Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Forisman

Νεοφερμένος

Ο Forisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι και τα 2 με ενδιαφερουν και ειμαι απο θεσσαλονικη αλλα για την συγκεκριμενη στην πατρα εχω ακουσει τα καλυτερα σε αυτον τον τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μη στεκεστε μονο σε αυτα που σας λενε. ΨΑΞΤΕ ΤΟ, με οτι αυτο συνεπαγεται (οδηγους σπουδων και οχι μονο ) . Δεν θα πανε αυτοι στα πανεπιστημια που σου προτεινουν , εσυ θα πας. Οταν ημουνα κι εγω στη θεση σας και εψαχνα απεγνωσμενα μια σοβαρη αποψη ,λεγοντας χαρακτηριστικα "πειτε την αποψη σας, δεν θα με επιρεασει :) (και καλα)" επειρνα διαφορες απαντησεις οι οποιες δεν με ικανοποιουσαν. Οταν καποιος καθηγητης μου ειπε "ολες οι σχολες πληροφορικης ειναι καλες" τοτε εγω το θεωρησα τουλ. γελεια απαντηση. Κι ομως τωρα την θεωρω πιο σωστη απο τοις λοιπες απαντησεις του στυλ "αυτη η σχολη γαμαει, πριν ενα χρονο περασε το μπατζανακι του αδερφου της θειας μου και ειπε οτι τα σπαει" και αλλες πολλες που δεν αξιζει να αναφερω.

Αν λοιπον ψαχνεστε για μια σχολη πληροφορικης τοτε την ωρα που μπενετε στο γουλη να κανετε και μια μικρη ερευνα, να συκεντρωσετε στοιχεια για καθε σχολη και αν θελετε επιβεβαιωση για καποια απο αυτα (τι επιβεβαιωση ομως να σου δωσει ενας - δυο φοιτητες αλλα τεσπα) τοτε και μονο τοτε ζητας την υποκειμενικη αποψη ενος ηδη φοιτητη.

Αυτα..Πανντως η καλυτερη σχολη πληροφορικης ειναι ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Byronius

Νεοφερμένος

Ο Byronius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα κατ' αρχήν Θα ήθελα να μου πείτε για Πληροφορική ΠΑ.ΠΕΙ. και Ο.Π.Α τα οποία θεωρώ πιθανότερα να πιάσω από άποψη μορίων. Το επίπεδο σπουδών και επαγγελματική αποκατάσταση με ενδιαφέρουν κυρίως. Μια μικρή σύγκριση θέλω να μου κάνετε, ώστε να είμαι οπλισμένος με περισσότερες γνώσεις για να διαλέξω καλύτερα την επίδοξη στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επαγκελματικη αποκατασταση και πληροφορικη δεν πανε μαζι!...
Βασικα, επαγκελματικη αποκατασταση και Ελλαδα δεν πανε πλεων μαζι...!

Γενικα να εχεις υποψην σου πως η πληροφορικη σαν επαγκελμα ειναι κορεσμενη, σε μεγαλο βαθμο σε σχεση με τα περισσοτερα επαγκελματα αυτην την στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα κατ' αρχήν Θα ήθελα να μου πείτε για Πληροφορική ΠΑ.ΠΕΙ. και Ο.Π.Α τα οποία θεωρώ πιθανότερα να πιάσω από άποψη μορίων. Το επίπεδο σπουδών και επαγγελματική αποκατάσταση με ενδιαφέρουν κυρίως. Μια μικρή σύγκριση θέλω να μου κάνετε, ώστε να είμαι οπλισμένος με περισσότερες γνώσεις για να διαλέξω καλύτερα την επίδοξη στιγμή!

Φίλε Έλληνας που τελείωσε με Άριστα στο πανεπιστήμιο του ΠΑΠΕΙ και πήρε υποτροφία στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της Αγγλίας (στο Oxford ή στο Cambridge ήταν), ήταν άνεργος για ένα δυο χρόνια εδώ ώσπου βρήκε δουλειά στο facebook.

Με άλλα λόγια, και στο Harvard να έχεις σπουδάσει, δουλειά πληροφορικής στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις.

Σπουδάζεις πληροφορική επειδή το γουστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Φίλε Έλληνας που τελείωσε με Άριστα στο πανεπιστήμιο του ΠΑΠΕΙ και πήρε υποτροφία στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της Αγγλίας (στο Oxford ή στο Cambridge ήταν), ήταν άνεργος για ένα δυο χρόνια εδώ ώσπου βρήκε δουλειά στο facebook.
αρα ναι υπαρχει ανεργια στον τομεα ακομα και αν βγαλεις με μεγαλο βαθμο μια σχολη πληροφορικης
ναι το καμαρι και αριστουχος ηταν 2 χρονια ανεργος και βρηκε δουλεια στο ακυρο
ΑΡΑ τι επιθυμεις να πεις δεν καταλαβαινω????

