Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και τι επιχειρήσεις θα μπορεί να "διοικεί" ;

Μοιάζω για χαρτορίχτρα; :confused:
Είπα τι μπορεί να κάνει, ποιος ξέρει πού θα καταλήξει το παιδί σε 7 χρόνια από τώρα; Πάντως τελείωσα αμιγώς θεωρητικό τμήμα και έχω συμφοιτητές που κάνουν Master σε Management & Διεθνείς Σχέσεις, άμα τελειώσουν θα σου πω πού θα καταλήξουν.

Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό που μου προτείνεις.
1)Τι εννοείς είχες τελειώσει σε 3 χρόνια με την παρακολούθηση?Δεν είναι υποχρεωτικό το 4ο έτος?
2)Νόμιζα ότι το 4ετές δίπλωμα από την Ελλάδα αναγνωρίζεται ως maîtrise στη Γαλλία και αν θέλει κάποιος να κάνει master εκεί μπαίνει κανονικά στο Μ1.
3)Δλδ θεωρείς ότι ένας Γάλλος εργοδότης θα προτιμούσε έναν υποψήφιο με Bac+4 en Lettres & Master professionnel από έναν με δύο προπτυχιακά εκ των οποίων κανένα δεν έγινε στη Γαλλία,αλλά το ένα είναι ακριβώς στον τομέα που τον ενδιαφέρει?Εμένα μου ακούγεται κάπως κουφό για να πω την αλήθεια,αλλά για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
4)Αυτό το master γίνεται και σε alternance?

1) Η παρακολούθηση στην πλειονότητα των μαθημάτων (εκτός των εργαστηρίων) είναι προαιρετική στο ελληνικό παν/μιο (άσχετα που είναι εξαιρετικά χρήσιμη τις περισσότερες φορές). Αν επιτρέπεται από το πρόγραμμα σπουδών να παρακολουθείς μαθήματα μεγαλύτερων εξαμήνων, μπορείς να τελειώσεις με τις υποχρεώσεις ενός τμήματος στα 3 - 3,5 χρόνια. Απλώς το Πτυχίο θα το πάρεις στα 4 χρόνια.
2) Όχι, ευτυχώς, αφού για την εισαγωγή μετράνε οι ECTS. Με το τετραετές προπτυχιακό έχεις συγκεντρώσει 240ECTS που εκεί αντιστοιχούν σε licence+M1.
3) Στο προτείνω για διάφορους λόγους. Αφ'ενός θα ζήσεις και θα εργαστείς (stage obligatoire) έναν χρόνο στη Γαλλία, πριν ριχτείς στον επαγγελματικό στίβο. Αφ' ετέρου το Master είναι πιο ισχυρό χαρτί από τη Licence καθώς, έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το εκπαιδευτικό τους σύστημα, είναι εμμέσωςυποχρεωτικό.
4) Τα πανεπιστήμια έχουν λίστες με τα προγράμματα σπουδών που προσφέρονται en alternance, θα πρέπει να τα ψάξεις αναλυτικά και να δεις αν υπάρχει αυτό που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μοιάζω για χαρτορίχτρα; :confused:
Είπα τι μπορεί να κάνει, ποιος ξέρει πού θα καταλήξει το παιδί σε 7 χρόνια από τώρα; Πάντως τελείωσα αμιγώς θεωρητικό τμήμα και έχω συμφοιτητές που κάνουν Master σε Management & Διεθνείς Σχέσεις, άμα τελειώσουν θα σου πω πού θα καταλήξουν.



1) Η παρακολούθηση στην πλειονότητα των μαθημάτων (εκτός των εργαστηρίων) είναι προαιρετική στο ελληνικό παν/μιο (άσχετα που είναι εξαιρετικά χρήσιμη τις περισσότερες φορές). Αν επιτρέπεται από το πρόγραμμα σπουδών να παρακολουθείς μαθήματα μεγαλύτερων εξαμήνων, μπορείς να τελειώσεις με τις υποχρεώσεις ενός τμήματος στα 3 - 3,5 χρόνια. Απλώς το Πτυχίο θα το πάρεις στα 4 χρόνια.
2) Όχι, ευτυχώς, αφού για την εισαγωγή μετράνε οι ECTS. Με το τετραετές προπτυχιακό έχεις συγκεντρώσει 240ECTS που εκεί αντιστοιχούν σε licence+M1.
3) Στο προτείνω για διάφορους λόγους. Αφ'ενός θα ζήσεις και θα εργαστείς (stage obligatoire) έναν χρόνο στη Γαλλία, πριν ριχτείς στον επαγγελματικό στίβο. Αφ' ετέρου το Master είναι πιο ισχυρό χαρτί από τη Licence καθώς, έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το εκπαιδευτικό τους σύστημα, είναι εμμέσωςυποχρεωτικό.
4) Τα πανεπιστήμια έχουν λίστες με τα προγράμματα σπουδών που προσφέρονται en alternance, θα πρέπει να τα ψάξεις αναλυτικά και να δεις αν υπάρχει αυτό που σε ενδιαφέρει.

