Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να περάσω από 2 σχόλες π.χ Οδοντιατρική σχόλη και για οικονομικά μαζί???

γιατί κάτι διάβασα ότι έχουνε βγάλει ένα νόμο για 2 πτυχία ταυτόχρονα :hmm::hmm:

Προταση ειχε κανει ο πρωην Πρυτανης του ΕΚΠΑ, Φορτσακης, περσι, ουτε νομος εχει περασει, ουτε καν συζητηση εχει γινει.

Κατι τετοιο ισχυει κυριως στα αγγλοσαξωνικα συστηματα, στην Ελλαδα που ακολουθει το γερμανικο μοντελο, μην περιμενεις να ερθει συντομα και εδω.

ΥΓ. Ακομα και στα συστηματα οπου υπαρχει το διπλο πτυχιο, σε καμια περιπτωση δεν αφορα σχολες που οδηγουν σε νομοθετικα ρυθμισμενα επαγγελματα υγειας οπως Ιατρικη, Οδοντιατρικη, Φαρμακευτικη, Νοσηλευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Κατι τετοιο ισχυει κυριως στα αγγλοσαξωνικα συστηματα, στην Ελλαδα που ακολουθει το γερμανικο μοντελο, μην περιμενεις να ερθει συντομα και εδω.

όχι ακριβώς, μόνο σε ότι μας συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πρώτα από όλα έχουμε πάρει σαν μοντέλο ανώτατης εκπαίδευσης όντως το Γερμανικό αλλά όταν δεν μας συμφέρει κάτι απλά το προσπερνάμε

Πρώτον
Η Γερμανία έχει και αυτή τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ τα οποία ονομάζονται πανεπιστήμια εφαρμογών.
Και οι δύο τύποι ιδρυμάτων παρέχουν πτυχία ισότιμα και αντίστοιχα με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε προπτυχιακό επίπεδο
Και τα δύο ιδρύματα παρέχουν μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών ισότιμους και αντίστοιχους
Μόνο τα πανεπιστήμια παρέχουν διδακτορικούς τίτλους σπουδών.
Σε αντίθεση με την Ελλάδα που ναι μεν έχει την ίδια φιλοσοφία αλλά έχει ξεχάσει να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα σε πολλές σχολές των ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα.

Δεύτερον
Η Γερμανία έχοντας και αυτή 5ετή προγράμματα σπουδών πλέον τα ''έσπασε'' σε 3ετή μπάτσελορ σε αντίθεση με την Ελλάδα που την 5ετία θέλει να την αναγνωρίσει σαν μαστερ άσχετα το αν αξίζουν ορισμένα τμήματα την αναγνώριση του μάστερ η όχι, απλό τσουβάλιασμα..

ΥΓ. Ακομα και στα συστηματα οπου υπαρχει το διπλο πτυχιο, σε καμια περιπτωση δεν αφορα σχολες που οδηγουν σε νομοθετικα ρυθμισμενα επαγγελματα υγειας οπως Ιατρικη, Οδοντιατρικη, Φαρμακευτικη, Νοσηλευτικη.
Ποια εννοείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν τα εχει ''σπασει'' παντως ολα, μερικα οπως Νομικη, Καθολικη Θεολογια και ορισμενα αλλα τα εχει κρατησει 4ετη... Και οχι χωρις αντιδρασεις παντα, γιατι αυτο το ''σπασιμο'' ακριβως ειναι αλλοιωση του παραδοσιακου γερμανικου συστηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν τα εχει ''σπασει'' παντως ολα, μερικα οπως Νομικη, Καθολικη Θεολογια και ορισμενα αλλα τα εχει κρατησει 4ετη... Και οχι χωρις αντιδρασεις παντα, γιατι αυτο το ''σπασιμο'' ακριβως ειναι αλλοιωση του παραδοσιακου γερμανικου συστηματος.

