Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Kαλά. Πηγαίνετε πρώτα να βρείτε δουλειά σ' αυτό που σπουδάζετε ώστε να δείτε με τα δικά σας μάτια τι σημαίνει σκληρή καθημερινή πραγματικότητα εν καιρώ οικονομικής και κοινωνικής κρίσης. Οι φιλοσοφικές θεωρίες περί εργασιακής πολιτικής απέχουν έτη φωτός από την πράξη. Γι' αυτό το Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει κάμια τεράστια ζημιά ως προς την μη ρεαλιστική εικόνα που έχει ο κάθε φοιτητής / πτυχιούχος για την αγορά εργασίας. Στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν ξέρω, αλλά ένα πράγμα σου μαθαίνουν καλά: να μην (θέλεις ή ξέρεις ή φοβάσαι να) δουλεύεις και να πιστεύεις ότι είσαι "δόκιμος" ερευνητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Φυσικά σχολή με προοπτικές. Χρειαζόμαστε και άλλους ανέργους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τα εργασιακα δεδομενα αλλάζουν. Πριν κάποια χρόνια το επάγγελμα του δασκάλου ειχε την αποκατάσταση... Με το που έπαιρναν το πτυχίο, τους περιμενε μια θεση αναπληρωτη και συντομα η μονιμοποιηση. Καλός μισθος, λίγες ωρες.. Τότε, στραφηκε πολυς κοσμος προς τα εκει. Οι βάσεις πήγαν πολύ ψηλά κοκ.
Έρχεται η κρίση, μειωνουν δραστικα τις προσληψεις, ενω και σε περιπτωση προσληψης ο μισθος ειναι συρρικνωμενος. Πέφτουν οι βασεις κοκ..
Ποιος να το προέβλεπε το 2005 ότι θα υπάρξει αυτή η εξέλιξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Έλα τώρα που δεν φαινόταν που οδηγεί το "σύστημα" του ρουσφετιού και της πολυθεσίας δημοσίων οργανισμών. Ο τέως Υπουργός Γ.Αρσένης το 1995 προς ...ικανοποίηση της κοινής γνώμης διπλασίασε τους εισακτέους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ χωρίς οι θέσεις εργασίας να αυξηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου, σχολή επιθυμίας. Αν βέβαια έχει και προοπτικές, ακόμη καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη επιλογή, γιατί και μένα μου συμβαίνει το ίδιο......Πραγματικά θέλω να γίνω φιλόλογος αλλά δεν έχει αποκατάσταση και (αναγκαστικά) μου λένε να πάω δασκάλα για να δουλέψω.....


Πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά!

Και να υποθέσω του χρόνου που βγαίνεις στην αγορά εργασίας θα διοριστείς ! 3 χρόνια πριν το πσοτ αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ :hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τα εργασιακα δεδομενα αλλάζουν. Πριν κάποια χρόνια το επάγγελμα του δασκάλου ειχε την αποκατάσταση... Με το που έπαιρναν το πτυχίο, τους περιμενε μια θεση αναπληρωτη και συντομα η μονιμοποιηση. Καλός μισθος, λίγες ωρες.. Τότε, στραφηκε πολυς κοσμος προς τα εκει. Οι βάσεις πήγαν πολύ ψηλά κοκ.
Έρχεται η κρίση, μειωνουν δραστικα τις προσληψεις, ενω και σε περιπτωση προσληψης ο μισθος ειναι συρρικνωμενος. Πέφτουν οι βασεις κοκ..
Ποιος να το προέβλεπε το 2005 ότι θα υπάρξει αυτή η εξέλιξη;

