Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δημήτριε το είχα ποστάρει πριν κανα μηνα αν δεν κάνω λάθος, αλλα δεν καταλαβαίνω πως κατέληξες στη συγκεκριμένη κατάταξη. Όπως το βλέπω εγώ κατατάσσει τα τμηματα σύμφωνα με διαφορετικούς παράγοντες κάθε φορά, π.χ. πόσες αναφορές, πόσα papers, πόσα μέλη ΔΕΠ, πόσες αναφορές ανα paper κλπ. Βγάζει κάποιο συνολικό συμπέρασμα για τα τμήματα (βασικά για την ερευνητικη τους δραστηριοτητα μιας και η διδακτική τους δεν αγγιζεται σε τετοιες δουλειες) το οποίο μου διαφεύγει;


Στην τελευταια σελιδα μονο που τα παρουσιαζει συνοπτικα σε εναν πίνακα έχει το εξης

MO Rank
1,82 ΑΠΘ
2,88 ΕΚΠΑ
8,76 Ιόνιο
4,41 Ιωαννίνων
3,59 Κρήτης
8,06 Μακεδονίας
2,82 ΟΠΑ
6,47 Πειραιας
4,94 Πελοποννησου
9 Χαροκόπειο

Άρα με επιφύλαξη αν αυτό θεωρειται αξιοπιστη καταταξη εχουμε
ΑΠΘ, ΟΠΑ, ΕΚΠΑ, Κρητης, Ιωαννινων, Πελοποννησου, Παπει, ΠΑΜΑΚ, Ιονιο, Χαροκοπειο.

Μαλλον οπως τα πες εσύ :P Sorry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δημήτριε το είχα ποστάρει πριν κανα μηνα αν δεν κάνω λάθος, αλλα δεν καταλαβαίνω πως κατέληξες στη συγκεκριμένη κατάταξη.

Στην τελευταια σελιδα μονο που τα παρουσιαζει συνοπτικα σε εναν πίνακα έχει το εξης

Ουπς! ξέχασα να τονίσω ότι το "ζουμί" είναι στην τελευταία σελίδα... δεν είχα δει και το ποστ σου... ναι από την τελευταία σελίδα της μελέτης σημείωσα τα unis :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strat92man

Νεοφερμένος

Ο strat92man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μολις πριν 4 μήνες εδωσα πανελλήνιες και καταφερα και μαζεψα τοσα μορια ωστε να μπορώ να επιλέξω οποιαδηποτε σχολη προτίμησης εχω.
Ειμαι τυχερός επειδη γνωριζω προγραμματιστές που δουλεύουν στο εξωτερίκο και τα τελευταια 2.5 χρονια που εψαχνα συνεχως με συμβουλεύαν (τα παιδια ειναι ελληνες που εκαναν το ονειρο τους πραγματικότητα)
Τελικα μετα απο συζητήσεις που ειχαμε το μηχανογραφικό μου ητανε : (το Μηχανογραφικο το εκανα μαζι τους και με τον καθηγητη πληροφορικη μου)
1)Πληροφορικη Πειραια
2)Πληροφορικη Πατρα
3)ΠΛηροφορικη Θεσσαλονικης
4)Πληροφοτικη Ηρακλειο
5)Πληροφορικη ΤΕΙ Αθηνα
6)Πληροφορικη Χαροκοπειο
7)Μαθηματικο Αθηνας
8)Φυσικο Αθηνας
Για μένα ακριβώς αυτο που εψαχνα-ψαχναμε το βρηκα στον Πειραια
Αυτο τι σημαίνει οτι ειναι καλυτερα απο τα αλλα??? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
Απλως θαλω να σας δειξω οτι ειναι ανουσιο να συγκρινουμε τμηματα Πληροφορικης
Ο προγραμματισμος μαθαίνεται δεν διδασκεται... ΕΙναι απλο.!

