Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το πόση "ισχύ" έχει ένα πτυχίο εξαρτάται καθαρά απο το τι θέλεις να κάνεις. Αν θες ας πούμε να διδάξεις σε σχολείο, και τα 2 πτυχία σου κάνουν.

Τώρα στον ιδιοτικό τομέα, εξαρτάται. Αν κάποιος ψάχνει έναν καθαρά Πληροφορικάριο, θα προτιμηθεί πτυχίο απο σχολή Πληροφορικής πιστεύω.

Πάντως αν σε ενδιαφέρει αυτή η κατεύθυνση, κοίταξε και την κατεύθυνση "Διαδικτυακα Και Υπολογιστικα Συστηματα" της Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ. (5o 6μηνο διαλέγεις κατεύθυνση)
Πρόγραμμα σπουδών:
https://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=92&lang=el


αχα
ναι βλέπω την κατεύθυνση που μπορείς να επιλέξεις στην ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ του ΠΑΠΕΙ, αλλά όπως ξανάειπα το να ακούω από τους ίδιους τους φοιτητές, (και από εσένα τον ίδιο), πόσο ανοργανωσιά επικρατεί στο τμήμα αυτό, (εκτός όπως έχεις πει από το θέμα των Δικτύων), και πόσο πολύ μπορεί να απογοητευτεί ένας πρωτοετής φοιτητής, η αλήθεια είναι πως δεν με ενθαρρύνει στο να το συμπεριλάβω στις αρχικές μου επιλογές.

------------

Από αυτά που έχω διαβασει μέχρι στιγμής εχω καταλήξει στα εξής (φυσικά εύκολα αλλάζω γνώμη)
1) ΕΜΠ (που δεν το πιάνω,αλλά έτσι για το "γαμώτο" όπως έχει πει ενας φίλος το δηλώνω)
2) ΕΚΠΑ (μακάρι να το πιάσω)
3) ΟΠΑ (αυτό εδώ το φόρουμ με επηρεάσε θετικά για αυτό το τμήμα)

το ερώτημα που ακολουθεί είναι:
4) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΠΕΙ ή ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ?
γιατί να πω την αλήθεια προτιμώ να πάω σε ένα τμήμα με καλύτερους καθηγητές, με καλύτερη οργάνωση, με καλύτερα μαθήματα προγραμματισμού (έχετε πει κατα καιρούς πόσο υποβαθμισμένος είναι ο προγραμματισμός στην πληροφορικη ΠΑΠΕΙ), με λίγα λόγια έτσι όπως τα ακούω θα προτιμούσα τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.
βέβαια προβληματίζομαι μήπως με τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ θεωρούμαι πως ήδη έχω πάρει μια ειδικότητα. το πτυχίο στα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ λέτε να κλείνει το δρόμο για ένα μεταπτυχιακό της αρεσκείας μου?

Το Χαροκόπειο όντως γι'αυτό το λόγο το απορρίπτω. Είναι και πολύ φρέσκο τμήμα, με ελάχιστους καθηγητές και σε άκυρο ίδρυμα. Σκέψου πως εδώ λένε για συγχωνεύσεις τμημάτων. Αν είναι ο μόνος τρόπος να σπουδάσεις Πληροφορική δήλωσε το, αλλιώς βάλτο τελευταίο στις προτιμήσεις σου για Αθήνα.

και επανέρχομαι στο θέμα που συζητώ με την Αλεξάνδρα (ευχαριστώ για το ΔΕΠ)
5) ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟΥ
από αυτά που μου λες (όχι μόνο εσύ), πράγματι με αποθαρρύνεις στο να το βάλω επίσης στις πρώτες επιλογές, απλώς νόμιζω πως θα το έχω πριν απο ενα ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Αθήνας στο μηχανογραφικό μου (καλά πλέον μπάινουμε σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας καθώς εχω συγκεντρωσει 17601 μορια)


Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα για σχολές εκτός Αττικής, η Επιστήμη Υπολογιστών Ηρακλείου είναι πάρα πολύ καλό τμήμα. Καθώς επίσης και το Ceid στην Πάτρα, απο τα καλύτερα τμήματα στην Ελλάδα.
ps: φαίνεται πως οριακά πιάνω με τα περσινά δεδομένα το Ceid Πατρας και φυσικά θα πιάνω και το επιστημής ηρακλειου κρήτης, όπως μάλλον θα πιάνω και το Ηλεκτρονικών μηχανικων και μηχανικώ υπολ. χανιά, αλλά είμαι διατεθειμένος να δηλώσω αττική, λόγω κατοικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Νομίζω πως το Ceid Πάτρας είναι καλύτερο απο όλες τι σχολές Πληροφορικής εντός Αττικής. Αλλα βέβαια αφού έχεις σπίτι Αθήνα δεν τίθεται θέμα.
Επίσης φέτος οι βάσεις θα πέσουν κατακόρυφα σε αυτά τα τμήματα, καθώς τα θέματα που μπήκαν - απ οτι είδα και απ οτι μου είπαν φίλοι που έδιναν - είναι πολύ δυσκολότερα απο τα περσινά και τα προπέρσινα.

Κι εγώ πέρυσι την ίδια σειρά με εσένα είχα, με κάποιες διαφορές (ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΑΣΟΕΕ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ, ΠΑΠΕΙ, CSD).
Τελικά ανέβηκαν όλες οι σχολές κι έμεινα έξω απο την ΑΣΟΕΕ για 5 μόρια. Εσύ όμως εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πιάνεις.

Τώρα όσον αφορά το θέμα Πληροφορικη/Ψηφιακά Συστήματα, εγώ που δεν με ενδιαφέρει μόνο ο προγραμματισμός, ξανά Πληροφορική ΠΑΠΕΙ θα εβαζα αν έκανα μηχανογραφικό. Ο προγραμματισμός εξάλλου είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς κυρίως μόνος σου. Το θέμα είναι οτι αν δεν έχει ξανασχοληθεί (όπως εγώ) οι καθηγητές που κάνουν στο ΠΑΠΕΙ τα πρώτα 2 6μηνα είναι ικανοί να σε ξενερώσουν τελείως (αυτό μου συνέβει κι εμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AnToNiS-

Νεοφερμένος

Ο -AnToNiS- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά μπορεί να με βοηθήσει και μένα κάποιος...
Φέτος έβγαλα 16433 μόρια :( δυστυχώς .. και ενδιαφέρομαι για σχολές πληροφορικής στην Αθήνα.
Η σειρά που σκέφτομαι είναι η εξής(παρόλο που δεν τις πιάνω όλες) :
1. ΗΜΜΥ ΕΚΠ
2. Πληροφορικής στο ΕΚΠΑ
3. Πληροφορικής ΟΠΑ
4.Πληροφορικής Πειραιά
5. Ψηφιακών Συστημάτων
6. ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας
Στα δυο τελευταία περνάω σίγουρα. Αλλά είναι καλύτερο να βάλω πρώτα τα Ψηφιακά ή το ΤΕΙ που είναι καθαρά Πληροφορικής?
Ακόμα...δεν είμαι σίγουρος για τα 3 τελευταία(δηλαδή και του Πειραιά Πληροφορικης) μήπως είναι καλύτερο το ΤΕΙ ή οχι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επίσης φέτος οι βάσεις θα πέσουν κατακόρυφα σε αυτά τα τμήματα, καθώς τα θέματα που μπήκαν - απ οτι είδα και απ οτι μου είπαν φίλοι που έδιναν - είναι πολύ δυσκολότερα απο τα περσινά και τα προπέρσινα.

Κι εγώ πέρυσι την ίδια σειρά με εσένα είχα, με κάποιες διαφορές (ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΑΣΟΕΕ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ, ΠΑΠΕΙ, CSD).
Τελικά ανέβηκαν όλες οι σχολές κι έμεινα έξω απο την ΑΣΟΕΕ για 5 μόρια. Εσύ όμως εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πιάνεις.

Τώρα όσον αφορά το θέμα Πληροφορικη/Ψηφιακά Συστήματα, εγώ που δεν με ενδιαφέρει μόνο ο προγραμματισμός, ξανά Πληροφορική ΠΑΠΕΙ θα εβαζα αν έκανα μηχανογραφικό. Ο προγραμματισμός εξάλλου είναι κάτι με το οποίο πρέπει να ασχοληθείς κυρίως μόνος σου. Το θέμα είναι οτι αν δεν έχει ξανασχοληθεί (όπως εγώ) οι καθηγητές που κάνουν στο ΠΑΠΕΙ τα πρώτα 2 6μηνα είναι ικανοί να σε ξενερώσουν τελείως (αυτό μου συνέβει κι εμένα).

