Σχολές Ψυχολογίας

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ανακρίβειες, ανοησίες και ψέμματα. Δεν συζητώ περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δικιο εχει η letta η ψυχολογια ειναι χρησιμη κ εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
δικιο εχει η letta η ψυχολογια ειναι χρησιμη κ εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης

:thanks:

Απλα σκεφτομαι για το αν εχει μελλον η Ψυχολογια..Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..


Αν ρωτούσες κάποιο ψυχολόγο? ή αν ρωτούσες στο ΚΕ.ΣΥ.Π ?

Λέω εγώ τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Συμφωνώ.Ο ψυχίατρος είναι ο άνθρωπος που ασχολείται με την καταπολέμηση της ψυχικής ασθένειας μέσω φαρμάκων κυρίως,έτσι?
Ο ψυχολόγος είναι ο άνθρωπος ο οποίος αφού τελειώσει(τις δύσκολες) σπουδές του των 4 χρόνων θα έιναι γεμάτος γνώσεις τις οποίες θα χρησιμοποιήσει για να βοηθήσει τον ασθενή(αν θέλετε πελάτη του).
Πάντως ένα πράγμα γνωρίζω:η δουλειά του ψυχολόγου(και του ψυχαναλητή κυρίως) είναι αρκετά βαριά...φορτώνεσαι τα βάρη των άλλων σε μεγάλο βαθμό(έτσι έχει πει ο φρόιντ,δεν το έβγαλα από το μυαλό μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι. Αυτό που λες είναι το τυπικό, έτσι θα "έπρεπε" να γίνεται αλλά πρακτικά οι ψυχίατροι κάνουν και τη δουλειά των ψυχολόγων και μάλιστα καλύτερα (ναι, χωρίς φάρμακα).

Όλο μου το σόι είναι γιατροί διάφορων ειδικοτήτων και αυτή είναι η κοινή τους συνιστώσα, διαλέγετε και παίρνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι ειναι το ΚΕ.ΣΥ.Π;

Πραγματικα εχω μπερδευτει τελειως..Εαν τελειωνα ψυχολογια και με ενα μεταπτυχιακο μετα τι θα μπορουσα να κανω;Ακομα και δικο μου "ιατρειο" να ανοιξω δεν ειναι απιστευτα δυσκολο να βρω πελατες;

Για αυτο λεω οτι ισως ειναι ανυπαρκτο το μελλον..Δε μπορω να κρυψω οτι το φοβαμαι αλλα κυριως επειδη δε γνωριζω σχετικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Συμφωνώ.Ο ψυχίατρος είναι ο άνθρωπος που ασχολείται με την καταπολέμηση της ψυχικής ασθένειας μέσω φαρμάκων κυρίως,έτσι?
Ο ψυχολόγος είναι ο άνθρωπος ο οποίος αφού τελειώσει(τις δύσκολες) σπουδές του των 4 χρόνων θα έιναι γεμάτος γνώσεις τις οποίες θα χρησιμοποιήσει για να βοηθήσει τον ασθενή(αν θέλετε πελάτη του).
Πάντως ένα πράγμα γνωρίζω:η δουλειά του ψυχολόγου(και του ψυχαναλητή κυρίως) είναι αρκετά βαριά...φορτώνεσαι τα βάρη των άλλων σε μεγάλο βαθμό(έτσι έχει πει ο φρόιντ,δεν το έβγαλα από το μυαλό μου).

Έτσι είναι. Αλλά με τα φάρμακα μόνο δεν γίνεται τίποτα, βασικά δεν χρειάζονται καθόλου τα φάρμακα!

Όχι, δεν είναι. Αυτό που λες είναι το τυπικό, έτσι θα "έπρεπε" να γίνεται αλλά πρακτικά οι ψυχίατροι κάνουν και τη δουλειά των ψυχολόγων και μάλιστα καλύτερα (ναι, χωρίς φάρμακα).

Για πες πως την κάνουν την δουλειά?

Τι ειναι το ΚΕ.ΣΥ.Π;

Πραγματικα εχω μπερδευτει τελειως..Εαν τελειωνα ψυχολογια και με ενα μεταπτυχιακο μετα τι θα μπορουσα να κανω;Ακομα και δικο μου "ιατρειο" να ανοιξω δεν ειναι απιστευτα δυσκολο να βρω πελατες;

Για αυτο λεω οτι ισως ειναι ανυπαρκτο το μελλον..Δε μπορω να κρυψω οτι το φοβαμαι αλλα κυριως επειδη δε γνωριζω σχετικα..

