Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ειναι το καλυτερη λυση

κανεις μεγαλο λαθος για τα αλλα τα ημμυ αυτο της πατρας και του απθ αφτα εχουν τομεις και οι τομεις ομαδες και διαλεγεις μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για πληροφορικη ναι,για φυσικη δεν εχουν ροη/τομεα

ακομα και ετσι παλι βλεποντας την συγκριση προγραμματων σπουδων με βαση προτυπο προγραμμα πληροφορικης,βλεπουμε πως διδασκονται λιγοτερα μαθηματα απο τις καθαρες πληροφορικες(τον παρεθεσα παραπανω τον πινακα)...μην κοιτας το συνολο των μαθηματων,λιγα απο αυτα επιλεγεις.
και φυσικα πολλα απο πεδια ασχετα με την πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
καταρχην ειναι μιση ροη η φυσικη στο μετσοβιο και δεν μπορεις να τιν παρεις μονη της και δευτερον οταν εννοω φυσικη εννοω σε σχεση με τον ηλεκτρολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
γι αυτο ειπα πως παλι (πολυ)λιγοτερα μαθηματα φυσικης θα εχεις ακομα και στο ΕΜΠ,ενω θα κανεις και ενα σωρο αλλα απο ασχετα πεδια,
εστω και μιση ειναι 4 μαθηματα παραπανω απο τα αλλα τμηματα,τελος παντων .

η ουσια ειναι πως αν καποιος δεν ειναι και πολυ βεβαιος για το τι του αρεσει ή τι ας παει ΗΜΜΥ και ιδιως εμπ που εχει πολλες ροες,ισως μεσα βρει κατι που θα του αρεσει
αυτος που ξερει τι του αρεσει θα παει στο κλασικο/καθαρο τμημα και θα διδαχτει πολλα μαθηματα απο το πεδιο που θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
παντως ενταξει τωρα ξαναδιαβαζοντας το νημα,το να θελει καποιος να σπουδασει πληροφορικη και αντι να προτιμησει σχολη πληροφορικης να δηλωσει ΗΜΜΥ ακουγεται ακραιο:P
δηλαδη ειναι που ειναι λιγα τα σχετικα μαθηματα πληροφορικης στην ΗΜΜΥ συγκριτικα,εχεις και ενα σωρο απο τα αλλα.
Καλα τα επαγγελματικα ,αλλα τελικα εξω αυτο που μετραει ειναι οι γνωσεις που εχεις αποκτησει,ποσο καλος εισαι στο αντικειμενο σου,το εξειδικευμενο που επελεξες,πεντακοσια επαγγελματικα να χεις αχρηστα θα ναι αφου σε ενα αντικειμενο πρεπει να γινεις καλος
δεν λεω βεβαια πως δεν μπορεις να γινεις καλος πληροφορικος εστω και απο την ΗΜΜΥ,αλλα στην τελευταια θα παρεις λιγοτερα μαθηματα πληροφορικης και κυριως θα διδαχτεις πολλα μαθηματα ασχετα με αυτο που σου αρεσει,ισως μονο για το ΕΜΠ θα αξιζε μια τραβηγμενη τετοια κινηση,οχι για ΗΜΜΥ ΑΠΘ,ποσο μαλλον γι ατα περιφερειακα.Ομιλω κυνικα ;) και κυριως για παιδια που δεν ειναι σιγουρα τι θελουν,διοτι αν καποιος θελει πληροφορικη ,καταλαβαινει την κλιση/γουστο του,ε τοτε δεν το συζηταμε
το συγκριτικο προγραμμα σπουδων πληροφορικης το βαλαμε;
https://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al
αληθεια τι γινεται στις κεντρικες σχολες φετος με τις μεταγγραφες που εγινε το ελα να δεις;

Λίγο παλιό φαίνεται το συγκριτικό σχετικά.Αλήθεια κάθε πότε γίνεται ενημέρωση των στοιχείων,γνωρίζει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια γεια σας

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα διλλημα που εχω σχετικα με την επιλογη της σχολης. Εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολυ το ψαχνω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι κυριως λογω του τεραστιου αριθμου των σχολων και των ομοιοτητων που υπαρχουν στο προγραμμα των σχολων που αφορουν κυριως την πληροφορικη και τους μηχανικους υπολογιστων και μηχανικων υπολογιστων ( τοσο τουςηλεκτρολογους οσο και τους ηλεκτρονικους)