ΟΚ,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Μου φαίνεται αρκετά καλό αυτό που μου προτείνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μοιάζω για χαρτορίχτρα; :confused:
Είπα τι μπορεί να κάνει, ποιος ξέρει πού θα καταλήξει το παιδί σε 7 χρόνια από τώρα; Πάντως τελείωσα αμιγώς θεωρητικό τμήμα και έχω συμφοιτητές που κάνουν Master σε Management & Διεθνείς Σχέσεις, άμα τελειώσουν θα σου πω πού θα καταλήξουν.
Δεν σου ζήτησα να μου πεις τη μοίρα του καθενός :P
Ρώτησα αν κάποιος απόφοιτος θεωρητικού τμήματος σε μπάτσελορ επίπεδο είναι σε θέση να διοικεί επιχειρήσεις εκτός από το αντικείμενο σπουδών του. Κάποιος π.χ που έχει τελειώσει γαλλική φιλολογία, με ένα κατάλληλο μάστερ σε διοίκηση επιχειρήσεων, ας πουμε ότι μπορεί να εργαστεί σε έναν όμιλο εκμάθησης ξένων ή κατι σχετικό. Είναι λογικό ως ένα βαθμό. Είναι όμως "λιγάκι" αμφίβολο να ΜΠΟΡΕΙ να δουλέψει σε επιχειρήσεις που έχουν να κάνουν με ασφαλιστικά, αγροτικό και θαλάσσιο τομέα, ναυτιλιακά, βιομηχανίες, εργοστάσια, τράπεζες, χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και πολλά άλλα ΟΣΑ μαστερ και να κάνει. Με λίγα λόγια θα περιοριστεί μόνο σε τομείς που έχουν να κάνουν με το βασικό του πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
ΟΚ,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Μου φαίνεται αρκετά καλό αυτό που μου προτείνεις! :)

Δεν κάνει τίποτα! Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου, οπότε μη δένεις τίποτα σκοινί-κορδόνι. Μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς και φρόντισε να διατηρήσεις μια εξαιρετική σχέση με τη γλώσσα και, όταν έρθει η ώρα, θα τη βρεις την άκρη. :)

Δεν σου ζήτησα να μου πεις τη μοίρα του καθενός :P
Ρώτησα αν κάποιος απόφοιτος θεωρητικού τμήματος σε μπάτσελορ επίπεδο είναι σε θέση να διοικεί επιχειρήσεις εκτός από το αντικείμενο σπουδών του. Κάποιος π.χ που έχει τελειώσει γαλλική φιλολογία, με ένα κατάλληλο μάστερ σε διοίκηση επιχειρήσεων, ας πουμε ότι μπορεί να εργαστεί σε έναν όμιλο εκμάθησης ξένων ή κατι σχετικό. Είναι λογικό ως ένα βαθμό. Είναι όμως "λιγάκι" αμφίβολο να ΜΠΟΡΕΙ να δουλέψει σε επιχειρήσεις που έχουν να κάνουν με ασφαλιστικά, αγροτικό και θαλάσσιο τομέα, ναυτιλιακά, βιομηχανίες, εργοστάσια, τράπεζες, χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και πολλά άλλα ΟΣΑ μαστερ και να κάνει. Με λίγα λόγια θα περιοριστεί μόνο σε τομείς που έχουν να κάνουν με το βασικό του πτυχίο.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες όπως, όμως, ο απόφοιτος ναυτιλιακών δεν θα μπορέσει να δουλέψει σε επιχείρηση που έχει να κάνει με τον ασφαλιστικό τομέα, έτσι κι ένας απόφοιτος φιλολογίας δεν νομίζω πως θα επιδιώξει να εργαστεί σε τράπεζα. Γιατί δεν είναι αυτός ο στόχος του. :P Ο Παναγιώτης ξέρει αρκετές ξένες γλώσσες και με τις κατάλληλες σπουδές θα μπορεί να διεκδικεί θέσεις σε αυτό που πολύ γενικά ονομάζουμε human resources διαφόρων επιχειρήσεων (στον τομέα της εκπαίδευσης, του τουρισμού, της επικοινωνίας με άλλες χώρες). Ένα master στη διοίκηση δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί προσόν.