ΚΕ.ΣΥ.Π --> Κέντρα Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού
Νομίζω ότι υπάρχει από ένα σε κάθε πόλη.

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι με ένα μεταπτυχιακό δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι. Ίσως χρειαστεί να παρακολουθήσεις και κάποια σεμινάρια και να κάνεις δικιά σου ψυχοθεραπεία. Γι' αυτό λέω να ρωτήσεις κάποιο ψυχολόγο.

Πελάτες νομίζω δεν είναι δύσκολο να βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά, ούτε η Νομική έχει αποκατάσταση και παρακαλάς συχνά και για την πρακτική άσκηση μετά (στην επαρχία πολλοί δεν πληρώνονται ούτε 100 ευρώ). Έχεις πρόσβαση σε δικηγορικό γραφείο; Αν όχι, το ίδιο ρίσκο είναι. Οι ψυχίατροι δεν καλύπτουν απόλυτα το αντικείμενο των ψυχολόγων. Ψυχολόγο έχουν π.χ. όλα τα σχολεία στην Κύπρο (σχολική ψυχολογία), αθλητικές ομάδες, πολλές υπηρεσίες κλπ. Σε ενδιαφέρει αρκετά το αντικείμενο; Έχεις κοιτάξει τη σελίδα του παντείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vag24595

Νεοφερμένος

Ο vag24595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια ... αυριο δινω μηχανογραφικο και δεν ξερο ποιο τμημα να δηλωσω... πειτε μου γρηγορα ... ψυχολογια παντειου η προγραμμα ψυχολογιας... σκεφτομαι να ακολουθησω κλινικη ψυχολογια... γρηγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
https://www.ppp.uoa.gr/ και www.panteion.gr γραμματείες τμημάτων και ψυχολογία. Το νου σου: το ΦΠΨ βγάζει φιλόλογους το ΦΠΨ(Πρόγραμμα) ψυχολόγους. Επειδή Φιλοσοφική τέλειωσα (Φιλολογία), νομίζω έχουν και μεταπτυχιακό κλινικής, ενώ του Παντείου πρέπει να έχει πιο κοινωνική κατεύθυνση. Σε αυτό θα σε βοηθήσει πιθανότατα το να δεις και τί μεταπτυχιακά οργανώνουν. Έχει και φόρουμ το πάντειο για τους φοιτητές του, αυτοί θα βοηθούσαν περισσότερο. Φόρουμ έχουν φτιάξει και οι φοιτητές της Φιλολοφικής. Άρα, ψαχ'το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια ... αυριο δινω μηχανογραφικο και δεν ξερο ποιο τμημα να δηλωσω... πειτε μου γρηγορα ... ψυχολογια παντειου η προγραμμα ψυχολογιας... σκεφτομαι να ακολουθησω κλινικη ψυχολογια... γρηγορα

ΚΛΙΝΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!

Αν όντως το επιλέξεις επειδή το είπα εγώ στείλε μου ένα PM. Θα αισθάνομαι γαμάτος:lol:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μα και εγω για Κλινικη ελεγα καλυτερα..

Παντως δε θα συμφωνησω στο οτι ειναι τοσο δυσκολο οσο με τον δικηγορο γιατι πιστευω οτι ο τελευταιος καποιες υποθεσουλες θα τις εχει ενω ο ψυχολογος τι θα χει;Φοβαμαι οτι ο Ελληνας δεν παει ακομα σε ψυχολογο οπως γινεται σε αλλες χωρες και αυτο ισως βγει κατα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λογική σκέψη αυτή για τις λίγες υποθέσεις, αν και έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι αρκετοί δεν έχουν δουλέψει καθόλου σε διάστημα δύο ετών. Όσο καλή κι αν είναι μια σχολή επαγγελματικά, αν δεν τη σπουδάσεις με όρεξη και υπομονή υποβαθμίζεται πολύ η αξία της.
Ίσως ακούγεται δασκαλίστικο, αλλά έχει μεγάλη σημασία το τί θα κάνεις από τη στιγμή που πατάς το πόδι σου εκεί μέσα, ανεξάρτητα από το αν είναι πρώτη σου προτίμηση ή θεωρείται σχολή "δευτεράντζα". Ακόμα και αν δεν τα "έδωσες όλα" για να μπεις, μπορείς να αλλάξεις πολλά προσπαθώντας να βγεις. και το να βγεις δε σου το χαρίζει κανείς, ό,τι και αν ακούγεται περί φοιτητικής ζωής και αιώνιων φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Συγχωρήστε με οι ψυχολόγοι αλλά εδώ διακυβέβεται το μέλλον ενός παιδιού και δεν χωράνε τόσο οι ευγένιες και το χάιδεμα στ' αυτιά, ε.

