Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
υπαρχει τροπος να συνδεσει κανεις μια ηλεκτρικη κιθαρα στον υπολογιστη και να ρυθμισει το πως θα ακουγεται μεσω του υπολογιστη? δηλαδη ρυθμισεις οπως το gain το treble κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπορείς να την πετάξεις με τη μια στο line-in και μετά να φορτώσεις κάποιο plug-in που να εξομοιώνει αυτά που θέλεις. To Guitar Rig 3 για παράδειγμα σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις ενισχυτή, πετάλια, effects κλπ που θα βάλεις πάνω στην κιθάρα. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό νομίζω, ειδικά αν δε σε ενδιαφέρει τόσο που ο ήχος είναι αρκετά απρόσωπος. Μέχρι και κανονικές ηχογραφήσεις βγάζεις με guitar rig, αν το ψάξεις λίγο. Φυσικά υπάρχουν κι άλλα αντίστοιχα plug-ins αν δε βρεις να αγοράσεις (γκουχ γκουχ :P) αυτό.

Ίσως είναι καλύτερα να περάσεις το σήμα της κιθάρας από κάποιο preamp βέβαια πριν το στείλεις στο pc, αλλά δε νομίζω πως είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
χρειαζομαι κατι αλλο εκτος απο το καλωδιο του ενισχυτη για να την συνδεσω στον υπολογιστη? βασικα με τον ενισχυτη που εχω πετυχαινω τον ηχο που μου αρεσει απλα θελω να πειραματιστω με distortion και τετοια.( να παρει δεν μπορω να μπω στο piratebay:P!) Τι εννοεις με το οτι ο ηχος ειναι αρκετα απροσωπος?
(μηπως μπορεις να αναφερεις και καποια αλλα παρομοια προγραματα με το Guitar Rig 3? σε ευχαριστω πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan2410

Νεοφερμένος

Ο Iορδανης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν 3 μηνες.εγω πηρα μια ηλεκτρικη των 100 ευρω και εναν ενισχυτη 50watt(για να μου μεινει ο ενισχυτης γιατι την κιθαρα θα την αλλαξω).σου προτεινω να παρεις μια πιο καλη κιθαρα,γυρω στα 200 και εναν μετριο ενισχυτη γυρω στα 30 βατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
η κιθαρα μου καπου τοσο κανει και ειναι αρκετα καλη. ενισχυτης καλος ειναι και ο 10 βατ απλα επειδη δεν θελω να διαθεσω χρηματα για να παρω πενταλ κτλ τα οποια μπορει και εν τελει να μην χρειαστω θελω να το κανω μεσω υπολογιστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εκτός από το guitar rig έχω βρεί και ένα αντίστοιχο plug-in/standalone της Waves το οποίο όμως είναι αρκετά χειρότερο. Προτείνω να ψαχτείς λίγο στους υπονόμους του internet και θα το βρεις το guitar rig. Αν δε το βρεις θα στο ανεβάσω εγώ σε rapidshare και θα σου δώσω link (με pm) να το κατεβάσεις.

Δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο για να το συνδέσεις, πέρα από ένα καλώδιο jack-jack (το κλασσικό που πάει από την κιθάρα στον ενισχυτή) και ένα βύσμα από jack σε mini-jack, που είναι η είσοδος του line-in στο pc σου.

