Σχολή Αστυφυλάκων

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Aλλα ειτε το ανωτερο, ειτε αυτο που λες, οπως και να το δεις κοροιδια ειναι.

είναι απλά εκμετάλευση. όχι οτι οι μόνιμοι παίρνουν τιποτα τρελά λεφτά αλλα με τόσα και δέν γίνεται να βγάλεις μήνα..

συνάδερφος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
είναι απλά εκμετάλευση. όχι οτι οι μόνιμοι παίρνουν τιποτα τρελά λεφτά αλλα με τόσα και δέν γίνεται να βγάλεις μήνα..

συνάδερφος?

Το ειχε θεμα και ο Τριανταφυλλοπουλος...
Αγωνιζονται ολοι για κατωτατους μισθους, και αυτοι τη στιγμη υπαρχουν αστυνομικοι για τους οποιους δεν ισχυει κανενα απο τα κεκτημενα των υπολοιπων εργαζομενων... Βγαζουν ολη τη δουλεια των μονιμων, και πληρωνονται πολυ λιγοτερο και απο εναν ανειδικευτο εργατη.
Μιλαμε για κανονικη κοροιδια.

Εννοειται οτι και οι υπολοιποι συναδελφοι αμοιβονται με τον κατωτατο μισθο που υπαρχει. Για αυτο αλλωστε και το ενιαιο μισθολογιο θα μας ευνοησει λιγο.
Παντως ειμαι υπερ του να διαχωριστουν μισθολογικα οι υπηρεσιες.
Δεν ειναι δυνατον ο φλωρος που ετρεξε να μπει σε γραφειο για να γινει δημοσιουπαλληλισκος, να αμοιβεται το ιδιο με τον συναδελφο ο οποιος χτυπαει δεκαωρο-δωδεκαωρο το λιγοτερο καθημερινα στα ΜΑΤ και στην Ασφαλεια. Οπως και να το κανουμε ειναι ντροπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πόσοι αμοίβονται οι μόνιμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Πόσοι αμοίβονται οι μόνιμοι;
"Ενας νέος αστυφυλακας μόλις εξέλθει από τις σχολές και αναλάβει υπηρεσία έχει συνολικά μικτές αποδοχές περί τα 1.000 ευρώ. Φυσικά δεν έχει στρατευθεί, δεν έχει επενδύσει σε σπουδές και είναι μόλις 21 ετών. Επίσης ως δόκιμος λαμβάνει 282 ευρώ μηνιαίως, ενώ φοιτεί.

Ο βασικός μισθός του νέου αστυφύλακα είναι 654 Α, στα οποία προστίθενται το επίδομα εξομάλυνσης (περίπου 130 Α για τον άγαμο), το επίδομα ειδικών συνθηκών (55 Α) και το πολύ τέσσερα ημερομίσθια το μήνα πέραν του πενθημέρου (180 Α). Ετσι προκύπτει το ποσόν των 1.000 Α μηνιαίως μικτά.


Ακολουθούν μετά την τριετία τα χρονοεπιδόματα που προσθέτουν 4% στο βασικό μισθό αναλόγως και το βαθμό.
"

ΠΗΓΗ: https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=959392

Παιδια, παραθετω ενα κομματι απο μια ιστοσελιδα που διαβασα:

"Οι πρωτοετείς και τριτοετείς φοιτητές κάνουν πρακτική άσκηση σε αστυνομικά τμήματα που τους στέλνει η σχολή. Κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης, που γίνεται τους καλοκαιρινούς μήνες, η υπηρεσία καλύπτει τη στέγαση των δόκιμων αστυφυλάκων."

Ισχυει αυτο; Νομιζα οτι πρακτικη ασκηση κανουν οι δοκιμοι μετα το 1ο ετος. Επισης πας στρατο προτου μπεις στην σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πόσοι αμοίβονται οι μόνιμοι;
Tωρα, ο νεος αστυφυλακας με ολα τα νυκτερινα και πενθημερα και λοιπα επιδοματα, παιρνει γυρω στα 950.

Ισχυει αυτο; Νομιζα οτι πρακτικη ασκηση κανουν οι δοκιμοι μετα το 1ο ετος. Επισης πας στρατο προτου μπεις στην σχολη;
Η σχολη ειναι το στρατοπεδο που θα κανεις τη θητεια σου.

