Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Freddie

Νεοφερμένος

Ο Freddie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στο ΕΚΠΑ δεν εχει και πολυ φυσική??και απο οσο εχω ακουσει ασχολουνται περισσοτερο με δικτυα.καποια βοηθεια!!:( :worry: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
για τέτοια θέματα μπορείς να μπεις στα site των τμημάτων και να κοιτάξεις το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πολύ είναι σχετικό. Αλλά ναι, μπλέκει και hardware/τηλεπικοινωνίες σε επαρκές βαθμό. Βασικά γιατί δεν βλέπεις τους οδηγούς σπουδών με τα μαθήματα όλων των σχολών;

ΕΚΠΑ (οδηγός σπουδών)

ΑΣΟΕΕ (οδηγός σπουδών)

ΠΑΠΕΙ (μαθήματα)

Χαροκόπειο (μαθήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freddie

Νεοφερμένος

Ο Freddie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οκ!μαλλον για ΑΣΟΕΕ με βλεπω γιατι εχω αμφιβολιες για το τι πραγματικα θελω..:(γιατι στην ελλαδα πρεπει να διαλεξεις απο τα 16 σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας φιλοι, λιγες μέρες πριν υποβαλλω το μηχανογραφικο μου προβληματιζομαι με ποια σειρα θα δηλωσω τις σχολες πληροφορικης αθηνας/πειραιας.

εχω συγκεντρωσει 17601 μορια στο 2ο και 4ο πεδιο αντιστοιχα.
ως πρωτη επιλογη θα δηλώσω το ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Κ ΤΗΛΕΠΟΙΚΩΝΙΩΝ ΕΚΠΑ (ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ) η οποία ομως ειχε πέρσει 17.822 μορια που σημαίνει πως με ενα θαύμα θα μπω σε αυτήν.

με πια σειρα ομως να βαλω τις υπολοίπες?
ως υπολοιπες αναφέρω με τυχαία σειρά

το ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΟΙΚ. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
το ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟΥ
το ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ

.

Π.Σ. εχω ακουσει ασχημη κριτικη για την πληροφορικη του πειραια (οτι δν ειναι καλο σαν τμημα), τι ισχυει;


Επειδη μάλλον θα ρωτησετε, δεν ξερω ακριβως με τι θέλω να ασχοληθω στον τεράστιο κλάδο της πληροφορικής, αλλά η αλήθεια ειναι πως έχω ενα ενδιαφέρων για τις ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ. φυσικά δν αποριπτω τίποτα. έχω κοιτάξει τους οδηγούς σπουδών και αυτό που διακρίνω είναι πολλά μαθηματικά σε όλες τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freddie

Νεοφερμένος

Ο Freddie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φιλε gkoutrol για την πληροφορικη του πειραια εχω ακουσει ασχημα σχολια απο τον ξαδερφο μου που σπουδασε εκει. Και εγω εχω προβλημα στη σειρα με την οποια θα βαλω τις σχολες.δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να βαλω ΑΣΟΕΕ πρωτα ή ΕΚΠΑ. Τις πιανω και τις δυο σχολες αλλα εχω μπερδευτει και αγχωθει πολυ για την πρωτη επιλογη. Αν δεν θελω να ασχοληθω με τηλεπικοινωνιες και θελω καθαρα πληροφορικη που ειναι καλυτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξέρω καλά τον οδηγό σπουδών του ΕΚΠΑ. Αν δεις πως δε μπορείς να αποφύγεις με τίποτα τις επικοινωνίες δήλωσε ΟΠΑ πρώτα. Αλλιώς θα έλεγα πως το ΕΚΠΑ λόγω παλαιότητας και γενικότερου κύρους δίνει το κάτι παραπάνω στο πτυχίο. Και έχει έναν πολύ ενημερωμένο οδηγό σπουδών όταν πρόκειται για θεωρίες και την επιστήμη των υπολογιστών. Αν σε ενδιαφέρει να τελειωσεις με λιγοτερα μαθήματα που αν το επιλεξεις θα ειναι περισσοτερο προσανατολισμενα στη σημερινη αγορα εργασιας τοτε ΟΠΑ.
Και τα δυο παντως ειναι πολυ καλα τμηματα, δε θα κάνετε λάθος επιλογή όπου κι αν πάτε.

