Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα XXX είναι τα λεγόμενα rake ή αλλιώς "κούφιες". Για να το παίξεις απλά ακουμπάς τις χορδές με το αριστερό χέρι χωρίς όμως να βάζεις πίεση(να μην ακούγονται δηλαδή οι νότες) και με το δεξί παίζεις κανονικά. Left-hand muting με λίγα λόγια. Το άλλο είναι slide από το B στο Ε στην έκτη χορδή. Δηλαδή παίζεις τη νότα στο 7 και μετά χωρίς να βάλεις άλλη πένα "σέρνεις" το χέρι σου μέχρι το 12. Είναι ένας από τους διάφορους τύπους slides. Λογικά στο youtube θα δεις και ανθρώπους να τα κάνουν γιατί καλύτερα να το βλέπεις παρά να στο περιγράφω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ευχαριστω παααρα πολυ uncle ernie!! εχω δει πολλαααα βιντεο στο youtube αλλα ποτε κανεις δεν λεει εδω κανω αυτο εκει κανω το ταδε.. κανουν κανουν και οποιος καταλαβε, καταλαβε.. ωστοσο αυτο το ρεικ χρησιμευει καπου?? γιατι απ'οσο καταλαβα ειναι σαν να μην υπαρχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Φυσικά χρησιμεύει. Το refrain του smells like teen spirit των nirvana που το ξέρεις σίγουρα, γεμάτο rake είναι. Είναι αυτές οι λίγο πιο ψόφιες νότες Που λέει κι ο uncle ernie.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
φυσικα και το ξερω!! ωραιο κομματι!! παω να του ριξω μια ματια!!
-----------------------------------------
τωρα που το ειδα μου γεννηθηκε και αλλη απορια (ναι, το ξερω οτι γινομαι λιγο κουραστικη, σορι παιδια) αυτο>>>> (10) πως παιζεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Κατ'αρχήν δεν είμαι σίγουρος αν λέγεται rake αυτό, ίσως να το ψάξεις σαν left-hand muting ή κάτι τέτοιο. Είναι όντως αυτό που είπε το Αρνί στο Smells Like Teen Spirit. Είναι πολύ κλασσικό σε κομμάτια funk ας πούμε και τέτοιου είδους.

Τωρά αυτό που λες (10) μάλλον είναι ghost note. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς νοείται ghost note στη μουσική γενικότερα, αλλά στην κιθάρα είναι κάτι σα νότα που την παίζεις μεν αλλά δεν ακούγεται πολύ. Δηλαδή όταν θα την παίξεις θα πρέπει να παίξεις κάπως πιο μαλακά την πένα.

Btw, καλά τα tabs και μπράβο στα παλλικάρια που κάθονται και τα γράφουν τόσο αναλυτικά, αλλά νομίζω πως το καλύτερο είναι να έχεις το tab μπροστά σου ώστε να βλέπεις γενικά πράγματα, και να ακούς κιόλας το κομμάτι. Το καλύτερο είναι να το βγάζεις δι'ακοής και μόνο, αλλά μερικοί από εμάς δε το χουμε εξασκήσει αρκετά αυτό, οπότε λέω tab+κομμάτι. Και όταν λεω να ακούς, όχι να ακους νότες αλλά που κάνει bend που κάνει slide που κάνει vibrato κλπ. Θέλουν κι αυτά λίγο καιρό για να τα αναγνωρίζεις, αλλά με τον καιρό έρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Btw, καλά τα tabs και μπράβο στα παλλικάρια που κάθονται και τα γράφουν τόσο αναλυτικά, αλλά νομίζω πως το καλύτερο είναι να έχεις το tab μπροστά σου ώστε να βλέπεις γενικά πράγματα, και να ακούς κιόλας το κομμάτι. Το καλύτερο είναι να το βγάζεις δι'ακοής και μόνο, αλλά μερικοί από εμάς δε το χουμε εξασκήσει αρκετά αυτό, οπότε λέω tab+κομμάτι. Και όταν λεω να ακούς, όχι να ακους νότες αλλά που κάνει bend που κάνει slide που κάνει vibrato κλπ. Θέλουν κι αυτά λίγο καιρό για να τα αναγνωρίζεις, αλλά με τον καιρό έρχονται.