Σωστά!!!! Πάντα αλλάζουν τα δεδομένα! Οπότε καλύτερα σχολή επιθυμίας! Τα τελευταία 40 χρόνια αυτό γίνεται με τους δασκάλους με την ευκαιρία να πω πως λογικά κάποτε θα αντιστραφεί πάλι η καταστάση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οι "προοπτικές" μιας "x" κατεύθυνσης διαφέρουν από άτομο σε άτομο οπότε δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι...
Γενικά πάντως δε ζούμε σε παραμυθάκι και πρέπει να κάνουμε κάτι ικανό να μας ζει τουλάχιστον αξιοπρεπώς!Γι'αυτό και λέμε ότι κάποιες σπουδές είναι "πολυτελείας"...
1)Έρχεται η κρίση, μειωνουν δραστικα τις προσληψεις, ενω και σε περιπτωση προσληψης ο μισθος ειναι συρρικνωμενος. Πέφτουν οι βασεις κοκ..
2)Ποιος να το προέβλεπε το 2005 ότι θα υπάρξει αυτή η εξέλιξη;
1)Ακόμη και το 700άρι που τσεπώνουν πλέον είναι super δεδομένων των ελάχιστων ωρών που εργάζονται αλλά και της ασχετοσύνης/επιστημονικής τους ανεπάρκειας!Οποιοσδήποτε άλλος για να δει καθαρό 700άρι πλέον δίνει κώλο καθημερινά!
By the way οι πιο μάγκες ήταν αυτοί που πήγαν Βουλγαρία και κάναν ζωάρα,"να λόλα πάρε ένα μήλο" κι ούτε αριστεία σε πανελλήνιες ούτε τίποτα!;)
2)Όποιος είχε ανοιχτά τα μάτια του (και το μυαλό του) για να συνειδητοποιήσει ότι αυτή η κατάσταση δεν είναι βιώσιμη!
Αλλά στην Ελλάδα έχουμε κάνει hobby το εθελοτυφλείν,δε βαριέσαι...
Τα τελευταία 40 χρόνια αυτό γίνεται με τους δασκάλους με την ευκαιρία να πω πως λογικά κάποτε θα αντιστραφεί πάλι η καταστάση! :)
Νέα εποχή "παχιών αγελάδων" δε διαφαίνεται στην Ευρώπη τουλάχιστον για το δικό μας life span...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Οι "προοπτικές" μιας "x" κατεύθυνσης διαφέρουν από άτομο σε άτομο οπότε δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι...
Γενικά πάντως δε ζούμε σε παραμυθάκι και πρέπει να κάνουμε κάτι ικανό να μας ζει τουλάχιστον αξιοπρεπώς!Γι'αυτό και λέμε ότι κάποιες σπουδές είναι "πολυτελείας"...

Νέα εποχή "παχιών αγελάδων" δε διαφαίνεται στην Ευρώπη τουλάχιστον για το δικό μας life span...

