Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

akirosmixalhs

Νεοφερμένος

Ο akirosmixalhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα,
Φοιτω σε δημοσιο Ι.Ε.Κ και δηλωσα ξανα με 10% περασα σε ΤΕΙ.
Εκανα την εγγραφη μου στο ΤΕΙ μπορω να φοιτω παραλληλα και στα δυο;
Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα που θα ειμαι γραμμενος και στις δυο σχολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλησπερα,
Φοιτω σε δημοσιο Ι.Ε.Κ και δηλωσα ξανα με 10% περασα σε ΤΕΙ.
Εκανα την εγγραφη μου στο ΤΕΙ μπορω να φοιτω παραλληλα και στα δυο;
Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα που θα ειμαι γραμμενος και στις δυο σχολες..

Μπορείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akirosmixalhs

Νεοφερμένος

Ο akirosmixalhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ισχύει και αν ήμουν σε δημόσιο ιεκ έτσι;
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα εγγραφής στο ΤΕΙ;
Είναι σίγουρο;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies

Νεοφερμένος

Ο cookies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει αποφοιτήσει επιτυχώς από δύο προπτυχιακές σχολές με παράλληλη φοίτηση (χωρίς να γίνει αντιληπτός από τις δύο σχολές), στο μέλλον επέρχεται κάποτε παραγραφή αυτής της κατάστασης (εφόσον αποτελεί αδίκημα κατά το νόμο) ή τελεί πάντοτε υπό την απειλή της ενδεχόμενης διαγραφής του από μία ή και από τις δύο σχολές που έχει περατώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ισχύει και αν ήμουν σε δημόσιο ιεκ έτσι;
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα εγγραφής στο ΤΕΙ;
Είναι σίγουρο;
Ευχαριστώ πολύ.

Σίγουρο είναι. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι με τις απουσίες.. Το δημόσιο ΙΕΚ έχει υποχρεωτική παρακολούθηση και για τα θεωρητικά μαθήματα αλλά και για τα εργαστήρια. Δεν ξέρω πώς θα τα συνδυάσεις και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ισχύει και αν ήμουν σε δημόσιο ιεκ έτσι;
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα εγγραφής στο ΤΕΙ;
Είναι σίγουρο;
Ευχαριστώ πολύ.

Τα ΙΕΚ ειναι μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση , καμία σχέση με τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ που ανήκουν στη τριτοβάθμια , οποτε δεν υπάρχει κανενα απολύτως πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει αποφοιτήσει επιτυχώς από δύο προπτυχιακές σχολές με παράλληλη φοίτηση (χωρίς να γίνει αντιληπτός από τις δύο σχολές), στο μέλλον επέρχεται κάποτε παραγραφή αυτής της κατάστασης (εφόσον αποτελεί αδίκημα κατά το νόμο) ή τελεί πάντοτε υπό την απειλή της ενδεχόμενης διαγραφής του από μία ή και από τις δύο σχολές που έχει περατώσει;