Ο καθηγητης που κανει την ερευνα πιο πανω μπορει να ειναι ο καλυτερος στο ειδος του..Αλλα απο την θεσσαλονικη μας στελνει ποιο ειναι το καλυτερο?? σκεφτειτετο -δεν εχω δει αλλη ερευνα που να βγαζει το ΑΠΘ καλυτερο απο το ΟΠΑ--
ΟΠΑ μονο και μονο που εχει οικονομικα μαθηματα κοπηκε,ναι να μου πεις ειναι μονο 4 μαθηματα...ναι ρε φιλε γιατι ομως να κατσω να κανω 4 μαθηματα χωρις λογο απο την στιγμη που δεν χρειαζεται ,,,,και ακομη αρχιζουνε με java ?!?!?!? ειχα δει και στο venus. το Forum των φοιτητων του ενλογω τμηματος (καταπληκτικο forum) εναν φοιτητη να αναφερει τα προβληματα του τμηματος και ειναι ακριβως οτι μου ειχαν πει και εμενα ΜΠΡΑΒΟ του,λιγοι αναφερουν τα κακα του τμηματος του γιατι θελουνε να δειξουνε οτι βρισκονται στο καλυτερο...
Το Χαρακοπειο εχει ενδιαφερον Προγραμμα Σπουδων αλλα μολις 5-6 μελη ΔΕΠ σε 4 χρονια ?
Το ΕΚπα με φυσικες,οπτικα κλτπ με απογοητευσε περιμενα απο καλυτερο Παν.Της Ελλαδος καλυτερο Προγραμμα σπουδων ..βεβαια ειναι και ..Τηλ/νιων
Χωρις να εχω την μεγαλη γνωση αλλα απο ερευνα,συζητησεις κλτπ εχω καταλαβει οτι η πιο χαμενοι βγαινουν απο τον ΟΠΑ γιατι κυρια γλωσσα της σχολης ειναι η Java και τα παιδια μπαινουν στο Οικονομικό Επιμελητήριο το οποιο δεν αποτελει πλεονεκτημα για εναν προγραμματιστη και μαλιστα εχουνε το δυσκολοτερο προγραμμα σπουδων...!!!!!μπορει να τους ανακουφιζει το επιπεδο μερικων καθηγητων τους...Γιαυτο ειναι λαθος να λενε καποιοι οτι προκειται για τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικής...


Τελος παντων ο καθενας διαλεγει να κανει αυτο που επιθυμεί..αυτο θελω να πω πιο πολυ δεν εχει σημασια το πανεπιστημιο τοσο οσο η προσπαθεια..να αφιερωνεις ελευθερο χρονο στην βιβλιοθηκη για να ψαχνεις μονος σου

Η Αγγλια ειναι εξαιρετικός προορισμος για πτυχιουχους πληροφορικης με αρχικους μισθους 2000-2500 ευρω το μηνα και συνεχεις αυξησεις
βεβαια επιβάλεται εναν μεταπτυχιακο σε ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημια συμφωνα με την Λιστα της Σανγκαης που ειναι ταυτοχρονα στην Ιδια Λιστα στα καλυτερα τεχνολογικου τομεα... (Manchester,Bristol,OXford,Cambridge) +πολλα απο την Αμερικη,το Ινστιτουτο Τεχνολογιας Ελβατιας,Israil
*αν και η Αγγλια ειναι οτι καλυτερο!- Αμεση αποκατασταση-
γιαυτο διαβαζουμε Αγγλικα και δινουμε στο 4ο ετος το IELS (χρειαζεται πανω απο 7,5 σχεδον σε ολα τα πανεπιστημια)

Να ξερετε παροτι το πληθος των εργασιων στο Ην.βασιλειο υπαρχει τεραστια ζητηση διοτι οι Ινδοι,Πακιστανοι ειναι οι καλυτεροι στους προγραμματιστες **βλεπετε ειναι παλιες αποικιες της Αγγλιας και απορροφουν τους καλυτερους του**

Αυτα ηθελα να πω σας ευχαριστω,συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα αλλα ηθελα να πω επιπλεον γνωσεις μου..