Αναφέρθηκα στο σπάσιμο των 5ετή σπουδών

Ποια συστήματα εννοείς με διπλό πτυχίο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ποια εννοείς ;

Ηνωμενο Βασιλειο. Τα πτυχια που οδηγουν σε νομοθετικα ρυθμισμενο επαγγελμα στον χωρο της υγειας δεν εχω δει σε κανενα πανεπιστημιο να προσφερονται ως ''joint'' ή ''combined'' ή ''double'' (honours)degree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Χίλια συγγνώμη αν η ερώτηση μου έχει ξαναειπωθεί σε αυτό το θέμα,αλλά ψιλοβαριέμαι να διαβάσω 5 σελίδες με μηνύματα.
Λοιπόν,ενδιαφέρομαι να σπουδάσω Γαλλική Γλώσσα και Φιλολογία στο ΑΠΘ,αλλά επειδή δεν ξέρω τι παίζει με την αναγνώριση πτυχίου ξένης φιλολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό (το να έχω πτυχίο Γαλλικής Φιλολογίας από την Ελλάδα και ύστερα να πάω στη Γαλλία για δουλειά μου φαίνεται κάπως κουφό,όπως θα μου φαινόταν και το να έρθει κάποιος να δουλέψει στην Ελλάδα με πτυχίο ελληνικής φιλολογίας από γαλλικό/γερμανικό,κτλ πανεπιστήμιο) και οι σπουδές εδώ κρατάνε 4 χρόνια και όχι 3 (δλδ θα σπαταλήσω ένα χρόνο από τη ζωή μου) σκέφτομαι να κάνω το εξής: να γραφτώ μεν στη Γαλλική Φιλολογία του ΑΠΘ αλλά ταυτόχρονα να κάνω και ένα πτυχίο (BA) σε ξένο πανεπιστήμιο έτσι ώστε στο 4ο έτος να πάρω και το πτυχίο της Γαλλικής Φιλολογίας και το πτυχίο από το ξένο πανεπιστήμιο (σκοπεύω να ξεκινήσω το δεύτερο πτυχίο στο 2ο έτος,για να προσανατολιστώ κάπως και στην πρώτη μου σχολή).Κοίταξα στο ανοιχτό πανεπιστήμιο της Αγγλίας και με ενδιαφέρει να κάνω BA in Business and Management. (βλ λίστα όλων των σχολών εδώ: https://www.open.ac.uk/courses/atoz ).Η φοίτηση είναι εξ αποστάσεως,οπότε δε θα χρειαστεί να πάω να μείνω στην Αγγλία και δίνεται η επιλογή να γραφτώ στο part-time και να πάρω το πτυχίο σε 6 χρόνια αντί για 3 (σε περίπτωση που τα βρω σκούρα με τις 2 σχολές).Αλλά έχω κάποιες απορίες πάνω στην ταυτόχρονη φοίτηση:
1) Είναι νόμιμο το να σπουδάζω σε δύο σχολές ταυτόχρονα (με την προϋπόθεση ότι η μία είναι στο εξωτερικό και εξ αποστάσεως)?
2) Αν είναι παράνομο και με πιάσουν,τι μπορούν ΑΚΡΙΒΩΣ να μου κάνουν? Εντάξει,θα με διαγράψουν από τη Γαλλική Φιλολογία,αλλά έχουν το δικαίωμα να με διαγράψουν και από το πρόγραμμα που θα παρακολουθώ στο αγγλικό ανοιχτό πανεπιστήμιο (αντίστοιχο του ελληνικού ΕΑΠ)?
3) Ποιες είναι οι πιθανότητες να ΜΗΝ το καταλάβουν ότι είμαι σε δύο σχολές ταυτόχρονα? (είπαμε,ελληνικό δημόσιο,αλλά δε θα πληρώνω δίδακτρα στο αγγλικό πανεπιστήμιο?δε θα μου κόβουν απόδειξη?δε θα το δηλώνω ότι πληρώνω δίδακτρα?δε θα καταλάβουν στην εφορία ότι σπουδάζω και εκεί εφόσον τους πληρώνω δίδακτρα?
4) Αν το μάθουν στο αγγλικό πανεπιστήμιο ότι ταυτόχρονα σπουδάζω και σε πανεπιστήμιο στη χώρα μου,υπάρχει περίπτωση να με καρφώσουν?
5) Αν κάποιος ανακαλύψει ότι σπούδαζα σε 2 σχολές ταυτόχρονα ΑΦΟΥ θα έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου και στα δύο τμήματα και θα έχω πάρει και τα δύο διπλώματα,υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν τπτ?πχ να ακυρώσουν το ένα από τα δύο πτυχία μου?
Sorry για το κατεβατό,αλλά πραγματικά από όταν διάβασα σε κάποιο φόρουμ (νομίζω όχι εδώ,αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι υπάρχει περίπτωση να με βάλουν φυλακή για 3 μήνες για πλαστή δήλωση (ότι σπουδάζω μόνο σε μία σχολή) ανησυχώ για το τι μπορεί να μου συμβεί αν κάνω κτ τέτοιο. :worry:
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Για ποιον λόγο να πάρεις το ίδιο πτυχίο δύο φορές;