Φίλε τη δουλειά του ψυχολόγου την κάνει (στην Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού) ο ψυχίατρος και μάλιστα πολύ καλύτερα. Πραγματικά οι σπουδές αυτές δεν αξίζουν.

όχι ακριβώς...διαφωνώ..

ρίξε μια ματιά,μια περαιτέρω ανάλυση των διαφορών

https://www.psyxologia.gr/2007/04/01/ψυχολόγος-ή-ψυχίατρος/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
psyxologia.gr

Besides:

Όχι, δεν είναι. Αυτό που λες είναι το τυπικό, έτσι θα "έπρεπε" να γίνεται αλλά πρακτικά οι ψυχίατροι κάνουν και τη δουλειά των ψυχολόγων και μάλιστα καλύτερα (ναι, χωρίς φάρμακα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε Dythor διαβασες τι λεει το κειμενο?

Ποιος είναι καλύτερος; Πού να πάω;

Το ερώτημα θεωρούμε ότι δεν έχει νόημα, αφού κάθε προσέγγιση, ανάλογα με την περίπτωση, προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα. Οι προκαταλήψεις έναντι των φαρμάκων μόνο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσουν, όπως επίσης η εύκολη και ανεύθυνη χορήγησή τους. Αναλόγως, η προκατάληψη και αμφισβήτηση της ψυχοθεραπείας δίχως φαρμακευτική αγωγή, έχει σαν αποτέλεσμα τον αποκλεισμό μας από έναν αποτελεσματικό και επιστημονικό τρόπο αντιμετώπισης των ψυχικών διαταραχών.
Τα δύο επαγγέλματα αλληλοσυμπληρώνονται, συνεισφέροντας στη διαμόρφωση μιας, όσο γίνεται, ολοκληρωμένης άποψης για το πιο πολύπλοκο αντικείμενο επιστημονικής έρευνας: τον άνθρωπο και τις ψυχικές του λειτουργίες. Και τα δύο κινούνται με γνώμονα τη βελτίωση της ποιότητας ζωής του θεραπευόμενου και σε αρκετές περιπτώσεις, ο συνδυασμός είναι το κλειδί για την επίτευξη των στόχων του κλινικού έργου.



Συμφωνω παντως με αυτο. Εξαλλου υπαρχουν και διαφορετικες πρακτικες, πχ αλλοι ακολουθουν την ψυχαναλυτικη θεωρια του Φρόυντ, αλλοι οχι. Ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του ποια μεθοδο θελει και βρισκει τον καταλληλο ψυχολογο/ψυχιατρο. Πιστευω πως οσο περναει ο καιρος και αναπτυσσεται η κοινωνια με τους ρυθμους που εχει τωρα ολο και περισσοτεροι ανθρωποι θα χρειαζονται τετοιους ειδικους. Τα αγχη και οι καταθλιψεις εξαπλωνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, διάβασα τι λέει το κείμενο και δεν συμφωνώ.

Υ.Γ.: Η επίσκεψη στον ψυχίατρο μπορεί να έχει ψυχολογικό χαρακτήρα και ΔΕΝ συνεπάγεται τη χρήση φαρμάκων σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, διάβασα τι λέει το κείμενο και δεν συμφωνώ.

Υ.Γ.: Η επίσκεψη στον ψυχίατρο μπορεί να έχει ψυχολογικό χαρακτήρα και ΔΕΝ συνεπάγεται τη χρήση φαρμάκων σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

Στο Υ.Γ. σου συμφωνω, εξαλλου για να χορηγηθουν φαρμακα θα πρεπει να εχει γινει διαγνωση, αρα κουβεντα, αλλα και μετα την χορηγηση φαρμακων χρειαζεται παρακολουθηση και συζητηση. Εγω προσωπικα δεν πιστευω και πολυ στα ψυχοφαρμακα, αν δεν προσπαθει και ο ασθενης να βελτιωθει. Δεν ειναι σαν τα παυσιπονα που τα παιρνεις και σου περναει ο πονος...
Ειναι ομως αλληλοσυμπληρουμενα επαγγελματα, γιατι μπορει να χρειαστει φαρμακευτικη αγωγη εν τελει ο ασθενης ενος ψυχολογου. Συνεργαζονται οι δυο κλαδοι ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά και χωρίς φάρμακα!

Μόνο σε πάρα πολύ ακραίες περιπτώσεις ίσως να συμφωνίσω για φάρμακα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ως τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top