Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

pc_girl

Νεοφερμένος

Η pc_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρόσφατα έμαθα κάτι που δεν γνώριζα.Κάποιος λοιπόν πήρε παράταση σπουδών από την σχολή που ήταν ήδη,πέρασε με το 10% Αστυφυλάκων κ πήγε.Μέχρι στιγμής ήξερα ότι για να πας σε μια σχολή ενώ είσαι ήδη στην άλλη πρέπει να διαγραφτείς.Ο συγκεκριμένος λοιπόν με την παράταση πήγε από ΑΕΙ σε Ακαδημιακή(νομίζω)σχολή.Όταν τελείωσει τη νέα σχολή θα πάει κ θα τελειώσει κ την δεύτερη από το έτος κ από το εξάμηνο που είχε μείνει.Θα ήθελα να μάθω...
μπορείς να πάρεις παράταση σπουδών από ΑΕΙ για να πας σε άλλο ΑΕΙ η ισχύει μόνο για Ακαδημιακή σχολή?
Πόσο διαρκεί η παράταση σπουδών?
Κ τέλος θα ήθελα να μου δώσετε κάποιο λινκ.Ψάχνω αλλά δεν έχω βρει τίποτα.Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
και μενα με ενδιαφερει παρα πολυ αυτο γιατι θελω να ακολουθησω αυτο που εκανε ο γνωστος σου.γινεται να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τον γνωστο σου(email) για να τον ρωτησω τι γινεται με αυτο το ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δε νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Κι αν γίνεται θα γίνεται για εξαιρετικά ειδικές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση που η μία από τις δύο σχολές είναι αστυνομία ή στρατιωτική σχολή.Στην περίπτωση αυτή διακόπτεις την σχολή σου χωρίς όμως διαγραφή, πηγαίνεις κανονικά στην δεύτερη και ύστερα συνεχίζεις την πρώτη από εκεί που είχες μείνει. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει πρώτα να διαγραφτείς από την μία σχολή για να γραφτείς στην άλλη, είτε αυτή είναι ΑΕΙ είτε είναι ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει πρώτα να διαγραφτείς από την μία σχολή για να γραφτείς στην άλλη, είτε αυτή είναι ΑΕΙ είτε είναι ΤΕΙ.

Ακριβώς.Κι άλλωστε όταν κανεις εγγραφή στη σχολή,μέσα στα χαρτια που υπογράφεις έχει ξεχωριστό όρο που προυποθέτει το ότι δεν είναι καποιος σε άλλη σχολή ή αν ήταν να φέρει το χαρτί διαγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
μπορεις να ξεγραφτεις απο τα Κεπ χωρις να πας στη σχολη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.

alekos9999

Νεοφερμένος

Ο alekos9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωρίζει καποιος αν μπορει κανεις να ειναι γραμμενος σε 2 σχολές αλλά η μια εκ των δυο να ειναι στο εξωτερικό?? Ή πρεπει να διαγραφει απο αυτή της Ελλάδος για να εγγραφεί στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γνωρίζει καποιος αν μπορει κανεις να ειναι γραμμενος σε 2 σχολές αλλά η μια εκ των δυο να ειναι στο εξωτερικό?? Ή πρεπει να διαγραφει απο αυτή της Ελλάδος για να εγγραφεί στο εξωτερικό?
Αυτο γινεται δεν υπαρχει κανενα κολλημα.Πρακτικα βεβαια υπαρχει ενα ερωτημα πως συνδιαζεται.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos9999

Νεοφερμένος

Ο alekos9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απλά σκέφτομαι να γραφτώ σε σχολή στην ιταλια αλλα δεν θέλω να διαγραφώ απο αυτήν που είμαι στην ελλάδα.
Γνωρίζεις καποιο site που να δίνει περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Απλά σκέφτομαι να γραφτώ σε σχολή στην ιταλια αλλα δεν θέλω να διαγραφώ απο αυτήν που είμαι στην ελλάδα.
Γνωρίζεις καποιο site που να δίνει περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα;
Oχι δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχει κατι σχετικο....Αν δεν εισαι σε σχολη που εχει υποχρεωτικες παρακολουθησεις πχ εργαστηρια κτλ απλα ερχεσαι στις εξεταστικες να γραψεις και φοιτεις κανονικα στην Ιταλια.....Ρωτα καποιον καλυτερα απο το υπουργειο παιδειας να εισαι σιγουρος...Παντως ειναι τρομερα δυσκολο θεωρω αυτο πρακτικα αλλα νομικα δεν απαγορευεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos9999

Νεοφερμένος

Ο alekos9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οτι ειναι πολυ δυσκολο το ξέρω αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να παραμείνω γραμμένος στη σχολή της Ελλάδος για να εχω την δυνατότητα να την τελειώσω οταν γυρίσω από το εξωτερικό. Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αλέκο κι εγώ σκέφτομαι πάνω κάτω το ίδιο,αν δηλαδή δεν την τελειώσω σε 2-3 χρόνια (πράγματα εξαιρετικά πιθανό:D)...

Αλλά μη νομίζεις ότι θα την παλέψεις καθόλου παρακολουθόντας και τις δύο!Εγώ πιθανότατα θα κάνω διακοπή σπουδών και θα συνεχίζω για τα λίγα μαθήματα που θα μου μείνουν μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση που η μία από τις δύο σχολές είναι αστυνομία ή στρατιωτική σχολή.Στην περίπτωση αυτή διακόπτεις την σχολή σου χωρίς όμως διαγραφή, πηγαίνεις κανονικά στην δεύτερη και ύστερα συνεχίζεις την πρώτη από εκεί που είχες μείνει. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει πρώτα να διαγραφτείς από την μία σχολή για να γραφτείς στην άλλη, είτε αυτή είναι ΑΕΙ είτε είναι ΤΕΙ.

Αυτό ισχύει?:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτό ισχύει?:hmm::hmm::hmm:

Ναι ισχύει, το έχει κάνει μία φίλη μου για κάποια στρατιωτική σχολή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ναι ισχύει, το έχει κάνει μία φίλη μου για κάποια στρατιωτική σχολή.:)

Δηλαδή τι ακριβώς έκανε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δηλαδή τι ακριβώς έκανε?:)

Είχε περάσει φυσικό πήγε την πρώτη χρονιά και ύστερα έδωσε με το 10% για στρατιωτική. Πέρασε πήγε στην στρατιωτική και μόλις τελειώσει θα συνεχίσει το φυσικό δεν έχει διαγραφεί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Είχε περάσει φυσικό πήγε την πρώτη χρονιά και ύστερα έδωσε με το 10% για στρατιωτική. Πέρασε πήγε στην στρατιωτική και μόλις τελειώσει θα συνεχίσει το φυσικό δεν έχει διαγραφεί:)

Πολύ καλό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση που η μία από τις δύο σχολές είναι αστυνομία ή στρατιωτική σχολή.Στην περίπτωση αυτή διακόπτεις την σχολή σου χωρίς όμως διαγραφή, πηγαίνεις κανονικά στην δεύτερη και ύστερα συνεχίζεις την πρώτη από εκεί που είχες μείνει. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει πρώτα να διαγραφτείς από την μία σχολή για να γραφτείς στην άλλη, είτε αυτή είναι ΑΕΙ είτε είναι ΤΕΙ.


Ωραία όλα αυτά,υπάρχει κανένας νόμος που να το αναφέρει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά,υπάρχει κανένας νόμος που να το αναφέρει αυτό?
σωστα.αμα το βρει κανεις τον νομο ας τον ποσταρει για να βεβαιωθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top