Ταμπέλες στους ανθρώπους

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
"Φυτά" συνηθίζεται να χαρακτηρίζουν οι λιγότερο καλοί -για να μην πω κακοί- μαθητές τους πολύ καλούς, τους άριστους!!! Μπορεί να είναι από ζήλια είτε από προσωπικά κόμπλεξ, μπορεί όμως και όχι!!!!

Αναλόγως την περίπτωση... Ένας καλός μαθητής δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι "φυτό", γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε, είτε είναι μαθητής του 20, είτε του 9 κτλ!!!

Για την ακρίβεια δες εδώ τι είναι:
1) Συνήθως λέμε τον καλό μαθητή που βγάζει 19 και 20.
2) Η πραγματικότερη σημασία της λέξης είναι ο λιγότερο ευφυής μαθητής που διαβάζει όλη τη μέρα για να φτάσει το επίπεδο του 16-17.
πηγή: slang.gr (:P)

Οι λόγοι για τους οποίους λέμε κάποιον "φυτό" ποικίλουν, και όπως είπα παραπάνω εξαρτάται από την περίπτωση... δλδ το ποιος είσαι εσύ και ποιοι είναι οι άλλοι που σε λένε έτσι!!!!
όπως και να 'χει όμως αυτά είναι βλακείες... ο καθένας ζει όπως γουστάρει, όπως νιώθει αυτός καλά!!!
Οι τεμπέλες ποτέ δεν ήταν κάτι καλό...
Και γενικά δεν αξίζει να δίνουμε σημασία σε τέτοιου είδους σχόλια... το θέμα είναι να περνάς εσύ καλά, να κάνεις αυτό που σου αρέσει!!! Και γράψε τους άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Μια κοπέλα που είναι άσχημη, επειδή έχει αυτό το "ελαττωματικό" χαρακτηριστικό (που για μένα δεν έχει καμία σημασία), προσπαθεί με άλλους τρόπους να γίνει αποδεκτή ίσως και σε υπερβολικό βαθμό γι'αυτό και ανεβαίνει υψηλά στον επαγγελματικό τομέα. Είναι η ανασφάλεια της που την οδηγεί σε αυτές τις πράξεις, γιατί θέλει σε κάτι να "ξεχωρίσει" και για να νιώσει καλά με τον εαυτό της. Αντίθετα, η κοπέλα που είναι όμορφη ίσως επειδή της αρέσει ο τρόπος που την αντιμετωπίζει ο κόσμος και επειδή βλέπει ότι χωρίς μια ιδιαίτερη προσπάθεια, οι άλλοι την δέχονται, ικανοποιείται ψυχικά. Αυτά όμως είναι περιπτώσεις, και όλα εξαρτιόνται από τον ψυχικό κόσμο του καθενός. Δηλαδή, μπορείς να δεις μια όμορφη κοπέλα να έχει όλο το πακέτο (επαγγελματική-συναισθηματική-προσωπική επιτυχία) γιατί πολύ απλά δε θέλει να είναι ακόμη ένα όμορφο πρόσωπο αλλά μπορεί να δεις πάλι μια εξίσου όμορφη κοπέλα που αφού βλέπει ότι η ομορφιά πουλάει, κάθεται με τα χέρια σταυρωτά και απολαμβάνει την ζωή. Μπορεί πάλι να δεις μια άσχημη κοπέλα που πραγματικά δεν θέλει να κάνει απολύτως τίποτα, ούτε στον επαγγελματικό ούτε στον προσωπικό τομέα. Και για να μη κάνω κύκλους στις υποθέσεις μου, θέλω να πω ότι η ομορφιά-ασχήμια του καθενός δεν καθορίζει την ποιότητα και την επιτυχία του καθενός. Αυτό που παίζει ρόλο, κατ'εμε, είναι η προσωπικότητα και ο τρόπος σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μηπως εισαι φυτο ?:P
πλακα κανω, φυτο δεν ειναι ο καλος μαθητης αλλα ο ανθρωπος που δεν ειναι πολυβγαινει αλλα προτιμα να περνα ολη την μερα του σπιτι κατεμε, η λεξη εχει αρχισει να χρησιμοποιειται πολλες φορες χωρις να ισχευει για το ατομο.Αλλα πολλες φορες ο πολυ καλος μαθητης ειναι φυτο καθως διαβαζει πολλες ωρες(οχι ολοι)