Να σημειωσω, αναφορικα με το δημοσιευμα του ιντυμιντια :mad:
"Ενας νέος αστυφυλακας μόλις εξέλθει από τις σχολές και αναλάβει υπηρεσία έχει συνολικά μικτές αποδοχές περί τα 1.000 ευρώ. Φυσικά δεν έχει στρατευθεί, δεν έχει επενδύσει σε σπουδές και είναι μόλις 21 ετών. Επίσης ως δόκιμος λαμβάνει 282 ευρώ μηνιαίως, ενώ φοιτεί.
Ο νεος αστυφυλακας, επελεξε αντι για λουφα και ξυπνημα στις 11 σαν φοιτητης, ενα απο τα δυσκολοτερα επαγγελματα-λειτουργηματα, το οποιο τελει μερα νυχτα, με τεραστια επικινδυνοτητα. Αυτο το επελεξε αντι να ειναι βαρος στους γονεις του, το οποιο θα μπορουσε να πραξει πολυ ευκολα εαν ειχε το μυαλο των αναρχικων που γραφουν στο ιντυ.
Κατα δευτερον, εφοσον θεωρουν τυχερο τον φοιτητη αστυφυλακα που στη Σχολη επαιρνε 282, ας προτιμησουν να δηλωσουν Αστυφυλακων του χρονου, και να ζησουν εσωκλειστοι σε ενα στρατοπεδο βλεποντας το σπιτι τους τρεις φορες το χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλα ενταξει ηρεμησε. Επειδη τα εγραψαν αυτα δεν σημαινει οτι ειναι αναρχικοι, απλα τονιζουν καποια θετικα της σχολης...

Για την πρακτικη δεν μου ειπες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καλα ενταξει ηρεμησε. Επειδη τα εγραψαν αυτα δεν σημαινει οτι ειναι αναρχικοι, απλα τονιζουν καποια θετικα της σχολης...

Για την πρακτικη δεν μου ειπες :)
Στο ιντυμιντια αναρχικοι ειναι οσοι γραφουν.

Στην πρακτικη μενουν σε οικηματα που παρεχει η υπηρεσια. Πχ στην Αθηνα μενουν σε κοιτωνες στη Σχολη Αξιωματικων. Οι περισσοτεροι βεβαια προτιμουν να νοικιασουν σπιτια, για πιο ανθρωπινες συνθηκες διαβιωσης.
Πρακτικη ρωτα καλυτερα τον γκασπαρ, νομιζω οτι τωρα πλεον κανουν ολο το δευτερο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tωρα, ο νεος αστυφυλακας με ολα τα νυκτερινα και πενθημερα και λοιπα επιδοματα, παιρνει γυρω στα 950.
καθαρά;

Καλά είναι. Ο νέος αστυφύλακας ειναι 21 ετών μην το ξεχνάμε. Νομίζω και όσο βρίσκονται στη σχολή παίρνουν και ένα ποσό γύρο στα 290 ευρώ το μήνα. (282 το ανέφερες σε κάποιο άλλο post).

Ο νεος αστυφυλακας, επελεξε αντι για λουφα και ξυπνημα στις 11 σαν φοιτητης, ενα απο τα δυσκολοτερα επαγγελματα-λειτουργηματα, το οποιο τελει μερα νυχτα, με τεραστια επικινδυνοτητα. Αυτο το επελεξε αντι να ειναι βαρος στους γονεις του, το οποιο θα μπορουσε να πραξει πολυ ευκολα εαν ειχε το μυαλο των αναρχικων που γραφουν στο ιντυ.
Κατα δευτερον, εφοσον θεωρουν τυχερο τον φοιτητη αστυφυλακα που στη Σχολη επαιρνε 282, ας προτιμησουν να δηλωσουν Αστυφυλακων του χρονου, και να ζησουν εσωκλειστοι σε ενα στρατοπεδο βλεποντας το σπιτι τους τρεις φορες το χρονο.
O νέος αστυφύλακας οφείλει να υπακούει τους ανωτέρους του χωρίς να αντιρρήσεις. Όταν ο ανώτερος σου πει να πηδήξεις από το παραθυρο οφείλεις να το κάνεις. Αυτός ήταν σοβαρός λόγος για μένα να μην δηλώσω αστυφυλάκων Μιας και μιλάς για τη λούφα των φοιτητών. Την λούφα όπου είδα στο στρατόπεδο όπου υπηρέτησα δεν την έχω κάνει πουθενά αλλού. Σημειώνω ότι εμείς ο απλός λαός δεν πληρωνόμαστε με 282 στην θητεία μας ακόμα και αν προσφέρουμε υπηρεσίες που μπορεί να τις κάνει μόνο απόφοιτος τριτοβάθμιας.

Αρκετοί φοιτητές στην πρακτική τους δεν παίρνουν ούτε 1 euro και δεν έχουν εξασφαλισμενη επαγγελατική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
καθαρά;

Καλά είναι. Ο νέος αστυφύλακας ειναι 21 ετών μην το ξεχνάμε. Νομίζω και όσο βρίσκονται στη σχολή παίρνουν και ένα ποσό γύρο στα 290 ευρώ το μήνα. (282 το ανέφερες σε κάποιο άλλο post).
Δηλαδη παιζει ρολο το αν ειναι 21 η 30 ετων? Προφανως δηλαδη στις οικοδομες στους 21χρονους να δινουν απο δω και περα τα μισα οι εργοδοτες απο οτι στους 30χρονους με την ιδια εμπειρια. Αυτο ομως δεν στεκει.