οι σπουδές εδώ κρατάνε 4 χρόνια και όχι 3 (δλδ θα σπαταλήσω ένα χρόνο από τη ζωή μου)
δίνεται η επιλογή να γραφτώ στο part-time και να πάρω το πτυχίο σε 6 χρόνια αντί για 3 (σε περίπτωση που τα βρω σκούρα με τις 2 σχολές).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Για ποιον λόγο να πάρεις το ίδιο πτυχίο δύο φορές;





Δε θα πάρω το ίδιο πτυχίο δύο φορές.Θέλω να σπουδάσω και γαλλική φιλολογία και διοίκηση επιχειρήσεων.Αν κάνω και τις δύο σχολές παράλληλα θα πάρω και το πτυχίο της γαλλικής φιλολογίας από το ΑΠΘ και το BA στη διοίκηση επιχειρήσεων.Και εκτός αυτού αν κάνω κάτι τέτοιο σε 4 χρόνια θα έχω πάρει 2 πτυχία (οπότε δε θα με ενοχλεί ο 4ος χρόνος) και σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνω να τα βγάζω πέρα και με τις δύο σχολές απλά μπορώ να επιλέξω να συνεχίσω τις σπουδές μου σε parttime και να πάρω το πτυχίο μου από εκεί σε 6 χρόνια αντί για 3,όπως είναι αρχικά.Ωστόσο αν μπορώ να τα συνδυάζω και τα δύο (κάτι το οποίο λογικά γίνεται,η γαλλική φιλολογία δε νομίζω να έχει και τις τρελές απαιτήσεις) θα πάρω και τα δύο πτυχία μου ταυτόχρονα στο 4ο έτος (δλδ στο τρίτο έτος της διοίκησης επιχειρήσεων). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οτι τα 3ετη Bachelor στην Ελλαδα δεν αναγνωριζονται ως ισοτιμα και αντισοτιχα ακαδημαικα, το εχεις υποψιν σου ετσι; Απο εκει και περα για τα επαγγελματικα δικαιωματα και το ΣΑΕΠ, με βαση την Οδηγια 2005/36, αυτη τη στιγμη ενα χαος επικρατει.

Αν ειναι παρανομο για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω, αλλα τα υπολοιπα που ρωτας τι νοημα εχουν; Αν ειναι παρανομο πας για ψευδη δηλωση. Θεωρητικα και ενα στυλο να αρπαξεις, κλοπη ευτελους αξιας διαπραττεις, ασχετα που δεν πας δικαστηριο συνηθως (βασικα κατα 99,99999999% ποτε). Τι περιμενεις να σου πουν, ποσο πιθανον ειναι να σε πιασουν ΑΝ ειναι παρανομο; Εστω και σου λεω οτι δυσκολα θα σε ανακαλυψουν, που το πιστευω. Θα βασιστεις εσυ σε αυτο και θα πεις, μου ειπε ο Obito στο ischool, οτι δεν θα με ανακαλυπταν και τον πηρα τοις μετρητοις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δε θα πάρω το ίδιο πτυχίο δύο φορές.Θέλω να σπουδάσω και γαλλική φιλολογία και διοίκηση επιχειρήσεων.Αν κάνω και τις δύο σχολές παράλληλα θα πάρω και το πτυχίο της γαλλικής φιλολογίας από το ΑΠΘ και το BA στη διοίκηση επιχειρήσεων.Και εκτός αυτού αν κάνω κάτι τέτοιο σε 4 χρόνια θα έχω πάρει 2 πτυχία (οπότε δε θα με ενοχλεί ο 4ος χρόνος) και σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνω να τα βγάζω πέρα και με τις δύο σχολές απλά μπορώ να επιλέξω να συνεχίσω τις σπουδές μου σε parttime και να πάρω το πτυχίο μου από εκεί σε 6 χρόνια αντί για 3,όπως είναι αρχικά.Ωστόσο αν μπορώ να τα συνδυάζω και τα δύο (κάτι το οποίο λογικά γίνεται,η γαλλική φιλολογία δε νομίζω να έχει και τις τρελές απαιτήσεις) θα πάρω και τα δύο πτυχία μου ταυτόχρονα στο 4ο έτος (δλδ στο τρίτο έτος της διοίκησης επιχειρήσεων). :)

