Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

porthitis

Νεοφερμένος

Ο porthitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν μπορείς να μη γραφτεί ένας φοιτητής στον Εύδοξο και να αγοράζει τα συγγράμματα μόνος του ή να δανείζεται, ωστε να μη διασταυρωθεί ότί είναι εγγεγραμμένος σε δύο σχολές ταυτόχρονα. Στην παρούσα φάση είμαι εγγεγραμμένος σε τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών από το οποίο θέλω να διαγραφώ όποτε μπορέσω να πάω στην Πάτρα. Πριν από 2 ημέρες με δέχτηκαν σε τμήμα της Αθήνας. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχω γραφτεί στον Εύδοξο στο τμήμα στο οποίο είμαι εγγεγραμμένος και η γραμματεία δεν ασχολήθηκε καθόλου εδώ και 2 μήνες!! Θα μπορούσα ίσως να συνεχίσω αν με ενδιέφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μετεγγραφή δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porthitis

Νεοφερμένος

Ο porthitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι κατάταξη με βαθμού πτυχίου, πέρυσι έκανα αίτηση σε τμήμα της Πάτρας, στις απαιτήσεις τυ οποίου δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ και φέτος έκανα εκ νέου αίτηση σε άλλο τμήμα της Αθήνας. Θα κάνω διαγραφή από την Πάτρα, ωστόσο έχω κάνει αίτηση και σε άλλο τμήμα το οποίο με ενδιαφέρει εξίσου αν όχι περισσότερο από αυτό που με δέχτηκαν προχθές. Το πρόβλημα μου είναι ότι η γραμματεία του τμήματος της Αθήνας με πιέζει να κάνω εγγραφή μεσα στην εβδομάδα. Αν με δεχτούν και στο άλλο τμήμα θέλω επίσης να γραφώ. Οι πιθανότητες είναι 50-50, αν αρνηθώ την εγγραφή στο τμήμα της Αθήνας και δεν με δεχτούν στο δεύτερο που έχω κάνει αίτηση, τότε θα μείνω ξεκρέμαστος!! Και αναρωτιέμαι αν δε γραφτω στον Εύδοξο αν μπορεί να γίνει διασταύρωση δεδομενου ότι δεν υπάρχει μητρώο φοιτητών των Ελληνικών ΑΕΙ. Η μόνη κοινή βάση αυτή τη στιγμή, αν είσαι γραμμένος σε διαφορετικά τμήματα είναι ο Εύδοξος, αν θεωρητικά κάποιος κάνει διασταύρωση των στοιχείων. Επομένως αν δε γραφτώ τη γλυτώνω. Μέχρι τώρα εκατοντάδες είχαν κάνει το ίδιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aν κατάλαβα καλά η κατάταξη είναι σε προπτυχιακά τμήματα. Δε μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε 2 προπτυχιακά. Επικοινώνησε με την Πάτρα μήπως μπορούν να σου στείλουν την διαγραφή με fax, courier κτλ ώστε να μην πας. Θα γραφείς στην Αθήνα και μετά ανάλογα με το αν σε καλέσουν αλλού, πράττεις ανάλογα.
Δε νομίζω να είναι μόνο ο Εύδοξος ως στοιχείο ταυτοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειναι δυνατον ενω φοιτω σε Πανεπιστημιακη Σχολη να γραφτω σε Κρατικη Δραματικη σχολη(ΚΘΒΕ,Κρατικο)....??? με την εννοια οτι δεν χρειαζεται να κανω διαγραφη απο τη σχολη μου για να μπω στη Δραματικη..... Παρακαλω οποιος γνωριζει η' μπορει να μαθει για το θεμα ας μου απαντησει....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάποια ιστοσελίδα από τις κρατικές σχολές έτσι ώστε να ελέγξεις τα έγγραφα που θέλει ίσως σε κατατόπιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Theodora εχω ψαξει στις ιστοσελιδες και των 2 σχολων αλλα δεν βρηκα τπτ σχετικο.... εστειλα και μνμ στις γραμματιες τους για να με διαφωτισουν.... οποτε περιμενω......... σ'ευχαριστω παντως...!!!!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες τι βρήκα : https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=216869.
Μπορείς να περάσεις κατευθείαν με την υποκριτική περνώντας με εξετάσεις σε κάποια ανώτερη σχολή δραματικής τέχνης.Υπάρχουν κρατικές και ιδιωτικές.Οι κρατικές είναι του εθνικού θεάτρου και του κρατικού θεάτρου βορείου ελλάδος.Για τις κρατικές απαιτούνται εισαγωγικές εξετάσεις.Δες και εδώ