O νέος αστυφύλακας οφείλει να υπακούει τους ανωτέρους του χωρίς να αντιρρήσεις. Όταν ο ανώτερος σου πει να πηδήξεις από το παραθυρο οφείλεις να το κάνεις. Αυτός ήταν σοβαρός λόγος για μένα να μην δηλώσω αστυφυλάκων Μιας και μιλάς για τη λούφα των φοιτητών. Την λούφα όπου είδα στο στρατόπεδο όπου υπηρέτησα δεν την έχω κάνει πουθενά αλλού. Σημειώνω ότι εμείς ο απλός λαός δεν πληρωνόμαστε με 282 στην θητεία μας ακόμα και αν προσφέρουμε υπηρεσίες που μπορεί να τις κάνει μόνο απόφοιτος τριτοβάθμιας.

Αρκετοί φοιτητές στην πρακτική τους δεν παίρνουν ούτε 1 euro και δεν έχουν εξασφαλισμενη επαγγελατική αποκατάσταση.
Κοιτα, η αστυφυλακων (στην οποια παρεπιπτοντως δεν εχω φοιτησει) απο οτι ξερω ειναι στα ιδια επιπεδα με το στρατο.
Λουφα και υπο διαλυση δηλαδη. Παρολα αυτα, δεν πιστευω οτι προτιμας τη στρατιωτικη ζωη απο τη φοιτητικη. ;)
Μπορει στο στρατο να τρως, να πινεις και να κοιμασαι τζαμπα, αλλα οπως και να το κανουμε, εχει ενα προγραμμα απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδυ που ολοι το απεχθανονται.

Αρκετοί φοιτητές στην πρακτική τους δεν παίρνουν ούτε 1 euro και δεν έχουν εξασφαλισμενη επαγγελατική αποκατάσταση.
Δυστυχως αυτο ειναι το μονο θελγητρο. Αξιζει ομως λες? Νομιζω νοσοκομος δεν εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Για την πρακτικη δεν μου ειπες :)

αυτό ήταν το παλιό σύστημα 2 χρόνια μέσα και τα καλοκαίρια πρακτηκη σε νησιά(και για μένα καλλήτερο)
το ισχύον είναι 1 χρόνος μέσα και ένας έξω σε αθήνα-θεσσαλονίκη.

η σχολή δέν είναι ακριβώς σαν στρατός γιατί είναι και τα μαθήματα πολλές ώρες.
εγερτήριο κάθε μέρα 6 το πρωί και γυμναστική.
ελεύθερος χρόνος υπάρχει μόνο 2 ώρες ύπνος το μεσημέρι και 1,5 ωρα το βράδυ. τεταρτη απόγευμα και σ/κ έξω.

προς το καλοκαίρι τα πράγματα είναι πιο χαλαρά αλλα γενικά υπάρχει διαφορά στη λούφα απο σχολή σε σχολή. στη δικιά μου πχ ο μέσος όρος στερήσεων εξόδου ήταν 10+ σ/κ περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
αυτό ήταν το παλιό σύστημα 2 χρόνια μέσα και τα καλοκαίρια πρακτηκη σε νησιά(και για μένα καλλήτερο)
το ισχύον είναι 1 χρόνος μέσα και ένας έξω σε αθήνα-θεσσαλονίκη.

η σχολή δέν είναι ακριβώς σαν στρατός γιατί είναι και τα μαθήματα πολλές ώρες.
εγερτήριο κάθε μέρα 6 το πρωί και γυμναστική.
ελεύθερος χρόνος υπάρχει μόνο 2 ώρες ύπνος το μεσημέρι και 1,5 ωρα το βράδυ. τεταρτη απόγευμα και σ/κ έξω.