Ειμαι αποφοιτος του 2014 με 17502 μορια και θα κανω χρηση του 10%. Προσανατολιζομαι κυριως σε σχολες ημμυ και σχολες πληροφορικης καθως με ενδιαφερουν περισσοτερο μαθηματα προγραμματισμου και μαθηματικων και λιγοτερο μαθηματα ενεργειας και φυσικης χωρις να σημαινει οτι η υπαρξη των τελευταιων σε μια σχολη αλλα σε μικρο βαθμο θα με απετρεπε απο το να την δηλωσω. Επισης θα ηθελα να διευκρινησω οτι οσον αναφορα τα μαθηματα πληροφορικης ξεκαθαρα με ελκυει ο προγραμματισμος οι αλγοριθμοι και τα σχετικα ενω αντιθετα το hardware δεν με ενδιαφερει καθολου η σχεδον καθολου.

Ειμαι σιγουρος μετα απο πολυ ψαξιμο οτι οι πρωτες επιλογες στο μηχανογραφικο θα ειναι τα τμηματα ημμυ με σειρα επιλογης την εξης : αθηνα θεσσαλονικη βολος πατρα ξανθη.

Ωστοσο επειδη ειμαι οριακα στο να πιασω καποια απο αυτες τις σχολες πρεπει να αποφασισω πολυ προσεκτικα τις επομενες επιλογες.
Δεδομενου των παραπανω ενδιαφεροντων μου ποια απο τις παρακατω σχολες θα επιλεγατε , με ποια σειρα και γιατι?

Ceid πατρας
Ημμυ χανια ( με προβκηματιζει που ειναι ηλεκτρονικων και οχι ηλεκτρολογων οπως και το ceid)

Πληροφορικη εκπα
Πληροφορικη οπα

Πληροφορικη εφαρμοσμενη παμαμ
πληροφορικη απθ ( εχω ακουσει οτι ειναι απελπιστικα θεωρητικο)

Cs ηρακλειου ( που σκεφτομαι να μην δηλωσω καθολου λογω υπερβολικα χαμηλης βασης και επιπεδου φοιτητων παροτι εχω ακουσει οτι προκειται για αξιολογη σχολη)

Προβλημα πολης δεν υπαρχει.
Ελπιζω να εγινα σαφης.
Αν μπορειται βοηθηστε με γιατι το μπερδεμα ειναι μεγαλο ,οι επιλογες πολλες και ο χρονος λιγος.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εγώ θα σου πω για τις σχολές που έχω μια εικόνα μήπως σε βοηθήσω. Για την εφαρμοσμένη πληροφορική του παμακ εχω γνωστούς που σπουδάζουν εκεί και δεν μου έχουν πει και τα καλύτερα λόγια. Αν δεν σ αρέσουν και τα οικονομικά μην πας εκεί (γνωρίζεις να φανταστώ ότι εκτος απο μαθήματα πληροφορικής έχει και οικονομικά μαθήματα). Παρόλ΄αυτα οι γνώμες γι αυτή την σχολή διίστανται. Για την πληροφορική του απθ κι εγώ έχω ακούσει ότι είναι αρκετά θεωρητική σχολή αλλά ωστοσο πρέπει να είναι καλη σχολή (ας μας πει καποιος φοιτητής του τμήματος ορισμενες πληροφορίες). Η πληροφορική του εκπα είναι πολύ καλη σχολή απο ότι εχω διαβασει εδω μέσα στο φόρουμ, αλλά και πάρα πολύ δύσκολη. Για το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στην Κρήτη έχω ακούσει επίσης καλά λόγια για την σχολή.Για το επίπεδο των φοιτητών δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε προβληματίζει τοσο αυτό. Για την σχολή του οπα μάλλον ειναι παρόμοια με αυτή του παμακ, μιας και μιλάμε για 2 οικονομικά πανεπιστήμια. Ας γράψουν κι άλλα παιδιά την γνώμη τους και ακόμα καλύτερα, φοιτητές αυτών των σχολών που ενδιαφέρεσαι. Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν επιλέξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.
Γνωριζω οτι το παμακ και το οπα ειναι τμηματα με αρκετα μαθηματα οικονωμικων και λογιστικης και η αληθεια ειναι οτι τα οικονομικα δεν μου ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα. Οποτε εχεις δικιο σ αυτο πιστευω.( αρχικα τα ειχα επιλεξει επειδη τα οικονομικα πρωτον ειναι θεωρητικα και δευτερον εχουν πολλα μαθηματικα)

