Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Η κιθάρα δεν έχει κάποια σταθερή ηλικία όπου μόνο τότε μπορείς να μάθεις να παίζεις...

Αν σου αρέσει τόσο πολύ, πιστεύω πρέπει να αρχίσεις άμεσα...

"Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες ποτέ"

Αυτάααααααααα....Καλή τύχη και σε σένα...:):P

ευχαριστω επισης:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Θελω εδω και πολυ καιρο να αρχισω μαθηματα κιθαρας...ομως το σκεφτομαι λογω ηλικιας.Εσεις τι πιστευετε?τι θα κανατε στη θεση μου?

Κοίτα η αλήθεια είναι πως είσαι λίγο μεγάλη και σε πήραν τα χρόνια, αλλά κάτι θα καταφέρεις και συ..

Βρε δεν πάτε καλά...Και εγώ σχετικά τώρα μαθαίνω ,10-15 συγχορδίες παίζω ,και για να σε ενθαρρύνω με περνάς μόνο ένα χρόνο..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
1)Πού θα βρω τον τρόπο για το πως να περνάω τις χορδές στην κιθάρα μου(π.χ. κανα βιντεάκι)? Ούτε αυτό δεν ξέρω να κάνω:P!!!

2)Να βάλω μεταλλικές χορδές σε κλασική κιθάρα ή θα στραβώσει ο βραχίονας?

ΥΓ:Σύγνώμη αν το έγραψα σε λάθος θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
1)Πού θα βρω τον τρόπο για το πως να περνάω τις χορδές στην κιθάρα μου(π.χ. κανα βιντεάκι)? Ούτε αυτό δεν ξέρω να κάνω:P!!!

2)Να βάλω μεταλλικές χορδές σε κλασική κιθάρα ή θα στραβώσει ο βραχίονας?

ΥΓ:Σύγνώμη αν το έγραψα σε λάθος θέμα.




Στο πρώτο ερώτημα,δεν μπορώ να σε βοηθήσω,αλλά όσον αφορά τις μεταλλικές χορδές νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
1) Video μπορείς να βρεις στο youtube σίγουρα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.

2) Η κλασσική κιθάρα έχει nylon χορδές. Δε ξέρω τι θα γίνει αν βάλεις steel, αλλά γιατί να το κάνεις. Ενδέχεται να έχεις πρόβλημα.

Πάρε και ένα πολύ πρόχειρο link από ένα πολύ πρόχειρο google search :

https://emedia.leeward.hawaii.edu/frary/changing_strings.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δυο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Γαμωτο !!!!Ο μπαμπας μου δεν μου δινει τη μια απο τις δυο κιθαρες τωρα που θα φυγω γιατι ετσι του την εχει καρφωσει !!!Και ζητησα την κλασικη που ξερω οτι δεν παιζει με αυτην.Παιζει συνηθως με την ηλεκτρακουστικη.Ρε παιδια τι να κανω??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γαμωτο !!!!Ο μπαμπας μου δεν μου δινει τη μια απο τις δυο κιθαρες τωρα που θα φυγω γιατι ετσι του την εχει καρφωσει !!!Και ζητησα την κλασικη που ξερω οτι δεν παιζει με αυτην.Παιζει συνηθως με την ηλεκτρακουστικη.Ρε παιδια τι να κανω??:(

Απεργία Πείνας...:P:P:P

Εε, τι να κάνεις ρε συ...Προσπάθησε να τον μεταπείσεις με τον τρόπο που ξέρεις εσύ...

Πατέρας σου είναι...Αποκλείεται να μη ξέρεις τα "ευαίσθητα σημεία του"...

Όμως, γιατί δε σου δίνει τη κιθάρα; Φοβάται κάτι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Απεργία Πείνας...:P:P:P

Εε, τι να κάνεις ρε συ...Προσπάθησε να τον μεταπείσεις με τον τρόπο που ξέρεις εσύ...

Πατέρας σου είναι...Αποκλείεται να μη ξέρεις τα "ευαίσθητα σημεία του"...

Όμως, γιατί δε σου δίνει τη κιθάρα; Φοβάται κάτι;:hmm:
γιατι λεει οτι δεν ασχολουμαι πολυ και δε μου χρειαζεται ενω αυτος λες και παιζει πολυ.Οταν παιζει χρησιμοποιει την ηλεκτρακουστικη.Δεν καταλαβαινω γιατι δεν το κανει....ας μου δωσει την κλασικη δεν με πειραζει...εχω σκοπο αργοτερα να αγορασω ηλεκτρικη με δικα μου χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γεια σας και πάλιι...Ελπιζω να είστε όλοι καλά :)

Ήθελα να σας πω πως έχω ξεκινήσει ήδη, εδώ και 25 μέρες περίπου τα μαθήματα κλασικής κιθάρας...

Εύκολα μου φαίνονται, αρκετά εύκολα μπορώ να πω...

Κάνω 2 ώρες την εβδομάδα, μία ώρα κιθάρα και μία ώρα θεωρία...Χαλαρά! :)
Ήδη έχω γνωρίσει πολλά παιδιά απο το ωδείο, αλλά και καθηγητές...Οι καθηγητές ειδικά, έχουν πολύ πλάκα!

Αααα, ξέχασα να σας πω πως αύριο θα αγοράσω την πρώτη μου κιθάρα...Τέλειααα !!

Αυτάααααααααα...:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εχω 7 μηνες κιθαρα και δεν πηγα καπου για να μαθω για αρχη παρε 1 βιβλιο και μελετα μονος σου ή βλεπε στο internet:s:s:sick::bye::D:no1:https://www.ultimate-guitar.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ ευκολότερο. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatetensor

Νεοφερμένος

Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
το ξερω απλα δεν εχω το χρονο να παω για μαθημα κιθαρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εγώ σταμάτησα φέτος μετά από 4 χρόνια....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ σταμάτησα φέτος μετά από 4 χρόνια....:'(

Γιατί σταμάτησες; Τουλάχιστον έμαθες πολλά πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ξερετε κανεαν site που να δινει μαθηματα ηλεκρικης κιθαρας δωρεαν?

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
γεια σε ολους..ξερει κανεις απο κιθαρα; συσκολευομαι να μαθω τις νοτες...:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
μπορει καποιος να μ βοηθησει να μαθω τις νοτες;;; πχ που ειν τ σολ λα σι ντο...πως ειν στα αγγλικα πως με βοηθαει να τ μαθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ντο = C
Ρε = D
Μι = E
Φα = F
Σολ = G
Λα = A
Σι = B

Το standard κούρδισμα των χορδών είναι:

Μι (η πιο χοντρή) - Λα - Ρε - Σολ - Σι - Μι (η πιο λεπτή)

Με κάθε τάστο ανεβαίνεις ένα ημιτόνιο.

Δηλαδή αν παίξεις την πιο χοντρή χορδή ελεύθερη, θα παίξεις Μι.
Αν παίξεις στο πρώτο τάστο, θα παίξεις Φα.
Αν παίξεις στο δεύτερο τάστο, θα παίξεις Φα#.
Αν παίξεις στο τρίτο τάστο, θα παίξεις Σολ.

και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω βέβαια αν ξέρεις τα βασικά για τις νότες και τις αποστάσεις τους, αλλιώς τζάμπα τα λέω όλα αυτά :P

Ίσως να σε βοηθήσει και αυτό: https://www.guitarplayerscenter.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/06/guitarnecknotes.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top