Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

blakeliv*

Νεοφερμένος

Η blakeliv* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και εγω σ αυτο κολλαω ... ξανα πανελληνιες στα 22 ?? αλλα οπως και να χει αν βγαλεις ενα 17.500 περνας αστυφυλακων με χιλια και μετα απο δυο χρονια δεν ξαναδινεισ ... κανεις ενα μηχανογραφικο με το 10% και πιανεις παλι πολυ ανετα τη σχολη αξιωματικων για αστυνομικους ... θελει κουραγιο !!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
και εγω σ αυτο κολλαω ... ξανα πανελληνιες στα 22 ?? αλλα οπως και να χει αν βγαλεις ενα 17.500 περνας αστυφυλακων με χιλια και μετα απο δυο χρονια δεν ξαναδινεισ ... κανεις ενα μηχανογραφικο με το 10% και πιανεις παλι πολυ ανετα τη σχολη αξιωματικων για αστυνομικους ... θελει κουραγιο !!:D
Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο με το 10% γιατι δεν το επιασα...

Παντως οτι θελει κουραγιο θελει... και η αποφοιτηση απο την Αστυφυλακων ειναι Φεβρουαριο αν θυμαμαι καλα, ενω οι πανελληνιες Μαϊο. Δηλαδη ενδιαμεσα πρεπει και να δουλευεις και να διαβαζεις... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blakeliv*

Νεοφερμένος

Η blakeliv* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λεω ρε παιδι μου το αποφασιζω πχ εγω φετος , ξαναδινω πανελληνιες και βγαζω κοντα στα 18.000 μορια ... αντε 17.500 ... περναω αστυφυλακων που ειναι κοντα στο 14 η βαση ... κανω δυο χρονια τελειωνω και μετα δεν ξαναδινω πανελληνιες ... κανω απλα ενα μηχανογραφικο δηλωνοντας τη σχολη ''αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας (για αστυνομικους) ... καταλαβες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Λεω ρε παιδι μου το αποφασιζω πχ εγω φετος , ξαναδινω πανελληνιες και βγαζω κοντα στα 18.000 μορια ... αντε 17.500 ... περναω αστυφυλακων που ειναι κοντα στο 14 η βαση ... κανω δυο χρονια τελειωνω και μετα δεν ξαναδινω πανελληνιες ... κανω απλα ενα μηχανογραφικο δηλωνοντας τη σχολη ''αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας (για αστυνομικους) ... καταλαβες ?
Περιπου... :confused:
Δηλαδη μπορω να μπω στην σχολη Αξιωματικων απο την Αστυφυλακων κρατωντας τα μορια απο τις πρωτες πανελληνιες που εγραψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blakeliv*

Νεοφερμένος

Η blakeliv* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απο οσο ξερω ναι!! και αυτο ειναι και το λογικο δηλαδη ... τωρα πια μπορεις να κρατας τα μορια μονο 2 χρονια ... ε ακριβως ... με το που θα τελειωσεις θα δουλεψεις 2-3 μηνες και μεταξανα μηχανογραφικο και απο σεπτεμβριο ... Αξιωματικων ... !!! μΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ...αν ξερει καποιος αλλος κατι διαφορετικο ας το πει ... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
απο οσο ξερω ναι!! και αυτο ειναι και το λογικο δηλαδη ... τωρα πια μπορεις να κρατας τα μορια μονο 2 χρονια ... ε ακριβως ... με το που θα τελειωσεις θα δουλεψεις 2-3 μηνες και μεταξανα μηχανογραφικο και απο σεπτεμβριο ... Αξιωματικων ... !!! μΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ...αν ξερει καποιος αλλος κατι διαφορετικο ας το πει ... !
Α! Δεν το ξερα αυτο... :hmm:θα πρεπει να το ψαξω.
περναω αστυφυλακων που ειναι κοντα στο 14 η βαση ...
παρεπιπτωντος η βαση για αστυφυλακας στις πανελληνιες του 2010 ηταν 15.211.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
απο οσο ξερω ναι!! και αυτο ειναι και το λογικο δηλαδη ... τωρα πια μπορεις να κρατας τα μορια μονο 2 χρονια ... ε ακριβως ... με το που θα τελειωσεις θα δουλεψεις 2-3 μηνες και μεταξανα μηχανογραφικο και απο σεπτεμβριο ... Αξιωματικων ... !!! μΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ...αν ξερει καποιος αλλος κατι διαφορετικο ας το πει ... !
γεια σου blakeliv...... Απο τι βλεπω διψας για αστυνομια και καλα κανεις ;) ,ο υποψηφιος οταν δωσει παννεληνιες εχει δυνατοτητα να δωση για τα επομενα 2 χρονια με το 10%...... η σχολη αστυφυλακων δειαρκη 2,5 χρονια αρα αφτο που λες δυστηχος δεν υσχη......θα πρεπει να ξαναδωσεις παννεληνιες....αλλα κατα την γνωμη μου καλητερα θα ηταν να τελειωσης το παιδαγωγικοετση και αλλιως 2 χρονακια εμειναν,μην πανε τσαμπα τα 3 χρονια.....φιλικα παντα νιονιος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
η σχολη αστυφυλακων δειαρκη 2,5 χρονια αρα αφτο που λες δυστηχος δεν υσχη......θα πρεπει να ξαναδωσεις παννεληνιες....