Για το ηρακλειο εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πολυ καλη σχολη αλλα δεν ειμαι της αντιληψης οτι το επιπεδο των φοιτητων μια σχολης επηρεαζει συνολικα τοσο την σχολη και το κυρος της.

Η πληροφορικη στο εκπα μεχρι στιγμης θα ειναι η επομενη επιλογη μου καθως απο εσενα αλλα και γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια καθως και οτι περιλαμβανεται στα 100 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου. Γνωριζεις αν εχει αρκετα μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων? Γιατι ο τιτλος της σχολης περιλαμβανει και τις τηλεποικοινωνιες που ειναι κατα βαση μαθημα φυσικης.

Απο το ηρακλειο και το εκπα νομιζω συμφωνεις οτι το εκπα ειναι σαφεστατα καλυτερο σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.
Γνωριζω οτι το παμακ και το οπα ειναι τμηματα με αρκετα μαθηματα οικονωμικων και λογιστικης και η αληθεια ειναι οτι τα οικονομικα δεν μου ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα. Οποτε εχεις δικιο σ αυτο πιστευω.( αρχικα τα ειχα επιλεξει επειδη τα οικονομικα πρωτον ειναι θεωρητικα και δευτερον εχουν πολλα μαθηματικα)

Για το ηρακλειο εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πολυ καλη σχολη αλλα δεν ειμαι της αντιληψης οτι το επιπεδο των φοιτητων μια σχολης επηρεαζει συνολικα τοσο την σχολη και το κυρος της.

Η πληροφορικη στο εκπα μεχρι στιγμης θα ειναι η επομενη επιλογη μου καθως απο εσενα αλλα και γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια καθως και οτι περιλαμβανεται στα 100 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου. Γνωριζεις αν εχει αρκετα μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων? Γιατι ο τιτλος της σχολης περιλαμβανει και τις τηλεποικοινωνιες που ειναι κατα βαση μαθημα φυσικης.

Απο το ηρακλειο και το εκπα νομιζω συμφωνεις οτι το εκπα ειναι σαφεστατα καλυτερο σωστα?

Στο Πληροφορικής ΟΠΑ έχει μόνο δύο μαθήματα Οικονομικών στο 1ο έτος, και μετά δεν ξαναβλέπεις Οικονομικά.Πρόκειται για καθαρό τμήμα Πληροφορικής, με μία κατεύθυνση Οικονομικών Πληροφορικής και Επιχειρησιακής Έρευνας.

Όσον αφορά το ΕΚΠΑ και το CSD στο Ηράκλειο, και τα δύο είναι πολύ καλά τμήματα.Και στα δύο γίνεται καλή δουλειά, και στα δύο ίδια πράματα θα μάθεις.Το δεύτερο έχει το θετικό του ότι συνεργάζεται με το ΙΤΕ.

Προσωπικά θα έβαζα:
ΕΚΠΑ
Ηράκλειο
CEID
ΗΜΜΥ Χανιά(είναι Ηλεκτρονικών, κι όχι Ηλεκτρολόγων Μηχανικών)
ΟΠΑ
ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.
Γνωριζω οτι το παμακ και το οπα ειναι τμηματα με αρκετα μαθηματα οικονωμικων και λογιστικης και η αληθεια ειναι οτι τα οικονομικα δεν μου ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα. Οποτε εχεις δικιο σ αυτο πιστευω.( αρχικα τα ειχα επιλεξει επειδη τα οικονομικα πρωτον ειναι θεωρητικα και δευτερον εχουν πολλα μαθηματικα)

Για το ηρακλειο εχω ακουσει και εγω οτι ειναι πολυ καλη σχολη αλλα δεν ειμαι της αντιληψης οτι το επιπεδο των φοιτητων μια σχολης επηρεαζει συνολικα τοσο την σχολη και το κυρος της.