προς το καλοκαίρι τα πράγματα είναι πιο χαλαρά αλλα γενικά υπάρχει διαφορά στη λούφα απο σχολή σε σχολή. στη δικιά μου πχ ο μέσος όρος στερήσεων εξόδου ήταν 10+ σ/κ περίπου.
Στο στρατο το πρωι κανουν κατι σαν μαθηματα. (βεβαια οι περισσοτεροι αραζουν στους θαλαμους :P.)
Εξοδους, εχει ενας γνωστος μου στο πεζικο 3 μερες την εβδομαδα. :D
Κατι αλλοι που ειναι στο ΓΕΕΘΑ καθε μερα εξοδο εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η προκυρηξη για το πόσους θα πάρουν φέτος πότε βγαίνει; Λέτε να πάορνυ περισσότερους απο πέρισυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η προκυρηξη για το πόσους θα πάρουν φέτος πότε βγαίνει; Λέτε να πάορνυ περισσότερους απο πέρισυ?
Κανεις δεν ξερει. Οποιος σου πει κατι πριν τις 20 Μαιου περιπου, ειναι ψευτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλησπερα,
Πρωτα πρωτα θελω να πω πως μεχρι τωρα ο στοχος μου ειναι τα Οικονομικα για φετος...Αλλα οπως βλεπω αποφασισα να συμπεριλαβω και τις αστυνομικες σχολες.
Εδω να πω πως 2-3 μερες πριν οταν εκανα τα χαρτια για τις πανελληνιες δηλωσα οτι θελω να δωσω μονο ΑΟΘ και ΟΧΙ τα αθληματα για στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες.Εμαθα ομως πως οταν θα ερθει η εγκυκλιος για τις στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες(περιπου 15-30 Μαρτιου) θα μπορω να δηλωσω τα αθληματα,κανοντας καπου καποια χαρτια...(δεν χερω που).
Και εδω αρχιζουν οι προβληματισμοι μου και θελω βοηθεια.
Αρχικα,ειδα πως ειναι ωραια να γινει καποιος αστυφυλακας....ειναι ΜΟΝΟ 2 χρονια η σχολη,και οπως διαβασα το 2ο ετος εισαι εξω σε αστυνομικο τμημα και πληρωνεσαι(οσα παιρνεις τελος παντων...)Το θεμα ειναι πως θα ειναι ωραια στην αρχη οταν θα ειναι καποιος νεος(δηλαδη θα εχει ενεργεια κτλ)αλλα τι γινεται πιο μετα?Θα μπορουν οι αλλοι(δηλαδη οι ανωτεροι) να σε διαταζουν με εξωφρενικα πραγματα?Μηπως θα εισαι ο τελευταιος και θα κανεις ολες τις αγκαριες?
Για τους αξιωματικους δεν ξερω και πολλα...Το μονο που ξερω ειναι πως η σχολη ειναι 4 χρονια και πως αρχιζουν απο τον μεγιστο βαθμο που μπορει καποιος αστυφυλακας να φτασει.Δεν γνωριζω ουτε μισθους ουτε τιποτα αλλο...
Και ρωταω εγω τωρα...Τι ειναι καλυτερο να γινει καποιος?Αστυφυλακας ή Αξιωματικος?
Εδω να πως πιστευω οτι μπορω να πιασω και τις 2 βασεις,η μια θελει 15.200 και η αλλη 17.500 πανω κατω αλλα ειμαι σε ενα τεραστιο διλημμα.

Το δευτερο προβλημα μου ειναι οι εξετεσεις που σε υποβαλλουν μετα τις Πανελληνιες.
Ειμαι 64 κιλα,1.76-1,78 υψος(και ψηλωνω ακομη)(Νομιζω πως θελει και δεικτη μαζας σωματος και υψους)αλλα φοβαμαι αρκετα τα αθληματα αφου δεν τα εχω προσπαθησει καθολου ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ....Ειδικα οταν ακουω πως πρεπει να ριχω 9 μετρα και με τα 2 χερια μια σιδερενια μπαλα 7.2 kg τρελαινομαι οπως επισης και να τρεξω τα 1000 και 100 μετρα σε αυτους τους χρονους και στο μηκος 3.6 μετρα(αφου δεν γνωριζω την τεχνικη σωστα)...Γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με τα αθληματα αλλα εχω αρχισει απο μονος μου σιγα σιγα την γυμναστικη.
Δεν ξερω μπορει και να κανω λαθος και ισως να τα βλεπω με αλλο ματι τα αθληματα αλλα ο καιρος δεν με αφηνει τωρα αυτην την περιοδο να ασχοληθω εστω και λιγο με αυτα...Ισως να απευθυνθω σε καποιον γυμναστη για εντατικη προπονηση μιας και στο σχολειο δεν κανουμε τιποτα!
Στο θεμα των εξετετασεων υγειας μπορει καποιος να μου πει τι περιπου εξετασεις σε κανουν οι γιατροι?
Στις εξετασεις ψυχολογιας δεν πιστευω να εχω και μεγαλο προβλημα..
Μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με τις αστυνομικες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλησπερα,
Πρωτα πρωτα θελω να πω πως μεχρι τωρα ο στοχος μου ειναι τα Οικονομικα για φετος...Αλλα οπως βλεπω αποφασισα να συμπεριλαβω και τις αστυνομικες σχολες.
Εδω να πω πως 2-3 μερες πριν οταν εκανα τα χαρτια για τις πανελληνιες δηλωσα οτι θελω να δωσω μονο ΑΟΘ και ΟΧΙ τα αθληματα για στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες.Εμαθα ομως πως οταν θα ερθει η εγκυκλιος για τις στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες(περιπου 15-30 Μαρτιου) θα μπορω να δηλωσω τα αθληματα,κανοντας καπου καποια χαρτια...(δεν χερω που).
Και εδω αρχιζουν οι προβληματισμοι μου και θελω βοηθεια.
Αρχικα,ειδα πως ειναι ωραια να γινει καποιος αστυφυλακας....ειναι ΜΟΝΟ 2 χρονια η σχολη,και οπως διαβασα το 2ο ετος εισαι εξω σε αστυνομικο τμημα και πληρωνεσαι(οσα παιρνεις τελος παντων...)Το θεμα ειναι πως θα ειναι ωραια στην αρχη οταν θα ειναι καποιος νεος(δηλαδη θα εχει ενεργεια κτλ)αλλα τι γινεται πιο μετα?Θα μπορουν οι αλλοι(δηλαδη οι ανωτεροι) να σε διαταζουν με εξωφρενικα πραγματα?Μηπως θα εισαι ο τελευταιος και θα κανεις ολες τις αγκαριες?
Για τους αξιωματικους δεν ξερω και πολλα...Το μονο που ξερω ειναι πως η σχολη ειναι 4 χρονια και πως αρχιζουν απο τον μεγιστο βαθμο που μπορει καποιος αστυφυλακας να φτασει.Δεν γνωριζω ουτε μισθους ουτε τιποτα αλλο...
Και ρωταω εγω τωρα...Τι ειναι καλυτερο να γινει καποιος?Αστυφυλακας ή Αξιωματικος?
Εδω να πως πιστευω οτι μπορω να πιασω και τις 2 βασεις,η μια θελει 15.200 και η αλλη 17.500 πανω κατω αλλα ειμαι σε ενα τεραστιο διλημμα.