Πιστεύω αυτό προσπαθούμε όλοι να κάνουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.
Καλά ναι, δεν αντιλέγω, μπορεί να είναι λίγο αμφίβολο αν οι μισθοί ανέβουν πάλι γρηγόρα σε επίπεδα παλαίων χρυσών εποχών, αλλά εννοούσα κάπως από άποψη αποκατάστασης έστω με κάτι τέτιους μισθους του τύπου των 800 ευρώ, έτσι ναι πιστευώ θα αλλάξουν τα πράγματα, εξάλλου η κρίση όσο και να μη το πιστευομε δεν πρόκειται να διαρκέσει και για όλη την ζωή μας, τι στο καλό.....διατηρώ ή μάλλον προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σχολή επιθυμίας.Οση αποκατάσταση και άν έχει μια σχολή άν δεν σου αρέσει δεν την παλεύεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Σίγουρα, η οικονομική / κοινωνική κρίση που βιώνουμε σαν στοχαστικό μοντέλο δεν γίνεται να διαρκέσει πολλά χρόνια, απλά θα αλλάξουν πολλά στο τοπίο της εργασίας και στην γενικότερη αντίληψη γι' αυτήν (αλλά και στον τρόπο ζωής). Όσοι εργάζονται πραγματικά με τιμιότητα και εξελίσσονται προσφέροντας στο κοινωνικό σύνολο μέσω της εργασίας τους δεν έχουν πιστεύω να φοβούνται κάτι. Αντιθέτως, όσοι προσπαθούν να μπουν από το παράθυρο και ελπίζουν ξανά στην ευνοιοκρατία και στην ρουσφετολογική χείρα βοηθείας, νομίζω ότι απλά χάσανε το παιχνίδι ή ζουν στον ιδεατό κόσμο τους. Μια κοινωνία δίχως παραγωγική οικονομία ...δεν μπορεί να αντέξει αφού δεν αυτο-ανανεώνεται. Βέβαια σ' αυτό βοηθάει και το εκάστοτε πολιτικό προσωπικό που αν μη τι άλλο στην χώρα μας έχει αποδειχθεί κατώτετο των περιστάσεων και σε μεγάλο βαθμό διεφθαρμένο. Μην ξεχνάμε ότι ένας λαός τους ψήφισε, ο οποίος μάλλον ήταν του ιδίου "διαμετρήματος". Νομίζω ότι πρέπει ως να βγάλουμε το χρήμα από βασικό κίνητρο σκέψης. Όλες οι σχέσεις, οι δράσεις, οι "προσπάθειες" ...ξεκινούν με αυτό ως βασικό μοχλό. Γι' αυτό και θα πρέπει να κάνουμε αυτό που λέει η ψυχή μας και όχι αυτό που υποτίθεται ότι φέρνει "πολλά" λεφτά. Επίσης τι σημαίνει ο όρος πολλά λεφτά; Ο καθένας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά, αφού ο κάθε άνθρωπος ορίζει διαφορετικά τις ανάγκες του που σημαίνει ότι το χρήμα δεν αυτοσκοπός. Όμως κάποιοι άνθρωποι έχουν χτίσει την ζωή τους στην υπηρεσία των καταναλωτικών τους παθών (με τον τίτλο "ανάγκες") και προσπαθούν να περάσουν το μήνυμα ότι βρήκαν το νόημα της κοινωνικής ευτυχίας ενώ αμφιβάλλω αν κλείνουν μάτι το βράδυ, από τα πιστωτικά τους χρέη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε ξερω καποια σχολη με προοπτικες αυτη τη στιγμη...Οποτε μαλλον σχολη επιθυμιας θα πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Χα, έχεις πολύ δίκιο!
Πάντως η δική μου απάντηση είναι ...επιθυμίας! Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα τελευτάια 30 χρόνια πάντα έτσι είναι με τους δάσκαλους, για 8 χρόνια λίγοι διορισμοί κ μετά μια 5ετία πάλι τεράστια απορρόφηση και πάμε απο την αρχή.

Για την Ελλάδα μιλάμε ή για άλλη χώρα?
Αν μιλάμε για την Ελλάδα το παραπάνω σχόλιο είναι λιγάκι ''κουφό''..Έτυχε να υπάρξει η χρυσή 5ετία που προσλάμβαναν τους δασκάλους λόγο του τεράστιου κύματος συνταξιοδοτήσεων στον κλάδο. Τώρα το επάγγελμα έχει υπερκορεστεί ....Οι απόφοιτοι κάθε χρόνο είναι εκατοντάδες.. Τα σχολεία συγχωνεύονται με γοργούς ρυθμούς άρα οι θέσεις μειώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Aκριβώς όπως τα λέει ο antis. Επίσης να τονίσουμε ότι το ποσοστό φοιτητών και πτυχιούχων παραμένει σταθερό κάθε χρόνο ασχέτως τις πραγματικές ανάγκες της αγοράς. Μην ξεχνάμε ότι η αγορά έχει ανάγκη και από τεχνήτες, αγρότες.. και όχι μόνο από over qualificated πτυχιούχους. Mια αιτία της κρίσης είναι και ο υπερκορεσμός σε ομοιογενείς σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Για την Ελλάδα μιλάμε ή για άλλη χώρα?
Αν μιλάμε για την Ελλάδα το παραπάνω σχόλιο είναι λιγάκι ''κουφό''..Έτυχε να υπάρξει η χρυσή 5ετία που προσλάμβαναν τους δασκάλους λόγο του τεράστιου κύματος συνταξιοδοτήσεων στον κλάδο. Τώρα το επάγγελμα έχει υπερκορεστεί ....Οι απόφοιτοι κάθε χρόνο είναι εκατοντάδες.. Τα σχολεία συγχωνεύονται με γοργούς ρυθμούς άρα οι θέσεις μειώνονται.