5 εξαμηνα ειναι; κριμα... νομιζα οτι ηταν 4... :( τωρα πρεπει να πιασω 18.800 και βαλε μορια... πω! χεσε μεσα πολυχρονη (σορρυ για την εκφραση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ίσα ρε μάγκα αναρχικέ. Ποιός νομίζεις ότι είσαι και εκφράζεσαι έτσι;;;;;; Δεν είναι όλοι τους "μπάτσοι" εξυπνάκια, αυτή τη μαλακία δε μπορώ να καταλάβω σε 'σας ότι τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Βασικά όλοι το ξέρετε ότι υπάρχουν πολύ καλοί άνθρωποι αστυνομικοί αλλά διψάτε δήθεν για επανάσταση (:laugh: :laugh: :laugh:) και να καταστρέφετε ξένες περιουσίες, γενικά σας αρέσει η αναμπουμπουμπούλα. Τέτοια ζωάδια είστε, τέτοια διεστραμμένα μυαλά που δυστυχώς είστε στην κοινωνία μας, ανώριμοι μια ζωή. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. σε όλους τους τομείς, όχι μόνο στην αστυνομία αλλά όταν σας πουλάνε την χειρότερη όψη του νομίσματος τα ΜΜΕ κι όχι τα χιλια δυο που περνάνε οι αστυνομικοί καθημαρινα που ν'αλλάξεις γνώμη; Γι αυτό ξεστραβώσου και δες και λίγο πέρα απ' την μύτη σου, η στάση σου αυτή δεν θα πρεπει να σε αντιπροσωπεύει.
Η αστυνομία φίλε δεν είναι μόνο ασφάλεια, ΜΑΤ, κλπ κλπ υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες που ασχολούνται με πολύ πιο σοβαρά εγκληματικά φαινομενα. Οπότε για ξανασκέψου, δεν χρειάζονται μυαλά στην αστυνομία;; Γενικά άμα υπάρχει ένας καλός Μ.Ο. IQ στην αστυνομία νομιζεις θα είχαμε τέτοια δυστυχή φαινόμενα που λερώνουν στο κάτω κατω τ' όνομα της αστυνομίας;;

Γίνεσαι απόλυτος όπως και οι ομοΪδεάτες σου και αυτό είναι πού μεγάλος λάθος αλλά πάντα με το ενδεχόμενο της διόρθωσης και της ωρίμανσης που μπορεί να έρθει με τον καιρό...
Από που να αρχίσω,είπες ότι καταστρέφω ξένες περιουσίες,ότι μου αρέσει να προκαλώ αναμπουμπούλα δίχως λόγο και αιτία,είπες ότι είμαι διεστραμμένο μυαλό,ότι είμαι ανώριμος(πραγματικά,πρώτη φορά το ακούω αυτό),ότι δεν θα έπρεπε να ανήκω σε αυτή τη κοινωνία,θα προσπαθήσω να σου απαντήσω μόνο για ένα λόγο,για να δεις εσύ τα πράγματα απο μία άλλη όψη,πίστεψε με αυτά που έγραψα δεν είναι αυθαίρετα αλλά προηγήθηκε πραγματικά ώριμη σκέψη.