δεν ξέρω τι σου χουν πει για τα φετινά θέματα, η γνώμη μου είναι πως δεν ήταν δύσκολα, αλλά ήταν χρονοβόρα και πολλά. πολλοί ήταν αυτοί (μαζί τους και εγώ) που δεν γράψαμε θέματα λόγω χρόνου. (μιλάω για ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και ΦΥΣΙΚΗ)

η αλήθεια είναι πως έχω στην άκρη του μυαλού μου να δήλωνα και το ΦΥΣΙΚΟ ΑΘΗΝΑΣ μιας και μ'αρεσει η φυσική, αλλά φοβάμαι ότι θα μπλέξω σε παλούκια μαθηματικά, (καλά όχι πως δεν θα έχει μαθηματικα στις σχολές πληροφορικης), αλλα ενώ δυσκολότερα. αυτό το αναφέρω απλώς γιατί είδα ότι είχες δηλώσει μετά την ΑΣΟΕΕ το ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ και μετά το ΠΑΠΕΙ.

και εγώ δεν έχω ψαχτεί στον προγραμματισμό και η αλήθεια είναι πως με αγχώνει το να μπω στο ΠΑΠΕΙ και να ξέρω πως για να μάθω προγραμματισμό θα πρέπει μονάχος μου να ψαχτώ αφού οι καθηγητές όπως λες σε απογοητεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παντού θα πρέπει να ψαχτείς μόνος σου. Τον προγραμματισμό δε θα το γλιτώσεις σε όποια σχολή Πληροφορικής κι αν πας πάντως. Αλλά μη φοβάσαι, είναι τέχνη που αν την αγαπήσεις μαθαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AnToNiS-

Νεοφερμένος

Ο -AnToNiS- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε μένα θα απαντήσει καποιος?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε μένα θα απαντήσει καποιος?? :(

δεν νομίζω πως είμαι ο κατάλληλος αφού και εγώ ψάχνω πληροφορίες όπως και συ.
τα ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ είναι ΑΕΙ και απ'ότι έχω ακούσει είναι καλό σαν τμήμα (δεν ξέρω από προσωπικής πείρας).
για το ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ δεν μπορώ να σου πω, αφού ούτε καν το έχω ψάξει, απλώς θα το δηλώσω, τελευταίο στις επιλογές μου.
ελπίζω να βρεθεί κάποιος αρμόδιος να σε βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Aντώνη, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα ΤΕΙ καθώς τελευταία με την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα είναι τα πρώτα που έχουν πρόβληματα ανεπαρκούς προσωπικού και οι υποδομές τους είναι συνήθως ελλειπέις. Δεν ξέρω βέβαια πως έχει η κατάσταση στο ΤΕΙ πληροφορικής.

Καλύτερα είναι νομίζω να βάλεις πρώτα τα ψηφιακά.

Gkoutrol, δύσκολα μαθηματικά (δυσκολα με την εννοια οτι ειναι δυσκολοτερα απο του λυκειου) θα συναντήσεις σχεδον σε όλες τις σχολές του 4ου Πεδίου. Άποψη μου είναι οτι για να μπει κάποιος φυσικό ή μαθηματικό, δεν πρέπει απλα να του αρεσει η φυσικη η τα μαθηματικα, αλλα να τα αγαπαει. Να ξυπναει το πρωι και αντι να πινει καφε, να λυνει ασκησεις μαθηματικων ας πουμε :P

Μετα απο 1 ετος στην πληροφορικη ΠΑΠΕΙ οπου ειχα 5 μαθηματα μαθηματικων απο τα 12 συνολο, καταλαβα οτι αν ειχα μπει μαθηματικο θα το ειχα μετανοιωσει. Και μιας κ εσεις απ οτι θυμαμαι δεν θα εχετε δυνατοτητα για 10%, καλυτερα να μπεις σε μια σχολη που θα σου αρεσει σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παντού θα πρέπει να ψαχτείς μόνος σου. Τον προγραμματισμό δε θα το γλιτώσεις σε όποια σχολή Πληροφορικής κι αν πας πάντως. Αλλά μη φοβάσαι, είναι τέχνη που αν την αγαπήσεις μαθαίνεται.