Nαι δεν αντιλέγω, ισχύει. Αλλά και ποιό επάγγελμα στην Ελλάδα δεν έχει κορεστεί (πλήν των αγροτών και τεχνιτών)? Όλα σχεδόν. Θέλω να πω και αυτό με το κορεσμό ανα χρονικά διαστήματα πάντα γίνονταν. Πχ αρχές του 90 εμάθα συμμετέχοντας σε μία ειδική ημερίδα, ο μέσος χρόνος αναμονής δασκάλων για διορισμό ήταν τα 7 χρόνια, μετά πήραν πολλου΄ς παλι μετα όχι και φτάσαμε στο σήμερα. Πιστεύω κάποια στιγμή tα κενά θαναι τόσα πολλά που ότι μέτρα κ να πάρουν δε θα καλύπτονται και θα πρέπει να προσλάβουν πάλι δασκάλους......ε και μετά δεν θα περάσει η κρίση κάποια στιγμή? τι στο καλό....παραμένω με την ελπίδα :)
Τώρα σε σχεση με την αγορά εργασίας, ισχύει ότι οι απόφοιτοι των ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι όντως κατα πολύ περισσότεροι από τις πραγματικές εθνικές ανάγκες, απλώς για να ικανοποιούνται οι έλληνες γονείς βλέποντας το παιδί τους στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ νοσηλευτικής από του χρόνου θα έχει μόλις 50 εισακτέους από ότι φαίνεται θέλουν τα επόμενα χρόνια να καταργήσουν το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συντρόφια, το ιδανικό θα ήταν ο συνδυασμός και των δύο. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν καθίσταται πάντα εφικτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αναλογα τι ρισκο θα παρεις επιλεγεις και σχολη

Αν επιλεξεις προοπτικη και επαγγελματικη αποκαταστασει κινδυνευεις με σχετικα μεγαλη πιθανοτητα να σπουδασεις και να εργαζεσαι σε κατι που δεν σου αρεσει.Εξαιρουνται αυτοι που βλεπουν το επαγγελμα καθαρα ως μεσο επιβιωσης

Αν επιλεξεις κατι που σου αρεσει υπαρχει κινδυνος να μεινεις ανεργος για χρονια η να δουλεψεις σε κατι ασχετο.Εξαιρουνται οι οικονομικα βολεμενοι.

Προσωπικα εχοντας σε μικρη υποληψη τα χρηματα θελησα να παρω το ρισκο να κυνηγησω κατι που μου ταιριαζει.

Ενοειται αν συνδιαζονται και τα 2 η κουβεντα δεν εχει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Θέλω πολύ, πολύ, πολύ να περάσω στο Μαθηματικό, και όλοι -γονείς, φίλοι γονέων, συγγενείς- μου λένε όλη την ώρα πόσο δύσκολη είναι η σχολή και πόσο δύσκολο θα είναι να βρω δουλειά έπειτα καθώς "γεμίσαμε καθηγητές". Έχουν βαλθεί να μου σπάσουν τα νεύρα? Τα Μαθηματικά είναι αυτό που μ'αρέσει! Βεβαίως έχω κι άλλες επιλογές στο νου μου, αλλά αν περάσω Μαθηματικό αυτό θα σημαίνει ότι θα πεινάσω? :( Πρέπει απαραίτητα να γίνω Γιατρός ή να περάσω φαρμακευτική για να ζήσω τη ζωή μου καλά? Όλα αυτά με βάζουν σε σκέψεις, μήπως να αλλάξω μυαλά και να ακολουθήσω κάτι που δε μ'αρέσει για να έχω ένα πιο 'σίγουρο' μέλλον (ναι, μου είπαν ότι ως μαθηματικός δε θα βρώ δουλειά ούτε στο εξωτερικό!)? :( Πφφφφφ...


Παρεμπιπτόντως -- Απο τη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ μπορώ να δουλέψω ως καθηγητής μαθηματικών?

Ευχαριστώ πολύ που με υποστήκατε διαβάζοντας όλο αυτό! :) :) :)

Επισήμανση: Τα μηνύματα 240-246 προήλθαν από νήμα με αντίστοιχο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top