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ,ΚΑΛΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΕΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μολις πριν 4 μήνες εδωσα πανελλήνιες και καταφερα και μαζεψα τοσα μορια ωστε να μπορώ να επιλέξω οποιαδηποτε σχολη προτίμησης εχω.
Ειμαι τυχερός επειδη γνωριζω προγραμματιστές που δουλεύουν στο εξωτερίκο και τα τελευταια 2.5 χρονια που εψαχνα συνεχως με συμβουλεύαν (τα παιδια ειναι ελληνες που εκαναν το ονειρο τους πραγματικότητα)
Τελικα μετα απο συζητήσεις που ειχαμε το μηχανογραφικό μου ητανε : (το Μηχανογραφικο το εκανα μαζι τους και με τον καθηγητη πληροφορικη μου)
1)Πληροφορικη Πειραια
2)Πληροφορικη Πατρα
3)ΠΛηροφορικη Θεσσαλονικης
4)Πληροφοτικη Ηρακλειο
5)Πληροφορικη ΤΕΙ Αθηνα
6)Πληροφορικη Χαροκοπειο
7)Μαθηματικο Αθηνας
8)Φυσικο Αθηνας
Για μένα ακριβώς αυτο που εψαχνα-ψαχναμε το βρηκα στον Πειραια
Αυτο τι σημαίνει οτι ειναι καλυτερα απο τα αλλα??? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
Απλως θαλω να σας δειξω οτι ειναι ανουσιο να συγκρινουμε τμηματα Πληροφορικης
Ο προγραμματισμος μαθαίνεται δεν διδασκεται... ΕΙναι απλο.!

Ο καθηγητης που κανει την ερευνα πιο πανω μπορει να ειναι ο καλυτερος στο ειδος του..Αλλα απο την θεσσαλονικη μας στελνει ποιο ειναι το καλυτερο?? σκεφτειτετο -δεν εχω δει αλλη ερευνα που να βγαζει το ΑΠΘ καλυτερο απο το ΟΠΑ--
ΟΠΑ μονο και μονο που εχει οικονομικα μαθηματα κοπηκε,ναι να μου πεις ειναι μονο 4 μαθηματα...ναι ρε φιλε γιατι ομως να κατσω να κανω 4 μαθηματα χωρις λογο απο την στιγμη που δεν χρειαζεται ,,,,και ακομη αρχιζουνε με java ?!?!?!? ειχα δει και στο venus. το Forum των φοιτητων του ενλογω τμηματος (καταπληκτικο forum) εναν φοιτητη να αναφερει τα προβληματα του τμηματος και ειναι ακριβως οτι μου ειχαν πει και εμενα ΜΠΡΑΒΟ του,λιγοι αναφερουν τα κακα του τμηματος του γιατι θελουνε να δειξουνε οτι βρισκονται στο καλυτερο...
Το Χαρακοπειο εχει ενδιαφερον Προγραμμα Σπουδων αλλα μολις 5-6 μελη ΔΕΠ σε 4 χρονια ?
Το ΕΚπα με φυσικες,οπτικα κλτπ με απογοητευσε περιμενα απο καλυτερο Παν.Της Ελλαδος καλυτερο Προγραμμα σπουδων ..βεβαια ειναι και ..Τηλ/νιων
Χωρις να εχω την μεγαλη γνωση αλλα απο ερευνα,συζητησεις κλτπ εχω καταλαβει οτι η πιο χαμενοι βγαινουν απο τον ΟΠΑ γιατι κυρια γλωσσα της σχολης ειναι η Java και τα παιδια μπαινουν στο Οικονομικό Επιμελητήριο το οποιο δεν αποτελει πλεονεκτημα για εναν προγραμματιστη και μαλιστα εχουνε το δυσκολοτερο προγραμμα σπουδων...!!!!!μπορει να τους ανακουφιζει το επιπεδο μερικων καθηγητων τους...Γιαυτο ειναι λαθος να λενε καποιοι οτι προκειται για τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικής...