αυτο δεν κανει το guitar pro??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΗλίαςN

Νεοφερμένος

Ο ΗλίαςN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα σε συμβολευα αγαπητε φιλε μου να ξεκινησεις 1 χρονο με δασκαλο καθως θα σου μαθει ακριβως τα απαραιτητα για να μπορεσεις να συνεχισεις μονος σου (κυριως τεχνικη, γιατι αλίως θα νομιζεις πως παιζεις σωστα, ενω μετα στην συνεχεια δεν θα μπορεις να παιζεις μερικα γρηγορα κομματια)... Εχε επισης υπ οψιν σου οτι δεν μετραει ποση ωρα θα παιζεις αλλα το πως... ξερω ατομα που επεζαν 5 -8 ωρες την ημερα αλλα δεν καταφεραν τιποτα, ενω αλλη με προσεκτιθκη μελετη 1-1 30 ωρα ειναι πλεον παρα πολυ καλυτερη... Επειτα θα μπορεσεις να μαθεις και μονος σου απο διαφορα βιβλια. Βεβαια νομιζω πως ειπες οτι θελεις να παιζεις μονο ρυθμο, οποτε τα πραγματα θα ειναι πολυ ποιο ευκολα αν πας σε δασκαλο και σε 3 μηνες σου λεω θα ξες να παιζεις τα αγαπημενα σου τραγουδια. Ειμαι και γω ημιαυτοδιδακτος εδω και 2 χρονια (1 χρονο πηγα ςσε δασκαλο). Το μονο που χρειαζεσε ειναι υπομονη, επιμονη και θέληση και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους. Αν σου αρεσε πραγματικα η κιθαρα γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με δασκαλο οπως σου ειπα και πριν. 1 ωρα την εβφδομαδα ειναι δεν εχεις να χασεις τιποτα. Αν σου αρεσει μενεις, αν οχι μαθαινεις μονος σου. Παντως για αρχη ειναι παααρα πολυ ποιο δυσκολο να μαθεις μονος σου. Πιστεψε με με την τεχνικη μπαρε θα κανεις περιπου 2 μηνες με τον δασκαλο, ενως μονος σου γυρα στους 6-8. Δηλαδη με δασκαλο μαθαινεις πολυ ποιο γρηγορα. Α! και επισης rosi οι νοτες και αυτα τα σχετικα που θα σου μαθει αρχικα ο δασκαλος ειναι ενα βαρετο μαθημα, αλλα αποδυκνειετε ενα παρα πολυ καλο θεμελιο για να μαθεις κιθαρα. Βεβεια εμενα μου αρεζε αυτο το μαθημα, ειναι ενδιαφερον. Παντως στο ξαναλεω αν αγαπας την κιθαρα τοσο πολυ να πας σε δασκαλο. Αλομα και να μην την αγαπας, αν πας σε καλο και σωστο δασκαλο δεν θα ξεκολλας απο πάνω της! Αυτα απο μενα, ελπιζω να μην σε κουρασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Να ακούς την κανονική έκδοση του κοματιού εννοεί, όχι το midi του guitar pro.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΗλίαςN

Νεοφερμένος

Ο ΗλίαςN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν πάντως θα ήθελες να ξεκινησεις να μαθαινεις και σολο, εχω καποια βιβλια που θα μπορους να σους στειλω μεσω ιντερνετ, τα οποια σου μαθανουν να παιζεις γρηγορα. Σκεψου και πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Να ακούς την κανονική έκδοση του κοματιού εννοεί, όχι το midi του guitar pro.

αααα!! νταξει ειπαμε..παιζω συνεχεια, εξασκουμαι, αλλα αυτο εινια για πολυ προχωρημενους..not for me!! θελω να κανω εξασκηση ακομα πολλη..:P

Αν πάντως θα ήθελες να ξεκινησεις να μαθαινεις και σολο, εχω καποια βιβλια που θα μπορους να σους στειλω μεσω ιντερνετ, τα οποια σου μαθανουν να παιζεις γρηγορα. Σκεψου και πες μου

σε ευχαριστω παρα πολυ!! θα χαιρομουν αν μου εστελνες καποιο !!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΗλίαςN

Νεοφερμένος

Ο ΗλίαςN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οκ, οταν θα βρω λιγο χρονο σου υποσχομαι θα το ανεβασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
παιδια εχω problem!!!!!!!!λπ ψάχνω το here without you - 3 doors down στο guitar pro χωρις capo και δεν το βρίσκω!!!αααααααααααα!!!!!το χει κανεις???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
https://www.guitariff.net/ddl_tabs/gp2/3 Doors Down - Here Without You (2).zip
Δεν βλέπω να έχει capo αυτό. Έχει άλλο κούρδισμα όμως στην κιθάρα (ένα ημιτόνιο πιο χαμηλά όλες οι χορδές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
το εχω αλλα δεν μπορω να το ανεβασω:(. θες να στο στειλω μεσω MSN?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι αυτο που ψαχνεις, αλλα εγω βρηκα αυτο: https://www.911tabs.com/link/?2235348
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
το εχω αλλα δεν μπορω να το ανεβασω:(. θες να στο στειλω μεσω MSN?

Λοιπον επειδή τελευταια δεν εχω MSN θες να σου δώσω το e-mail μου να μου το στείλεις???




δεν ξερω αν ειναι αυτο που ψαχνεις, αλλα εγω βρηκα αυτο: https://www.911tabs.com/link/?2235348


ευχαριστωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!αλλα και αυτο ειναι με αλλο κουρδισμα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είναι σε άλλο κούρδισμα γιατί γενικά οι 3 Doors Down κουρδίζουν σε Eb. Αν έχεις κιθάρα με fixed bridge δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάζεις το κούρδισμα εντάξει. Στην τελική βγάλτο όπως το βλέπεις(χωρίς να αλλάξεις κούρδισμα), απλά θα το παίζεις από ένα ημιτόνιο παραπάνω, δε χάλασε ο κόσμος. Αυτοί το κάνουν μάλλον για του βγαίνει καλύτερα του τραγουδιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι σε άλλο κούρδισμα γιατί γενικά οι 3 Doors Down κουρδίζουν σε Eb. Αν έχεις κιθάρα με fixed bridge δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάζεις το κούρδισμα εντάξει. Στην τελική βγάλτο όπως το βλέπεις(χωρίς να αλλάξεις κούρδισμα), απλά θα το παίζεις από ένα ημιτόνιο παραπάνω, δε χάλασε ο κόσμος. Αυτοί το κάνουν μάλλον για του βγαίνει καλύτερα του τραγουδιστή.


σωστα!!!!!!!ευχαριστω πολυ!!!!!!!αααααχ βρε 3 doors down τι τραβαω για να παιξω ενα songs σας!!!!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
και εγω θελω να μαθω κιθαρα αλλα οι γονεις μου λενε οτι ειναι αρκετα ακριβη η κιθαρα αλλα και τα μαθηματα με καποιον δασκαλο!!!θα δω στο μελλον αν μπορεσω να μαθω απο μονος μου...

Νομιζω πως ξερω τη λεξη κλειδι στο προβλημα σου! Η λεξη αυτη ειναι: GUITAR PRO!! Απο κει και περα με συνεχη εξασκηση και υπομονη ολα ερχονται σιγα σιγα!! --δοκιμασμενο--:jumpy::jumpy:
-----------------------------------------
Α! και επισης rosi οι νοτες και αυτα τα σχετικα που θα σου μαθει αρχικα ο δασκαλος ειναι ενα βαρετο μαθημα, αλλα αποδυκνειετε ενα παρα πολυ καλο θεμελιο για να μαθεις κιθαρα. Βεβεια εμενα μου αρεζε αυτο το μαθημα, ειναι ενδιαφερον. Παντως στο ξαναλεω αν αγαπας την κιθαρα τοσο πολυ να πας σε δασκαλο. Αλομα και να μην την αγαπας, αν πας σε καλο και σωστο δασκαλο δεν θα ξεκολλας απο πάνω της! Αυτα απο μενα, ελπιζω να μην σε κουρασα!


εμενα?? οχι!! ισα ισα! ξερεις μωρε τι.. ολο αυτο με το δασκαλο με κουραζει λιγο, ασε που μου ακουγεται και βαρετο.. και εξαλλου οκ τωρα αλλα το χειμωνα θα υπαρξουν μηνες που δεν θα την ακουμπαω καν, ενω αλλοι που δεν θα την αφηνω, και ο δασκαλος θελει συνεπεια.. ααυτα.. σ'ευχαριστω παντως!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top