Το δευτερο προβλημα μου ειναι οι εξετεσεις που σε υποβαλλουν μετα τις Πανελληνιες.
Ειμαι 64 κιλα,1.76-1,78 υψος(και ψηλωνω ακομη)(Νομιζω πως θελει και δεικτη μαζας σωματος και υψους)αλλα φοβαμαι αρκετα τα αθληματα αφου δεν τα εχω προσπαθησει καθολου ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ....Ειδικα οταν ακουω πως πρεπει να ριχω 9 μετρα και με τα 2 χερια μια σιδερενια μπαλα 7.2 kg τρελαινομαι οπως επισης και να τρεξω τα 1000 και 100 μετρα σε αυτους τους χρονους και στο μηκος 3.6 μετρα(αφου δεν γνωριζω την τεχνικη σωστα)...Γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με τα αθληματα αλλα εχω αρχισει απο μονος μου σιγα σιγα την γυμναστικη.
Δεν ξερω μπορει και να κανω λαθος και ισως να τα βλεπω με αλλο ματι τα αθληματα αλλα ο καιρος δεν με αφηνει τωρα αυτην την περιοδο να ασχοληθω εστω και λιγο με αυτα...Ισως να απευθυνθω σε καποιον γυμναστη για εντατικη προπονηση μιας και στο σχολειο δεν κανουμε τιποτα!
Στο θεμα των εξετετασεων υγειας μπορει καποιος να μου πει τι περιπου εξετασεις σε κανουν οι γιατροι?
Στις εξετασεις ψυχολογιας δεν πιστευω να εχω και μεγαλο προβλημα..
Μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με τις αστυνομικες σχολες?

Φιλε Glix,
Ειμαι και εγω υποψηφιος για τις αστυνομικες σχολες (τοσο αξιωματικων οσο και αστυφυλακων) και εχω μια χ πληροφορηση επι του θεματος, οποτε θα προσπαθησω να σε ενημερωσω οσο καλυτερα μπορω.
Πρωτα απ' ολα (και διορθωστε με αν κανω λαθος), στην αιτηση-δηλωση για τις πανελληνιες δεν περιεχει επιλογη "Θα δωσω αθληματα". Αμα δηλωσες οτι θα γραψεις πανελλαδικα Α.Ο.Θ. και Μαθ/κα γενικης και τσεκαρες την επιλογη "Θελω να ειμαι υποψηφιος για τις σχολες Αστυνομιας", τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα.
Δευτερον, η σχολη Αστυφυλακων διαρκει 2,5 χρονια (5 εξαμηνα). Τον 1ο χρονο ειναι η εκπαιδευση στη σχολη και τον υπολοιπο 1,5 χρονο κανεις πρακτικη ασκηση - εισαι δηλαδη εξω. Κατα την διαρκεια της φοιτησης σου στη σχολη και στη πρακτικη πληρωνεσαι με 280€ περιπου (κανοντας ουσιαστικα την δουλεια ενος κανονικου αστυφυλακα, αρα δεν ειναι τοσο "ωραιο"). Τωρα ως αστυφυλακας οφειλεις να υπακους τους ανωτερους σου, αλλα δεν νομιζω να μπορουν να σου ζητησουν εξωφρενικα πραγματα περα των καθηκοντων σου (αν θες ρωτα αυτους που ειναι ηδη αστυφυλακες)
Σχετικα με την Αξιωματικων, η φοιτηση εκει διαρκει 4 χρονια και ο αποφοιτος παιρνει τον τιτλο του υπαστυνομου β' (οι αστυφυλακες νομιζω μπορουν τυπικα να φτασουν μεχρι αστυνομος, αλλα ειναι πολυ δυσκολο) με μισθο γυρω στα 1200€.
Σημειωση: η βαση ειναι 18.600, οχι 17.500
Οσον αφορα τα αθληματα, μην αγχωνεσαι τοσο. Εγω θα αγχωνομουν (και αγχωνομαι :P) αν δεν εβγαζα το 1000 στα 4:20 (που δεν τα βγαζω :(). Γενικα εκτος απο το 1000 τα υπολοιπα ειναι ευκολα (τα 9 μετρα που λενε για την σφαιρα ειναι 4,5 μετρα με το δεξι και 4,5 μετρα με το αριστερο).

