Τέσσερις φορές από πανελλαδικές εξετάσεις θα περνούν οι μαθητές του Λυκείου

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
χαλαρωσε μπορει να αλλαξει η κυβερνηση και να την γλιτωσεις :P

λες? μακαρι παναγια μου:/:

Φιλε, αμα γινει αυτο, θα ειστε επισημως η πιο ατυχη γενια....Για να περασεις σε μια καλη σχολη θα πρεπει πραγματικα να ξεσκιστεις, και το χειροτερο οχι μονο σε μαθηματα κατευθυνσης σχετικα με τη σχολη που θελεις να περασεις, αλλα σε οτι παπαρομαθημα θα υπαρχει στο Λυκειο....Ελπιζω να μην ψηφιστει αυτο το κωλοσυστημα

ολοι αυτο ελπιζουν αλλα δεεν το βλεπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
λες? μακαρι παναγια μου:/:



ολοι αυτο ελπιζουν αλλα δεεν το βλεπω...


μην ανησυχεις απολαυσε το καλοκαιρι! δεν νομιζω να ψηφιστει εξαλλου πολλα ακουγονται καθε χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τρίβουν τα χέρια τους οι των φροντιστηρίων με αυτές τις αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Moυ φαινεται οτι ο χωρος της παιδειας απο σεπτεμβριο θα εχει τις περισσοτερες αναταραξεις που συνεβησαν τα τελευταια 3 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Θα τρίβουν τα χέρια τους οι των φροντιστηρίων με αυτές τις αλλαγές.

Ναι,μονο που ο κοσμος σε λιγο δεν θα εχει λεφτα για να πληρωνει φροντιστηρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ναι,μονο που ο κοσμος σε λιγο δεν θα εχει λεφτα για να πληρωνει φροντιστηρια!!
A καλα, ο ελληνας γονιος θα δουλεψει και 3 δουλειες αν χρειαστει για να προσφερει οσα πιο πολλα γινεται στο παιδι του οσον αφορα την εκπαιδευση....Παντα θα υπαρχουν φροντιστηρια και παντα θα ειναι γεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
A καλα, ο ελληνας γονιος θα δουλεψει και 3 δουλειες αν χρειαστει για να προσφερει οσα πιο πολλα γινεται στο παιδι του οσον αφορα την εκπαιδευση....Παντα θα υπαρχουν φροντιστηρια και παντα θα ειναι γεματα

Μην εισαι τοσο σιγουρος :) Οταν ο αλλος ΔΕΝ ΕΧΕΙ,απλά δεν έχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Οι Έλληνες γονείς πρώτα θα πεινάσουν και μετά θα σταματήσουν να στέλνουν τα παιδιά τους φροντιστήρια...:/:Αν και πιστεύω ότι μέχρι και δανεικά θα πάρουν για να μην συμβεί αυτό.Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν τους ρωτήσει κανέις γιατί τα κάνουν όλα αυτά δεν θα μπορούν να σου απαντήσουν....Γιατί άραγε στην Ελλάδα θυσιάζουμε τα πάντα για να ''μορφωθούμε'' γνωρίζοντας ότι με μαθηματική ακρίβεια το πιο πιθανό είναι πως το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να γραφτούμε στο ταμείο ανεργίας; ....

ΥΓ:(συγνώμη για το εν μέρη off topic σχόλιο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Οι Έλληνες γονείς πρώτα θα πεινάσουν και μετά θα σταματήσουν να στέλνουν τα παιδιά τους φροντιστήρια...:/:Αν και πιστεύω ότι μέχρι και δανεικά θα πάρουν για να μην συμβεί αυτό.Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν τους ρωτήσει κανέις γιατί τα κάνουν όλα αυτά δεν θα μπορούν να σου απαντήσουν....Γιατί άραγε στην Ελλάδα θυσιάζουμε τα πάντα για να ''μορφωθούμε'' γνωρίζοντας ότι με μαθηματική ακρίβεια το πιο πιθανό είναι πως το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να γραφτούμε στο ταμείο ανεργίας; ....