Η πληροφορικη στο εκπα μεχρι στιγμης θα ειναι η επομενη επιλογη μου καθως απο εσενα αλλα και γενικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια καθως και οτι περιλαμβανεται στα 100 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου. Γνωριζεις αν εχει αρκετα μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων? Γιατι ο τιτλος της σχολης περιλαμβανει και τις τηλεποικοινωνιες που ειναι κατα βαση μαθημα φυσικης.

Απο το ηρακλειο και το εκπα νομιζω συμφωνεις οτι το εκπα ειναι σαφεστατα καλυτερο σωστα?
εκπα vs uoc κερδιζει το uoc σε ολες τις ερευνες ψαξτο εγω αν ειχα τα μορια σου θα επελεγα εκπα μονο και μονο λογω αθηνας (θεωρω το ηρακλειο ασχημη πολη) γενικα υπολογιζε πως σε μια σχολη οπου ο πρωτος μπαινει με 18-19 και ο τελευταιος με 13 υπαρχουν αναλογικα φοιτητες,δηλαδη στα αμφιθεατρα θα βλεπεις μονο καλους διοτι οι κακοι δεν θα εχουν καν τα προαπαιτουμενα η θα εχουν παρατησει την σχολη λογο δυσκολιας αυτο βεβαια ισχυει σε ολες τις σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
εκπα vs uoc κερδιζει το uoc σε ολες τις ερευνες ψαξτο εγω αν ειχα τα μορια σου θα επελεγα εκπα μονο και μονο λογω αθηνας (θεωρω το ηρακλειο ασχημη πολη) γενικα υπολογιζε πως σε μια σχολη οπου ο πρωτος μπαινει με 18-19 και ο τελευταιος με 13 υπαρχουν αναλογικα φοιτητες,δηλαδη στα αμφιθεατρα θα βλεπεις μονο καλους διοτι οι κακοι δεν θα εχουν καν τα προαπαιτουμενα η θα εχουν παρατησει την σχολη λογο δυσκολιας αυτο βεβαια ισχυει σε ολες τις σχολες.

Ελπίζοντας να μη βγαίνω offtopic, στο CSD παίζει προπτυχιακή έρευνα, είτε σε συνεργασία με το ΙΤΕ, είτε όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειναι σιγουο οτι το οπα δεν εχει πολλα μαθηματα οικονομικων?

Φοβαμαι πολυ να βαλω το ηρακλειο τοσο ψηλα! Πιοπανω απο το οπα και το ceid? Πως δικαιολογειται το γεγονος οτι παρα το οτι βρισκεται σε τοσο μεγαλη πολη εχει τοσο χαμηλη βαση? Ως εναν βαθμο τουλαχιστον η βαση του τμηματος δεν ειναι μετρο για το επιπεδο του?

Το ceidπου δινει καποια παραπανω δικαιωματα γιατι το βαζεις πιο κατω? Μηπως λογω πολλων μαθηματων hardware?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ειναι σιγουο οτι το οπα δεν εχει πολλα μαθηματα οικονομικων?

Φοβαμαι πολυ να βαλω το ηρακλειο τοσο ψηλα! Πιοπανω απο το οπα και το ceid? Πως δικαιολογειται το γεγονος οτι παρα το οτι βρισκεται σε τοσο μεγαλη πολη εχει τοσο χαμηλη βαση? Ως εναν βαθμο τουλαχιστον η βαση του τμηματος δεν ειναι μετρο για το επιπεδο του?

Το ceidπου δινει καποια παραπανω δικαιωματα γιατι το βαζεις πιο κατω? Μηπως λογω πολλων μαθηματων hardware?

Το ότι ένα τμήμα έχει χαμηλή βάση, δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Για την ακρίβεια, πριν 2 χρόνια, αν είχα τη δυνατότητα να φύγω εκτός Αθήνας, ίσως προτιμούσα το τμήμα του Ηρακλείου, από το ΕΚΠΑ που είμαι.Θεωρώ τη συνεργασία με το ΙΤΕ, πολύ μεγάλο πλεονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου
Τουλαχιστον σιγουρα θα βαλω το ηρακλειο πολυ πιο πανω απο οτι υπολογιζα

Δεν περιμενα με τπτ να εχει τοσο ενθερμους υποστηρικτες χαχαχααχ

Το Ιτε ειναι ινστιτουτο τεχνολογικης ερευνας ετσι?