Μη μένεις στον τίτλο, στη Γαλλία κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές για να καταφέρουν να ανοίξουν επαγγελματικές πόρτες (εξού και η υποχρεωτική πρακτική άσκηση) κι αφού θέλει να πάει έξω, είναι ένας τρόπος να εγκλιματιστεί πολύ πιο εύκολα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν σου ζήτησα να μου πεις τη μοίρα του καθενός :P
Ρώτησα αν κάποιος απόφοιτος θεωρητικού τμήματος σε μπάτσελορ επίπεδο είναι σε θέση να διοικεί επιχειρήσεις εκτός από το αντικείμενο σπουδών του. Κάποιος π.χ που έχει τελειώσει γαλλική φιλολογία, με ένα κατάλληλο μάστερ σε διοίκηση επιχειρήσεων, ας πουμε ότι μπορεί να εργαστεί σε έναν όμιλο εκμάθησης ξένων ή κατι σχετικό. Είναι λογικό ως ένα βαθμό. Είναι όμως "λιγάκι" αμφίβολο να ΜΠΟΡΕΙ να δουλέψει σε επιχειρήσεις που έχουν να κάνουν με ασφαλιστικά, αγροτικό και θαλάσσιο τομέα, ναυτιλιακά, βιομηχανίες, εργοστάσια, τράπεζες, χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και πολλά άλλα ΟΣΑ μαστερ και να κάνει. Με λίγα λόγια θα περιοριστεί μόνο σε τομείς που έχουν να κάνουν με το βασικό του πτυχίο.

Αγγλια δεν ειναι καθολου ασυνηθες, αλλα εκει ειναι και αλλη η λογικη που λειτουργει η αγορα εργασιας. Ειναι παρα πολυ συνηθισμενο ενας αποφοιτος classics, ή αγγλικης φιλολογιας ή ιστοριας ή ψυχολολογιας ή ολων αυτων των τμηματων που εμεις τα λεμε θεωρητικα να μεταπηδα σε μια εργασια στον τομεα των χρηματοοικονομικων, τον τραπεζικο τομεα ή την διοικηση επιχειρησεων, πολλες φορες χωρις καν μεταπτυχιακο, τουλαχιστον στην αρχη. Εκει την εταιρια υποτιθεται δεν την ενδιαφερει το τι σπουδασες, θεωρει και διοικηση επιχειρησεων να τελειωσες πρακτικα μηδαμινη την εμπειρια σου και αναλαμβανει να σου μαθει την δουλεια στην πραξη απο την αρχη. Ετσι την ενδιαφερει περισσοτερο το τι skills απεκτησες κατα την διαρκεια των σπουδων σου. Ενας αποφοιτος φιλολογιας πχ υποτιθεται για αυτους εχει μαθει να χειριζεται τον λογο, να γραφει essays, να αναλυουν και να συνθετουν ιδεες κτλ. Ακομα και με λογιστικη ασχολουνται οι αποφοιτοι τετοιων τμηματων. Εδω ειναι αδιανοητο (και αδυνατο νομικα) να παρεις αδεια λογιστη εαν δεν εισαι αποφοιτος προπτυχιακου οικονομικου τμηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αγγλια δεν ειναι καθολου ασυνηθες, αλλα εκει ειναι και αλλη η λογικη που λειτουργει η αγορα εργασιας. Ειναι παρα πολυ συνηθισμενο ενας αποφοιτος classics, ή αγγλικης φιλολογιας ή ιστοριας ή ψυχολολογιας ή ολων αυτων των τμηματων που εμεις τα λεμε θεωρητικα να μεταπηδα σε μια εργασια στον τομεα των χρηματοοικονομικων, τον τραπεζικο τομεα ή την διοικηση επιχειρησεων, πολλες φορες χωρις καν μεταπτυχιακο, τουλαχιστον στην αρχη. Εκει την εταιρια υποτιθεται δεν την ενδιαφερει το τι σπουδασες, θεωρει και διοικηση επιχειρησεων να τελειωσες πρακτικα μηδαμινη την εμπειρια σου και αναλαμβανει να σου μαθει την δουλεια στην πραξη απο την αρχη. Ετσι την ενδιαφερει περισσοτερο το τι skills απεκτησες κατα την διαρκεια των σπουδων σου. Ενας αποφοιτος φιλολογιας πχ υποτιθεται για αυτους εχει μαθει να χειριζεται τον λογο, να γραφει essays, να αναλυουν και να συνθετουν ιδεες κτλ. Ακομα και με λογιστικη ασχολουνται οι αποφοιτοι τετοιων τμηματων. Εδω ειναι αδιανοητο (και αδυνατο νομικα) να παρεις αδεια λογιστη εαν δεν εισαι αποφοιτος προπτυχιακου οικονομικου τμηματος.
Αναλόγως τη θέση και τα καθήκοντα που έχεις. Σε τομείς όπως χρηματοοικονομικά, ασφαλιστικά και τα σχετικά θέλει ένα πολύ καλό επίπεδο μαθηματικής αντίληψης, στατιστικής κτλ. Όσο καλά και να χειρίζεσαι το λόγο και όσο να σου μάθουν τη δουλειά, θα έχεις σοβαρότατα κενά, δεν θα κάτσουν να σου μάθουν στη δουλειά οικονομετρία ή ακόμα χειρότερα τριγωνομετρία, στοιχεία στατιστικής, πιθανοτήτων, μερική παράγωγο κτλ. Θα σου πουν πηγαινε στο γυμνάσιο και μάθε τα από την αρχή. Όπως και θεωρώ άτοπο ένας που έχει τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός να θέλει να κάνει μάστερ στην ψυχολογία, κοινωνιολογία, λογοθεραπεία και να θέλει να δουλέψει σε αντίστοιχους οργανισμούς και κέντρα που δεν έχουν σχέση με αυτό που τελείωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Το δεύτερο επιτρέπεται, αλλά είναι πρακτικά ακατόρθωτο.

