Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

djgiannis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εχει κανεις τον προσκηνητη του αλκινοου ιωαννιδη βρε παιδια σε ταμπλ? δεν τον βρησκω πουθενα :(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SA-96

Νεοφερμένος

Ο Αθηναγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
κατέβασε το guitar.pro ή μπες στο www.ultimate-guitar.com (στο 2ο μπορείς να παρακολουθήσεις και μαθήματα):rockon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Επίσης αν βάλεις το guitar pro που είπε ο Dark_kronos μπορείς να πατήσεις το Α πάνω από κάποιο bar και θα σου βγάλει μια λίστα με συγχορδίες σε όλα τα σημεία της ταστιέρας. Με τις πιο σύνθετες συγχορδίες γίνεται λίγο μπέρδεμα γιατί έχουν διαφορετικά ονόματα, αλλά με τις απλές όλα καλά.

Πάντως γενικά στην ταμπλατούρα πολύ σπάνια γράφουν ρυθμικά τις αξίες, με το σκεπτικό ότι απλά σου δείχνουν τις νότες και ακούς το κομμάτι για να βρεις τα υπόλοιπα.

Συμφωνώ απόλυτα για τον παραλυπόμενο ρυθμό και γι αυτό δεν συμπαθώ τις σκέτες συγχορδίες τόσο πολύ, αλλά βέβαια έτσι μπορείς να τραγουδάς.
Μόνο να πω οτι στο guitar pro το κουμπί που λές γράφει Am και όχι Α σκέτο...;)
-----------------------------------------
εχει κανεις τον προσκηνητη του αλκινοου ιωαννιδη βρε παιδια σε ταμπλ? δεν τον βρησκω πουθενα :(:'(

Μα και αυτός πάντοτε το κομμάτι το παίζει μόνο με συγχορδίες στην κιθάρα... (που είναι εύκολο να βρεθούν στο www.kithara.vu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εννοούσα το κουμπί A του πληκτρολογίου. Εμένα τουλάχιστον το πληκτρολόγιο μου δε ξεχωρίζει μικρές από μεγάλες τρίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εννοούσα το κουμπί A του πληκτρολογίου. Εμένα τουλάχιστον το πληκτρολόγιο μου δε ξεχωρίζει μικρές από μεγάλες τρίτες.
΄

ααα σόρι νόμιζα οτι μιλούσες για το εικονικό κουμπί στην οθόνη του υπολογιστή... Πάντως και τα δύο "αντικείμενα" το ίδιο αποτέλεσμα έχουν, το m δεν σημαίνει minore απλώς είναι μέσα στον συμβολισμό του εικ. κουμπιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί γράφει Am όμως; Αίσχος, Dm έπρεπε να λέει, είναι πιο ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
guitar pro... δειχνει ταμπλατουρα και παρτιτουρα συνχρονος, μπορει να παιζει το κομματι να δεις πως παει κλπ....
Ειναι επι πληρωμη βεβαια, αλλα ξερεις τωρα...


δεν είναι επι πληρωμή... free είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι ταμπλατούρες ναι, το πρόγραμμα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελενάκι

Νεοφερμένος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κοιτα πρωτα απ'ολα πρεπει να πας 2 χρόνια κλασική κιθάρα και μετά μπορείς να πας ηλεκτρική.ξέρω τι σου λέω γιατι και εγώ πήγα 2 χρόνια κλασική και τώρα παίζω ηλεκτρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εχμ, δηλαδη τι;
Δεν μπορει καποιος να ξεκινησει κατευθειαν ηλικτρικη;
Εσυ δηλαδη ξεκινησες κλασικη, και μετα απο 2 χρονια σταματησες για να πας ηλεκτρικη;
Δεν σε πιανω.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχμ, δηλαδη τι;
Δεν μπορει καποιος να ξεκινησει κατευθειαν ηλικτρικη;
Εσυ δηλαδη ξεκινησες κλασικη, και μετα απο 2 χρονια σταματησες για να πας ηλεκτρικη;
Δεν σε πιανω.:|

