Τέσσερις φορές από πανελλαδικές εξετάσεις θα περνούν οι μαθητές του Λυκείου

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εάν όντως κατάφεραν να καταστρέψουν αυτά (εκτός της παιδείας ασφαλώς) χαίρομαι πολύ:)
Δεν το περίμενα ότι υπάρχουν τέτοια άτομα :whatever: Σας λυπάμαι ... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Η Ελλάδα ανέκαθεν αποτελούσε σάκο του πολιτικού μποξ ημεδαπών και ξένων συμφερόντων ..μόνο που αυτοί που αυτοχρίζονται ιδεολόγοι σωτηρίας και αγώνα, στέλνουν τα παιδιά τους για σπουδές-εκδρομή, στο εξωτερικό σε καπιταλιστικές επιχειρήσεις πανεπιστημιακών σπουδών ανάλαφρου περιεχομένου. Τυχαίο; Μα πόσο αντιφατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Κρατήστε μικρό καλάθι γενικά σε αυτά που ακούτε. Εγώ όταν πήγαινα γυμνάσιο, το είχαν όλοι σίγουρο ότι θα έδινα εξετάσεις με το νέο σύστημα. Εν τέλει, πανελλήνιες έδωσα.
Όλο λόγια είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μάλιστα...δηλαδή για να περάσει κάποιος εκεί που θέλει πρέπει ή να είναι πολύ έξυπνος ή να έχει λεφτά για να πληρώνει ατελείωτες ώρες φροντιστηρίων. Οι υπόλοιποι στον Καιάδα ε; ΑΝΆΠΤΥΞΗ!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avra b

Νεοφερμένος

Η avra b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μεσα σε μια προταση αποτυπωσες την κατασταση που επικρατει στη χωρα μας, μεγαλη αληθεια...
Δυστυχως ετσι ειναι...

Πες τα! Αποκάλυψες τη σκευωρία των εβραιομασωνοαμερικανοσιωνιστικονεοταξιτικοκομμουνιστοσυμμοριτοαναρχοαπλυτοσυνδικαλιστών! Patrice, θρησκεία, οικογένεια!
Δεν ξερω αν αποκαλυψα, οπως λες, την παραπανω σκευωρια απλα αναφερω αυτο που βλεπω να γινεται γυρω μου.

Κρατήστε μικρό καλάθι γενικά σε αυτά που ακούτε. Εγώ όταν πήγαινα γυμνάσιο, το είχαν όλοι σίγουρο ότι θα έδινα εξετάσεις με το νέο σύστημα. Εν τέλει, πανελλήνιες έδωσα.
Όλο λόγια είναι. :P
Η αληθεια ειναι πως το εκπαιδευτικο συστημα πρεπει να αλλαξει εξ ολοκληρου, οχι ομως με αυτον τον τροπο. Μακαρι να μην το αλλαξουν, γτ πραγματικα ειναι κριμα και αδικο για τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Eνώ τα προηγούμενα χρόνια των παχιών αγελάδων, όλα ήταν μέλι γάλα..Δεν μπορώ άλλο τον συνομωσιολογικό λαϊκισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Μην εμπλέκετε την θρησκεία,να μιλατε για πραγματα με υποσταση οταν συζηταμε σοβαρα!!
Η υποσταση ενος πραγματος δεν μπορει να ειναι (και) πνευματικη,δηλαδη;:confused:

Μιλαω σοβαροτατα. Και δεν μιλησα χωρις υποσταση, γινονται πολλες ενεργειες εναντιον της θρησκειας. Βεβαια αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν ανηκει εδω...
Τα λεγε ο Χριστοδουλος τοτε,αλλα ειδαμε τι εγινε με αυτον(ή τι ακουγεται οτι εγινε...)
Και καλά κάνουν !! Δες λιγο τι παιρνουν ακομα οι παππαδες..Ελα που θα μιλησουμε για θρησκεια..
Ταυτιζεις την πιστη της (πλεοψηφιας; Γιατι δεν ξερω,πλεον) με τα σκανδαλα που προβαλουν και τους μισθους που παιρνουν οι ...παπαδες;

Πες τα! Αποκάλυψες τη σκευωρία των εβραιομασωνοαμερικανοσιωνιστικονεοταξιτικοκομμουνιστοσυμμοριτοαναρχοαπλυτοσυνδικαλιστών! Patrice, θρησκεία, οικογένεια!
Κοιταξε να δεις,η "σκευωρια" (:confused:) δεν μπορει να ειναι προιόν ολων αυτων των επιμερους οργανωσεων.
Των δυο πρωτων παντως,ειναι:P Αυτο χωραει πολλη (και ενδιαφερουσα) συζητηση,αλλα δε γνωριζω εαν μπορει να γινει θεμα εδω)

Τα παιδια θα δινουν εξετασεις στη Γ Λυκειου και μετα αλλες εξετασεις για την εσαγωγη τους στα ΑΕΙ; Σαν τετραταξιο Λυκειο μου ακουγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Τα παιδια θα δινουν εξετασεις στη Γ Λυκειου και μετα αλλες εξετασεις για την εσαγωγη τους στα ΑΕΙ; Σαν τετραταξιο Λυκειο μου ακουγεται...