ασχετο αλλα φημες λενε οτι η γαλλικη φιλολογια ειναι απο τις πιο δυσκολες σχολες της θεωρητικης:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ τα μπλέκεις τα πράγματα. Προσανατολίσου στην εισαγωγή σου στη γαλλική φιλολογία που κυρίως σε ενδιαφέρει και άσε τα υπόλοιπα για αργότερα. Μπορείς όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου να πας στη Γαλλία για μεταπτυχιακό (τα συμβολικά δίδακτρα, η επιδότηση ενοικίου κτλ κάνουν εύκολη την απόφαση) και γιατί όχι, να σταδιοδρομήσεις εκεί. ΄Οταν προχωρήσεις τις σπουδές σου θα σου δοθούν εναύσματα και θα δεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και τι επιλογές έχεις. Μην αγχώνεσαι πριν ακόμα ξεκινήσεις και μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου με υποχρεώσεις στις οποίες ίσως να μην μπορέσεις να ανταποκριθείς! Μην ξεχνάς ότι πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα όταν κάθε φορά κάνεις focus σε έναν συγκεκριμένο στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οτι τα 3ετη Bachelor στην Ελλαδα δεν αναγνωριζονται ως ισοτιμα και αντισοτιχα ακαδημαικα, το εχεις υποψιν σου ετσι; Απο εκει και περα για τα επαγγελματικα δικαιωματα και το ΣΑΕΠ, με βαση την Οδηγια 2005/36, αυτη τη στιγμη ενα χαος επικρατει.

Το ξέρω ότι το BA μου δε θα αναγνωριστεί στην Ελλάδα,αλλά δε με απασχολεί αυτό,καθώς ούτως ή άλλως θέλω να δουλέψω στο εξωτερικό.Για τη Γαλλία (όπου ενδιαφέρομαι να πάω μετά τις σπουδές μου) το έχω τσεκάρει,το BA από την Αγγλία αναγνωρίζεται μια χαρά,οπότε δε θα έχω πρόβλημα. :)

Πολύ τα μπλέκεις τα πράγματα. Προσανατολίσου στην εισαγωγή σου στη γαλλική φιλολογία που κυρίως σε ενδιαφέρει και άσε τα υπόλοιπα για αργότερα. Μπορείς όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου να πας στη Γαλλία για μεταπτυχιακό (τα συμβολικά δίδακτρα, η επιδότηση ενοικίου κτλ κάνουν εύκολη την απόφαση) και γιατί όχι, να σταδιοδρομήσεις εκεί. ΄Οταν προχωρήσεις τις σπουδές σου θα σου δοθούν εναύσματα και θα δεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και τι επιλογές έχεις. Μην αγχώνεσαι πριν ακόμα ξεκινήσεις και μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου με υποχρεώσεις στις οποίες ίσως να μην μπορέσεις να ανταποκριθείς! Μην ξεχνάς ότι πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα όταν κάθε φορά κάνεις focus σε έναν συγκεκριμένο στόχο.