Ρε φίλε ποιος σου είπε ότι εγώ καταστρέφω ξένες περιουσίες?πότε δεν θα έκανα κάτι τέτοιο.Με ενσωμάτωσες μέσα σε μια κοινωνική ομάδα που δεν ανήκω.Δεν ανήκω σε αυτούς που με αφορμή τις διαδηλώσεις και την αναμπουμπούλα σπάνε βιτρίνες καταστημάτων και προκαλούν φθορές.Εσύ έχεις παρεξηγήσει την έννοιες κομμουνιστής και αναρχικός, αυτοί που καταστρέφουν και πληγώνουν κόσμο με τις πράξεις τους δεν ανήκουν σε αυτή την ιδεολογία που ανήκω εγώ,εμένα θα με χαρακτήριζα "κομμουνιστή "παρόλο που δεν μου αρέσει να εντάσσομαι σε μια ιδεολογία καθώς πιστεύω ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστή προσωπικότητα.
Είπες ότι δεν θα έπρεπε να ανήκω σε αυτή τη κοινωνία,ποίος σου είπε ότι θέλω?Δεν γουστάρω καθόλου αυτή τη κοινωνία αλλά εφόσον ανήκω θα προσπαθήσω να την αλλάξω,η δικιά μας γενιά θα φτιάξει την κοινωνία του αύριο.Απο τη μέρα που γεννιέσαι μέχρι τη μέρα που πεθαίνεις πληρώνεις τις βίλες των απατεώνων.Γιατί να υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί?γιατί κάποιοι να καλοπερνούν και να έχουν όλες τις πολυτέλειες και άλλοι να σκοτώνονται για να βρούνε κανένα παγκάκι τη νύχτα να κοιμηθούν?αυτή είναι η κοινωνία αλληλεγγύης που θεωρείς ότι είναι ιδανική και η επανάσταση σου φαίνεται τόσο αστεία.Γιατί κατηγορείς του αναρχικούς?γιατί δεν συμβιβάζονται?γιατί δεν γλείφουν τα αρχίδια του κάθε μαλάκα για να πάρουν μια θέση?γιατί ασκούν πίεση?ή μήπως είσαι κανένα πλουσιόπαιδο που την έχει βρει ωραία με τα λεφτά του μπαμπάκα και δεν κοιτάει παραπέρα? Εξάλλου άμα είσαι και χριστιανός,δεν θα έπρεπε να κατηγορείς τους αναρχικούς,αφού ο χριστός ήταν ο πρώτος αναρχικός και αυτός είναι ο λόγος που τον σταύρωσαν,γιατί δεν συμβιβάστηκε.Και θα το ξανάτονίσω, αναρχικός δεν είναι αυτός που που καταστρέφει περιουσίες ανθρώπων(βιοπαλαιστών).
Αυτή η κοινωνία έχει ανάγκη τους αναρχικούς.Δεν έχουμε ανάγκη ούτε τους απατεώνες ούτε τους λαϊκιστές πολιτικούς.Θέλουμε μια κοινωνία δίκαιη, ελεύθερη και ωραία,που δεν θα υπάρχουν μειονότητες με την έννοια ότι δεν θα χαρακτηρίζονται έτσι, γιατί απλά έχουν τα ίδια δικαιώματα και είναι ισότιμοι με τον κάθε άνθρωπο πάνω στη γή. Πρέπει να αποθεοποιήσουμε το χρήμα και να πατάξουμε την πλουτοκρατία,δεν έχουμε ανάγκη τον καπιταλισμό,τις πολυτέλειες που μας πλασάρουν.Αυτόν το κόσμο μόνο η αγάπη μπορεί να τον αλλάξει, όχι ο καθωσπρεπισμός και η απάνθρωπη και καπιταλιστική πολιτική.Πιστέψτε με ο κάθε αναρχικός έχει στην καρδιά πολύ περισσότερη αγάπη απο τον κάθε καθωσπρέπει που σχολιάζει, ό,τι του διαταράσσει την ησυχία του.μου ήρθαν και οι στίχοι του Οδυσσέα ιωάννου τώρα" Με πόζες και σπαστά ελληνικά γράφουν ιστορία οι ''πεθαμένοι'' Με ασθενοφόρα και με περιπολικά ξυπνάνε απ` τ` όνειρό τους οι ''ευτυχισμένοι''" .
Θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο για αυτό το θέμα αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν το κάνω αυτό θα μείνει αδιάβαστο το πόστ μου,οπότε σταματάω εδώ και μπαίνω στο θέμα με την αστυνομία.Φοβάμαι ότι παρεξηγήθηκαν λίγο τα λόγια μου . Δεν θέλω να πιστεύω ότι με την έκφραση "μπουρλότο και φωτιά σε κράτος και αστυνόμους" κατάλαβε κάποιος ότι πρέπει να πεθάνουν οι αστυνόμοι.Εννοούσα ότι πρέπει να απαλλαχτούμε απο αυτούς τους αστυνόμους και απο αυτό το κράτος.Σίγουρα υπάρχουν αστυνόμοι που που κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά και αυτοί υπηρετούν αυτούς τους άδικους νόμους.Αυτοί είναι οι υπηρέτες του κράτους και της κοινωνικής αδικίας.Αυτοί είναι που προστατεύουν τους νόμους που θέσπισαν οι παλικαράδες της βουλής.Αυτοί είναι που θα έρθουν, θα σε συλλάβουν και θα σε βάλουν χειροπέδες γιατί δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις(ασφάλεια,εφορία κτλ) ενώ παλεύεις απελπισμένα για το μεροκάματο και που να βρείς λεφτά?υπάρχουν για τον φτωχό?
Η κοινωνία δεν θα γίνει καλύτερη με περισσότερη αστυνομία και φρουρά.Μια κοινωνία που έχει ανάγκη την αστυνομία, παύει να είναι ανθρώπινη.Έχετε αναρωτηθεί γιατί υπάρχουν ληστές και αυτά τα φαινόμενα αυξάνονται στις μέρες μας?γιατί ο κόσμος δεν αντέχει άλλη καταπίεση,δεν μπορεί να βλέπει κάποιος τον εαυτό του να παλεύει για το μεροκάματο και στη τελική να μην του φτάνουν και απο την άλλη να βλέπει τους απατεώνες που κλέβουν "νόμιμα" απο το κράτος, απο τα λεφτά των φορολογουμένων.Όσο για τους εγκληματίες σαφώς και πρέπει να υπάρχει "αστυνομία"για να τους συλλαμβάνει και να τους οδηγεί σε κατάλληλα σωφρονίστηκα ιδρύματα(όχι τις φυλακές που βγαίνεις πρεζάκιας).Αλλά εγώ κάτι άλλο αναρωτιέμαι, σε μία κοινωνία αγάπης και αλληλεγγύης θα υπήρχαν εγκληματίες?
Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ στο δεύτερο που έγραψα και με κατηγόρησαν πολλοί"είναι κρίμα τα καλύτερα μυαλά της ελλάδας να πηγαίνουν στην αστυνομία".Αυτό το είπα γιατί οι περισσότεροι που πηγαίνουν σε αυτή τη σχολή πάνε για επαγγελματική αποκατάσταση γιατί κάποιοι τους σφύριξαν ότι εκεί θα βολευτούν.Ε είναι κρίμα να πηγαίνουν αυτοί σε αυτή τη σχολή και να μην σπουδάσουν μια επιστήμη που τους ενδιαφέρει γιατί άκουσαν ότι η αγορά εργασίας περνάει κρίση,αυτοί είναι οι λεγόμενοι μαλάκες της αστυνομίας.Φυσικά υπάρχει και η άλλη μερίδα που πάνε σε αυτή τη σχολή γιατί θέλουν να αλλάξουν την κοινωνία και να απαλλάξουν το σώμα αυτό της αστυνομίας απο του μαλάκες,αυτοί καλά κάνουν και μπαίνουν.Την κοπέλα την έγραψα να μην πάει στην αστυνομία γιατί προφανώς δεν το ήθελε εξαρχής αφού μπήκε στο παιδαγωγικό και πιθανόν να άκουσε ότι στους αξιωματικούς θα έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές.
Αυτά ήθελα να πω, γιατί κάποιοι με παρεξήγησαν.Ελπίζω πραγματικά και εύχομαι εμείς που είμαστε νέοι να δημιουργήσουμε και να παραδώσουμε στα παιδιά μας έναν κόσμο καλύτερο που θα αξίζει να ζει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
:offtopic:Ενταξει παιδια, φτανει με τις κοινωνικοπολιτικες λεκτικες διαμαχες... αμα θελετε να συνεχισετε, πατε πριβε ή σε καποιο αλλο thread. Εδω ειναι μονο για αποριες για την σχολη Αξιωματικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
:offtopic:Ενταξει παιδια, φτανει με τις κοινωνικοπολιτικες λεκτικες διαμαχες... αμα θελετε να συνεχισετε, πατε πριβε ή σε καποιο αλλο thread. Εδω ειναι μονο για αποριες για την σχολη Αξιωματικων...