Τώρα για τον απρόσωπο ήχο. Κατ'αρχήν δε δουλεύεις ενισχυτή οπότε δεν έχεις ηχείο. Και σίγουρα το ηχείο σε έναν 10watt transistor ενισχυτή δεν είναι και το καλύτερο πράγμα, αλλά για τον ήχο της κιθάρας νομίζω πως είναι καλύτερα από τα ηχεία του υπολογιστή. Επίσης, χρησιμοποιώντας το plug-in αυτό, στην ουσία χρησιμοποιείς μια εξομοίωση κάποιου ενισχυτή, κάποιων πεταλιών κτλ, οπότε δεν έχεις τη γλύκα, τη δυναμική την προσωπικότητα τους, και φυσικά δεν έχεις σε καμία περίπτωση τον ακριβή ήχο τους. Από την άλλη δε χρειάζεται να δώσεις και 3000 ευρώ που κάνει ο Marshall JCM. Πάντως το Guitar Rig χρησιμοποιείται ακόμη και για επαγγελματικές ηχογραφήσεις αλλά συνήθως σε συνδυασμό με "κανονικά" ηχογραφημένα κομμάτια (με ενισχυτή mics κλπ) γιατί αλλιώς το αποτέλεσμα ακούγεται πολύ "ψεύτικο". Για να παίζεις σπίτι σου και να έχεις τον ήχο που σου αρέσει νομίζω καλά θα σε βολέψει για αρχή και στην πορεία ίσως επενδύσεις σε εξοπλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
στην πορεια αν ολα πανε καλα θα επενδυσω σε εξοπλισμο. σε ποια υποδοχη θα πρεπει να το βαλω δηλαδη? στου μικροφωνου? α και το βυσμα αυτο απο που μπορω να το αγορασω? ο ηχος θα βγαινει απο τα ηχεια του υπολογιστη μου κανονικα? και μια αλλη ερωτηση. σε μεγαλες συναυλιες εχουν καποιο τεχνικο που αλλαζει τις ρυθμισεις του ενισχυτη εκεινη την ωρα ή μεσω υπολογιστη το κανουν? συγγνωμη που ρωταω πολλα και ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να το βάλεις στην υποδοχή του line-in. Και στο mic να το βάλεις θα δουλέψει, αλλά ίσως να έχεις χειρότερη ποιότητα σήματος. Εγώ το δουλευώ μέσα από προενίσχυση που συνδέεται με τη μια με τις εισόδους της κάρτας που είναι κάπως πιο ειδική για ηχογραφήσεις και τέτοια πράγματα.

Το βύσμα μπορείς να το πάρεις σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα με γενικότερα βύσματα. Είναι το πιο κοινό βύσμα που υπάρχει μάλλον οπότε θα το βρεις εύκολα. Πρέπει να μετατρέψει το χοντρό jack (αυτό που έχει το καλώδιο κιθάρας-ενισχυτή) σε μικρό jack (αυτό που έχουν πχ τα ακουστικά).

Ο ήχος θα βγαίνει από τα ηχεία του υπολογιστή, ναι.

Τώρα για μεγάλες συναυλίες, είναι μεγάλο θέμα. Αν εννοείς ένα live σε ένα μαγαζί που έχουν στήσει 2-3 ενισχυτές αρκετών watt και παίζουν, τότε οι ρυθμίσεις γίνονται στον ενισχυτή τον ίδιο και τις αλλάζεις μόνος σου. Σε πιο φυσιολογική βάση, υπάρχουν μικρόφωνα μπροστά στους ενισχυτές που παίρνουν το σήμα και το στέλνουν στα ηχεία του μαγαζιού (η του συναυλιακού χώρου). Αυτό περνάει μέσα από μια κονσόλα την οποία ελέγχει ο ηχολήπτης και αυξομοιώνει τις εντάσεις όπως αυτός κρίνει σωστό. Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις και στην Ελλάδα ειδικά, ο ηχολήπτης δε κάνει και πολύ συχνά καλή δουλειά οπότε το αποτέλεσμα είναι συνήθως απογοητευτικό. Επίσης εσύ σαν κιθαρίστας, δε μπορείς να περιμένεις από τον ηχολήπτη να ρυθμίζει τον ήχο σου (γιατί πολύ σπάνια θα το κάνει σωστά) και συνεπώς έχεις κάποιους τρόπους για να ελέγχεις και μόνος σου τις εντάσεις σου (volume pedals, boosts κλπ). Σε μεγάλες συναυλίες του εξωτερικού κυρίως είναι άλλο θέμα, το soundcheck έχει γίνει πολύ νωρίτερα και πολύ σωστά, ο ήχος είναι έτοιμος και οι λίγες διορθώσεις που χρειάζονται γίνονται τη στιγμή του live χωρίς πρόβλημα. Όχι πάντα βέβαια, και στο εξωτερικό φαντάζομαι θα υπάρχουν κακά παραδείγματα.