Αλεξάνδρα θα συμφωνήσω μαζί σου, απλώς επειδή ακόμα έχω στο νου μου την εικόνα του ΛΥΚΕΙΟΥ/ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ (ενώ ως προς την προσληψη γνώσης, καλύτερα βάλε ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ αντι για ΛΥΚΕΙΟΥ/ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) με προβληματίζει πως θα λαμβάνω γνώσεις στο Πανεπιστήμιο. όταν ακούω από τον φίλο που είναι στην πληροφορική του ΠΑΠΕΙ άσχημη κριτική για τους καθηγητές στο θέμα του προγραμματισμού, λογικά είναι να αγχώνομαι/απογοητεύομαι πριν καν μπω σε αυτήν την σχολή. φυσικά και θα πρέπει να ψάχνεσαι σαν φοιτητής νομίζω, αλλά δεν πρέπει να έχεις και μια βάση από την σχολή?

--------

χαζεύοντας το πρόγραμμα σπουδών του ΟΠΑ ήθελα να σε ρωτήσω όποια μαθήματα επιλογής επιλέξεις δισκάδονται? (δεν μιλάω για τα πρώτα χρόνια, αλλά μετέπειτα που διαλέγεις κατευθύνσεις) ή είναι όπως στο ΛΥΚΕΙΟ που αν δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός μαθητών, το μάθημα αυτό δεν διδάσκεται?

Gkoutrol, δύσκολα μαθηματικά (δυσκολα με την εννοια οτι ειναι δυσκολοτερα απο του λυκειου) θα συναντήσεις σχεδον σε όλες τις σχολές του 4ου Πεδίου. Άποψη μου είναι οτι για να μπει κάποιος φυσικό ή μαθηματικό, δεν πρέπει απλα να του αρεσει η φυσικη η τα μαθηματικα, αλλα να τα αγαπαει. Να ξυπναει το πρωι και αντι να πινει καφε, να λυνει ασκησεις μαθηματικων ας πουμε :P

Μετα απο 1 ετος στην πληροφορικη ΠΑΠΕΙ οπου ειχα 5 μαθηματα μαθηματικων απο τα 12 συνολο, καταλαβα οτι αν ειχα μπει μαθηματικο θα το ειχα μετανοιωσει. Και μιας κ εσεις απ οτι θυμαμαι δεν θα εχετε δυνατοτητα για 10%, καλυτερα να μπεις σε μια σχολη που θα σου αρεσει σιγουρα.

πράγματι, και εγώ αυτό ακούω από φίλους μου που έχουν περάσει σε ΦΥΣΙΚΟ/ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ . για αυτό και δεν είμαι πολύ ζεστός στην ιδέα. δεν είμαι από τους τύπους που θα ξυπνησουν για να λύσουν μαθηματικά, όχι :P
και ναι, εμείς δεν εχουμε πλέον το 10%, άρα όντως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στις επιλογές μας.
όπου μπήκες μπήκες, εκτός και αν ξαναδώσεις από την αρχή πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
μετα απο 2-3 χρονια που δεν θα υπαρχουν πανελληνιες με την σημερινη μορφη αν καποιος απο τους φετινους υποψηφιους θελει να ξαναπροσπαθησει για μια αλλη σχολη τι θα κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μετα απο 2-3 χρονια που δεν θα υπαρχουν πανελληνιες με την σημερινη μορφη αν καποιος απο τους φετινους υποψηφιους θελει να ξαναπροσπαθησει για μια αλλη σχολη τι θα κανει?

δεν ξέρω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Λοιπόν τo venus είναι up οπότε μπαίνετε και ρωτάτε άφοβα.