Γενικα ειναι μια αποψη που κυκλοφορει πολυ,οτι και καλα πρεπει να ξεκινισεις απο κλασικη για να μαθεις πιο σωστα, να μαθεις καλη θεωρια κλπ.
Αποψη μου; Μπαρμπουτσαλα! Αν αυτο που θες να κανεις ειναι να παιζεις ηλεκτιρκη, μονο χρονο και χρημα θα χασεις με την κλασικη, αφου δεν εχουν ιδιετερη σχεση μεταξυ τους, και τα περισσοτερα απο αυτα που θα μαθεις θα σου ειναι αχρηστα οταν πας στην ηλεκτρικη. Αλλωστε, καλητερα να μαθεις τα παντα κατευθειαν πανω στην ηλεκτικη.
Εγω ξεκινισα κατευθειαν με ηλεκτικη, και δεν υστερω σε τιποτα σε σχεση με αλλα παιδια που κανανε για χρονια κλασικη... Μαλιστα καθαρα σε θεμα ηλεκτρικης ειμαι πιο "ανετος" λογο του οτι παντα ηλεκτιρκη επαιζα, εξ αρχης χρησιμοποιουσα τεχνικες ηλεκτιρκης κλπ Μπορει να μην εχω τις ιδιες γνωσεις θεριας, αλλα αυτο ειναι επειδη μετα απο 2 χρονια μαθηματων θεωρισα οτι ολα αυτα δεν μου χρειαζονται, και σταματισα, και παιζω πλεων μονος μου.

Επισης, λογο της φυσης της ηλεκτρικης, σε "κλεινει" αρκετα, και μετα θα αργισεις να μπεις στο πνευμα της ηλεκτρικης.
Ασε που αμα ξεκινισεις κλασικη, και δεν σου αρεσει αυτου του ειδους η κιθαρα, θα χασεις καθε ενδιαφερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγώ πάντως ξεκίνησα να μαθαίνω μόνη μου και το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω δυο τρεις χορδές απ' τα νεύρα μου....έτσι οι γονείς μου μου πήραν δάσκαλο στο σπίτι...

Εγω εχω σπασει την Σολ(μαλλον)καταλαθος στο κουρδισμα. Ακομα εχω ενα σημαδι στο χερι μου.
Η μανα μου παλι μου εσπασε την λεπτοτερη γιατι ειχε περασει την ακουστικη μου για μπουζουκακι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
τελικά bj eirini βρήκες αυτό που ήθελες;;
-----------------------------------------
Μήπως έχει κανείς το instabile του nek???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Θέλω μια κιθάρα που να βγάζει ηλεκτρικό ήχο, δν ξέρω εάν με καταλαβαίνεται....Δηλαδή, δεν θέλω κλασσική! Αλλά θα ήθελα να μην χρειάζομαι πένα για να παίξω. Τι προτείνετε να πάρω: ηλεκτρική, ακουστική, ηλεκτρακουστική ή ηλεκτροκλασσική;
Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!!

Βασικά όλες αυτές οι κιθάρες 6 χορδές δεν έχουν;;
-----------------------------------------
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Άμα πάρω μία κιθάρα με μικρό ενισχυτή, αργότερα δεν μπορώ να τον αντικαταστήσω με κάποιον μεγαλύτερο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
Ευχαριστώ.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βασικά στην 1η ερώτησή σου το "ναι" δεν είναι ακριβώς σωστή απάντηση. Υπάρχουν και κιθάρες με περισσότερες χορδές (7χορδες χρησιμοποιούνται αρκετά συχνά) αλλά οι περισσότερες έχουν τις κλασικές 6 χορδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ok!! Απλά είχα ακούσει οτι οι ηλεκτρικές είναι μόνο εφτάχορδες. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ok!! Απλά είχα ακούσει οτι οι ηλεκτρικές είναι μόνο εφτάχορδες. :bye:

Οχι, οχι!
Η ηλεκτρικης ειναι κατα βασην 6χορδες... Μετα βγηκαν και 12 χορδες, και 7 χορδες και τωρα προσφατα και 8 χορδες, αλλα ειναι για αλλα πραγματα....
Η κιθαρα που ολοι ξερουμε ειναι 6χορδη κατα βαση. Απο εκει και περα η 12 χορδη (ειτε ηλςκτρικη ειτε ακουστικη) ειναι για κοματια πιο χαλαρα και ηρεμα αλλα συνχρονος "ψαγμενα". Η 7χορδες και 8χορδες ειναι για progressive η/και βαρυ παιξιμο (η επιπλεων χορδες ειναι μπασες, οποτε αντι για μια βαρυτονη η χαμηλοκουρδισμενη κιθαρα χρησιμοποιητε η επιπλεων χορδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Όπως τα λέει ο Kronos είναι. Η 12χορδες χρησιμοποιούνται για πιο ακουστικά παιξίματα που θέλουν να ακουστούν περισσότερο πολυφωνικά γιατί οι χορδές πάνε ανά δυάδες unison ή octave ή και τα δύο δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top