Για ΠΑΠΕΙ κι εγω ακουω συνεχεια για την ανοργανωσια η οποία μπορεί να ξενερώσει πολύ έναν φοιτητή. Πάντως μου φαίνεται προτιμότερη αυτή η επιλογή από το Χαροκόπειο το οποίο είναι απλά κουλό πως έκανε τμήμα πληροφορικής. Δείτε άλλωστε πόσους καθηγητές έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως υπάρχει έλλειψη οργάνωσης στο ΠΑΠΕΙ. Μέχρι τώρα την έχω παρατηρήσει κυρίως στα μαθήματα προγραμματισμού τα οποία μου φαίνονται απαράδεκτα. Όπως και να χει, το τμήμα δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται κατα καιρούς, και είναι σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογή απο το Χαροκόπειο.

Θα έλεγα πως είναι γενικά ένα αξιοπρεπέστατο τμήμα πληροφορικής, με αρκετά περιθώρια βελτίωσης όμως.
Στα 2 πρώτα έτη κυρίως έχει προβλήματα. Απ ότι μου λένε και παλιότεροι φοιτητές του τμήματος, 3ο έτος τα πράγματα φτιάχνουν κατά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freddie

Νεοφερμένος

Ο Freddie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρα!θα το ψαξω αλλο λιγο αν και πιστευω πως στο ΟΠΑ θα παω και εγω! Πιο πολυ αγχος εχω τωρα απο οτι στις εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παίδες, δεν αναφέρατε τίποτα για τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ του ΠΑΠΕΙ. έχω ακούσει καλές κριτικές αν και έχει την χαμηλότερη από τις προαναφερόμενες σχολές πληροφορικής αττικης/πειραιά.

εγώ όπως είπα και στο πρώτο post μου, με ενδιαφερει το ΕΚΠΑ ως πρώτη επιλογή. με τυρράνευει η δεύτερη επιλογή που μάλλον εκεί θα περάσω. θα έλεγα ότι είμαι αναμεσα στο ΟΠΑ και τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ .

ισχύει οτι τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ειναι καλύτερο τμήμα απο την ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΠΕΙ ή και εκεί να επικρατεί η ίδια αναδιοργανωσιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τα ψηφιακα συστηματα στο ΠΑΠΕΙ δεν ειναι καθαρη πληροφορικη. Στα πρωτα 6μηνα κανεις πανω κατω τα ιδια μαθηματα με το τμημα Πληροφορικης, αλλα μετα μπορεις να ασχοληθεις και με μανατζμεντ κλπ. Το πτυχιο δεν ειναι ιδιο με αυτο των σχολων Πληροφορικης παντως. Σου δινει ομως την δυνατοτητα να δουλεψεις σαν καθηγητης πληροφορικης στο δημοσιο.

απο την σελιδα του τμηματος (https://www.ds.unipi.gr/):
Το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς ιδρύθηκε το 1999 και καλύπτει δύο σημαντικούς κλάδους της Ψηφιακής Οικονομίας και της Κοινωνίας της Γνώσης:

  • τον κλάδο των Δικτυοκεντρικών Συστημάτων και Υπηρεσιών
  • τον κλάδο των Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων και Δικτύων

Παντως οι καθηγητες που κανουν μαθηματικα και προγραμματισμο στα ψηφιακα, τουλαχιστον στο 1ο ετος, ειναι καλυτεροι απο αυτους που κανουν στην Πληροφορικη. :P
(Ένας συμφοιτητης μου περασε Αναλυση 1 παρακολουθοντας τα μαθηματα Αναλυσης που γινονταν στα Ψηφιακα, αντι για αυτα που γινονταν στο δικο μας αμφιθεατρο, για να καταλαβεις. :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα ΟΠΑ και επειδή το πτυχίο είναι καθαρό και επειδή το όνομα του είναι καλύτερο.
Ψάξτε και τα fora των τμημάτων
forums.gr το ΕΚΠΑ
venus.cs.aueb.gr το ΟΠΑ
και ρωτήστε τους εκάστοτε φοιτητές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνη ανδρος

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άνδρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ομως δεν πιστευω οτι και η πληροφορικη του πειραια ειναι και για πεταμα ισα ισα....ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανείς πως είναι για πέταμα. Από όλες τις σχολές βγαίνουν εξαιρετικοί, μέτριοι και χάλια απόφοιτοι. Εκεί που κολλάμε είναι στο πόσο ισχυρό είναι ένα χαρτί από το ΠΑΠΕΙ στον ιδιωτικό τομέα και κατά πόσο ένας φοιτητής θα πορωθεί με τη σχολή του όταν αυτή είναι ανοργάνωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ομως δεν πιστευω οτι και η πληροφορικη του πειραια ειναι και για πεταμα ισα ισα....ετσι δεν ειναι?