Τελος παντων ο καθενας διαλεγει να κανει αυτο που επιθυμεί..αυτο θελω να πω πιο πολυ δεν εχει σημασια το πανεπιστημιο τοσο οσο η προσπαθεια..να αφιερωνεις ελευθερο χρονο στην βιβλιοθηκη για να ψαχνεις μονος σου

Η Αγγλια ειναι εξαιρετικός προορισμος για πτυχιουχους πληροφορικης με αρχικους μισθους 2000-2500 ευρω το μηνα και συνεχεις αυξησεις
βεβαια επιβάλεται εναν μεταπτυχιακο σε ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημια συμφωνα με την Λιστα της Σανγκαης που ειναι ταυτοχρονα στην Ιδια Λιστα στα καλυτερα τεχνολογικου τομεα... (Manchester,Bristol,OXford,Cambridge) +πολλα απο την Αμερικη,το Ινστιτουτο Τεχνολογιας Ελβατιας,Israil
*αν και η Αγγλια ειναι οτι καλυτερο!- Αμεση αποκατασταση-
γιαυτο διαβαζουμε Αγγλικα και δινουμε στο 4ο ετος το IELS (χρειαζεται πανω απο 7,5 σχεδον σε ολα τα πανεπιστημια)

Να ξερετε παροτι το πληθος των εργασιων στο Ην.βασιλειο υπαρχει τεραστια ζητηση διοτι οι Ινδοι,Πακιστανοι ειναι οι καλυτεροι στους προγραμματιστες **βλεπετε ειναι παλιες αποικιες της Αγγλιας και απορροφουν τους καλυτερους του**

Αυτα ηθελα να πω σας ευχαριστω,συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα αλλα ηθελα να πω επιπλεον γνωσεις μου..

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ,ΚΑΛΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΕΤΟΣ

Με μπέρδεψες λίγο. Από τη μία ισχυρίζεσαι να μην κοιτάμε τις αξιολογήσεις, αλλά από την άλλη αναφέρεις τις λίστες αξιολόγησης της Σανγκάης για τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας.

Γενικότερα (όπως έχω ξαναφέρει) από τις λίστες αξιολόγησης και τα κριτήρια που λαμβάνουν υπόψη, λίγα από αυτά αφορούν προπτυχιακούς φοιτητές.

Το Τμήμα του ΟΠΑ λεγότανε πάντως Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (όπως και του ΠΑΜΑΚ) πριν μετονομαστεί σε αυτό που γνωρίζεις. Το τμήμα του Χαροκοπείου είναι καινούργιο και αυτός είναι ο ρυθμός πιστώσεων από το ΥΠΕΠΘ για προσλήψεις μελών ΔΕΠ (ίσως και είναι μεγάλος ο αριθμός στο παράδειγμά μας).

Οι Ινδοί και Πακιστανοί είναι πολλοί στα PC, αλλά αποτελούν τους "εργάτες" στις εταιρείες λογισμικού. Στα ανώτερα κλιμάκια παραμένουν πάντα οι "λευκοί" Βρεταννοί και Αμερικανοί! Κολπάκι που κάνουν είναι να πάνε με υποτροφία σε ΜΒ και USA και με το που τελειώσουν τα MSc μαθήματα ψάχνουν για δουλειά, για να "στεριώσουν" εργασιακά (την MSc πτυχιακή την κάνουν, άμα δεν βρουν δουλειά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