Για περισσοτερες πληροφοριες για την σχολη Αστυφυλακων/Αξιωματικων δες στο site του υπουργειου και για τις προκαταρκτικες εξετασεις δες εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Φιλε Glix,
Ειμαι και εγω υποψηφιος για τις αστυνομικες σχολες (τοσο αξιωματικων οσο και αστυφυλακων) και εχω μια χ πληροφορηση επι του θεματος, οποτε θα προσπαθησω να σε ενημερωσω οσο καλυτερα μπορω.
Πρωτα απ' ολα (και διορθωστε με αν κανω λαθος), στην αιτηση-δηλωση για τις πανελληνιες δεν περιεχει επιλογη "Θα δωσω αθληματα". Αμα δηλωσες οτι θα γραψεις πανελλαδικα Α.Ο.Θ. και Μαθ/κα γενικης και τσεκαρες την επιλογη "Θελω να ειμαι υποψηφιος για τις σχολες Αστυνομιας", τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα.
Δευτερον, η σχολη Αστυφυλακων διαρκει 2,5 χρονια (5 εξαμηνα). Τον 1ο χρονο ειναι η εκπαιδευση στη σχολη και τον υπολοιπο 1,5 χρονο κανεις πρακτικη ασκηση - εισαι δηλαδη εξω. Κατα την διαρκεια της φοιτησης σου στη σχολη και στη πρακτικη πληρωνεσαι με 280€ περιπου (κανοντας ουσιαστικα την δουλεια ενος κανονικου αστυφυλακα, αρα δεν ειναι τοσο "ωραιο"). Τωρα ως αστυφυλακας οφειλεις να υπακους τους ανωτερους σου, αλλα δεν νομιζω να μπορουν να σου ζητησουν εξωφρενικα πραγματα περα των καθηκοντων σου (αν θες ρωτα αυτους που ειναι ηδη αστυφυλακες)
Σχετικα με την Αξιωματικων, η φοιτηση εκει διαρκει 4 χρονια και ο αποφοιτος παιρνει τον τιτλο του υπαστυνομου β' (οι αστυφυλακες νομιζω μπορουν τυπικα να φτασουν μεχρι αστυνομος, αλλα ειναι πολυ δυσκολο) με μισθο γυρω στα 1200€.
Σημειωση: η βαση ειναι 18.600, οχι 17.500
Οσον αφορα τα αθληματα, μην αγχωνεσαι τοσο. Εγω θα αγχωνομουν (και αγχωνομαι :P) αν δεν εβγαζα το 1000 στα 4:20 (που δεν τα βγαζω :(). Γενικα εκτος απο το 1000 τα υπολοιπα ειναι ευκολα (τα 9 μετρα που λενε για την σφαιρα ειναι 4,5 μετρα με το δεξι και 4,5 μετρα με το αριστερο).

Για περισσοτερες πληροφοριες για την σχολη Αστυφυλακων/Αξιωματικων δες στο site του υπουργειου και για τις προκαταρκτικες εξετασεις δες εδω