ΥΓ:(συγνώμη για το εν μέρη off topic σχόλιο )


οι ελληνες γονεις ειναι ηλιθιοι και εχουν εμπιστοσυνη σε ξενους παρα στο ιδιο τους το παιδι και στις δυνατοτητες του
Μην σκατε για το καινουριο συστημα μπορει οι γραπτες εξετασεις να εχουν την δυσκολια των πανκυπριακων εξετασεων δηλαδη μηδεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γιατί το ίδιο το παιδί εμπιστεύεται τις δικές του ικανότητες;Έτσι που τρομοκρατούν παιδιά και οικογένεις μέχρι ένα βαθμό δικαιολογείται αυτή η κατάσταση με τα φροντιστήρια....Ας ψάξουμε βαθύτερα για τα αίτια της κατάστασης....Οι γόνεις πάντα προσπαθούν για το καλύτερο των παιδιών τους.Οι υπεύθυνοι στα Υπουργεία από την άλλη δεν ξέρω ακόμα τι προσπαθούν να πετύχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
οι ελληνες γονεις ειναι ηλιθιοι και εχουν εμπιστοσυνη σε ξενους παρα στο ιδιο τους το παιδι και στις δυνατοτητες του
Μην σκατε για το καινουριο συστημα μπορει οι γραπτες εξετασεις να εχουν την δυσκολια των πανκυπριακων εξετασεων δηλαδη μηδεν

Οι ελληνες γονεις θελουν να προσφερουν τα παντα στο παιδι τους γι αυτο στερουνται οι ιδιοι πολλα πραμματα για να στειλουν τα παιδια τους φροντηστηριο. Τωρα αν ειναι ηλιθιοι δεν ξερω μπορρει να μιλας απο προσωπικη εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γιατί το ίδιο το παιδί εμπιστεύεται τις δικές του ικανότητες;Έτσι που τρομοκρατούν παιδιά και οικογένεις μέχρι ένα βαθμό δικαιολογείται αυτή η κατάσταση με τα φροντιστήρια....Ας ψάξουμε βαθύτερα για τα αίτια της κατάστασης....Οι γόνεις πάντα προσπαθούν για το καλύτερο των παιδιών τους.Οι υπεύθυνοι στα Υπουργεία από την άλλη δεν ξέρω ακόμα τι προσπαθούν να πετύχουν...


και αυτη ειναι η αλλη περιπτωση παντως εγω το ξεκοψα στους γονεις μου φετος τσακωθηκαμε αγρια αλλα αξιζε τον κοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
και αυτη ειναι η αλλη περιπτωση παντως εγω το ξεκοψα στους γονεις μου φετος τσακωθηκαμε αγρια αλλα αξιζε τον κοπο


Λίγοι έχουν τα κότσια να κάνουν κάτι τέτοιο και ακόμα λιγότεροι τα καταφέρνουν ...Δυστυχώς έτσι είναι το εκπαιδευτικό σύστημα και για να πετύχει κανείς το όνειρό του πρέπει να το ακολουθήσει.Ελπίζω να τα καταφέρεις πάντως.:redface:
-Μία καλή μου φίλη έδωσε πανελλήνιες πρίν 3 χρόνια χωρίς κανένα φροντιστήριο.Ήταν μια ζωή απουσιολόγος,είχε πάντα ελεύθερο χρόνο για τα χόμπι της,διάβαζε σχετικά λίγο και κατάφερε να περάσει 4η αν θυμάμαι καλά στο τμήμα της χωρίς να έχει κάνει ποτέ φροντιστήρια...Στο λέω αυτό για να σου αποδείξω ότι τα πάντα είναι δυνατά,αρκεί να το θέλεις και..εντάξει να αξίζει κάτι παραπάνω το μυαλό.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν όλοι να διαπρέπουν και να πραγματοποιούν υπερβάσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λίγοι έχουν τα κότσια να κάνουν κάτι τέτοιο και ακόμα λιγότεροι τα καταφέρνουν ...Δυστυχώς έτσι είναι το εκπαιδευτικό σύστημα και για να πετύχει κανείς το όνειρό του πρέπει να το ακολουθήσει.Ελπίζω να τα καταφέρεις πάντως.:redface:
-Μία καλή μου φίλη έδωσε πανελλήνιες πρίν 3 χρόνια χωρίς κανένα φροντιστήριο.Ήταν μια ζωή απουσιολόγος,είχε πάντα ελεύθερο χρόνο για τα χόμπι της,διάβαζε σχετικά λίγο και κατάφερε να περάσει 4η αν θυμάμαι καλά στο τμήμα της χωρίς να έχει κάνει ποτέ φροντιστήρια...Στο λέω αυτό για να σου αποδείξω ότι τα πάντα είναι δυνατά,αρκεί να το θέλεις και..εντάξει να αξίζει κάτι παραπάνω το μυαλό.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν όλοι να διαπρέπουν και να πραγματοποιούν υπερβάσεις...:/:

αυτό εξαρτάται πάντα από τη σχολή, δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που κατάφερε να περάσει νομική, εμπ ή ιατρική δίχως φροντηστήρια για παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
αυτό εξαρτάται πάντα από τη σχολή, δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που κατάφερε να περάσει νομική, εμπ ή ιατρική δίχως φροντηστήρια για παράδειγμα!
Υπαρχουν, απλα ειναι οι εξαιρεσεις των εξαιρεσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
(Ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε αλλά δεν πειράζει:P)
Γιατί όλοι πέσατε να φάτε το καινούριο σύστημα πριν καν αρχίσει και δούμε τα αποτελέσματα ? Κατ'αρχήν το ότι οι εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς μετονομάστηκαν σε πανελλήνιες δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το ότι όλα τα σχολεία θα γράφουν τα ίδια θέματα και ότι οι εξετάσεις αυτές θα μετράνε στην εισαγωγή του μαθητή στο πανεπιστήμιο κάτι που εγώ θεωρώ καλό καθώς θα φαίνεται ο μαθητής που προσπαθούσε για μία αξιοπρεπή εικόνα σε όλο το λύκειο . Ενώ αντίθετα τώρα αυτοί οι καλοί με όλη τη σημασία μαθητές δεν τα καταφέρνουν στις πανελλήνιες είτε λόγω ατυχίας είτε λόγω έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για φροντιστήρια (μέρος των θεμάτων στις πανελλήνιες το καθορίζουν τα φροντιστήρια ), ενώ αυτοί που ξύνουνταν τόσα χρόνια μέχρι την 2α-3η λυκείου θυμήθηκαν με τα λευτά του μπαμπάκα (800 ευρώ ξέρω περιπτώσεις ) να καλύψουν τα κενά 5 χρόνων και να περάσουν στην κολοπετινίτσα γιατί ως γνωστών όλοι πρέπει να πάμε πανεπιστήμιο και να γίνουμε επιστήμονες !(εννοείτε πως υπάρχουν και εξαιρέσεις ) Νομίζω πως το σύστημα αυτό θα δικαιώσει τους άξιους και θα βάλει στη θέση τους τους τουρίστες... Και όσο για τα φροντιστήρια θα έπρεπε να οργανωθούν οι μαθητές ώστε να σταματήσουν και να μποικοτάρουν αυτή την κλεψιά και την εκμετάλλευση ! Επιτέλους τα σχολεία να κάνουν τη δουλειά τους !
(Και τώρα πέφτουν ντομάτες :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
[...] Νομίζω πως το σύστημα αυτό θα δικαιώσει τους άξιους και θα βάλει στη θέση τους τους τουρίστες... [...]

Πως οριζεις τον "αξιο" και πως τον "τουριστα";:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καμια κυβερνηση ποτε δν θα καταργησει τις εξετασεις γιατι πολυ απλα απασχολει χιλιαδες εργαζομενους η παραπαιδεια, ειτε νομιμα δηλαδη φροντιστηρια, ειτε παρανομα δηλαδη ιδιαιτερα. Θα μεινει πολυς κοσμος στο δρομο. Οποτε τωρα βρεθηκε η καλυτερη λυση, αφου χρειαζεται να μειωσουμε τον αριθμο των ΔΥ, κοβουμε απο καθηγητες και τους ωθουμε στην παραπαιδεια ωστε να εχουν κι αυτοι δουλεια. Ποιος την πληρωνει? Οι γονεις σε χρημα, γιατι πληρωνουν φροντιστηρια των 600 και των 700 ευρω μηνιαιως ή ιδιαιτερα των 40 και 50 ευρω την ωρα, ακομα και αν χρειαστει να τραβηξουν απο την πιστωτικη λεφτα, και φυσικα οι μαθητες που θα πρεπει να εξεταστουν 4(!!!) φορες Πανελλαδικα και θα σαπισουν σε καρεκλες πανω απο βιβλια αντι να χαιρονται τα καλυτερα τους χρονια. Και μην νομισετε οτι θα ειναι τετοιας δυσκολιας ωστε να σου φτανει μονο το σχολειο, αλλιως εκει τι κανουν στο Υπουργειο, μπρικια κολλανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
αυτό εξαρτάται πάντα από τη σχολή, δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που κατάφερε να περάσει νομική, εμπ ή ιατρική δίχως φροντηστήρια για παράδειγμα!