- Ο προγραμματισμός είναι τέχνη όπως ξαναπα. Στα αμφιθέατρα οι καθηγητές θα σας διδάξουν τη θεωρία που διέπει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού, θα σας εξηγήσουν έννοιες όπως συνάρτηση, κλάση, κληρονομικότητα κλπ που υπάρχουν σε όλες τις σύγχρονες γλώσσες και θα δώσουν έμφαση σε μία γλώσσα εισαγωγής. (Για το ΟΠΑ αυτή είναι η Java, για το EKΠΑ η C, για να δείτε τον προσανατολισμό του κάθε τμήματος). Ο διδάσκοντας ειδικά στα πρώτα έτη δε μπορεί να σας βοηθήσει. Έχει 2 ώρες να μπει και να διδάξει 30 διαφάνειες σε ένα τσούρμο φοιτητών οι οποίοι ενώ δε θα έπρεπε να ξεπερνούν τους 100 καταλήγουν να είναι τις πρώτες μέρες 500 γιατί τα μαθήματα τα χρωστάνε πολλοί παλαιότερων ετών.
Η εξάσκηση θα γίνεται στα εργαστήρια όπου θα έρχεστε σε επαφή με τον compiler της διδασκόμενης γλώσσας, θα λύνετε παραδείγματα και θα παίρνετε βοήθεια για τις εργασίες σας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Παρ'ότι η παρουσία σας σε αυτά δεν είναι υποχρεωτική προσπαθείστε πάση θυσία να τα παρακολουθείτε. Οι εργασίες θα είναι συστηματικά πολλές και η ενασχολήση αλλά και οι συμβουλές από τους βοηθούς των εργαστηρίων θα είναι καταλυτικές.
Πέρα από αυτά θα γυρνάτε σπίτι σας και θα ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύετε μόνοι σας παραδείγματα, εργασίες. Αν το κάνετε αυτό δε θα έχετε κανένα μα κανένα πρόβλημα στο κομμάτι του προγραμματισμού και στις εξετάσεις θα πάτε περίπατο γιατί οι ερωτήσεις παγίδες θα έχουν έτοιμη απάντηση από την εμπειρία και την τριβή σας με τον compiler :)

- Στο πρώτο έτος όλων των σχολών γίνεται μια εισαγωγή με μαθήματα τα οποία μπορεί να ξενερώσουν τον φοιτητή αλλά αποτελούν σημείο κλειδί για τη συνέχεια των σπουδών του. Στις σχολές Πληροφορικής αυτά τα μαθήματα πέρα από κάποιες εισαγωγές στο cs και στον προγραμματισμό περιλαμβάνουν πολλά μαθηματικά. Τα μαθηματικά διδάσκονται από μαθηματικούς. Είναι οι πιο περίεργοι διδάσκοντες που θα συναντήσετε αλλά μην απογοητευθείτε. Η επιστήμη των υπολογιστών είναι άρρηκτα δεμένη με τα μαθηματικά και η πιο φαινομενικά άσχετη γνώση είναι πολύ σημαντική για να γνωρίσετε τον κορμό της επιστήμης μας.

- Για το πλήθος των φοιτητών στα διάφορα μαθήματα. Παραδοσιακά τα πρώτα έτη έχουν υπερπληθώρα φοιτητών που δηλώνουν μαθήματα 1ου έτους αφού τα χρωστάνε (είτε γιατί δεν ασχολήθηκαν είτε γιατί κάποιος καθηγητής έχει μεγάλες απαιτήσεις). Όταν έχεις πολύ κόσμο σε μια αίθουσα θα έχεις και πολλή ανωριμότητα. Μου έχει τύχει να δω και σαΐτες κάτι το οποίο είχα να δω από το Δημοτικό σχολείο... Με το που τελειώσει το 2ο έτος και μπείτε σε κατευθύνσεις αρχίζει ένα μεγάλο ξεκαθάρισμα και ξεσκαρτάρισμα. Ανάλογα με τη ζήτηση των κατευθύνσεων θα βρεθείτε σε τάξεις που θα έχουν ελάχιστη προέλευση. Έχω κάνει μάθημα και με άλλα 2 άτομα. Αυτό είναι υπέρ σας. Όλη η προσοχή του διδάσκοντα είναι στραμμένη σε εσάς, το μάθημα είναι ιδιαίτερο, αναπτύσσετε άλλες σχέσεις (hint: συστατικές, πιθανές συνεργασίες για πτυχιακές κλπ) και πολλές φορές παίρνετε διάφορα bonus στους τελικούς βαθμούς. Δεν έχω ακούσει για μάθημα το οποίο δεν έγινε λόγω απουσίας ενδιαφέροντος. Ακόμα και με 5 δηλώσεις άπαξ και είναι στον οδηγό σπουδών διδάσκεται. Φυσικά αρκεί να είναι στο αντίστοιχο εξάμηνο... :)