Δεν είναι καθόλου ακατόρθωτο εκτός αν είμαι η wonder woman και δεν το ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psaxtiris

Νεοφερμένος

Ο psaxtiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κι εγώ έτσι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
δια νομου οποιος ειναι γραμμενος σε 2 αει ή τει ταυτοχρονα διαγραφεται και απο τις 2 σχολες και διωκεται ποινικα.οποτε αν νομιζετε οτι ειστε μαγκες σκεφτειτε οτι μπορει να χασετε και τις 2 σχολες.οποτε συμβουλη μου.ουτε να το σκεφτεστε και σεβαστειτε το νομο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η δυνατότητα είτε επιλογής ετερογενών μαθημάτων είτε επιλογής συγκεκριμένης "κατεύθυνσης" σας πέφτει λίγη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναλόγως τη θέση και τα καθήκοντα που έχεις. Σε τομείς όπως χρηματοοικονομικά, ασφαλιστικά και τα σχετικά θέλει ένα πολύ καλό επίπεδο μαθηματικής αντίληψης, στατιστικής κτλ. Όσο καλά και να χειρίζεσαι το λόγο και όσο να σου μάθουν τη δουλειά, θα έχεις σοβαρότατα κενά, δεν θα κάτσουν να σου μάθουν στη δουλειά οικονομετρία ή ακόμα χειρότερα τριγωνομετρία, στοιχεία στατιστικής, πιθανοτήτων, μερική παράγωγο κτλ. Θα σου πουν πηγαινε στο γυμνάσιο και μάθε τα από την αρχή. Όπως και θεωρώ άτοπο ένας που έχει τελειώσει ηλεκτρολόγος μηχανικός να θέλει να κάνει μάστερ στην ψυχολογία, κοινωνιολογία, λογοθεραπεία και να θέλει να δουλέψει σε αντίστοιχους οργανισμούς και κέντρα που δεν έχουν σχέση με αυτό που τελείωσε.