δεν λέει πουθενά ότι είναι μόνο για απορίες,γιατί δεν μου απαντάς και εσύ, αν δεν κάνω λάθος και εσύ με κατηγόρησες?μήπως τώρα ντρέπεστε να μου ζητήσετε συγγνώμη για τις προσβολές σας?ή μήπως παρεξηγηθήκατε με αυτά που έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
δεν λέει πουθενά ότι είναι μόνο για απορίες,γιατί δεν μου απαντάς και εσύ, αν δεν κάνω λάθος και εσύ με κατηγόρησες?μήπως τώρα ντρέπεστε να μου ζητήσετε συγγνώμη για τις προσβολές σας?ή μήπως παρεξηγηθήκατε με αυτά που έγραψα.
Δεν προσβαλα κανεναν. Ειπα απλα οτι ειναι λαθος να χαρακτηριζουμε αρνητικα την αστυνομια λογω καποιων που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους. Και αν δεν το προσεξες, το θεμα εχει τιτλο: [Απορίες] Αξιωματικών Αστυνομίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν προσβαλα κανεναν. Ειπα απλα οτι ειναι λαθος να χαρακτηριζουμε αρνητικα την αστυνομια λογω καποιων που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους. Και αν δεν το προσεξες, το θεμα εχει τιτλο: [Απορίες] Αξιωματικών Αστυνομίας