Ξερει καποιος νααν το ceid και τα χανια ασχολουνται με μαθηματα hardware? Δλδ με τσιπακια τρανζιστορ και τετοια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θεωρώ απαράδεκτο να κρίνεις το επίπεδο ενός τμήματος επειδή .... έτσι γουστάρεις.
Δεν έχεις κανένα δικαίωμα, ούτε κάποιο στοιχείο στο οποίο μπορείς να βασιστείς, ώστε να πεις ότι το επίπεδο των φοιτητών του εκάστοτε τμήματος είναι χαμηλό.

Παρ' όλ' αυτά, αντιπαρέρχομαι το ηλίθιο σχόλιο σου και θα εστιάσω στο ερώτημα σου.
Σε ενδιαφέρει ο software κι όχι το hardware, αλλά παρ' όλ' αυτά βάζεις πρώτα τμήματα ΗΜΜΥ που επικεντρώνονται στο hardware ; Γιατί; Άσε με να μαντέψω, επειδή είναι πιο μουράτα πιο γαμάτα ; Τα βασικά μαθήματα τους επικεντρώνονται στο hardware ενώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο στα τμήματα πληροφορικής. Δεν νομίζω πως υπήρχει κάποιος λόγος για να ανοίξεις αυτό το νήμα. Θες Η.Μ.Μ.Υ, το πιάνεις, το δηλώνεις και περνάς. Όλα τ' άλλα είναι κολοτούμπες


Cs ηρακλειου ( που σκεφτομαι να μην δηλωσω καθολου λογω υπερβολικα χαμηλης βασης και επιπεδου φοιτητων

δεν ειμαι της αντιληψης οτι το επιπεδο των φοιτητων μια σχολης επηρεαζει συνολικα τοσο την σχολη και το κυρος της.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου
Τουλαχιστον σιγουρα θα βαλω το ηρακλειο πολυ πιο πανω απο οτι υπολογιζα

Δεν περιμενα με τπτ να εχει τοσο ενθερμους υποστηρικτες χαχαχααχ

Το Ιτε ειναι ινστιτουτο τεχνολογικης ερευνας ετσι?

Ξερει καποιος νααν το ceid και τα χανια ασχολουνται με μαθηματα hardware? Δλδ με τσιπακια τρανζιστορ και τετοια?

Ναι είναι το Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας.Και για την δεύτερη ερώτησή σου, ναι υποθέτω πως ασχολούνται, όπως σε όλα τα τμήματα Πληροφορικής που έχουν και κατεύθυνση Υλικού, λίγο πολύ.Τσέκαρε τα μαθήματα/κατευθύνσεις του, και θα λυθεί η απορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ισως αν διαβασεις καλυτερα αυτ
α που εγραψθα καταλαβεις και τι εννουσα.
Αναφερθηκα στο οτι τμημα εχ ει χαμηλη βαση και ΡΩΤΗΣΑ αν αυτο συνεπαγεται κατι για το επιπεδο. Αν καταλαβαινεις βεβαια την διαφορα μεταξυ ερωτησης και δηλωσης.

Και λυσε μου μια απορια
Διακρινω καποο μισος η απωθυμενο για τους ημμυ η κανω τοσο λαθος?

Θεωρώ απαράδεκτο να κρίνεις το επίπεδο ενός τμήματος επειδή .... έτσι γουστάρεις.
Δεν έχεις κανένα δικαίωμα, ούτε κάποιο στοιχείο στο οποίο μπορείς να βασιστείς
, ώστε να πεις ότι το επίπεδο των φοιτητών του εκάστοτε τμήματος είναι χαμηλό.