Λογικά μπορεί να θέλουν να εφαρμόσουν το σύστημα εισαγωγής που ισχύει σε ανεπτυγμένες Ευρωπαϊκές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Παιδάκι που τελειώνει τώρα την Β ΛΥΚΕΊΟΥ μπορεί αυτά τα χρόνια να μη διάβαζα αλλά τώρα θα στρώσω τον κώλο μου κάτω και θα διαβάζω μέρα νύχτα για να γραψω καλά Πανελλαδικές δεν είναι και τίποτα 1 χρόνος σκληρής προσπάθειας.

Παιδάκι που τελειώνει την Γ Γυμνασίου και μπαίνει στο νέο Λύκειο :) μπορεί αυτα τα 2 χρόνια στο Γυμνάσιο να μην διάβαζα αλλά τώρα θα κάτσω αυτά τα 4 χρόνια να στρώσω τον κώλο μου να διαβάσω για να γράψω καλά και τις 4 χρονιές στις Πανελλαδικές 4 χρονάκια είναι αυτά μποστά στην ζωή μου δεν είναι τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Παιδάκι που τελειώνει τώρα την Β ΛΥΚΕΊΟΥ μπορεί αυτά τα χρόνια να μη διάβαζα αλλά τώρα θα στρώσω τον κώλο μου κάτω και θα διαβάζω μέρα νύχτα για να γραψω καλά Πανελλαδικές δεν είναι και τίποτα 1 χρόνος σκληρής προσπάθειας.

Παιδάκι που τελειώνει την Γ Γυμνασίου και μπαίνει στο νέο Λύκειο :) μπορεί αυτα τα 2 χρόνια στο Γυμνάσιο να μην διάβαζα αλλά τώρα θα κάτσω αυτά τα 4 χρόνια να στρώσω τον κώλο μου να διαβάσω για να γράψω καλά και τις 4 χρονιές στις Πανελλαδικές 4 χρονάκια είναι αυτά μποστά στην ζωή μου δεν είναι τιποτα.
Τρομακτικο μου ακουγεται. Εδω ενα χρονο διαβαζουμε και δεν θελουμε να ξαναδουμε βιβλιο,αυτα τα παιδια δηλαδη τι πρεπει να κανουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Όντως αποτελεί μια "πολιτική" τόσο της παρούσας κυβέρνησης και των Πανεπιστημίων να αλλάξουν την Ελληναράδικη νοοτροπία πάνω στις σπουδές. Δεν ξέρω αν γίνεται με ή όχι, σωστά μέτρα ή αν θα οδηγήσει σε κάποιο αποτέλεσμα. Η νέα πραγματικότητα της Ελλάδας: μια χώρα όπως όλες του εξωτερικού (με τα θετικά και τα αρνητικά). Πλέον θα σπουδάζουν ελάχιστοι όπως συμβαίνει σε όλο τον κόσμο. Δεν γίνεται μια Ελλάδα να έχει περισσότερους φοιτητές από μια Γερμανία κατ' αναλογία πληθυσμού. Ξέρω ότι θα με βρίσετε και ότι δεν είναι καλό το αποτέλεσμα για πολλά νέα παιδιά που επιθυμούν να σπουδάσουν μετά το νέο λύκειο, αλλά πρέπει επιτέλους ως κοινωνία να σκεφτούμε ότι η παιδεία σε έναν άνθρωπο δεν έρχεται κατ' ανάγκη μέσω της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Υπάρχουν και άλλες διέξοδοι. Όπως και να το κάνουμε, αν επιτέλους δούμε το θέμα ρεαλιστικά, με τι κριτήρια (!) θεωρούμε επαρκή την αθρόα εισαγωγή νέων στα Πανεπιστήμια; Για ποιο λόγο καλά Πανεπιστήμια (μιας και θέλουμε να συγκρινόμαστε) του εξωτερικού έχουν κλείσει την "στρόφιγγα" εισαγωγής με πολύ αυστηρά κριτήρια που τα πληρούν ελάχιστοι μαθητές; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Τρομακτικο μου ακουγεται. Εδω ενα χρονο διαβαζουμε και δεν θελουμε να ξαναδουμε βιβλιο,αυτα τα παιδια δηλαδη τι πρεπει να κανουν;;
Έλα μου ντε
:P φαντάσου και το Ischool της νέας εποχής θα έχουμε μαραθώνιο εξετασεων με άπειρα threads για τα μαθήματα και σχολιασμός θεμάτων από φοιτητές και υποψήφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Το νεο αυτο συστημα η Διαμαντοπουλου το σκαρφιστηκε ?
Ααα ρε φουρνελο που θελουν