Από τη στιγμή που έχεις αποφοιτήσει, απλά φροντίζεις στο βιογραφικό σου να βάζεις ένα από τα 2 πτυχία κάθε φορά. Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός διότι αν γίνεις αντιληπτός....θα έχεις κακά ξεμπερδέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Είμαι φοιτήτρια πανεπιστημίου στο 2ο έτος και σκέφτομαι παράλληλα να εγγραφώ σε μια σχολή σε δημόσιο ΙΕΚ. Γίνεται? Μπορώ δηλαδή να είμαι εγγεγραμμένη και στο πανεπιστήμιο και στο δημόσιο ΙΕΚ χωρίς κυρώσεις ή δεν θα έχουν σχέση η μια σχολή με την άλλη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Γινεται ,τα ιεκ ανηκουν στην δευτεροβαθμια και γινεται.
το θεμα εινια ομως αξιζει?Εγω σου λεω οχι,εκτος εαν εχεις καποιο ταλεντο και θες να το αξιοποιησεις παραλληλα.
Αλλιως τα Ιεκ ειναι σαν να μην πηγες.
Αφοσιωσου στη σχολη σου και ταυτοχρονα κοιτα για εξειδικευση καποιου μεταπτυχιακου γιατι τα ΙΕΚ ειναι σαν το δημοτικο δεν προσφερουν τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο ΙΕΚ μου αρεσε η σχολη στελεχος μηχανογραφιμενου λογιστηριου, σκεφτηκα και για μεταπτυχιακο αλλα ειναι δυσκολο έως ακατορθωτο να βρεις δωρεαν μεταπτυχιακο σε αυτην την σχολη. Υπαρχουν δωρεαν μεταπτυχιακα αλλα τα περισσοτερα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο το αντικειμενο γιαυτο σκεφτηκα το ιεκ ως μια καλη λυση αλλα αν οντως δεν αξιζει δεν θελω να χασω τσαμπα τον χρονο μου. Επισης σκεφτομαι μετα το πτυχιο μου να δωσω με το 10% για καποιο τει λογιστικης αλλα θελω αλλα 4 χρονια να το τελειωσω και πιστευω ειναι λιγο χρονοβορο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εχεις ολο το χρονο μεχρι τα 30-35 να ασχοληθεις με μεταπτυχιακες σπουδες και διδακτορικα εφοσον βρεις τον τομεα που θελεις να εξειδικευτεις.
ΤΟν τομεα θα τον βρεις μετα τη σχολη σου αφου δεις τις δυνατοτητες του πτυχιου σου και της δουλειας σου.
Τα μεταπτυχιακα τωρα μελεταται ενα νομοσχεδιο που θα πανε στα 1700 ευρω ολα τα μεταπτυχιακα.
Εαν θες να κανεις κατι εποικοδομητικο τωρα βρες δουλεια!Η προυπηρεσια ειναι το χαρτι για ανταγωνιστηκοτητα σε ολες τις θεσεις.
Το ιεκ δεν σου προσφερει κατι πιστευω...
Πηγαινε καλυτερα βοηθος σε καποιο λογιστηριο εστω και με 200 ευρω.
Μαζεψε λεφτα και κανε το μεταπτυχιακο....
Η προυπηρεσια στους καιρους μας ειναι σαν 10 ΙΕΚ ναχεις βγαλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με οσα λες αν και στα 19 μου ειναι δυσκολο να βρω δουλεια σε λογιστηριο χωρις εφοδια στις μερες μας. Πιστευεις οτι με πτυχιο οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων(η τωρινη σχολη μου) μπορω να ασχολειθω με την λογιστικη? Σιγουρα ενα μονο πτυχιο δεν ειναι ανταγωνιστικο σε μια καλη θεση αλλα περα απο αυτο γνωριζεις αν μου ειναι χρησιμο στον κλαδο που μου αρεσει η απεχει πολυ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Οχι δεν απεχει καθολου,εχεις πολυ χρονο μπροστα σου,βγαλε τη σχολη σου και θα δεις.
Η ξαδελφη μου εβγαλε πολιτικων επιστημων σκεψου που δεν εχει καμια σχεση και τωρα κανει διδακτορικο στα οικονομικα και διδασκει σε πανεπιστημιο.
Ο πρωθυπουργος παπαδημος ηταν μηχανικος και εκανε μεταπτυχιακο στα οικονομικα.

Θα σου προτεινα να το κυνηγησεις και να πας μονη σου σε λογιστηρια και να ζητησεις βοηθεια μεχρι να μαθεις τη δουλεια.Να του πεις να σου βαζει ενσημα και 150-200 ευρω στο χερι.

Εαν δεν μπορεις να το κανεις ,τοτε αφοσιωσου στις σπουδες σου διαβαζε πολυ τα οικονομικα μαθηματα ωστε να την βγαλεις σε 3-4 χρονια και επειτα βουρ κατευθειαν για μεταπτυχιακο ωστε να εχεις τις γνωσεις και να μην σε δυσκολεψει.Ασε τα ΙΕΚ ,δεν εχουν να σου προσφερουν τιποτα και μην βιαζεσαι...
Τις γνωσεις θα τις παρεις απο τα μαθηματικα και τα οικονομικα της σχολης σου.