α ναι, δίκαιο έχεις δεν το πρόσεξα ,παρόλα αυτά δεν είναι εντελώς off topic.Εγώ πάντως νομίζω ότι και εσύ με πρόσβαλες αφού συμφώνησες με τον άλλον, που με έθαψε χωρίς λόγο.Τέλος πάντων ήθελα να τα γράψω και αυτά γιατί η έννοια αναρχικός είναι πολύ παρεξηγημένη.Σε ευχαριστώ για τη συζήτηση και που διάβασες αυτά που έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο όριο όσον αφορά την όραση στην σχολή???? (μυωπία κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παιδιά μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο όριο όσον αφορά την όραση στην σχολή???? (μυωπία κτλ)

4,5 στο καθε ματι ειναι το οριο... (το ειχε πει ο onoffon σε παλιοτερο ποστ)

Παιδια, ξερει καποιος να μου πει τι παιζει απο αδειες Χριστουγεννα/Πασχα/καλοκαιρι;

Και αν μπορει καποιος αν μου λυσει την απορια μου στην σελιδα 77 (για την σφαιρα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ba25so52

Νεοφερμένος

Η ba25so52 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ο πρωτος βαθμος ειναι υπαστυνομος β'!!!!!!!!!συναδελφε<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foititis23

Νεοφερμένος

Ο Bill-Gennadios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο topic, αλλά μόνο αυτό βρήκα σχετικό με το θέμα, για το οποίο θέλω να ρωτήσω.
Βάσει του νόμου 2226/1994 και 2 προεδρικών διαταγμάτων (319 και 352/1995) τα οποία εξεδόθησαν δυνάμει αυτού και διέπουν την λειτουργία των σχολών αστυφυλάκων και αξιωματικών της Ελληνικής αστυνομίας, ορίζεται ως ανώτατο όριο το 26 έτος της ηλικίας, μέχρι του οποίου μπορεί κάποιος να μπει με πανελλήνιες.
Όμως βάσει της 6501/1/199-γ/28-02-2010΄προκηρύξεως ειαγωγής σε σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας, ορίζεται ως ανώτατο ηλικιακό όριο το 30 έτος της ηλικίας.

Ερωτάται λοιπόν:
1) Τι απ τα δύο ισχύει; Το 26ο ή το 30ο έτος ηλικίας;
και
2) Έστω ότι ισχύει το 26ο έτος της ηλικίας και κάποιος 26 ετών εγκύρως και νομίμως εντάσσεται μέσω πανελληνιών στην σχολή αστυφυλάκων. Βάσει του προειρημμένου νόμου και προεδρικών διαταγμάτων, υφίσταται η δυνατότης είτε να ξαναδώσεις πανελλήνιες, είτε με το 10%, είτε εσωτερικά εκ της σχολής, να ενταχθείς στην σχολή αξιωματικών. Κάποιος ο οποίος μπήκ 26 χρονών στην σχολή αστυφυλάκων και αποφοιτεί στα 27 (καθώς από πέρυσι 2009-2010 έγινε ενός έτους) και καταφέρει με κάποιον τρόπο να πληροί τις προϋποθέσεις για να γίνει δεκτός στην σχολή αξιωματικών, η σχολή αξιωματικών θα τον δεχθεί ή θα τον απορρίψει λόγω ορίου ηλικίας;
Υπ' όψιν ότι φαίνεται να υπάρχει κενό νόμου και κανένα προεδρικό διάταγμα δεν αναφέρει κάτι άλλο, πλην του ανωτάτου ορίου των 26 ετών (το οποίο η προκύρυξη ανεβάζει στα 30).

Please, κάποιος-α να βοηθήσει;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αμα περιμενεις απαντηση απο εδω θα περιμενεις πολυυυυυυυυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foititis23

Νεοφερμένος

Ο Bill-Gennadios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλά, δεν καίγομαι κιόλας!
Αλλά ό.τι ανοίγει κανείς, κάποτε 8α φθάσει το τέρμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
το οριο ηλικιας 26 ειναι για ιδιωτες και το 30 για ατομα που μπαινουν εκ του σωματος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top