Δε με έχει πει ποτέ κανένας έτσι, τουλάχιστον μπροστά μου (μάλλον φοβούνται λιγάκι την αντίδρασή μου :P )
Ίσως μερικές να συμπεριφέρομαι ως "φυτό" γιατί πχ συμμετέχω στην τάξη, έχω υψηλούς βαθμούς κλπ, αλλά... η πλάκα είναι στο ότι έχω περισσότερες ελεύθερες ώρες από εκείνους που δεν είναι "φυτά", γιατί σπαταλούν όλες τις ώρες τους στο Ίντερνετ και στην τηλεόραση, και τελικά μένω αναγκαστικά μέσα γιατί κανένας από την παρέα μου δεν έχει τελειώσει το διάβασμα..! :mad: Ποιος είναι τελικά το φυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τα περισσότερα φυτά που έχω γνωρίσει δεν είναι καν καλοί μαθητές. :hmm:
Συνήθως λέγοντας "φυτό" εννοούμε τον πολύ χοντρό ή πολύ λεπτό συμμαθητή με το παλιομοδίτικο ντύσιμο,τα κατακόκκινα μάτια απ'τις άπειρες ώρες λιωσίματος στο WoW,που δεν έχει βγει ποτέ απ'το σπίτι του και όταν τελικά έρχεται στο πάρτυ αποφοίτησης γκρινιάζει για την δυνατή μουσική και πίνει πορτοκαλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δε με έχει πει ποτέ κανένας έτσι, τουλάχιστον μπροστά μου (μάλλον φοβούνται λιγάκι την αντίδρασή μου :P )
Ίσως μερικές να συμπεριφέρομαι ως "φυτό" γιατί πχ συμμετέχω στην τάξη, έχω υψηλούς βαθμούς κλπ, αλλά... η πλάκα είναι στο ότι έχω περισσότερες ελεύθερες ώρες από εκείνους που δεν είναι "φυτά", γιατί σπαταλούν όλες τις ώρες τους στο Ίντερνετ και στην τηλεόραση, και τελικά μένω αναγκαστικά μέσα γιατί κανένας από την παρέα μου δεν έχει τελειώσει το διάβασμα..! :mad: Ποιος είναι τελικά το φυτό?
οκ τότε μια χαρά!!! Και γενικά μην σε απασχολεί αν είσαι ή αν φαίνεσαι έτσι!!!!
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να απασχολούν τέτοια ζητήματα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ή, εναλλακτικά, αυτούς που είναι πολύ cool για να ασχοληθούν με το πάρτυ αποφοίτησης.

Γίνονται πάρτυ αποφοίτησης στη χώρα; Λέγε ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Τα περισσότερα φυτά που έχω γνωρίσει δεν είναι καν καλοί μαθητές. :hmm:
Συνήθως λέγοντας "φυτό" εννοούμε τον πολύ χοντρό ή πολύ λεπτό συμμαθητή με το παλιομοδίτικο ντύσιμο,τα κατακόκκινα μάτια απ'τις άπειρες ώρες λιωσίματος στο WoW,που δεν έχει βγει ποτέ απ'το σπίτι του και όταν τελικά έρχεται στο πάρτυ αποφοίτησης γκρινιάζει για την δυνατή μουσική και πίνει πορτοκαλάδα.
Θεέ μου τι ορισμός!!!!:lol::lol::lol::P

Μόνο μια ερώτηση.... τι είναι το WoW;;;:confused::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ τότε μια χαρά!!! Και γενικά μην σε απασχολεί αν είσαι ή αν φαίνεσαι έτσι!!!!
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να απασχολούν τέτοια ζητήματα...;)

Συμφωνώ, απλώς υπάρχουν παιδιά που με αυτόν τον τρόπο περιθωριοποιούνται (έχω κάτι στο μυαλό μου δηλαδή) και τελικά είτε έχουν ψηλά τη μύτη είτε απομονώνονται εντελώς από τους συμμαθητές τους.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ή, εναλλακτικά, αυτούς που είναι πολύ cool για να ασχοληθούν με το πάρτυ αποφοίτησης.

