Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή κλασική κιθάρα;Όχι ηλεκτρική.
(Είμαι αρχάριος,δεν είχα ποτέ κιθάρα και αποφάσισα να πάρω μια)
Α,και μια σχετικά φτηνή,έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Παιδια μηπως υπαρχει κανα καλο βιβλιο(στα Ελληνικα) σε ηλεκτονικη μορφη για να μαθω κιθαρα.:thanks:

Καταρχήν δεν μπορείς να μάθεις κιθάρα με ενα μόνο βιβλίο.
Και ισως αδερφέ μου πρέπει να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος. Θες να ασχοληθείς σοβαρά ή ερασιτεχνικά ; Εαν θές σοβαρά μια καλή αρχή είναι τα βιβλια του Berklee.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καταρχήν δεν μπορείς να μάθεις κιθάρα με ενα μόνο βιβλίο.
Και ισως αδερφέ μου πρέπει να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος. Θες να ασχοληθείς σοβαρά ή ερασιτεχνικά ; Εαν θές σοβαρά μια καλή αρχή είναι τα βιβλια του Berklee.

+1

Πάντως αν απλά θέλεις να μάθεις να παίζεις μπορείς ακόμα και με βιντεάκια και οδηγούς για συγχωρδίες να μάθεις να παίζεις ορισμένα κομμάτια... Αλλά αυτό σε φτάνει βέβαια μέχρι ένα συγκεκριμένο επίπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καλά του Berklee δεν τα λες και για αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γιατί όχι? Δεν είναι και τόσο δύσκολα!

Εγώ με Berklee ξεκίνησα...
germ1984
+1:iagree::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!!!Θελω οσοι απο 'δω παιζετε ηλεκτρικη κιθαρα και μενετε στην ΑΘΗΝΑ να μου προτεινετε εναν αξιοπιστο δασκαλο ηλεκτρικης κιθαρας(ο οποιος αρεσει τον αυτοσχεδιασμο και δεν μενει στην τυπικουρα)

Ευχαριστω!!


psΜενω Ζωγραφου,οποτε μην ειναι υπερβολικα μακρια!!Δν εχω καποιο μεσον,μονο λεοφωρεια/μετρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θελω εδω και πολυ καιρο να αρχισω μαθηματα κιθαρας...ομως το σκεφτομαι λογω ηλικιας.Εσεις τι πιστευετε?τι θα κανατε στη θεση μου?

Ουτε να το σκεφτεσαι αυτο..Ειμαι 20 εδω και 2 μηνες εχω ξεκινησει μαθηματα κλασσικης κιθαρας..Είχα και εγω για λιγο καιρο αυτο τν ενδοιασμο αλλα το ηθελα τοσο πολυ και το ΕΚΑΝΑ..Και τα παω τοσο καλα που φετος κιολασ τον ιουνιο θα δωσω τις πρωτεσ εξετασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Τι ωραιο σαιτ Γιαννη.. Κι εψαχνα... Νασαι καλα!:)

Εγώ σταμάτησα φέτος μετά από 4 χρόνια....:'(

οχι... μην τα παρατας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoula

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φέτος θα πάω ομαδάρχισσα στην RANCH!! τι υπέροχη κατασκήνωση! ήμουν και κατασκηνώτρια εκει!
Ξέρει κάνεις να μου πει πως είναι να είσαι ομαδάρχης ή βοηθός?
κάποια πράγματά τα ξέρω ήδη απλά αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει μερικά tips!
ελπίζω να μην είμαι off-topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Γεια σας και πάλιιιιι! Έχω μάθει πλέον αρκετά καλά την κλασσική κιθάρα, αλλά τη βρίσκω πολύ βαρετή... γι'αυτό μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις, θα πάρω ηλεκτρική! Τι πρέπει να κοιτάξω στην πρώτη μου ηλεκτρική;

ευχαριστώωωω!
κάθε γνώμη δεκτή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Έχω την εξής ιδιαιτερότητα : είμαι αριστερόχειρας. Όλες σχεδόν τις δουλειές τις κάνω με το αριστερό (γράφω, ζωγραφίζω, πιάνω κουτάλι, κόβω, γράφω στο πληκτρολόγιο με το αριστερό ΜΟΝΟ). Πολύ σύντομα θα αρχίσω μαθήματα ακουστικής κιθάρας με φίλη μου που είναι επίσης αριστερόχειρας αλλά παίζει με δεξιόχειρη κιθάρα. Εκείνη με συμβουλεύει να πάρω "κανονική" κιθάρα, όμως αυθόρμητα ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο αριστερό να κρατά την πένα και το δεξί στην ταστιέρα. (αυτά στον αέρα, καθώς δεν έχω κιθάρα. :P ) Θέλω να ακούσω τα επιχειρήματά σας...