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Έλα μου ντε
:P φαντάσου και το Ischool της νέας εποχής θα έχουμε μαραθώνιο εξετασεων με άπειρα threads για τα μαθήματα και σχολιασμός θεμάτων από φοιτητές και υποψήφιους.
χαχαχα...αυτο δεν το συζητω καν..εδω γινεται χαμος με τις απλες πανελληνιες,με το νεο συστημα τι θα γινει;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απο εκει που ελεγαν οτι εν τελει θα καταργηθουν οι εισαγωγικες εξετασεις, τελικα τις κανουν 4 φορες. Πραγματικα θελω να ακουσω την λογικη απο αυτον που το σκεφτηκε, πιστευω ειναι η ηλιθιοτερη ιδεα που εχει κατατεθει για την εισαγωγη στα πανεπιστημια, εκτος αν θελουν να βρουν δουλεια ολοι οι αποφοιτοι πανεπιστημιων γιατι με τοσες εξετασεις, τα φροντιστηρια θα παρουν φωτια, και αυτοι τι θα κανουν, κλεφτες θα γινουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Απο εκει που ελεγαν οτι εν τελει θα καταργηθουν οι εισαγωγικες εξετασεις, τελικα τις κανουν 4 φορες. Πραγματικα θελω να ακουσω την λογικη απο αυτον που το σκεφτηκε, πιστευω ειναι η ηλιθιοτερη ιδεα που εχει κατατεθει για την εισαγωγη στα πανεπιστημια, εκτος αν θελουν να βρουν δουλεια ολοι οι αποφοιτοι πανεπιστημιων γιατι με τοσες εξετασεις, τα φροντιστηρια θα παρουν φωτια, και αυτοι τι θα κανουν, κλεφτες θα γινουν?

Νομίζω ότι και οι μηχανικοί διδάσκουν μαθήματα πανελληνίων. Ποιος ελέγχει τι ειδικότητα είναι ο καθηγητής των ιδιαίτερων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομίζω ότι και οι μηχανικοί διδάσκουν μαθήματα πανελληνίων. Ποιος ελέγχει τι ειδικότητα είναι ο καθηγητής των ιδιαίτερων; :hmm:

Πανεπιστημιων ειπα, δν εβγαλα εξω τους μηχανικους, ξερω κοπελα που εβγαλε ΗΜΜΥ ΕΜΠ και τωρα κανει ιδιαιτερα μαθηματα λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Κριμα στους καθηγητες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Άμα η συγκεκριμένη πρόταση συζητηθεί σοβαρα, προβλέπω και ελπίζω για πρώτη φορα να υπάρξουν σοβαρές κινήσεις απο το μαθητικο κίνημα, αλλα και απο όλη την κοινωνία. Δηλαδη οδηγούμαστε σε μια κοινωνία όπου η ζωη ενος μέσου ανθρώπου θα ειναι να δινει τρεις φορές πανελλήνιες στα καλύτερα του χρόνια, να δουλεύει όλη του την ζωη σαν σκύλος για 500 ευρω, να συνταξιοδοτειται με 300, και να ψοφαει. Και προφανώς, όχι ολα αυτα δεν ειναι συνωμοσιολογιες της πουτσας, αλλα πράγματα που βλέπουμε συνεχώς μπροστα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Άμα η συγκεκριμένη πρόταση συζητηθεί σοβαρα, προβλέπω και ελπίζω για πρώτη φορα να υπάρξουν σοβαρές κινήσεις απο το μαθητικο κίνημα, αλλα και απο όλη την κοινωνία. Δηλαδη οδηγούμαστε σε μια κοινωνία όπου η ζωη ενος μέσου ανθρώπου θα ειναι να δινει τρεις φορές πανελλήνιες στα καλύτερα του χρόνια, να δουλεύει όλη του την ζωη σαν σκύλος για 500 ευρω, να συνταξιοδοτειται με 300, και να ψοφαει. Και προφανώς, όχι ολα αυτα δεν ειναι συνωμοσιολογιες της πουτσας, αλλα πράγματα που βλέπουμε συνεχώς μπροστα μας.
:confused: Τοσο καιρό δεν αντιδράσανε τώρα που επηρεάζει αυτούς η κυβέρνηση θέλουν να αντιδράσουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top