Μα ξέρω από τώρα τι με ενδιαφέρει και τι θέλω.Γαλλική φιλολογία και διοίκηση επιχειρήσεων.Δε νομίζω να αλλάξω γνώμη,αυτή η απόφασή μου είναι η οριστική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ξέρω από τώρα τι με ενδιαφέρει και τι θέλω.Γαλλική φιλολογία και διοίκηση επιχειρήσεων.Δε νομίζω να αλλάξω γνώμη,αυτή η απόφασή μου είναι η οριστική. :)

Υπάρχουν πολλά αντικείμενα σπουδών που συνδυάζονται μεταξύ τους. Αυτά τα δύο που αναφέρεις δεν ανήκουν σ΄ αυτήν την κατηγορία. Θα πρέπει να διαλέξεις ή το ένα ή το άλλο. Αποφάσισε με ποιο από τα δύο θέλεις να ασχοληθείς στη ζωή σου και επικεντρώσου σ΄αυτό. Αν σου δοθεί η ευκαιρία στο μέλλον μπορείς να ασχοληθείς με το άλλο μόνο και μόνο από χόμπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν θα σου πω ότι μπορεί να αλλάξεις γνώμη (γιατί όντως μπορεί), επειδή κι εγώ ήξερα απ' την ηλικία σου ακριβώς τι ήθελα να κάνω. Στα διαδικαστικά, όταν εγγραφόμαστε σε μια σχολή στην Ελλάδα, υπογράφουμε υπεύθυνη δήλωση πως δεν φοιτούμε σε άλλο τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Τώρα το πόσο εύκολο είναι να σε πιάσουν, ειλικρινά δεν έχω ιδέα, γι' αυτό θα σου προτείνω κάτι άλλο.

Αν αποφοιτήσεις από την γαλλική φιλολογία (4χρόνια), μπορείς μετά να πας κατευθείαν για Master 2 (M2, ένας χρόνος) στην διοίκηση επιχειρήσεων στη Γαλλία. Συνεπώς, στα 5 χρόνια βρίσκεσαι στη Γαλλία με licence & M2 professionnel. Ή, αν δεις πως η σχολή στην Ελλάδα βγαίνει εύκολα (προσωπικά στα 3 χρόνια είχα τελειώσει με την παρακολούθηση), μπορείς σε όλο το 4ο έτος να κάνεις Erasmus (ή Erasmus Placement, δηλ. πρακτική) σχεδόν οπουδήποτε στον κόσμο.

Γιατί στα λέω αυτά; Είναι προτιμότερο να είσαι στη Γαλλία με πραγματική επαγγελματική εμπειρία, παρά με δύο προπτυχιακά (εκ των οποίων κανένα δεν είναι γαλλικό). Άλλωστε η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 προπτυχιακά θα σου στερεί χρόνο από άλλες δραστηριότητες που θα σε βοηθήσουν όχι μόνο ακαδημαϊκά, αλλά και ως άτομο (τελειοποίηση άλλης γλώσσας, εργασία, ταξίδια κτλ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αποφοιτήσεις από την γαλλική φιλολογία (4χρόνια), μπορείς μετά να πας κατευθείαν για Master 2 (M2, ένας χρόνος) στην διοίκηση επιχειρήσεων στη Γαλλία. Συνεπώς, στα 5 χρόνια βρίσκεσαι στη Γαλλία με licence & M2 professionnel.

Ναι αλλά πώς θα παρακολουθήσει μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων έχοντας μηδενικό υπόβαθρο γνώσεων στο συγκεκριμένο αντικείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Από τη στιγμή που τα ίδια τα πανεπιστήμια δέχονται στο συγκεκριμένο αντικείμενο εισακτέους που προέρχονται από ποικίλα γνωστικά αντικείμενα (δες αυτό κι αυτό), δεν πιστεύω πως η παρακολούθηση θα είναι τόσο ειδικευμένη όσο νομίζουμε, επηρεασμένοι από τα ελληνικά ΠΜΣ. Επειδή στη Γαλλία η τριτοβάθμια είναι τόσο ρευστή (ο καλύτερος όρος που μου έρχεται είναι flexible) και το να πας από έναν τομέα σε κάποιον άλλο δεν είναι τόσο δύσκολο, φροντίζουν και τα προγράμματα σπουδών να προσαρμόζονται κατάλληλα. Για αυτό, άλλωστε, του προτείνω επαγγελματικό μάστερ και όχι ερευνητικό (recherche) που εννοείται πως θα είναι πολύ δυσκολότερο. Ο σκοπός των επαγγελματικών μεταπτυχιακών είναι να σε προετοιμάσουν για την αγορά εργασίας.