strat92man

Νεοφερμένος

Ο strat92man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Διαφωνω καθετα στο οτι οι Ινδοι-Πακιστανοι αποτελουν τους "εργατες" σιγουρα δεν ειναι τα αφεντικα διοτι οι μεγαλες εταιριες εδρευουν σε Αμερικη-Αγγλια και ειναι λογικο τα Μεγαλα Αφεντικα να ειναι Βρετανοι και Αμερικανοι ομως θεσεις μεγαλοστελεχων τις εχουνε "αρπαξει" για τα καλα...(ψαχνω να βρω ενα αρθρο που διαβαζα στους Times πριν 7-8 μηνες και δεν θα πιστεψεις τι ελεγαν για τις Αγγλικες αποκιες και την ικανοτητα τους και τι θεσεις κατεχουνε -οπως και εγω- ) Μην Ξεχνας οτι η Αγγλια ειναι ενα ακρως αξιοκρατικο κρατος δεν τους ενδιαφερει αμα εισαι Αγγλος ή Ελληνας ή Πακιστανος,εξαλλου το νεο εργαζομενο τον θεωρουν επενδυση και πολλες εργασιες σου δινουν τον ελευθερο χρονο και τα λεφτα! για να πας για επιπλεον σπουδες στο πανεπιστημιο με την προυποθεση να γυρισεις πισω σε αυτους..ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ...

Ναι ισχυριζομαι οτι οι αξιολογισεις ειναι στην πλειοψηφια τους αβασιμες (ολες) αλλα η συγκεκριμενη Λιστα με την λεπτομεριακη ερευνα που κανει καθε χρονο το πληθος των μελετητων,τις γνωσεις των μελετητων δεν παυει να ειναι αντικειμενικη και οντως δικιο εχει δεν αφορα τους προπτυχιακους γιαυτο λεω για "μετα"

Για το ΟΠΑ εχω πει την γνωμη μου,να ναι καλα οι υψηλου επιπεδου καθηγητες που εχει,Γνωριζω για το Χαροκοπειο και συμφωνω δεν αλλαζει τιποτα το ιδιο λεμε..

Εισαι Πτυχιουχος τμηματος πληροφορικης? αν ναι ποιο αν επιτρεπεται?

Φιλικα Παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Tα οικονομικα μαθηματα στο ΟΠΑ ειναι 2, ποσες φορες θα το πουμε; Σε οποιο τμημα κι αν πας θα κανεις κατι ασχετο, τουλαχιστον αυτες οι γνωσεις που παιρνεις απο τα μαθηματα αυτα χρειαζονται σε οποιαδηποτε επιχειρηση πας να δουλεψεις, αν σε ενδιαφερει να μη γραφεις απλα κωδικα και να εξελιχθεις. Δε συμφωνω για τις αμφιβολιες σου για τη Java, στο venus μονιμως διαφωνουμε με τα παιδια γι'αυτο. Ναι μεν ειναι ζορικο να ξεκινας προγραμματισμο με αυτην τη γλωσσα, αλλα ανοιξε 10 αγγελιες για προγραμματιστες στην Ελλαδα και δες ποσοι ζητανε Java και ποσοι C++. Κακα τα ψεματα σαν προγραμματιστης πρεπει να μαθεις νεες τεχνολογιες και web design και ο,τι μπουρδα θεωρειται in εξω. To ΟΠΑ σε αυτο ειναι σε πολυ καλο δρομο.
Το Χαροκοπειο για μενα εχει εντελως αλλοπροσαλλο οδηγων σπουδων και αυτο το κανω λιγο απο ολα δε νομιζω πως βοηθα κανεναν.