Με άλλα λόγια, και στο Harvard να έχεις σπουδάσει, δουλειά πληροφορικής στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις.
υπερβολες ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα θα βρεις αν εχεις τοσα πολλα προσοντα απλα δεν θα εχεις τις καταλληλες αμοιβες
αλλο πληροφορικη πειραια,αλλο ασοε και σιγουρα αλλο harvard.Περα απο αυτο ομως,δεν στεκει αυτο που λες απλα υπαρχει ανεργια γενικα στην ελλαδα αρα και πολυ λογικα υπαρχει και στον τομεα της πληροφορικης.Γενικα επειδη ειναι εντελως φλου τα δικαιωματα δυσκολα καποιος βρισκει δουλεια(εξωτερικο ναι ειναι καλυτερα αλλα ας μην το θεοποιουμε)
Σπουδάζεις πληροφορική επειδή το γουστάρεις.
ναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εκανες και πληρως σωστη επιλογη κυριως απο τη μερια των επαγ.δικαιωματων και προοπτικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επαγκελματικη αποκατασταση και πληροφορικη δεν πανε μαζι!...
Βασικα, επαγκελματικη αποκατασταση και Ελλαδα δεν πανε πλεων μαζι...!

Γενικα να εχεις υποψην σου πως η πληροφορικη σαν επαγκελμα ειναι κορεσμενη, σε μεγαλο βαθμο σε σχεση με τα περισσοτερα επαγκελματα αυτην την στιγμη.

Ως απόφοιτος αυτό το διαψεύδω! :P

Όχι ότι δεν έχει επηρρεαστεί ο κλάδος από την κρίση, αλλά σε σχέση με άλλα επαγγέλματα εξακολουθεί να είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Δουλειές υπάρχουν, αλλά υπάρχει και μια ανησυχία για πόσο ακόμα θα υπάρχουν και λεφτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
https://www.kariera.gr/?cbRecursionCnt=1

καλά λέει ρε σεις, δείτε τι γίνεται εδώ πχ..

σε σχέση με άλλους κλάδους μια χαρά είναι η πληροφορική. Η πληροφορική δεν απαιτεί ούτε βαριά βιομηχανία ούτε τεράστιες επενδύσεις. Το μόνο κακό σε σχέση με άλλα είναι ο ανταγωνισμός.. υπάρχουν devs που δεν έχουν βγάλει καν αντίστοιχη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αρα ναι υπαρχει ανεργια στον τομεα ακομα και αν βγαλεις με μεγαλο βαθμο μια σχολη πληροφορικης
ναι το καμαρι και αριστουχος ηταν 2 χρονια ανεργος και βρηκε δουλεια στο ακυρο
ΑΡΑ τι επιθυμεις να πεις δεν καταλαβαινω????

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προτεραιότητα για να μπεις σε μια σχολή πληροφορικής δεν αποτελεί η αποκατάσταση αλλά το ενδιαφέρον σου για το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προτεραιότητα για να μπεις σε μια σχολή πληροφορικής δεν αποτελεί η αποκατάσταση αλλά το ενδιαφέρον σου για το αντικείμενο.
Συμφωνω απολυτα! Δεν εχει νοημα, κατ' εμε, να σπουδασεις κατι που δεν σου αρεσει μονο και μονο επειδη καποιοι θεωρουν πως σε 10 χρονια θα εχει αποκατασταση... Κανεις δεν ξερει ποιο επαγγελμα θα εχει αποκατασταση!
Για αυτο ΠΡΕΠΕΙ να σπουδασουμε οτι μας αρεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προτεραιότητα για να μπεις σε μια σχολή πληροφορικής δεν αποτελεί η αποκατάσταση αλλά το ενδιαφέρον σου για το αντικείμενο.
ναι οκ συμφωνω.Σιγουρα κιριως στην πληροφορικη απαιτειται εντονη προσωπικη ενασχοληση=να εχεις ενδιαφερον με το αντικειμενο
Συμφωνω απολυτα! Δεν εχει νοημα, κατ' εμε, να σπουδασεις κατι που δεν σου αρεσει μονο και μονο επειδη καποιοι θεωρουν πως σε 10 χρονια θα εχει αποκατασταση... Κανεις δεν ξερει ποιο επαγγελμα θα εχει αποκατασταση!
Για αυτο ΠΡΕΠΕΙ να σπουδασουμε οτι μας αρεσει...