Προχτες που εκανα τα χαρτια για τις εξετασεις...ο διευθυντης με ειπε πως ειναι καλο να σημειωσω το τελευταιο κουτακι που λεει οτι θα εισαι υποψιφιος για αστυνομικες σχολες.Εγω απο χαζομαρα δεν το εκανα...Αλλα νομιζω πως μπορω να το κανω οταν θα βγει και η προκυρηξη για τα αθληματα.
Οσο αναφορα τις βασεις εχει δικιο πως η σχολη Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας Γεν. Σειρά το 2010 ειχε 18674 μορια.
Εγω ομως βλεπω και μια αλλη σχολη που λεγεται Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Γεν. Σειρά με βαση το 2010 17758...
Τι διαφορα εχουν αυτες οι 2?Μαλλον σε καποιον βαθμο οταν θα ενταχθεις στο τμημα.
Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα των αστυφυλακων με των αξιωματικων στον μισθο.
Για τα αθληματα που λες,θελω να σου πω πως εσυ τουλαχιστον εχεις προσπαθησει να τα βελτιωσεις εστω οσο μπορεις...Εγω παλι δεν τα εχω κανει ποτε...Στην σφαιρα ειδικα πες οτι θα ριξω αντε ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ 5 μετρα με το δεχι μου χερι,πως θα ριχω 4 μετρα με το αριστερο?Ειναι τρομερα δυσκολο αλλα δεν ξερω ακομα...ισως με το που γινει καλυτερος ο καιρος να το κανω να δω πως θα τα παω.
Στο υψος που ειναι 1 μ μπορω να τρεχω και να κανω βουτια με το κεφαλι?:P:PΑν γινεται ειναι 1000% σιγουρο πως το εχω αυτο...
Τωρα για το μηκος να πας 3.6 μετρα ειναι και αυτο δυσκολο γιατι πρεπει να εχεις την δεξιοτητα να μπορεις να το κανεις!Εχω 2-3 φιλους που ειναι στον στιβο μηκος και ισως μαθω 2-3 κολπα ωστε να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στον αερα.
Γενικα μου φαινεται υπερβολικα δυσκολο και ισως να παω οικονομικα,δεν ξερω ακομα...
Στα μαθηματα πως τα πας?Μπορεις να πιασεις για αξιωματικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
.
Οσο αναφορα τις βασεις εχει δικιο πως η σχολη Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας Γεν. Σειρά το 2010 ειχε 18674 μορια.
Εγω ομως βλεπω και μια αλλη σχολη που λεγεται Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Γεν. Σειρά με βαση το 2010 17758...
Τι διαφορα εχουν αυτες οι 2?Μαλλον σε καποιον βαθμο οταν θα ενταχθεις στο τμημα.
Η βάση αυτή είναι για τους αστυνομικούς που δίνουν πανελλήνιες μέσα απο το σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Παιδιά τα αθλήματα μην τα αφήνετε τελευταία στιγμή και τρέχετε.
Και εγώ έλεγα σιγά μωρέ όταν φτιάξει ο καιρός θα πάω,αλλά τελικά άρχισα από τώρα και ο προπονητής μου χτες μου είπε ευτυχώς που ήρθες νωρίς γιατί θα τρέχαμε και δεν θα φτάναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το οτι δέν σημείωσες το κουτάκι δέν νομίζω να έχει σημασία και να έχεις πρόβλημα μετά.
στη σχολή ο μισθός είναι 288 και όταν βγείς για πρακτηκή είναι 450-650 περίπου. για το άν τα καταφέρεις μετά όταν γεράσεις μήν ανχώνεσαι καθόλου.
απο την αστυφυλάκων μπορείς άνετα να μπείς σε γραφείο απο όταν βγείς, να είσαι δηλαδή αξιωματικός υπηρεσίας αλλα σε κανέναν δέν αρέσει αυτή η θέση λόγω των ευθηνών που έχει. επείσης παίρνεις με τα χρόνια βαθμούς υπαρχιφύλακας αρχιφύλακας ανθυπαστυνόμος κτλ οπότε και τίποτα να μήν κάνεις για να ανέβεις(μέσω εξετάσεων) η ανέληξη θα είναι αυτόματη.

καλλήτερα μπές αστυφυλάκων πρώτα και μετά δώσε με το 10% για οικονομικό. έτσι θα τα έχεις και τα 2 +φοιτητική άδεια 20 μέρες το χρόνο.

Τωρα ως αστυφυλακας οφειλεις να υπακους τους ανωτερους σου, αλλα δεν νομιζω να μπορουν να σου ζητησουν εξωφρενικα πραγματα περα των καθηκοντων σου