Οσο για την εν λογω ερευνα αν δεις τι καθηγητες εχει παρει τα τελευταια χρονια το ΟΠΑ θα δεις πως δεν ψευδεται. Εχουν μεινει πια μονο στην υψηλοτερη βαθμιδα κατι αχρηστοι, τα νεουδια παραγουν καλα papers και εχουν ερθει απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Αμερικης. Και επειδη δεν πας σε ενα τμημα Πληροφορικης απλα για να προγραμματιζεις, αυτο με τους καθηγητες μου το εκτιμω πολυ. Σαφως και καποιος μπορει να πει πως δεν τον καλυπτει ο προσανατολισμος του ΟΠΑ. Γιαυτο υπαρχουν τοσα αλλα τμηματα :)

Παντως για Πειραια μου κανει εντυπωση που το εβαλες πρωτο, συνεχιζω να μην καταλαβαινω το μεγαλο του ατου σε σχεση με τα υπολοιπα αθηναϊκα τμηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strat92man

Νεοφερμένος

Ο strat92man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Tα οικονομικα μαθηματα στο ΟΠΑ ειναι 2, ποσες φορες θα το πουμε; Σε οποιο τμημα κι αν πας θα κανεις κατι ασχετο, τουλαχιστον αυτες οι γνωσεις που παιρνεις απο τα μαθηματα αυτα χρειαζονται σε οποιαδηποτε επιχειρηση πας να δουλεψεις, αν σε ενδιαφερει να μη γραφεις απλα κωδικα και να εξελιχθεις. Δε συμφωνω για τις αμφιβολιες σου για τη Java, στο venus μονιμως διαφωνουμε με τα παιδια γι'αυτο. Ναι μεν ειναι ζορικο να ξεκινας προγραμματισμο με αυτην τη γλωσσα, αλλα ανοιξε 10 αγγελιες για προγραμματιστες στην Ελλαδα και δες ποσοι ζητανε Java και ποσοι C++. Κακα τα ψεματα σαν προγραμματιστης πρεπει να μαθεις νεες τεχνολογιες και web design και ο,τι μπουρδα θεωρειται in εξω. To ΟΠΑ σε αυτο ειναι σε πολυ καλο δρομο.
Το Χαροκοπειο για μενα εχει εντελως αλλοπροσαλλο οδηγων σπουδων και αυτο το κανω λιγο απο ολα δε νομιζω πως βοηθα κανεναν.

Οσο για την εν λογω ερευνα αν δεις τι καθηγητες εχει παρει τα τελευταια χρονια το ΟΠΑ θα δεις πως δεν ψευδεται. Εχουν μεινει πια μονο στην υψηλοτερη βαθμιδα κατι αχρηστοι, τα νεουδια παραγουν καλα papers και εχουν ερθει απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Αμερικης. Και επειδη δεν πας σε ενα τμημα Πληροφορικης απλα για να προγραμματιζεις, αυτο με τους καθηγητες μου το εκτιμω πολυ. Σαφως και καποιος μπορει να πει πως δεν τον καλυπτει ο προσανατολισμος του ΟΠΑ. Γιαυτο υπαρχουν τοσα αλλα τμηματα :)

Παντως για Πειραια μου κανει εντυπωση που το εβαλες πρωτο, συνεχιζω να μην καταλαβαινω το μεγαλο του ατου σε σχεση με τα υπολοιπα αθηναϊκα τμηματα

Σε σχεση με τα υπολοιπα αθηναικα τμημα δεν βρηκα κανενα πλεονεκτημα στον Πειραια αλλα ταυτοχρονα δεν βρηκα και στα αλλα Αθηναικα τμηματα κατι καλυτερο..εξαλλου εξω ειτε Αθηνα τους πεις ειτε Λαμια το ιδιο ειναι σε επιπεδο uni,θα ηθελα να ειμαι φοιτητης σιγουρα στο τμημα της Πατρας και του Ηρακλειου αλλα δεν ηθελα να αφησω την Αθηνα για πολλους λογους(οχι τοσο οικονομικους)...Το ΕΚΠΑ δεν το δηλωσα διοτι μπορει η Φυσικη κτλπ να μου αρεσει πολυ(εχω πει κιολας οτι αμα τελειωσω με το καλο και φυγω και βρω δουλεια οπου και να παω σε part time θα ασχοληθω με φυσικη) αλλα δεν ηθελα να αφιερωσω χρονο τωρα..Ακομη δεν νομίζω οτι καποιος προγραμματιστης εξελισσετε μαθαινοντας λογιστικη ?!?!
Οι ελληνικες αξιολογησεις δεν με συγκινουν καθολου...(αποψη μου),επιπλεον το ειπα και εγω οτι το ΟΠΑ εχει καλους καθηγητες(στην πλειοψηφια τους) και μαλιστα και στα 2 προηγουμενα post που εχω κανει.

Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να φυγει η Πληροφορικη σας απο το Οικονομικο Πανεπιστημιο,Η Πληροφορικη Πειραια απο το Πα.ΠΕι,η πληροφορικη στο Χαροκοπειο απο το Χαροκοπειο και να χτιστει ενα κτηριο ισως στο Ελληνικο(τοσα χωρος) και να λεγεται Πληροφορικη Αθηνων οπου θα ειναι 5της η φοιτηση και σε 5 χρονια να τους μαθαινουν τα παντα ..Α! ακομη να παιρνει μονο 180 παιδια, εχει καταντησει η πληροφορικη να ειναι ο χωρος τον "ηθελα να γινω ΗΜΜΥ" και ειναι κριμα..εγω προσωπικα απο 4η δημοτικου που ξεκινησα υπολογιστες ηθελα να ασχοληθω με το αντικειμενο..και 2 φιλοι μ απο το σχολειο φετος εδιναν πανελληνιες και ειχαν στοχο Μηχανολογοι και Ηλεκτρολοηοι Μηχανικοι και τελικα και οι 2 θα ειναι Πληροφορικη ΟΠΑ γιατι πολλοι απλα δεν μαζεψαν τα μορια..σου αρεσει αυτο εσενα? περιπου 1100 ατομα καθε χρονο γινονται απο τους οποιους πιστευω το 30% το ηθελε απο πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Βασικα αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι ταυτιζεις την επιστημη αυτη με τους προγραμματιστες. Ειναι εργαλειο ο προγραμματισμος, το λεμε και το ξαναλεμε, πουθενα ΔΕ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οποτε η Λογιστικη προφανως και ειναι χρησιμη αν μπλεξεις με εταιρειες. Εκτός πια κι αν φαντασιωνεσαι τον εαυτο σου κλεισμενο σε ενα computer room με μπυρα και πιτσα, αυτην την καρικατουρα που περνουν ολοι για προγραμματιστη. Αυτοι που θελουν να εξελιχθουν και να μην ξερναν απλα κωδικα κατα παραγγελια θα βρουν μια χαρα τις γνωσεις των 2 αυτων μαθηματων. Δε σπουδαζεις αλλωστε 4 χρονια μαθαινοντας μαθηματικα, θεωριες απο αυτοματα, αλγοριθμους, πολυπλοκοτητες και ολα τα παλουκακια απλα για να λες ξερω Java και C++. So what, πηγαινε και σε ενα ΙΕΚ να τα μαθεις αυτα, τζαμπα λιωνεις σε ενα πανεπιστημιο που προσπαθει να σου μαθει την επιστημη των υπολογιστων.
Τωρα για οσους πανε ΗΜΜΥ ή δεν πανε τι να λεμε; Οτι ειναι ασχετα τα αντικειμενα ακουγεται υπερβολικα, εστω οτι η τομη τους ειναι πολυ μικρη, οποτε το προβλημα αφορα τη γενικοτερη κατασταση με τα μηχανογραφικα και το ΣΕΠ οχι τα τμηματα πληροφορικης.
Οσον αφορα τις ελληνικες αξιολογησεις, προφανως και δεν εχουν κυρος εξω, ΑΛΛΑ: Την Αθηνα την εχουν ακουσει πολυ, τη Λαμια κανενας εξω. Το τμημα Πληροφορικης που εχει ονομα εξω ειναι το ΕΚΠΑ. Για electrical engineering (συνηθως ξεχωριστο τμημα) το ntua. Οι υπολοιποι παλευουν με συστατικες επιστολες και αυτο σου λεω, στο ΟΠΑ εχουν ερθει ατομα απο MIT, Stanford, Ηarvard, Georgia Tech, UCLA κλπ, ολοι αυτοι εχουν διασυνδεσεις εξω και ετσι σε βοηθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strat92man