όχι εννοείται πως δεν είναι για πέταμα.
Απλά στην αρχή θα βρεθείς πολλές φορές να αναρωτιέσαι αν αξίζει το ενδιαφέρον σου.
Γενικά όμως όπως είπα και πιο πάνω, τα δίκτυα αξίζουν πολύ στο ΠΑΠΕΙ.

Και μην ξεχνάς οτι στον τομέα της Πληροφορικής, δεν είναι μόνο η σχολή που κάνει την διαφορά, αλλά και το πόσο θα ψαχτεί κάποιος μόνος του. Αν αγαπάς το αντικείμενο θα διαπρέψεις όποια σχολή κι αν βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosDrak1

Νεοφερμένος

Ο PanosDrak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη θα κανω 10%, υπαρχει καποιος εδω φοιτητης στην Πληροφορικη του ΕΚΠΑ να πει μια γνωμη??? Δεν μπορω να βρω με τιποτα ολοι που απαντανε ειναι συνηθως της πληροφορικης της ΑΣΟΕΕ...

εκεινο που θελω να ρωτησω, δεδομενου οτι εχω δει τα προγραμματα σπουδων των 2 τμηματων, με εχει αφησει πολυ ικανοποιημενο αυτο του ΕΚΠΑ,
σαν ευρος γνωσεων, κυρος πτυχιου, ονομα, οργανωση κτλπ.... ποιο στην ευχη ειναι καλυτερο?????

Γιατι εχω διαβασει τοσα ποστς και δν μπορω να βγαλω ξεκαθαρη γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδιά είναι πολύ χρήσιμες οι πληροροφορίες που δίνετε.

έχω δει σε posts αυτού εδώ του forum να διατυπώνεται η άποψη ότι η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ του ΠΑΠΕΙ έιναι καλύτερη της πληροφορικής του ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟΥ. (ενώ έχει διατυπωθεί η αναργανωσιά και η απογοήτευση που θα νιώσει κανείς στο ΠΑΠΕΙ)

αυτό το λέτε, γιατί το Χαροκόπειο είναι πανεπιστήμιο διαιτολογιας/διατροφολογίας? επειδή είναι νέο σχετικά τμήμα? επειδή δεν έχει καλούς καθηγητές? επειδή μόλις φέτος βγαίνουν στην αγορά εργασίας οι απόφοιτοι του?

να ρωτήσω και κάτι άλλο, διάβασα σε ένα thread τον όρο ΔΕΠ . τι είναι αυτό? τι ρόλο παίζει για τις σχολές? (sorry αν είναι πολύ noobistiki ερώτηση)

και τέλος, ναι τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ δίνουν πτυχίο στα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ και όχι καθαρό πτυχίο πληροφορικού . αυτό σημαίνει πως έχει λιγότερη δηλάδη ισχύ το πτυχιο των ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ απο ένα των πληροφορικων ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟΥ? αναφέρω ξανά τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ γιατί εχω ακούσει καλά σχολία και δεύτερον νομίζω πως με ενδιαφέρει η μια τους κατεύθυνση (τον κλάδο των Δικτυοκεντρικών Συστημάτων και Υπηρεσιών, αν και να πω την αλήθεια αν δεν τα γνωρισω μέσα απο την σχολή τα μαθήματα δν μπορώ να πω με σιγούρια τι θα μ'αρεσει)

ρε παιδια επειδη θα κανω 10%, υπαρχει καποιος εδω φοιτητης στην Πληροφορικη του ΕΚΠΑ να πει μια γνωμη??? Δεν μπορω να βρω με τιποτα ολοι που απαντανε ειναι συνηθως της πληροφορικης της ΑΣΟΕΕ...