Βρες τι χρειαζονται τα μεταπτυχιακα ,στον τοπο που θελεις,απο γνωσεις ,τα μαθηματα τους και ξεκινα να γνωρισεις τις βασεις τους.Παρε τα βιβλια και δες τι πρεπει να ξερεις για να το παρακολουθησεις.Μονο αυτα κανε τιποτα αλλο δεν χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ηταν πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου σε ευχαριστω πολυ!!!!!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Eπειδη καποιοι ειναι πονηροι εχω ακουσει περιπτωσεις που ηταν σε βαρβατες σχολες και τους διαγραψανε και απο τις 2 σχολες και ουτε τους λυπηθηκανε ουτε τιποτα.Για αυτο μην το κανετε.Συν οτι θα αναγκαστειτε να πλερωσετε λεφτα απο προστιματα που θα σας ριξουν και θα σας κυνηγησουνε ακομα και νομικα
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Eπειδη καποιοι ειναι πονηροι εχω ακουσει περιπτωσεις που ηταν σε βαρβατες σχολες και τους διαγραψανε και απο τις 2 σχολες και ουτε τους λυπηθηκανε ουτε τιποτα.Για αυτο μην το κανετε.Συν οτι θα αναγκαστειτε να πλερωσετε λεφτα απο προστιματα που θα σας ριξουν και θα σας κυνηγησουνε ακομα και νομικα

Αν θυμάμαι καλά, σε μία σχεδόν μνημειώδη υπόθεση άτομο με παράλληλη φοίτηση σε τρεις σχολές (ακαδημαϊκά έτη 83-84 και 87-88 αν θυμάμαι καλά) είχε ως κύρωση την ακύρωση των σχετικών τίτλων σπουδών.

Γενικά, η παράλληλη φοίτηση, έχω την εντύπωση, σύμφωνα με σχετική γνωμοδότηση του Νομικού συμβουλίου του κράτους, απαγορεύεται όταν η εισαγωγή έχει γίνει με τις εκάστοτε γενικές εισαγωγικές εξετάσεις (aka πανελλήνιες). Αν έχεις μπει με κατατακτήριες σε δύο τμήματα, έχω την εντύπωση και μεταφέρω με επιφύλαξη, δεν τίθεται ζήτημα παράλληλης φοίτησης.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, σε μία σχεδόν μνημειώδη υπόθεση άτομο με παράλληλη φοίτηση σε τρεις σχολές (ακαδημαϊκά έτη 83-84 και 87-88 αν θυμάμαι καλά) είχε ως κύρωση την ακύρωση των σχετικών τίτλων σπουδών.

Γενικά, η παράλληλη φοίτηση, έχω την εντύπωση, σύμφωνα με σχετική γνωμοδότηση του Νομικού συμβουλίου του κράτους, απαγορεύεται όταν η εισαγωγή έχει γίνει με τις εκάστοτε γενικές εισαγωγικές εξετάσεις (aka πανελλήνιες). Αν έχεις μπει με κατατακτήριες σε δύο τμήματα, έχω την εντύπωση και μεταφέρω με επιφύλαξη, δεν τίθεται ζήτημα παράλληλης φοίτησης.
χαχαχα σοβαρα??και του ακυρωσανε το πτυχιο??φιλε και με κατατακτηριες ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν γινεται υπογραφεις υπευθυνη δηλωση.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
χαχαχα σοβαρα??και του ακυρωσανε το πτυχιο??φιλε και με κατατακτηριες ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν γινεται υπογραφεις υπευθυνη δηλωση.

Την υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φοιτάς αλλού κ.λπ. την έχω κι εγώ κατά νου, αλλά, αν θυμάμαι καλά, υπήρχε σχετική αναφορά σε παλαιότερη γνωμοδότηση του ΝΣΚ. Δεν την έχω εύκαιρη ωστόσο.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Μπορεις ταυτοχρονα να πας ΔΙΕΚ και ΑΕΙ?
δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες οποτε συγχωρεστε με αν αναφέρεται εκει
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να σπουδάσεις σε δύο σχολές, αν είναι η μία κρατική και η άλλη ιδιωτική. Δεν είμαι σίγουρος όμως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top