Γίνονται πάρτυ αποφοίτησης στη χώρα; Λέγε ρε...

Εμείς πάντως είχαμε κάνει. :P

Θεέ μου τι ορισμός!!!!:lol::lol::lol::P

Μόνο μια ερώτηση.... τι είναι το WoW;;;:confused::redface:

Google is your friend.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μόνο μια ερώτηση.... τι είναι το WoW;;;:confused::redface:
wow=world of warcraft
είναι ένα παιχνίδι που τα σπάει και έχει κάψει πολύ κόσμο, όπως και το lineage..
https://frikipaideia.wikia.com/wiki/World_of_Warcraft

βλακείαααααααα
ε όχι και βλακεία το wow! λιγο respect.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ok μπορεί να τα σπάει όπως λες και να έχει ΤΟΥΣ οπαδούς... αλλά εμένα μου φαίνεται "κάπως"... τι είναι αυτό στην εικόνα; :mpliaks:
άποψη μου εεε, άλλοι τρελαίνονται για τέτοια πράγματα...
Αυτάααα... πάλι offtopic βγήκαμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι να γίνει, είμαστε πολλοί εμείς οι noob... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ε όχι και βλακεία το wow! λιγο respect.

Βλακεία είναι.Όταν εμείς παίζαμε Warcraft III,εσείς κρεμόσασταν απ'τα δέντρα.

ok μπορεί να τα σπάει όπως λες και να έχει ΤΟΥΣ οπαδούς... αλλά εμένα μου φαίνεται "κάπως"... τι είναι αυτό στην εικόνα; :mpliaks:
άποψη μου εεε, άλλοι τρελαίνονται για τέτοια πράγματα...
Αυτάααα... πάλι offtopic βγήκαμε......

Ο Lich King Arthas. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Βλακεία είναι.Όταν εμείς παίζαμε Warcraft III,εσείς κρεμόσασταν απ'τα δέντρα.



Ο Lich King Arthas. :P
:sick:
ααα το googlαρα :P
μόνη μου ε!:clapup::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Τα περισσότερα φυτά που έχω γνωρίσει δεν είναι καν καλοί μαθητές. :hmm:
Συνήθως λέγοντας "φυτό" εννοούμε τον πολύ χοντρό ή πολύ λεπτό συμμαθητή με το παλιομοδίτικο ντύσιμο,τα κατακόκκινα μάτια απ'τις άπειρες ώρες λιωσίματος στο WoW,που δεν έχει βγει ποτέ απ'το σπίτι του και όταν τελικά έρχεται στο πάρτυ αποφοίτησης γκρινιάζει για την δυνατή μουσική και πίνει πορτοκαλάδα.

τα κιλα δεν κανουν το φυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γενικα οι γυναίκες δέν τους αρέσουν καθόλου οι ταινιες-παιχνίδια που έχουν σχέση με fantasy.:hmm:
δεν είσαι η μόνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τα κιλα δεν κανουν το φυτο!

Αναφέρομαι σε όλο το πακέτο,ευτραφή φίλε μου.Αν σου είναι δύσκολο να το αντιληφθείς,ίσως κακώς να σου έδωσαν απολυτήριο στο δημοτικό.

γενικα οι γυναίκες δέν τους αρέσουν καθόλου οι ταινιες-παιχνίδια που έχουν σχέση με fantasy.:hmm:
δεν είσαι η μόνη..

Κάνεις παρέα με τις λάθος γυναίκες. :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
γενικα οι γυναίκες δέν τους αρέσουν καθόλου οι ταινιες-παιχνίδια που έχουν σχέση με fantasy.:hmm:
δεν είσαι η μόνη..
γιατί άραγε;;;:hmm: αφού έχουν τόσο μα τόοοσο ενδιαφέρον!!!!
εντάξει πλάκα κάνω... ο καθένας όπως αρέσκεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
γενικα οι γυναίκες δέν τους αρέσουν καθόλου οι ταινιες-παιχνίδια που έχουν σχέση με fantasy.:hmm:
δεν είσαι η μόνη..

εγω εχω γνωρισει κοπελα που της αρεσουν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top