εκεινο που θελω να ρωτησω, δεδομενου οτι εχω δει τα προγραμματα σπουδων των 2 τμηματων, με εχει αφησει πολυ ικανοποιημενο αυτο του ΕΚΠΑ,
σαν ευρος γνωσεων, κυρος πτυχιου, ονομα, οργανωση κτλπ.... ποιο στην ευχη ειναι καλυτερο?????

Γιατι εχω διαβασει τοσα ποστς και δν μπορω να βγαλω ξεκαθαρη γνωμη

δεν είμαι φοιτήτης του ΕΚΠΑ, αλλά από όσα έχω ακούσει και έχω διαβάσει σίγουρα το ΕΚΠΑ έχει μεγαλύτερο κύρος.
φυσικά πληροφορίες θα σου δώσουν και περιμένω να μου δώσουν και μένα φοιτητές/απόφοιτοι του ίδιου του ΕΚΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosDrak1

Νεοφερμένος

Ο PanosDrak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δεν είμαι φοιτήτης του ΕΚΠΑ, αλλά από όσα έχω ακούσει και έχω διαβάσει σίγουρα το ΕΚΠΑ έχει μεγαλύτερο κύρος.
φυσικά πληροφορίες θα σου δώσουν και περιμένω να μου δώσουν και μένα φοιτητές/απόφοιτοι του ίδιου του ΕΚΠΑ

οκ ευχαριστω αν μαθεις κατι σε παρακαλω απαντησε η στειλε μου προσωπικο μηνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ΔΕΠ = Διδακτικο Ερευνητικο Προσωπικό, οι καθηγητές τέλος πάντων όλων των βαθμίδων.
Το Χαροκόπειο όντως γι'αυτό το λόγο το απορρίπτω. Είναι και πολύ φρέσκο τμήμα, με ελάχιστους καθηγητές και σε άκυρο ίδρυμα. Σκέψου πως εδώ λένε για συγχωνεύσεις τμημάτων. Αν είναι ο μόνος τρόπος να σπουδάσεις Πληροφορική δήλωσε το, αλλιώς βάλτο τελευταίο στις προτιμήσεις σου για Αθήνα. Για τα Ψηφιακά Συστήματα δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω. Έχω την αίσθηση πάντως πως οι φοιτητές του είναι δραστήριοι, κάτι ομάδες τους θυμάμαι σε εκθέσεις.

Για τον προηγούμενο φίλο, άπαξ και σου αρέσει το πρόγραμμα του ΕΚΠΑ πήγαινε καρφί εκεί. Ξαναλέω, το κύρος του και η παλαιότητά του είναι μεγάλο ατού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδιά είναι πολύ χρήσιμες οι πληροροφορίες που δίνετε.
και τέλος, ναι τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ δίνουν πτυχίο στα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ και όχι καθαρό πτυχίο πληροφορικού . αυτό σημαίνει πως έχει λιγότερη δηλάδη ισχύ το πτυχιο των ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ απο ένα των πληροφορικων ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟΥ? αναφέρω ξανά τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ γιατί εχω ακούσει καλά σχολία και δεύτερον νομίζω πως με ενδιαφέρει η μια τους κατεύθυνση (τον κλάδο των Δικτυοκεντρικών Συστημάτων και Υπηρεσιών, αν και να πω την αλήθεια αν δεν τα γνωρισω μέσα απο την σχολή τα μαθήματα δν μπορώ να πω με σιγούρια τι θα μ'αρεσει)

Το πόση "ισχύ" έχει ένα πτυχίο εξαρτάται καθαρά απο το τι θέλεις να κάνεις. Αν θες ας πούμε να διδάξεις σε σχολείο, και τα 2 πτυχία σου κάνουν.

Τώρα στον ιδιοτικό τομέα, εξαρτάται. Αν κάποιος ψάχνει έναν καθαρά Πληροφορικάριο, θα προτιμηθεί πτυχίο απο σχολή Πληροφορικής πιστεύω.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει αυτή η κατεύθυνση, κοίταξε και την κατεύθυνση "Διαδικτυακα Και Υπολογιστικα Συστηματα" της Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ. (5o 6μηνο διαλέγεις κατεύθυνση)
Πρόγραμμα σπουδών:
https://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=92&lang=el

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα για σχολές εκτός Αττικής, η Επιστήμη Υπολογιστών Ηρακλείου είναι πάρα πολύ καλό τμήμα. Καθώς επίσης και το Ceid στην Πάτρα, απο τα καλύτερα τμήματα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top