η δουλεια ειναι βιοποριστικο μεσο,ας μην ξεχναμε το εισοδημα.....
οσο για το bold μερικα πραγματα ειναι σιγουρα κακα τα ψεματα(κυριως αν εχεις βλεψεις προς το εξωτερικο δεν ειναι και τοσο δυσκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ειμαι μαθητης τριτης λυκειου και με ενδιαφερει και εμενα η πληροφορικη! τωρα με αυτα που ξερω μπορω να πω οτι με ενδιαφερει περισσοτερο ο προγραμματισμος. ο καθηγητης μου στο φροντηστηριο μου λεει οτι πρεπει να βαλω πολυτεχνειο γιατι εχει περισσοτερα εργασιακα δικαιοματα ομως οπου και να κοιταξω στο internet λενε οτι η καλυτερη σχολη πληροφορικης ριναι στη κρητη η επιστημης υπολογιστων. εχει κανενας καμια γνωμη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Κάθε σχολή πληροφορικής έχει παρόμοια μαθήματα.
Η επιστήμη υπολογιστών έχει το μεγάλο συν ότι το πανεπιστήμιο συνεργάζεται με το ΙΤΕ.

Στα πολυτεχνεία έχω την αίσθηση ότι προσανατολίζονται πιο πολύ στο hardware. Και έχε υπόψην σου ότι θα βγείς Ηλεκτρολόγος μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών οπότε θα κάνεις πολλά άσχετα μαθήματα αν το ΗΜ (του ΗΜ-ΜΥ :P) δε σε ενδιαφέρει. :P


Λοιπόν, η άποψη/εντύπωση μου μέχρις στιγμής, συνοπτικά --μιας και είμαι στο συγκεκριμένο τμήμα, είναι: :P

Εγκαταστάσεις: είμαστε σε κοτέτσι, χωρίς πλάκα. Αναμένουμε να πάμε στα καινούργια κτίρια. Στο μέλλον. :P
Καθηγητές: Υπάρχουν εξαιρετικοί καθηγητές. Υπάρχουν και καθηγητές όμως που σε παίρνει ο ύπνος στο μάθημα τους.
Αξιολόγηση επίδοσης: Καλώς ή κακώς, ο τελικός βαθμός σου δεν εξαρτάται μόνο από την εξεταστική. Ο βαθμός είναι ένα αποτέλεσμα προόδων, σειρών ασκήσεων, ονλαιν κουιζ, προτζεκτ, κώδικα. Εξαρτάται το μάθημα.
Γενικά πρέπει να σ'αρέσουν τα μαθηματικά, φαντάζομαι για οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής ισχύει αυτό.
Το τμήμα έχει και μαθήματα hardware και software. Μπορείς να δεις τον οδηγό σπουδών στο site του τμήματος για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε σχεση με αλλες σχολες πληροφορικης εχεις να μου προτυνεις καμια αλλη? γιατι ο μονος μου ενδιασμος ειναι το οτι ειμαι απο κερκυρα και μου ειναι λιγο μακρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
σε σχεση με αλλες σχολες πληροφορικης εχεις να μου προτυνεις καμια αλλη? γιατι ο μονος μου ενδιασμος ειναι το οτι ειμαι απο κερκυρα και μου ειναι λιγο μακρια...


Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει καλη και κακη σχολη πληροφορικης. Για δεδομενα Ελλαδας, οπου και αν πας δεν προκειτε να εχεις κανενα ιδιετερο εργαστιριο και να κανεις σοβαρη δουλεια, το βαρος πευτει στις πλατες σου και το ποσο χρονο θα αφιερωσεις απο μονος σου εξωπανεπιστιμιακα. Επομενος οπου και αν πας λιγο-πολυ το ιδιο κανει.
Επισης αν δεν εχεις βλεψεις για εργασια στο εξωτερικο, για τον ιδιοτικο τομεα δεν παιζει κανεναν ρολο το τι πτυχειο θα εχεις, και για το δημοσιο το μονο που παιζει καποιον ρολο ειναι ο βαθμος του πτυχειο, ο οποιος θα σου δωσει καποια μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
σε σχεση με αλλες σχολες πληροφορικης εχεις να μου προτυνεις καμια αλλη? γιατι ο μονος μου ενδιασμος ειναι το οτι ειμαι απο κερκυρα και μου ειναι λιγο μακρια...

Κοίτα σε όλες λίγο - πολύ το ίδιο πτυχίο θα πάρεις, παρόμοια μαθήματα θα κάνεις.
Δυστυχώς σχολές δε μπορώ να σου προτείνω , μόνο για την Κρήτη ξέρω μιας και σπουδάζω εδώ.
Τα υπόλοιπα παιδιά στο φόρουμ μπορούν να σου πουν τις εντυπώσεις τους από τις σχολές που σπουδάζουν.