Παρ' όλ' αυτά, αντιπαρέρχομαι το ηλίθιο σχόλιο σου και θα εστιάσω στο ερώτημα σου.
Σε ενδιαφέρει ο software κι όχι το hardware, αλλά παρ' όλ' αυτά βάζεις πρώτα τμήματα ΗΜΜΥ που επικεντρώνονται στο hardware ; Γιατί; Άσε με να μαντέψω, επειδή είναι πιο μουράτα πιο γαμάτα ; Τα βασικά μαθήματα τους επικεντρώνονται στο hardware ενώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο στα τμήματα πληροφορικής. Δεν νομίζω πως υπήρχει κάποιος λόγος για να ανοίξεις αυτό το νήμα. Θες Η.Μ.Μ.Υ, το πιάνεις, το δηλώνεις και περνάς. Όλα τ' άλλα είναι κολοτούμπες







το δεν στην δευτερη προταση που παρεθεσες ειναι τυπογραφικο μου λαθος. Το δεν παραλειπεται.
Δεν το προσεξα οταν το γραφα
λαθος κεκτημενης ταχυτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αναφερθηκα στο οτι τμημα εχ ει χαμηλη βαση και ΡΩΤΗΣΑ αν αυτο συνεπαγεται κατι για το επιπεδο.

Μόνο που ρώτησες αφού έβγαλες το πόρισμα. Λίγο αργά δεν νομίζεις;


Διακρινω καποο μισος η απωθυμενο για τους ημμυ η κανω τοσο λαθος?

Όχι αγόρι μου, δεν έχω κανένα θέμα με καμιά επιστήμη και με κανένα τμήμα.
Όταν κάποιος έρχεται και σου λέει μου αρέσει η φυσική, θα δηλώσω ιατρική, προφανώς δεν έχω εγώ το θέμα αλλά εκείνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ceid πατρας
Ημμυ χανια ( με προβκηματιζει που ειναι ηλεκτρονικων και οχι ηλεκτρολογων οπως και το ceid)

Τι καριβώς σε προβληματίζει; Αφού ηλεκτρονικοί είναι, πως θα έπρεπε να λέγονται;
Για να προλάβω μια πιθανή απάντησή σου, ότι οι ηλεκτρολόγοι έχουν (πράγματι) παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα, σε παραπέμπω σε ένα παλιότερό μου post, για να μη γράφω τα ίδια:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3930507&postcount=128
Επαγγελματικά δικαιώματα Διπλωματούχων Μηχανικών

Ξερει καποιος νααν το ceid και τα χανια ασχολουνται με μαθηματα hardware? Δλδ με τσιπακια τρανζιστορ και τετοια?
ναι ασχολούνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Papaion

Νεοφερμένος

Ο Giorgos Papaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Μόνο που ρώτησες αφού έβγαλες το πόρισμα. Λίγο αργά δεν νομίζεις;




Όχι αγόρι μου, δεν έχω κανένα θέμα με καμιά επιστήμη και με κανένα τμήμα.
Όταν κάποιος έρχεται και λέει μου αρέσει η φυσική, θα δηλώσω ιατρική, προφανώς δεν έχω εγώ το θέμα αλλά εκείνος.

προφανως αυτος που αναφερεσαι ακομα ερχεται γιατι εγω δεν ειχα ποτε διλλημα για τμηματα τοσο αντιφατικα οσο η φυσικη με την ιατρικη. Ολα τα τμηματα για τα οποια ρωτησα εχουν μεγαλο συσχετισμο μεταξυ τους και νομιζω μονο τρελος θα ισχυριζοταν το αντιθετο. Αλλα πραγματικα για την ωρα εχω πολυ σοβαροτερα να ασχοληθω απο το να διαφωνω μαζι σου. Το μονο που προσπαθησα ηταν να κατατοπιστω σχετικα με ορισμενες σχολες. Αν σε ενοχλει τοσο πολυ αυτη η προσπαθεια ειναι δικο σου θεμα

Τι καριβώς σε προβληματίζει; Αφού ηλεκτρονικοί είναι, πως θα έπρεπε να λέγονται;
Για να προλάβω μια πιθανή απάντησή σου, ότι οι ηλεκτρολόγοι έχουν (πράγματι) παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα, σε παραπέμπω σε ένα παλιότερό μου post, για να μη γράφω τα ίδια:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3930507&postcount=128
Επαγγελματικά δικαιώματα Διπλωματούχων Μηχανικών


ναι ασχολούνται
Αυτο ακριβως με τα επαγγελματικα δικαιωματα θα σου απαντουσα. Παντως με βοηθησε πολυ η προηγουμενη αναρτηση σου. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top