Δε μου τρως το χρόνο btw, ένας αργόσχολος πτυχιούχος είμαι που ταλαντεύομαι ανάμεσα σε tv, pc games και websurfing αυτό τον καιρό όλη μέρα. Ότι σου λέω από τη λίγη εμπειρία που έχω πάνω στον τομέα στα λέω, μη φανταστείς ότι ξέρω και πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δηλαδη κατι μεγαλα pedal που εχουν μπροστα τους ειναι για να αλλαζουν καπως τον ηχο? στις συναυλιες του εξωτερικου η κιθαρα συνδεεται με τους ενισχυτες μεσω ασυρματης συνδεσης ή κανω λαθος? σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου και τις απαντησεις σου
μπορεις να προτεινεις κατι καλο και φτηνο απο καρτες ηχου και γενικα εξοπλισμο για ηχογραφηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
E, τα πετάλια μπροστά είναι γενικότερα για τον ήχο τους, όχι μόνο για την ένταση. Για όλα τα effects πχ distortion, delay, chorus, flanger, phazer κλπ κλπ και διαφορετικά πετάλια με διαφορετικούς ήχους για το κάθε ένα από αυτά και συνδυασμός μεταξύ τους κλπ. Και ναι, συνήθως παίζουν με ασύρματες συνδέσεις.

Για εξοπλισμό ηχογράφησης αρκετά φτηνές είναι οι κάρτες της M-Audio αλλά οι προενισχυτές που έχουν πάνω δεν είναι και πολύ της προκοπής και θα χρειαστείς κάποιο εξωτερικό προενισχυτή. Υπάρχουν μικρά preamp για δύο mics ή δύο όργανα, που μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Μετά υπάρχουν και λύσεις usb ή firewire εξωτερικής κάρτας ήχου με καλύτερα preamps πάνω. Η Satellite Onyx που έχει το Αρνί ας πούμε είναι μια πολύ καλή επιλογή. Το απαραίτητο πάντως για μια ηχογράφηση είναι η κάρτα να έχει πρακτικά μηδενικό latency ώστε να μπορείς να ηχογραφήσεις σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
μηπως μπορεις να προτεινεις καποια συγκεκριμενη? σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λοιπόοον...Εδώ και καιρό θέλω να ξεκινήσω μαθήματα κλασσικής κιθάρας...

Βασικά θέλω να ξεκινήσω κιθάρα επειδή με ενδιαφέρει πολύ και πιστεύω πως ένα μουσικό όργανο χρειάζεται για τη δουλειά που θέλω να κάνω στο μέλλον...

Θέτω τις εξής ερωτήσεις λοιπόν..

1. Πόσα χρόνια χρειάζονται για να μάθεις να παίζεις καλά κιθάρα;

2. Πόσες ώρες την εβδομάδα θα πρέπει να κάνεις μάθημα;

και

3. Πόσα ??? περίπου κάνει μια κιθάρα;

Όσα άτομα ξέρουν να απαντήσουν στις παραπάνω ερωτήσεις και θέλουν να με βοηθήσουν, ας το κάνουν!

Ευχαριστώ gyuzzz !

:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
1. Πόσα χρόνια χρειάζονται για να μάθεις να παίζεις καλά κιθάρα;
σα να μου λες

"Πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να διαβάζω για να περάσω στην τάδε σχολή;"

είναι ανάλογα με το άτομο και τη προσωπική ενασχόληση, δεν υπάρχει συγκεκριμένος "χρόνος" για να μπορείς να λές πως ξέρεις καλή κιθάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
To λέω αυτό γιατί το πρόγραμμα μου είναι λιγάκι "φορτωμένο"...
Δε το λέω επειδή θέλω να τελειώσω γρήγορα τη κιθάρα και να μάθω να παίζω ακόμα πιο γρήγορα...

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ...

btw, ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι εννοείς "καλά",τα standards σου δηλαδή.Αν θες να παίζεις όπως ο κιθαρίστας των Nightwish για παράδειγμα,ενδεχομένως να μην τα καταφέρεις και ποτέ :P
Η τιμή της κιθάρας επίσης "παίζει" ανάλογα με την χρήση που την θες,πάντως για αρχή και πειραματισμό μην πάρεις το λάθος να πάρεις καμιά ακριβή και μετά το μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sagkouini