Από τα links που παρέθεσα (lettres είναι οι φιλολογίες):

Le Master 2 Administration des Entreprises (MAE) de l'IAE Bordeaux est une formation généraliste au management. Il procure à des étudiants issus de cursus divers (ingénieurs, sciences, lettres, sciences humaines, droit, etc.) une solide double compétence en gestion destinée à faciliter leur insertion professionnelle en complément de leur formation d'origine.
Une licence (lettres, sciences humaines, sciences économiques, droit, sciences de l'ingénieur, sciences de la vie, etc.) ayant acquis 180 crédits ECTS au cours de ce cursus et ayant de plus obtenu 60 crédits ECTS dans une première année de Master (en sciences économiques, droit, sciences de l'ingénieur, sciences de la vie, etc.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Από τη στιγμή που τα ίδια τα πανεπιστήμια δέχονται στο συγκεκριμένο αντικείμενο εισακτέους που προέρχονται από ποικίλα γνωστικά αντικείμενα (δες αυτό κι αυτό), δεν πιστεύω πως η παρακολούθηση θα είναι τόσο ειδικευμένη όσο νομίζουμε, επηρεασμένοι από τα ελληνικά ΠΜΣ. Επειδή στη Γαλλία η τριτοβάθμια είναι τόσο ρευστή (ο καλύτερος όρος που μου έρχεται είναι flexible) και το να πας από έναν τομέα σε κάποιον άλλο δεν είναι τόσο δύσκολο, φροντίζουν και τα προγράμματα σπουδών να προσαρμόζονται κατάλληλα. Για αυτό, άλλωστε, του προτείνω επαγγελματικό μάστερ και όχι ερευνητικό (recherche) που εννοείται πως θα είναι πολύ δυσκολότερο. Ο σκοπός των επαγγελματικών μεταπτυχιακών είναι να σε προετοιμάσουν για την αγορά εργασίας.

Από τα links που παρέθεσα (lettres είναι οι φιλολογίες):
Και τι επιχειρήσεις θα μπορεί να "διοικεί" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αν αποφοιτήσεις από την γαλλική φιλολογία (4χρόνια), μπορείς μετά να πας κατευθείαν για Master 2 (M2, ένας χρόνος) στην διοίκηση επιχειρήσεων στη Γαλλία. Συνεπώς, στα 5 χρόνια βρίσκεσαι στη Γαλλία με licence & M2 professionnel. Ή, αν δεις πως η σχολή στην Ελλάδα βγαίνει εύκολα (προσωπικά στα 3 χρόνια είχα τελειώσει με την παρακολούθηση), μπορείς σε όλο το 4ο έτος να κάνεις Erasmus (ή Erasmus Placement, δηλ. πρακτική) σχεδόν οπουδήποτε στον κόσμο.

Γιατί στα λέω αυτά; Είναι προτιμότερο να είσαι στη Γαλλία με πραγματική επαγγελματική εμπειρία, παρά με δύο προπτυχιακά (εκ των οποίων κανένα δεν είναι γαλλικό). Άλλωστε η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 προπτυχιακά θα σου στερεί χρόνο από άλλες δραστηριότητες που θα σε βοηθήσουν όχι μόνο ακαδημαϊκά, αλλά και ως άτομο (τελειοποίηση άλλης γλώσσας, εργασία, ταξίδια κτλ.).

Έχω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε αυτό που μου προτείνεις.
1)Τι εννοείς είχες τελειώσει σε 3 χρόνια με την παρακολούθηση?Δεν είναι υποχρεωτικό το 4ο έτος?
2)Νόμιζα ότι το 4ετές δίπλωμα από την Ελλάδα αναγνωρίζεται ως maîtrise στη Γαλλία και αν θέλει κάποιος να κάνει master εκεί μπαίνει κανονικά στο Μ1.
3)Δλδ θεωρείς ότι ένας Γάλλος εργοδότης θα προτιμούσε έναν υποψήφιο με Bac+4 en Lettres & Master professionnel από έναν με δύο προπτυχιακά εκ των οποίων κανένα δεν έγινε στη Γαλλία,αλλά το ένα είναι ακριβώς στον τομέα που τον ενδιαφέρει?Εμένα μου ακούγεται κάπως κουφό για να πω την αλήθεια,αλλά για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
4)Αυτό το master γίνεται και σε alternance?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top