκριμενη περιπτωση ακολουθει, δεν οδηγει. αιρεση υπηρχε και στην αιγυπτο, με πολυ μεγαλη απυχηση τον μεσαιωνα, αιρεση θεωρειτε εσεις οι ορθοδοξοι και τον καθολικισμο.

ενας αθεος εξ ορισμου αμφισβητει την ορθοδοξια, αφου δεν πιστευει στα δογματα της. τελος, το να ισχυριζεσαι οτι καποιος που διαφωνει μαζι σου αγνοει τις θεσεις σου ειναι εντελως ατοπο, και δεν μπορω να διακρινω την απλοτητα του συλλογισμου σου. "εσυ δεν συμμεριζεσαι τα πιστευω μου, επομενως δε ξερεις τις θεσεις μου και, τελικα, δεν εχεις δικαιωμα να εχεις αποψη για τις θεσεις μου";
Το οτι ο Λουθηρος ηταν καποτε Καθολικος δε μπορεις να το διασταυρωσεις γιατι πολυ απλα, πρεπει να ειχε ηδη τους προβληματισμους του, για να κατασκευασει την δικια του κοσμοθεωρια. δηλαδη ηταν αιρετικος στο νου, πολυ πριν διαφωνησει.

Αν και το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι κάτι εσωτερικό, κάτι που αφορά καθαρά εμάς τα μέλη της πίστης και όχι τους αλλότριους.
αφορα, νομιζω, την κοινωνια και οχι μονο μια ομαδουλα, ειτε ειναι ορθοδοξοι ειτε καθολικοι. απο τη στιγμη που οι αποφασεις τους επηρεαζουν ολους μας, ναι εχω δικαιωμα να κρινω και να εκφερω την αποψη μου. ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί 10 ανώνυμοι δεν είναι σε θέση ούτε ποσοτικά ούτε ποιοτικά να προωθήσουν μεταρρυθμίσεις που θα αφορούν την υπόσταση του ορθόδοξου δόγματος και της ορθόδοξης πίστης. Προφανώς, λοιπόν, αυτό που θα πιστεύουν θα είναι η άποψή τους, δεν θα είναι η ορθοδοξία, οπότε θα είναι αίρεση. Ναι, είναι ποιοτικώς αρμόδιες οι Οικουμενικές Σύνοδοι να προωθήσουν τέτοια ζητήματα κι από τη στιγμή που τότε τα εκατομμύρια μέλη της θρησκείας μου τα δέχτηκαν, έχουν την αποδοχή. Δεν στεριώνει τίποτα για 1500 χρόνια αν δεν το θέλει ο λαός, γι'αυτό να είσαι σίγουρος. Αν και το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι κάτι εσωτερικό, κάτι που αφορά καθαρά εμάς τα μέλη της πίστης και όχι τους αλλότριους. Για να προσπαθήσεις να προωθήσεις ένα μεταρρυθμιστικό κίνημα μέσα στη θρησκεία πρωτίστως πρέπει να ανήκεις σε αυτό που πας ν'αμφισβητήσεις. Ένας άθεος, λόγου χάρη, δε μπορεί και δεν έχει λόγο ν'αμφισβητήσει την Ορθοδοξία γιατί δεν είναι μέλος της. Δε μπορεί κάποιος που δεν ήταν ποτέ ενεργό μέλος της Ορθοδοξίας να έρθει να πει ότι αυτό που λέτε εσείς δεν είναι Ορθοδοξία, αλλά είναι αυτό που λέω εγώ, πολύ απλά γιατί δεν ξέρει καν τι λέμε εμείς. Και ο Μάρτιν Λούθηρος πριν κατασκευάσει την κοσμοθεωρία του που γέννησε χιλιάδες ηθικίστικες μικροομαδούλες τύπου Χριστιανισμού ήταν Καθολικός.

Και το μάθημα των θρησκευτικών κάνει πολύ καλά τη δουλειά του να καλουπιάζει τις θρησκευτικές συνειδήσεις σύμφωνα με όσα θέλουν να "στεριώσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
επαναλαμβανω αν το μαθημα το θρησκευτικων φανατιζε πολυ απλα θα υπηρχαν 10.000.000 φανατικοι......πραγμα αδιανοητο.......το μαθημα των θρησκευτικων και η διδασκαλια του αναφερεται σε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ και οχι σε αθεους και διαφορους αλλους.....αυτο συμβαινει για τον πολυ απλο λογο οτι το μεγαλυτερο μερος των ελληνων ειναι ορθδοξοι χριστιανοι.....οποιος δεν γουσταρει να ακουει για τον χριστο η πορτα ειναι ανοιχτη.....και αν θελει να μαθει για την δικια του ¨θρησκεια" να παει εκει που την διδασκουν η απλως να ανοιξει κανενα σχετικο βιβλιο.......αυτο δεν σημαινει πως το βιβλιο των θρησκευτικων και ετσι πως γινεται ειναι καλο......αλλα γραφτηκε και διαδασκεται για χριστιανους......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top