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τους παραπάνω που ξέρουν περισσότερα για στο θέμα. ΄Ισως στο εξωτερικό υπάρχουν οι φόρμουλες να διεισδύσεις από την μια επιστήμη στην άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στο εξωτερικό υπάρχει η δυνατότητα του διπλού πτυχίου που στην ουσία είναι μια βασική επιστήμη με μια βασική κατεύθυνση σε συγγενή επιστήμη, π.χ. econometrics and economics. Συνήθως διαρκεί 4 χρόνια. Στις ΗΠΑ που είναι πιο large στις σπουδές, υπάρχει ευελιξία καθώς δεν υπάρχει η έννοια του ενιαίου τίτλου σπουδών. Μπορείς να σπουδάσεις στο 1ο-2ο έτος ψυχολογία και στο 3ο έτος να επιλέξεις major (=κύρια κατεύθυνση, με 10-15 εισαγωγικά και προχωρημένα μαθήματα) σε νομική και minor (=δευτευρεύουσα κατεύθυνση με 4-5 εισαγωγικά μαθήματα επιλογής) σε μια ενότητα π.χ. οικονομικά ή και άλλο minor π.χ. στη δημοσιογραφία. Βέβαια η πιστοποίηση των σπουδών θα αφορά την επιστήμη της ψυχολογίας.

Κάτι παρόμοιο αν γίνει στην Ελλάδα με την ελλειπή πληροφόρηση ή ημιμάθεια περί των επιστημών στους μαθητές, θα γίνει ένα μπάχαλο μετά: θα μπαίνουν για σπουδές φυσικής και καθώς θα βρίσκουν τα μαθηματικά αηδιαστικά, θα επιλέγουν κάτι άλλο π.χ. γεωλογία, επιστήμες αγωγής και στο τέλος θα υπάρχει θεμελιακό ζήτημα επιστημονικής επάρκειας ή ασάφειας επιστημονικού αντικειμένου στο πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ με εξιτάρει αυτό το σύστημα που περιγράφεις αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι σε τυχόν απόπειρα εφαρμογής του στην Ελλάδα , θα γινόταν μπάχαλο. Η συζήτηση γίνεται για τον panagiotists13 που θέλει να συνδυάσει τη γαλλική φιλολογία με τη διοίκηση επιχειρήσεων και μετά τις προπτυχιακές του σπουδές να φύγει για τη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συνεχίζω να είμαι υπέρ της δια βίου εκπαίδευσης, αλλά δεν πρόκειται να τολμήσω τώρα πια ένα τέτοιο εγχείρημα, δηλαδή, να σπουδάζω σε δύο σχολές ταυτόχρονα. Θαυμάζω ωστόσο όσους/ες το καταφέρνουν.

Όταν τελείωσω με τη διοίκηση πολιτισμικών μονάδων, έχω σκοπό να τελειώσω κάποια οικονομική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Για να κάνει κανείς αίτηση στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, ή στο Εθνικό πρέπει να ΜΗΝ φοιτεί σε άλλη σχολή/πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πάντως το να σπουδάσεις ταυτόχρονα σε ΙΕΚ-Ιδιωτικό, δεν είναι ακατόρθωτο. Υπάρχει ευελιξία ως προς το πρόγραμμα τους όσον αφορά τους ήδη σπουδαστές ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάντως το να σπουδάσεις ταυτόχρονα σε ΙΕΚ-Ιδιωτικό, δεν είναι ακατόρθωτο. Υπάρχει ευελιξία ως προς το πρόγραμμα τους όσον αφορά τους ήδη σπουδαστές ΑΕΙ.

Έχεις δίκιο. Οι σπουδές σ' ένα ιδιωτικό και σ' ένα δημόσιο ίδρυμα συνδυάζονται πιο εύκολα, διότι, κατά κανόνα στο πρώτο υπάρχει μια σχετική ευελιξία ως προς τα ωράρια τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εάν κάποιος (που έχει τελειώσει 4χρονη σχολή) κάνει μεταπτυχιακό και ταυτόχρονα σπουδάζει και σε ένα ΙΕΚ?! Έχουμε μαρτυρίες?! Δεν το έχω ακούσει να γίνετε τόσο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εάν κάποιος (που έχει τελειώσει 4χρονη σχολή) κάνει μεταπτυχιακό και ταυτόχρονα σπουδάζει και σε ένα ΙΕΚ?! Έχουμε μαρτυρίες?! Δεν το έχω ακούσει να γίνετε τόσο αυτό...

Ούτε εγώ το έχω ακούσει, αλλά μου φαίνεται εφικτό.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο μόνος συνδιασμός που δεν επιτρέπεται είναι 2 Barchelor από δημόσιο ΑΕΙ/ΤΕΙ της χώρας.
Οτιδήποτε άλλο επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top