Επίσης, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τις διαφορές ακουστικής - κλασσικής, καθώς επίσης και αν, αλλάζοντας θέση τις χορδές σε μια ακουστική, μπορώ να παίξω σαν αριστερόχειρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είμαι κι εγώ αριστερόχειρας. Και παίζω κιθάρα.
Παίξε με κανονική διάταξη. Έτσι θα μπορείς να παίξεις και σε κιθάρες φίλων σου και σε κιθάρες που ενδεχομένως θες να δοκιμάσεις προτού αγοράσεις.
Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να έχεις το αριστερό στην ταστιέρα, θα κάνεις επιδεξιότατες κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ναι, αλλά οι ειδικοί σε διάφορα blogs λένε ότι το χέρι που κρατάει την πένα (ρυθμός) πρέπει να είναι το καλό χέρι του καθενός (για μας το αριστερό), αλλιώς δεν θα έχουμε την μέγιστη δυνατή απόδοση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια εχω μια ακουστικη κιθαρα και θελω να την κουρδισω..ομως ειμαι ασχετος και εχοντας ενα ηλεκτρονικο κουρδιστιρι δεν ξερω που ακριβως πρεπει να ειναι η καθε χορδη..Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παιδια εχω μια ακουστικη κιθαρα και θελω να την κουρδισω..ομως ειμαι ασχετος και εχοντας ενα ηλεκτρονικο κουρδιστιρι δεν ξερω που ακριβως πρεπει να ειναι η καθε χορδη..Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα !
Λοιπόν, έχω κι εγώ ηλεκτρονικό κουρδιστίρι για την ηλεκτρική μου κιθάρα...... Όταν ο δείκτης είναι στη μέση τότε είναι οκ.Στο δικό μου πρασινίζει κιόλας όταν είναι οκ.......ελπίζω να βοήθησα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
dr.melina ευχαριστω απλα εχει σπασει μια χορδη και την αλλαξα...ε αυτη τωρα δεν ξερω που πρεπει να ρυθμιστει..Για παραδειγμα στην τελευταια πρασινιζει και μία γραφει 1Ε και αλλοτε γραφει 6Ε. ..Αν μαθω τι πρεπει να γραφει σε καθε χορδη τοτε θα την κουρδισω σωστα (και την καινουργια χορδη) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fayy_22

Νεοφερμένος

Η cornflake girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ηθελα κ γω βοηθεια σ κτ..κανω κλασικη κιθαρα 6,5 χρονια και αφου σταματησα ειπα ν τ γυρισω σ ακουστικη κ μετα ν παρω και ηλεκτρικη..εχω ομως ενα προβληματακι καθως δν μπορω ν συνηθησω καλα τν πενα(κλασικη επαιζα μ τ δαχτυλα)..αλλα μια φορα που δοκιμασα ν παιξω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα εβγαινε καλα..εσεις τ λετε..? γινεται ν παιζω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.melina

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ηθελα κ γω βοηθεια σ κτ..κανω κλασικη κιθαρα 6,5 χρονια και αφου σταματησα ειπα ν τ γυρισω σ ακουστικη κ μετα ν παρω και ηλεκτρικη..εχω ομως ενα προβληματακι καθως δν μπορω ν συνηθησω καλα τν πενα(κλασικη επαιζα μ τ δαχτυλα)..αλλα μια φορα που δοκιμασα ν παιξω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα εβγαινε καλα..εσεις τ λετε..? γινεται ν παιζω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα..?
Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με ηλεκτρική και παίζω μόνο με την πένα, σπάνια χρησιμοποιώ τα δάχτυλα. Αφού όμως εσύ έχεις συνηθήσει με τα δάχτυλα, νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα και ο θείος μου που παίζει ηλεκτρική, τις περισσότερες φορές παίζει χωρίς πένα. Είναι θέμα συνήθειας, δεν υπάρχει πρόβλημα.........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ηθελα κ γω βοηθεια σ κτ..κανω κλασικη κιθαρα 6,5 χρονια και αφου σταματησα ειπα ν τ γυρισω σ ακουστικη κ μετα ν παρω και ηλεκτρικη..εχω ομως ενα προβληματακι καθως δν μπορω ν συνηθησω καλα τν πενα(κλασικη επαιζα μ τ δαχτυλα)..αλλα μια φορα που δοκιμασα ν παιξω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα εβγαινε καλα..εσεις τ λετε..? γινεται ν παιζω ηλεκτρικη μ τ δαχτυλα..?



Γίνεται αν μπορείς. :P
Αν και με τον καιρό θα τη συνηθίσεις την πένα, και ίσως δεις ότι σε βολεύει περισσότερο στην ηλεκτρική.
Εξαρτάται και τι θες να παίζεις πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Έχω την εξής ιδιαιτερότητα : είμαι αριστερόχειρας. Όλες σχεδόν τις δουλειές τις κάνω με το αριστερό (γράφω, ζωγραφίζω, πιάνω κουτάλι, κόβω, γράφω στο πληκτρολόγιο με το αριστερό ΜΟΝΟ). Πολύ σύντομα θα αρχίσω μαθήματα ακουστικής κιθάρας με φίλη μου που είναι επίσης αριστερόχειρας αλλά παίζει με δεξιόχειρη κιθάρα. Εκείνη με συμβουλεύει να πάρω "κανονική" κιθάρα, όμως αυθόρμητα ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο αριστερό να κρατά την πένα και το δεξί στην ταστιέρα. (αυτά στον αέρα, καθώς δεν έχω κιθάρα. :P ) Θέλω να ακούσω τα επιχειρήματά σας...

Επίσης, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τις διαφορές ακουστικής - κλασσικής, καθώς επίσης και αν, αλλάζοντας θέση τις χορδές σε μια ακουστική, μπορώ να παίξω σαν αριστερόχειρας...
Και γώ αριστερόχειρας είμαι !!! έχω αλλάξει τις χορδές ! τις έβαλα "ανάποδα" ... μια χαρά είναι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top