οι σχέσεις εξουσίας δέν είναι αυστηρές όπως στον στρατό, και μπορείς άνετα να γράψεις τον ανώτερο αν σου ζητήσει κάτι παράλογο ή γενικά άν είναι εκτός τόπου και χρόνου.
οι αξιωματικοί άλλωστε είναι συνήθως στα γραφεία και δέν έχουν καθόλου επαφή με τα στελέχη.
αυτός που είναι πιο άμεσα υπέυθηνος σε ένα τμήμα είναι ο αξιωματικός υπηρεσίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Προχτες που εκανα τα χαρτια για τις εξετασεις...ο διευθυντης με ειπε πως ειναι καλο να σημειωσω το τελευταιο κουτακι που λεει οτι θα εισαι υποψιφιος για αστυνομικες σχολες.Εγω απο χαζομαρα δεν το εκανα...Αλλα νομιζω πως μπορω να το κανω οταν θα βγει και η προκυρηξη για τα αθληματα.
Οσο αναφορα τις βασεις εχει δικιο πως η σχολη Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας Γεν. Σειρά το 2010 ειχε 18674 μορια.
Εγω ομως βλεπω και μια αλλη σχολη που λεγεται Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Γεν. Σειρά με βαση το 2010 17758...
Τι διαφορα εχουν αυτες οι 2?Μαλλον σε καποιον βαθμο οταν θα ενταχθεις στο τμημα.
Παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα των αστυφυλακων με των αξιωματικων στον μισθο.
Για τα αθληματα που λες,θελω να σου πω πως εσυ τουλαχιστον εχεις προσπαθησει να τα βελτιωσεις εστω οσο μπορεις...Εγω παλι δεν τα εχω κανει ποτε...Στην σφαιρα ειδικα πες οτι θα ριξω αντε ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ 5 μετρα με το δεχι μου χερι,πως θα ριχω 4 μετρα με το αριστερο?Ειναι τρομερα δυσκολο αλλα δεν ξερω ακομα...ισως με το που γινει καλυτερος ο καιρος να το κανω να δω πως θα τα παω.
Στο υψος που ειναι 1 μ μπορω να τρεχω και να κανω βουτια με το κεφαλι?:P:PΑν γινεται ειναι 1000% σιγουρο πως το εχω αυτο...
Τωρα για το μηκος να πας 3.6 μετρα ειναι και αυτο δυσκολο γιατι πρεπει να εχεις την δεξιοτητα να μπορεις να το κανεις!Εχω 2-3 φιλους που ειναι στον στιβο μηκος και ισως μαθω 2-3 κολπα ωστε να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στον αερα.
Γενικα μου φαινεται υπερβολικα δυσκολο και ισως να παω οικονομικα,δεν ξερω ακομα...
Στα μαθηματα πως τα πας?Μπορεις να πιασεις για αξιωματικων?

Θα σε συμβουλευα να ρωτησεις τον διευθυντη σου ή τον καθηγητη που σας κανει ΑΟΘ για αυτο. Σε εμας ο διευθυντης μας μας τονισε οτι καλο ειναι να δηλωσουμε και αστυνομικες και στρατιωτικες, ακομα και αν δεν σκοπευουμε να παμε και στις 2, γιατι "αμα δεν τα δηλωσετε τωρα, μετα δεν μπορειτε να πειτε: αντε ας δηλωσω και στρατιωτικες", οπως χαρακτηριστικα ειπε. Δεν ξερω αν ισχυει, αλλα καλυτερα να το τσεκαρεις.
H Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) ειναι για αστυφυλακες που ειναι ηδη στο τμημα και θελουν να περασουν στην Αξιωματικων μεσω πανελληνιων.
Η σφαιρα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Κυριως τα κοριτσια δυσκολευονται γιατι απαιτει μυικη δυναμη. Αλλα και βαρη να μην εχεις κανει, αμα μαθεις την τεχνικη μπορεις να φτασεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Σαφως λιγη εξασκηση δεν βλαπετει.
Το θεμα στα αθληματα ειναι να περασεις τα ορια. Το πως θα το κανεις αυτο ειναι δικο σου θεμα. Οποτε ειτε μπρουμυτα περασεις το 1,05μ ειτε ανασκελα ειναι με τουμπα στον αερα ειναι το ιδιο. :D Πιστευω το υψος ειναι απο τα πιο γελεια, εγω το πηδαω και χωρις φορα.
Οσον αφορα το μηκος, αυτο που θελει ειναι καλη γνωση της τεχνικης. Πρεπει να μαθεις την λεγομενη "πεταλουδα" που κανεις ενω πηδας ωστε να μεγιστοποιησεις το μηκος που θα πηδηξεις, αλλα και να υπολογισεις τα βηματα, ωστε να ειναι εγκυρη η προσπαθεια. Γενικα τα αθληματα ειναι αρκετα ευκολα, εγω μονο στο 1000αρι δυσκολευομαι.
Εγω προσωπικα για Αξιωματικων δεν το βλεπω γιατι η βαση ειναι στον Θεο. Ελπιζω μονο σε μια πτωση της βασης ,ισως λογω του οτι με την κατασταση που επικρατει πολλοι παιρνουν συνταξη, οποτε μπορει να ζητησουν περισσοτερους. Απο την αλλη μπορει να περικοπουν οι θεσεις λογω του μνημονιου. Ετυχως εχω την εναλλακτικη να περασω Αστυφυλακων και να ξαναδωσω για Αξιωματικων με χαμηλοτερη βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top