https://www.yppo.gr/6/g6320.jsp?obj_id=3050

https://www.n-t.gr/getTREEproduct.jsp...ntpage&menbr=5

https://www.ntng.gr/default.asp?siteI...ID=1&pageID=14

Ψάξε αυτά τα λινκ και κάνε και καμιά αναζήτηση και στο google
Άμα μπαίνεις με πανελλήνιες θες όντως διαγραφή από τη μία.
Δεν είναι με πανελλήνιες απ' ότι είδα χμ δεν ξέρω.
Όταν μάθεις, πες μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κοιτα....με πανελληνιες μπαινεις μονο σε σχολες που εμπεριεχονται στο Μηχανογραφικο(π.χ Θεατρικων Σπουδων,κινηματογραφου).... οι Κρατικες δραματικες Σχολες(ΚΘΒΕ,Εθνικο) δν εχουν καμια σχεση με το Μηχανογραφικο και τις Πανελληνιες Εξετασεις, ειναι το μονο σιγουρο...... Εμενα με ενδιαφερουν μονο οι Κρατικες Δραματικες σχολες(οι εκτος Μηχανογραφικου) αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι που να απαντα στο ερωτημα μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το είχα δει μετά. :)
Πάντως σε ΙΕΚ (δημόσιο-ιδιωτικό) και ΑΕΙ/ΤΕΙ μπορείς, https://ischool.e-steki.gr/showthrea...F5%F4%FC%F7%F1%EF%ED%E7+%F6%EF%DF%F4%E7%F3%E7 , λογικά μπορείς και εδώ. Δεν έχω βρει πάντως κάτι αν και το έψαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Ρε παιδάκια, ένα-ένα πράγμα! Εδώ μια σχολή και την κάνουμε μαντάρα...θέλουμε και ταυτόχρονη φοίτηση σε δυο σχολές; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πτυχιο-λαγνεία φίλε nPb...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λογικα ναι....και γω αυτο πιστευω....αλλα αν δν μου το επιβεβαιωσουν και απο τη Γραμματια τους ,δν μπορω να ειμαι σιγουρος.... Ελπιζω να απαντησουν στα μνμ που τους εστειλα.... Αντε να δουμε....χεχεχε :-)

Φιλε nPb.... αν κατι το θες μπορεις να το καταφερεις....ολα ειναι δυνατα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Oι πράξεις για το 99% των Ελλήνων φοιτητών δείχνουν άλλα...Αν εσύ ανήκεις στο 1% πάω πάσο και σε θαυμάζω. Όμως και το 1% προσαρμόζεται στο "καθεστώς" του Ελληνικού Πανεπιστημίου μέχρι να πάρει το πτυχίο. Μετά επιδιώκει ανάλογη καριέρα...

Αλλά ανώδυνη λήψη πτυχίου από Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν έχει. Κοινώς, πτυχίο με πορδές δεν έχει. Για να πάρει κάποιος πτυχίο πρέπει να είναι σε θέση να το πάρει, δηλ., να κάνει υπεραρκετές προσωπικές θυσίες, να έχει τις κατάλληλες προϋποθέσεις και να "ιδρώσει". Επίσης θέλει μια ευλαβική αφοσίωση κατά την διάρκεια των σπουδών. Όσοι δεν είναι διατεθειμένοι να το κάνουν και πιστεύουν το αντίθετο, απλά χρωστάνε πάρα πολλά μαθήματα στο 5ο έτος...Έχω γνωρίσει πολλά άτομα που πιστεύουν το αντίθετο αλλά τα βλέπω και όταν περάσουν τα χρόνια σκοτώνονται χωρίς λόγο μήπως και πάρουν καμιά φορά το πτυχίο. Είναι για λύπηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα σε αυτο φιλε μου nPb.... οντως πρεπει να στρωσεις "ποπο" για να βγαλεις μια σχολη στην ωρα της και φυσικα να εχεις βγει απο τη σχολη "επιστημονας"....δλδ να μπορεις να ασκεις την ειδικοτητα σου με επαγγελματισμο .... οποιαδηποτε σχολη και να τελειωσεις.... γι'αυτο και γω ακομα ψαχνομαι ωστε να δω πως θα οργανωσω τα πραγματα.....γιατι και μενα το πρωτο μου μελημα ειναι να δω το αντικειμενο μου επαγγελματικα και να τελειωσω με οσο το δυνατον περισσοτερα εφοδια.... αν ομως μπορω βασει χρονου να τα κανω και τα 2 για μενα θα ειναι υπεροχο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Είδα το θέμα και είπα να υποβάλλω κι εγώ την απορία μου. Είμαι στο 1ο έτος στο τμήμα νηπιαγωγών, αλλά σκέφτομαι να κάνω 10% για το τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης της ΑΣΚΤ. Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση που τελικά το κάνω και περάσω δεν θέλω να διαγραφώ από τη σχολή μου, γιατί οι γονείς μου θα γίνουν έξαλλοι, καθώς ήταν τεράστια επιθυμία τους να περάσω στη συγκεκριμένη σχολη. Είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να είμαι γραμμένη και στις 2 σχολές και φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα ότι δεν γίνεται να τις τελειώσω ταυτόχρονα. Άσε που φοβάμαι με το καινούριο σύστημα του Ευδόξου μην με πιάσουν και με διαγράψουν και από τις δυο σχολές. Λοιπόν τι λέτε; Να το ρισκάρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εκτός ότι είναι επικίνδυνο είναι αντιδεοντολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Το ρίσκο αυτήν την σημασία έχει. Παίξ το 50-50%. Τι είχες τι έχασες; Ρίσκο εκ του ασφαλούς, δεν λέγεται ρίσκο...;) :P

Για να μιλάμε σοβαρά, αυτό που ζητάς Δέσποινα είναι παράνομο. Αν σε πιάσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το ξέρω βρε παιδιά οτί είναι και επικίνδυνο και άδικο. Αλλά μου έχει κολλήσει η ιδέα και δεν ξέρω πως να την βγάλω! Η σχολή αυτή μου άρεσε εξαρχής και περνούσα, αλλά σαν χαζή δήλωσα νηπιαγωγών για πολλούς λόγους. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει η σχολή που είμαι τώρα, αλλά δεν είναι τόσο ενδιαφέρουσα όσο η Ιστορία της Τέχνης. Πάντως τελικά δεν βλέπω να το κάνω, γιατί είμαι άνθρωπος που δεν παίρνει ρίσκο για τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ σου προτείνω να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα στο τμήμα που σε ενδιαφέρει για να έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα.Αν πιστεύεις ότι εκεί ταιριάζεις δεν έχεις παρά να προσπαθήσεις να το εξηγήσεις στους γονείς σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top