υπαρχουν φιλε μου,υπάρχουν!! Απλα ειναι ελαχιστοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
(Ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε αλλά δεν πειράζει:P)
Γιατί όλοι πέσατε να φάτε το καινούριο σύστημα πριν καν αρχίσει και δούμε τα αποτελέσματα ? Κατ'αρχήν το ότι οι εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς μετονομάστηκαν σε πανελλήνιες δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το ότι όλα τα σχολεία θα γράφουν τα ίδια θέματα και ότι οι εξετάσεις αυτές θα μετράνε στην εισαγωγή του μαθητή στο πανεπιστήμιο κάτι που εγώ θεωρώ καλό καθώς θα φαίνεται ο μαθητής που προσπαθούσε για μία αξιοπρεπή εικόνα σε όλο το λύκειο . Ενώ αντίθετα τώρα αυτοί οι καλοί με όλη τη σημασία μαθητές δεν τα καταφέρνουν στις πανελλήνιες είτε λόγω ατυχίας είτε λόγω έλλειψης οικονομικής δυνατότητας για φροντιστήρια (μέρος των θεμάτων στις πανελλήνιες το καθορίζουν τα φροντιστήρια ), ενώ αυτοί που ξύνουνταν τόσα χρόνια μέχρι την 2α-3η λυκείου θυμήθηκαν με τα λευτά του μπαμπάκα (800 ευρώ ξέρω περιπτώσεις ) να καλύψουν τα κενά 5 χρόνων και να περάσουν στην κολοπετινίτσα γιατί ως γνωστών όλοι πρέπει να πάμε πανεπιστήμιο και να γίνουμε επιστήμονες !(εννοείτε πως υπάρχουν και εξαιρέσεις ) Νομίζω πως το σύστημα αυτό θα δικαιώσει τους άξιους και θα βάλει στη θέση τους τους τουρίστες... Και όσο για τα φροντιστήρια θα έπρεπε να οργανωθούν οι μαθητές ώστε να σταματήσουν και να μποικοτάρουν αυτή την κλεψιά και την εκμετάλλευση ! Επιτέλους τα σχολεία να κάνουν τη δουλειά τους !
(Και τώρα πέφτουν ντομάτες :D)
Kαταρχην το γεγονος οτι θα δινουν 4 φορες πανελληνιες και θα γινουν κανονικα ρομπτακια τα παιδια το θεωρεις σωστο???
Επισης εγω δε βλεπω για ποιο λογο πρεπει να μετραει για καποιον που θελει πολυτεχνειο για παραδειγμα, ο βαθμος που ειχε στα θρησκευτικα η στα αρχαια στην Α'Λυκειου.... Και μην νομιζεις οτι αυτο το συστημα ευνοει τα παιδια που δε κανουν φροντιστηρια....Ισα ισα, που θα δωσει και αλλη δουλεια στα φροντιστηρια, γιατι δε νομιζω αυτη η τραπεζα θεματων να βαζει θεματα που ανταποκρινονται στη δυσκολια του σχολικου βιβλιου....Τελος, αυτο που λες οτι τα παιδια που ξυνονταν σε ολο το Λυκειο, πληρωνουν φροντιστηρια τελευταια χρονια και καλυπτουν τα κενα, πιστευω ξερεις οτι ειναι χοντρη πατατα...Να σε πληροφορησω οτι κανενα φροντιστηριο, οσο καλο και να ειναι, δε σου εμφυτευει γνωσεις....Αν δεν κατσεις μονος σου να στρωθεις δεν εχεις ελπιδα.....Και δε νομιζω οτι καποιος που πηγαινε φροντιστηριο δεν ειναι αξιος....
Υ.Γ Διαφωνω με την υπαρξη των φροντιστηριων, αλλα μονο αν το σχολειο εχει τη δυνατοτητα να σου παρεχει τις απαραιτητες γνωσεις και να υποστηριξει το συστημα των πανελληνιων...Δυστυχως ομως, τα θεματα που βαζουν τα τελευταια χρονια, ενας κανονικος μαθητης( οχι διανοια δηλαδη),μονο με προσωπικη του προσπαθεια και μονο με τη βοηθεια του σχολειου, ουτε που θα τα κοιτουσε.....Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top