Σχολές Ψυχολογίας

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum και γι αυτό συγχωρέστε με αν κάνω το θέμα σε λάθος μέρος.

Βασικά θα ήθελα την βοήθεια σας, όποιος γνωρίζει να μου πει που μπορούν να δουλέψουν οι ψυχολόγοι εκτός απ' τον ιδιωτικό τομέα. Αν γίνεται στο δημόσιο, θα ήθελα να μάθω το πως ακριβώς εισάγονται και που.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Γεια σου Liberty και καλως ορισες.
Κατ αρχιν πιστευω πως θα επρεπε να ποσταρεις το θεμα αυτο στον τομεα γενικα και αοριστα αλλα μιας και το εβαλες εδω θα σου απαντήσω.:D


Όσον αφορά το δημόσιο τομέα, ο ψυχολόγος μπορεί να εργαστεί, μετά από σχετική προκήρυξη, σε Γενικά-και Ψυχιατρικά Νοσοκομεία, σε Θεραπευτήρια Ψυχικών Παθήσεων, σε Κέντρα Ψυχικής Υγείας, σε Ιδρύματα Κοινωνικής Πρόνοιας, σε φυλακές, σε ΚΑΠΗ και Γεροντολογικά Κέντρα, σε Συμβουλευτικούς Σταθμούς κ.τ.λ Επίσης, εργασία μπορεί να βρει στον ΟΑΕΔ, σε κέ*ντρα απεξάρτησης χρηστών, αλλά και σε ερευνητικά κέντρα / ινστιτούτα και ακαδημαϊκά ιδρύματα.
Όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα, ο ψυχολόγος μπορεί να εργαστεί σε μεγάλες επιχειρήσεις που χρειάζονται ψυχολόγους εργασίας για την επίλυση προβλημάτων σχετικών με τις εργασιακές σχέσεις κ.τ.λ.
Επειδή στην παρούσα φάση δεν υπάρχουν αρκετοί εξειδικευμένοι ψυχολόγοι στην Ελλάδα, πολ*λές φορές ο απόφοιτος με το γενικό πτυχίο προσλαμβάνεται για να ασκήσει το ρόλο του Εξειδι*κευμένου Ψυχολόγου και αποκτά τις απαραίτητες δεξιότητες στον εργασιακό χώρο.

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ο ψυχολόγος μπορεί επίσης να απασχοληθεί στο δημόσιο και ιδιω*τικό τομέα (όπως παραπάνω). Επιπλέον, επειδή η Ε.Ε. έχει περισσότερους χώρους και θέσεις εργα*σίας και υπάρχουν περισσότερες κοινωνικές δομές, θεσμοί και υπηρεσίες, ο ψυχολόγος ίσως έχει περισσότερες ευκαιρίες και προοπτικές απασχόλησης.
Ο απόφοιτος του Τμήματος έχει επίσης τη δυνατότητα πρόσβασης σε μεταπτυχιακά προγράμ*ματα Ψυχολογίας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Ελπίζω να βοήθησα καπως :no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Φυσικά βοήθησες.
Απλά ακόμα κάτι, αυτές οι προκυρήξεις βγαίνουν κάθε χρόνο για όσο ορίζουν; Γιατί εγώ ψάχνω μονιμότητα..αν υπάρχει.


(Επιπλέον αν μπορείς δώσε μου url με τον τομέα γενικά και αόριστα που είπες, γιατί μου φαίνεται ότι θα έχω και για άλλα απορίες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Εγω μπορει με τα μορια που εχω βγαλει να μην περασω στη Νομικη Κομοτηνης αλλα να περασω Ψυχολογια Παντειου-και σκεφτομαι μηπως ξανα δωσω πανελληνιες του χρονου-.

Θα θελα να με βοηθησετε γιατι πρεπει να παραδωσω και το μηχανογραφικο..
Αξιζει να σπουδασω Ψυχολογια;Μετα ως προς την επαγγελματικη μου καταρτιση;

Ποια ειναι η γνωμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
κι εγω ημουν σε διλλημα ως προς τη ψυχολογια... πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερουσα σχολη, ωστοσο απ'οτι ξερω καλυτερη δουλεια γινεται στο πανεπιστημιο κρητης... παντως αν σπουδασεις ψυχολογια πρεπει σιγουρα να κανεις και καποιο μεταπτυχιακο εδω ή στο εξωτερικο... καλη επιτυχια παντως και σου ευχομαι να πιασεις την κομοτηνη, που ειναι η πρωτη σου επιλογη και δεν σε προβληματιζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Σίγουρα η ψυχολογία είναι ενδιαφέρουσα σχολή και αργότερα αν ανοίξεις δικό σου γραφείο που θα δέχεσαι πελάτες κτλ. θα είναι πολύ κερδοφόρα, αν δουλεύεις και πολύ. Από κάποιους που άκουγα πολύ παλιά να συζητάνε έλεγαν ότι οι ψυχολόγοι πέρνουν από 50 ? + , για κάθε επίσκεψη.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως θα πρέπει να είσαι συνεπείς και να είσαι άνθρωπος που θα μπορείς να καταλαβαίνεις τον άλλο και δεν θα θεωρείς ότι...."Α! ήρθε ακόμα ένας τρελός στο γραφείο μου."