Αν έχετε άλλη απορία ρωτήστε. Καλύτερα όμως να μπείτε και στα φόρα των τμημάτων για να ακούσετε και μια δεύτερη γνώμη.
Μη με κυνηγάτε αν κάνετε λάθος επιλογή, όχι τίποτ'άλλο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Νομίζω οτι η Αλεξάνδρα ήταν κατατοπιστικότατη. Δεν πρέπει να σας μένουν και πολλές απορίες μετά απο αυτή την απάντηση :p

Όσον αφορά τον προγραμματισμό στο ΠΑΠΕΙ, αρχίζεις με C++ στο πρωτο 6μηνο, και στο 2ο πας σε Java.
Ούτε εργαστήριο κάνεις, ούτε εργασία για την c++ όμως. Αντίθετα υπάρχει εργαστήριο καθώς και εργασία στην HTML (στο μάθημα Τεχνολογίες Διαδικτύου). Στο δεύτερο 6μηνο υπάρχει εργαστήριο στην Java, και εργασίες στο μάθημα Δομές Δεδομένων, οι οποίες γίνονται με c++.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μάλιστα, πάντως να πω την αλήθεια ο οδηγός σπουδών της ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΠΕΙ και των ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΑΠΕΙ μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον απο του ΟΠΑ. ωστόσο, δεν επιλέγω την σχολή από τον οδηγό σπουδών και μόνο γιατί δεν έχω διδαχτεί αυτά που γράφει για ξέρω όντως πιο μου αρέσει περισσότερο.

P.s. χρήσιμο που αναφέρεται με ποιες γλώσσες προγραμματισμού ασχολούνται οι σχολές σας.
αυτό που καταλαβαίνω είναι πως πρέπει να επιδιώξω επαφή με την C και java αν αυτό γίνεται , καθώς έχω ιδεά μόνο απο Pascal και V.Basic, πριν εισέλθω στην όποια σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μερικές φορές αξίζει να ρισκάρεις και να ακολουθήσεις το ένστικτό σου. Δε μπορεί κανένας άλλος να κάνει την επιλογή για σένα, αν όντως προτιμάς ΠΑΠΕΙ δήλωσε το.

Δε νομίζω πως χρειάζεται από τώρα να ταλαιπωρείσαι. Καλύτερα να ξεκουραστείς αυτό το καλοκαίρι, να πας διακοπές με φίλους που πολύ πιθανόν να χάσεις, να δεις τους δικούς σου και όταν με το καλό έρθει ο Σεπτέμβρης ακολούθα τις συστάσεις του εκάστοτε τμήματος. H C και η Java διαφέρουν πολύ στο σκεπτικό τους οπότε αν θες σώνει και καλά να ασχοληθείς με κάτι πρέπει να καταλήξεις αν θες να ασχοληθείς με μια παλιά, σταθερή, ίσως ξεπερασμένη στην αγορά εργασίας, αλλά όχι στον ακαδημαϊκό χώρο γλώσσα χαμηλού επιπέδου (C) ή με μια από τις πιο trendy γλώσσες υψηλού επιπέδου στην Ελλάδα οι οποία όμως κρύβει κι αυτή τα αρνητικά της (Java).
Πιο κοντά σε φιλοσοφία βρίσκεται η C++ με τη Java. Ίσως να αξίζει να δεις και C#. Aπό τη στιγμή όμως που έχεις εμπειρία με άλλες γλώσσες δε θα σου φανεί δύσκολο. Οι περισσότεροι φοιτητές δυσκολεύονται σε έννοιες όχι σε συντακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoutrol

Νεοφερμένος

Ο gkoutrol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλώς. (ναι εννοείται πως θα ξεκουραστώ σε αυτό το μοναδικό καλοκαίρι ξεγνοιασιάς και ηρεμίας και διακοπών με φίλους ;) )
πάντως ενώ νόμιζα πως έχω κασταλάξει, φοβάμαι μην κάνω βλακεία δηλώνοντας ΕΚΠΑ -> ΟΠΑ -> ΠΑΠΕΙ -> ΨΗΦΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ -> ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ

είμαι και πάλι σε αδιέξοδο :(
το μόνο σίγουρο όπως έχω πει είναι το ΕΚΠΑ ως πρώτη επιλογή αλλά και αυτό μάλλον δεν το πιάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ 2-3 πράγματα έχω να σου πω, αν τελικά προτιμήσεις το ΠΑΠΕΙ.
Λογικά μιας και θα είσαι πρώτο έτος, θα το ρίξεις λίγο έξω στην αρχή (καλύτερα όχι τόσο όσο εγώ, που ουσιαστικά έχασα όλο το έτος :P ), παρολαυτά έχε υπόψιν σου τα εξής (για το πρώτο 6μηνο κυρίως):
1) Μην αφήσεις τον Παναγιωτόπουλο που κάνει προγραμματισμό να σε ξενερώσει στην αρχή. Και καλύτερα να μην διαβάζεις καν απο τα βιβλία που θα σου προτείνει, περα απο καποια συγκεκριμενα πραγματα. Tutorials για c++ και java υπαρχουν πολυ καλά στο ιντερνετ.
2) Μην αφήσεις με τίποτα την ανάλυση 1 για επόμενο έτος.
3) Πήγαινε οπωσδήποτε στα φροντηστήρια που κάνουν οι καθηγητές των μαθηματικών τα Σάββατα (λογικά θα γίνονται και του χρονου). Μπορεί να τα λενε "φροντηστήρια" αλλά ουσιαστικά είναι εξτρα μαθήματα, οπου λένε πράγματα που δεν προλαβαίνουν στο κανονικό μάθημα, και λύνουν και πολλές ασκήσεις (σαν αυτές που βάζουν συνήθως στην εξεταστική).
4) Εισαγωγή Στην Επιστήμη Των Υπολογιστών, και Τεχνολογίες Διαδικτύου, είναι εύκολα και ενδιαφέροντα μαθήματα, οπότε με λίγη προσπάθεια μπορείς να τα περάσεις με πολύ καλό βαθμό. Μην βασιστείς στον βαθμό της εργασίας μονο, και τα περάσεις με 5 σαν εμένα. :p

Αν έχεις κάποια απορία σχετικά με μαθήματα του πρώτου έτους ρώτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΠΑΠΕΙ κυρίως τι γλώσσα κάνετε; γιατί κάτι έχω ακούσει ότι από ένα σημείο και μετά ασχολείστε κυρίως με C#, ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odieone

Νεοφερμένος

Ο odieone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω πρώτο έτος είμαι ακόμα αλλα νομίζω πως ναι, ισχύει.
Εξαρτάται βέβαια και απο την κατεύθυνση που θα διαλέξεις.

Πάντως πέρυσι νομίζω άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών. Παλιότερα κανανε σε 3 6μηνα c/c++ και java. Τώρα κάνουμε και τα 2 στο πρώτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.. Εχω μπει σε μεγαλο λουκι με ολες αυτεσ τις σχολες!!
Είχα σκοπό για ΕΚΠΑ, αλλα μπηκα και διαβασα τα μαθηματα που έχει και δεν μου αρεσε..
Μετα διαβασα οτι απο ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ, μπορεις βγαινεις και λογιστης-οικονομολογος (κατι το οποιο με ελκυει λιγο), οποτε μπηκα και διαβασα και αυτα τα προγραμματα σπουδων..
Η αληθεια ειναι, πως -ισως περιεργως για καποιους- το ΠΑΠΕΙ με ελκυει περισσοτερο απο το ΟΠΑ, και το ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ που κανει σχεδον την ιδια εντυπωση με το ΕΚΠΑ..
Θα μου αρεσε να ασχοληθω με τηλεπικοινωνιες-ιντερνετ-δικτυα, με μαθηματικα-οικονομια και τετοια, με αρχιτεκτονικη υπολογιστων και αυτα, αλλα δεν καιγομαι να δωσω και πολλη σημασια στο software..
Ετσι βαζω για πρωτο ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ, μετα αυτο που δεν μπηκε πρωτο, υστερα ΕΚΠΑ, και τελος ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ..
Εχετε κατι να παρατηρησετε ή να προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top