Νεοφερμένος

Η sagkouini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
1.Αναλογα το χρονο που αφιερωνεις και το ταλεντο που εχεις.Για να παιζεις ομως αξιοπρεπως με φυσιολογικους ρυθμους χρειαζεσαι γυρω στα 4-5 χρονια και λιγα λεω.Γενικοτερα τα κλασικα οργανα ειναι απαιτητικα αν δεν εχεις ΤΟ ταλεντο.Συνολικα τα χρονια σπουδων μεχρι το πτυχιο ειναι 11 αλλα αμα εισαι καλος τα ελαττωνεις.
2.Στην αρχη θα κανεις γυρω στα 40 λεπτα την εβδομαδα.Ή 20 και 20(2 φορες) ή 40(1 φορα)
3.Μπορεις να βρεις κιθαρα και με 200-400 ευρω αλλα μπορεις και με 5000ευρω.Για αρχη δεν ειναι ακριβο οργανο παντως.
Αν σ'αρεσει μη δισταζεις να την ξεκινησεις..ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει.
Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι εννοείς "καλά",τα standards σου δηλαδή.Αν θες να παίζεις όπως ο κιθαρίστας των Nightwish για παράδειγμα,ενδεχομένως να μην τα καταφέρεις και ποτέ :P
Η τιμή της κιθάρας επίσης "παίζει" ανάλογα με την χρήση που την θες,πάντως για αρχή και πειραματισμό μην πάρεις το λάθος να πάρεις καμιά ακριβή και μετά το μετανιώσεις.

χαχα..

Βασικά θέλω να μάθω να παίζω κιθάρα "καλά" αλλά όχι κ όπως ο κιθαρίστας των Nightwish...

Θέλω απλώς να έχω καλές γνώσεις...Να ξέρω να παίζω κάτι, να μην είμαι και εντελώς άσχετος...

Δε σκοπεύω να πάρω κάποια πανακριβη κιθάρα τώρα...Θα δούμε αργοτέρα...

:)

1.Αναλογα το χρονο που αφιερωνεις και το ταλεντο που εχεις.Για να παιζεις ομως αξιοπρεπως με φυσιολογικους ρυθμους χρειαζεσαι γυρω στα 4-5 χρονια και λιγα λεω.Γενικοτερα τα κλασικα οργανα ειναι απαιτητικα αν δεν εχεις ΤΟ ταλεντο.Συνολικα τα χρονια σπουδων μεχρι το πτυχιο ειναι 11 αλλα αμα εισαι καλος τα ελαττωνεις.
2.Στην αρχη θα κανεις γυρω στα 40 λεπτα την εβδομαδα.Ή 20 και 20(2 φορες) ή 40(1 φορα)
3.Μπορεις να βρεις κιθαρα και με 200-400 ευρω αλλα μπορεις και με 5000ευρω.Για αρχη δεν ειναι ακριβο οργανο παντως.
Αν σ'αρεσει μη δισταζεις να την ξεκινησεις..ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει.
Ελπιζω να βοηθησα!

Ευχαριστώ! Με βοήθησες πάρα πολύ!

Σκέφτομαι να κάνω μαθηματα τη παρασκευή και το σάββατο...

Είμαι πολύ ενθουσιασμένος μπορώ να πω!

Πάντα μου άρεσε αυτό το μουσικό όργανο, αλλά δυστηχώς το κατάλαβα αργά...

btw...Τώρα που πήρα φόρα, δε σταμάταω με τίποτα...