Επίσης παλαιότερα για να μπορέσει κάποιος να ανοίξει δικό του γραφείο και να ασκείσει το επάγγελμα θα έπρεπε να κάνει πρώτα δικιά του ψυχοθεραπεία νομίζω και να παρακολουθεί για κάποια χρόνια μερικά σεμινάρια, τα οποία πλήρωνε ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Και εγω την ηθελα παρα πολυ αλλα πλεον την εχω αποκλεισει! Ακουγεται ωραιο το να ανοιξεις ενα γραφειο και να περιμενεις πελατες αλλα ποσο ευκολο ειναι να βρεις πελατες και να κανεις γενικα οσα χρειαζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
τι εβαλες 1η επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εβγαλα 17.600 και πρωτη μου επιλογη ηταν η Νομικη Αθηνας/Θεσσαλονικης/Κομοτηνης.Για την τελευταια ισως εχω καποιες ελαχιστες ελπιδες..

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!!Με βοηθουν παρα πολυ στο να παρω την αποφαση μου!!

Ειναι ωραια η ψυχολογια αλλα δεν ξερω αν θα βρω δουλεια..Μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο και δεν ξερω αν θα πρεπει να ρισκαρω..Σιγουρα,παντως,ολο και ανεβαινει ο βαθμος της και ισως μελλοντικα να ειναι ισχυρη σχολη και μαλιστα πριν κορεστει και αυτο το επαγγελμα..

Δεν ξερω τι να κανω..Να το ρισκαρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Απλα θα θελα να ξερα αν αξιζει να σπουδασω Ψυχολογια γιατι αφορα το επαγγελματικο μου μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αλλα αξιζει αυτη η σχολη για το επαγγελματικο μου μελλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Σκεψου εσενα αν θα σ'αρεσει, εκτος απο ψυχολογια και νομικη δεν σκεφτεσαι τιποτα αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βασικα θα μου αρεσει λογικα αλλα θελω να δω και τι θα γινει απο επαγγελματικη αποκατασταση,αν εχω μελλον με το συγκεκριμενο επαγγελμα και αν θα καταφερω κατι..
Δε νομιζω οτι ο Ελληνας παει τοσο σε ψυχολογο..Οχι ακομα,τουλαχιστον και δεν ξερω αν θα πρεπει να το ρισκαρω..

Δυστυχως,εκτος απο Νομικη και Ψυχολογια δε με ενδιαφερει κατι αλλο απο πρωτο πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Στην σχολή θα μάθεις ενδιαφέροντα πράγματα.

Μετά όμως είναι που θα χρειαστείς πολύ δουλειά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Συγχωρήστε με οι ψυχολόγοι αλλά εδώ διακυβέβεται το μέλλον ενός παιδιού και δεν χωράνε τόσο οι ευγένιες και το χάιδεμα στ' αυτιά, ε.

Φίλε τη δουλειά του ψυχολόγου την κάνει (στην Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού) ο ψυχίατρος και μάλιστα πολύ καλύτερα. Πραγματικά οι σπουδές αυτές δεν αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πιστευεις δηλαδη οτι η ψυχιατρικη ειναι αυτη που αξιζει..

Βασικα ειχα την εντυπωση οτι μεσω της ψυχολογιας μπορει καποιος να κατευθυνθει προς την ψυχιατρικη αλλα δε γνωριζω καθολου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Η ψυχιατρική είναι ειδικότητα της Ιατρικής. Τελειώνεις την Ιατρική 6 χρόνια και μετάααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Α μαλιστα..Δεν εχει σημασια..

Ετσι και αλλιως δε θα μου αρεσε..

Απλα σκεφτομαι για το αν εχει μελλον η Ψυχολογια..Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι, δεν έχει. Στην Ελλάδα καθόλου, στο λέω υπεύθυνα, αν θέλεις άκουσέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Φίλε τη δουλειά του ψυχολόγου την κάνει (στην Ελλάδα κυρίως αλλά και αλλού) ο ψυχίατρος και μάλιστα πολύ καλύτερα. Πραγματικά οι σπουδές αυτές δεν αξίζουν.


Καθόλου πολύ καλύτερα, διαφωνώ τελείως. Ο ψυχίατρος δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μόνο χειρότερα μπορεί να σε κάνει.
Πας εκεί, π.χ του λές έχω κατάθλιψη, ωραία σου λέει πάρε αυτό και εκείνο το φάρμακο και έλα την επόμενη φορά να σου γράψω άλλα.
Όχι, αυτό δεν είναι δουλειά, με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεσαι καλά.

Ο ψυχολόγος μπορεί να σε κάνει καλά εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top