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα προγράμματα σπουδών και να διαλέξεις σχολή σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου το πόσο είσαι διατεθειμένος να πας σε άλλη πόλη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisdoukas

Νεοφερμένος

Ο giannisdoukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει καλη και κακη σχολη πληροφορικης. Για δεδομενα Ελλαδας, οπου και αν πας δεν προκειτε να εχεις κανενα ιδιετερο εργαστιριο και να κανεις σοβαρη δουλεια, το βαρος πευτει στις πλατες σου και το ποσο χρονο θα αφιερωσεις απο μονος σου εξωπανεπιστιμιακα. Επομενος οπου και αν πας λιγο-πολυ το ιδιο κανει.
Επισης αν δεν εχεις βλεψεις για εργασια στο εξωτερικο, για τον ιδιοτικο τομεα δεν παιζει κανεναν ρολο το τι πτυχειο θα εχεις, και για το δημοσιο το μονο που παιζει καποιον ρολο ειναι ο βαθμος του πτυχειο, ο οποιος θα σου δωσει καποια μορια.

Κοίτα σοβαρή δουλειά εδώ κάνουμε. Και όχι μόνο εδώ σε πολλά ΑΕΙ - ΤΕΙ. Και εργαστήρια κάνουμε και τα πάντα. Απλά είναι στον φοιτητή αν θα κάνει την λεγόμενη φοιτητική ζωή και θα τα παρατήσει όλα ή θα τρέχει όλη τη χρονιά με τα μαθήματα και θα έχει την κάποια επίδοση.
Σαφώς ο καθηγητής σου δίνει μια κατεύθυνση, τα υπόλοιπα τα διαβάζεις, ψάχνεις μόνος σου. Google is your friend από εδώ και πέρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοίτα σοβαρή δουλειά εδώ κάνουμε. Και όχι μόνο εδώ σε πολλά ΑΕΙ - ΤΕΙ. Και εργαστήρια κάνουμε και τα πάντα. Απλά είναι στον φοιτητή αν θα κάνει την λεγόμενη φοιτητική ζωή και θα τα παρατήσει όλα ή θα τρέχει όλη τη χρονιά με τα μαθήματα και θα έχει την κάποια επίδοση.
Σαφώς ο καθηγητής σου δίνει μια κατεύθυνση, τα υπόλοιπα τα διαβάζεις, ψάχνεις μόνος σου. Google is your friend από εδώ και πέρα. :P

Θεωρεις δλδ πως ο μεσος φοιτητης (δλδ ουτε αυτος που παταει μονο στην εξεταστικη και αν, ουτε αυτος που ολη του η ζωη γυρναει γυρο απο την σχολη, τον προγραμματισμο και τα geek stuff) μπορει μολις παρει το πτυχειο του να αναπωκριθει στις ρεαλιστικες απαιτισεις μιας εργασιας;
Οσα παιδια ξερω (απο αλλες σχολες βεβαια) αυτο που μου λενε ειναι το ακριβος αντιθετο. Μαθενεις πραγματα εντελος περα απο την ουσιαστικη εφαρμογη τις πληροφορικης και οταν θα πρεπει να δουλεψεις καπου πρεπει να αρχισεις να μαθενεις απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Θεωρεις δλδ πως ο μεσος φοιτητης (δλδ ουτε αυτος που παταει μονο στην εξεταστικη και αν, ουτε αυτος που ολη του η ζωη γυρναει γυρο απο την σχολη, τον προγραμματισμο και τα geek stuff) μπορει μολις παρει το πτυχειο του να αναπωκριθει στις ρεαλιστικες απαιτισεις μιας εργασιας;
Οσα παιδια ξερω (απο αλλες σχολες βεβαια) αυτο που μου λενε ειναι το ακριβος αντιθετο. Μαθενεις πραγματα εντελος περα απο την ουσιαστικη εφαρμογη τις πληροφορικης και οταν θα πρεπει να δουλεψεις καπου πρεπει να αρχισεις να μαθενεις απο την αρχη.

Στην σχολή παίρνεις βασικές κατευθύνσεις. Τα άλλα τα ψάχνεις μόνος σου.
Ο μέσος φοιτητής βγάζει max 6 --εδώ τουλάχιστον, διαβάζει τα σος για να περάσει το τάδε μάθημα, δεν ασχολείται αρκετά με το αντικείμενο του ή δε τον ενδιαφέρει καν. Έτσι, συνεπάγεται ότι θα έχει πολλά κενά στο μέλλον.

Δε ξέρω τι εννοείς ως "ουσιαστική εφαρμογή της πληροφορικής" πάντως στον προγραμματισμό που με ενδιαφέρει εμένα ξέρεις τεχνικές προγραμματισμού και από εκεί και πέρα μπορείς να μεταφερθείς από την μια γλώσσα στην άλλη ξέρωντας την ή μη -- ουσιαστικά μόνο το λεξιλόγιο της ή την γραμματική της πρέπει να μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top