:D:D:D

Ευχαριστώ και πάλιιι όλους σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
1) Συμφωνώ με sagkoulini. Ανάλογα το χρόνο και το διάβασμα που έχεις σκοπό να αφιερώσεις στη κιθάρα. Σε ένα ωδείο,ως κλασσικό όργανο, παίρνει γύρω στα 8-9 χρόνια από ό,τι έχω ακούσει από τους καθηγητές μου στο σχολείο (πάω Μουσικό).Μπορείς να ξεκινήσεις και κάποια στιγμή που δεν θα τα βγάζεις πέρα να το αναβάλλεις για 2 με 3 χρόνια μετά. Η μουσική είναι σαν το ποδήλατο!Αν την μάθεις δεν τη ξεχνάς!! ;)
2)Δεν γνωρίζω σίγουρα αλλά νομίζω γύρω στο μισάωρο τη κάθε φορά,το περισσότερο δύο φορές την εβδομάδα.Εκτός και αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι που τότε ίσως αυξηθούν λίγο παραπάνω τα δίδακτρα.
3)Η κλασσική κιθάρα είναι από τα φτηνότερα όργανα.Η χαμηλότερη τιμή είναι στα 60 ευρω και φτάνει μέχρι μυθικά ποσά.Για αρχή θα σε βόλευε μια χαρά μία των 60 ευρώ.Μία συμμαθήτριά μου στο σχολείο έχει κλασσική που την αγόρασε πριν 4 χρόνια με 60 ευρώ και ακόμα κρατιέται μια χαρά και παίζει και κάθε μέρα.
Αν σου αρέσει μην το σκέφτεσαι ξεκίνησε,προσπάθησε και αν δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα άστο για όταν δεν θα έχεις τόσες υποχρεώσεις. :)
Από περιέργεια....:) Τι δουλεια θες να κάνεις και σου χρειάζεται;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
1) Συμφωνώ με sagkoulini. Ανάλογα το χρόνο και το διάβασμα που έχεις σκοπό να αφιερώσεις στη κιθάρα. Σε ένα ωδείο,ως κλασσικό όργανο, παίρνει γύρω στα 8-9 χρόνια από ό,τι έχω ακούσει από τους καθηγητές μου στο σχολείο (πάω Μουσικό).Μπορείς να ξεκινήσεις και κάποια στιγμή που δεν θα τα βγάζεις πέρα να το αναβάλλεις για 2 με 3 χρόνια μετά. Η μουσική είναι σαν το ποδήλατο!Αν την μάθεις δεν τη ξεχνάς!! ;)
2)Δεν γνωρίζω σίγουρα αλλά νομίζω γύρω στο μισάωρο τη κάθε φορά,το περισσότερο δύο φορές την εβδομάδα.Εκτός και αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι που τότε ίσως αυξηθούν λίγο παραπάνω τα δίδακτρα.
3)Η κλασσική κιθάρα είναι από τα φτηνότερα όργανα.Η χαμηλότερη τιμή είναι στα 60 ευρω και φτάνει μέχρι μυθικά ποσά.Για αρχή θα σε βόλευε μια χαρά μία των 60 ευρώ.Μία συμμαθήτριά μου στο σχολείο έχει κλασσική που την αγόρασε πριν 4 χρόνια με 60 ευρώ και ακόμα κρατιέται μια χαρά και παίζει και κάθε μέρα.
Αν σου αρέσει μην το σκέφτεσαι ξεκίνησε,προσπάθησε και αν δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα άστο για όταν δεν θα έχεις τόσες υποχρεώσεις. :)
Από περιέργεια....:) Τι δουλεια θες να κάνεις και σου χρειάζεται;; :)

Χμμμ...Ωραία πράγματα βλέπω...Τελικά αυτό το φόρουμ βοηθάει πολύ...Δηλαδή τα μέλη του φόρουμ σε βοηθουν πολύ...:P:P

Θέλω να ασχοληθώ με θεατρολογία,Υποκριτική ή σκηνοθεσία αν και κλείνω περισσότερο στο δεύτερο...

(Τώρα θα νομίζετε ότι είμαι σίγουρα ψώνιο,:D αλλά τι να κάνω απο μικρός πάντα αυτό ήθελα)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...Με βοήθησες κ εσύ πάρα πολύ...Μου λύθηκαν όλες οι απορίες που είχα..:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikolas.B3

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η γνώμη μου φίλε Νίκο είναι οτι δεν πρεπει να ξεκινήσεις μαθηματα κατευθείαν για το δικό σου καλό...Πολλοι συμμαθητές μου που τους κολλησα τον ιό της κιθάρας άρχισαν κατευθείαν με μαθηματα, βαρέθηκαν και το παρατησαν το οργανο...εγω σήμερα έχω επέτειο 9 μηνών με την κιθάρα μου και ακόμα δεν εχω αρχίσει μαθήματα, πηρα αμέσως ένα βιβλιαράκι με συγχορδίες και εφτανα (και ακόμα φτάνω) τις 5 ωρες καθημερινα...
οσο παει προχωρας και παιζεις πιο ενδιαφεροντα πραγματα και ετσι το ενδιαφέρον σου δεν εξασθενει, σε αντίθεση με τα μαθήματα που ειναι πολυ στατικα και βαρετά...και επιπλεον εγώ προσωπικα δεν γουστάρω να κάνω εργασίες σπιτιου για το χομπι μου, επειδη απο χόμπι γίνεται υποχρεωση... απο κει και περα ειναι δική σου απόφαση να κανεις οτι πιστευεις οτι είναι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top