Νεοφερμένος

Ο strat92man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βασικα αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι ταυτιζεις την επιστημη αυτη με τους προγραμματιστες. Ειναι εργαλειο ο προγραμματισμος, το λεμε και το ξαναλεμε, πουθενα ΔΕ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οποτε η Λογιστικη προφανως και ειναι χρησιμη αν μπλεξεις με εταιρειες. Εκτός πια κι αν φαντασιωνεσαι τον εαυτο σου κλεισμενο σε ενα computer room με μπυρα και πιτσα, αυτην την καρικατουρα που περνουν ολοι για προγραμματιστη. Αυτοι που θελουν να εξελιχθουν και να μην ξερναν απλα κωδικα κατα παραγγελια θα βρουν μια χαρα τις γνωσεις των 2 αυτων μαθηματων. Δε σπουδαζεις αλλωστε 4 χρονια μαθαινοντας μαθηματικα, θεωριες απο αυτοματα, αλγοριθμους, πολυπλοκοτητες και ολα τα παλουκακια απλα για να λες ξερω Java και C++. So what, πηγαινε και σε ενα ΙΕΚ να τα μαθεις αυτα, τζαμπα λιωνεις σε ενα πανεπιστημιο που προσπαθει να σου μαθει την επιστημη των υπολογιστων.
Τωρα για οσους πανε ΗΜΜΥ ή δεν πανε τι να λεμε; Οτι ειναι ασχετα τα αντικειμενα ακουγεται υπερβολικα, εστω οτι η τομη τους ειναι πολυ μικρη, οποτε το προβλημα αφορα τη γενικοτερη κατασταση με τα μηχανογραφικα και το ΣΕΠ οχι τα τμηματα πληροφορικης.
Οσον αφορα τις ελληνικες αξιολογησεις, προφανως και δεν εχουν κυρος εξω, ΑΛΛΑ: Την Αθηνα την εχουν ακουσει πολυ, τη Λαμια κανενας εξω. Το τμημα Πληροφορικης που εχει ονομα εξω ειναι το ΕΚΠΑ. Για electrical engineering (συνηθως ξεχωριστο τμημα) το ntua. Οι υπολοιποι παλευουν με συστατικες επιστολες και αυτο σου λεω, στο ΟΠΑ εχουν ερθει ατομα απο MIT, Stanford, Ηarvard, Georgia Tech, UCLA κλπ, ολοι αυτοι εχουν διασυνδεσεις εξω και ετσι σε βοηθουν.

Ναι την Αθηνα την εχουνε ακουσει οπως π.χ athens 2004 λογικο ,την Λαμια οχι τοσο διοτι δεν ειχε αθληματα στους ολυμπιακους αγωνες...
Οι μεγαλες εταιριες δεν θα με προσλαβουν για τα οικονομικα τους τυχαινει να εχουνε ατομα για αυτες τις θεσεις...Φανταζεσαι να βγαζει το LSE να βγαζει ατομα που να σπουδάζουν επιστημη των υπολογιστων?? (γιατι το προγραμματισμος-εργαλειο δεν σου αρεσει)
κεκλεισμενος σε ενα δωματιο δεν καθομαι,μπυρες δεν πινω δεν μου αρεσουν,πιτσες σπανιως αγοράζω...
δεν μπορω να φανταστω καποιον να σπουδαζει σε Π.Πληροφορικη και να εχει στοχο να γινει w.d ανετα το κανει απο ΙΕΚ,

"αυτοι εχουν διασυνδεσεις εξω και ετσι σε βοηθουν" υπαρχει τετοιος κορεσμος σε αυτον τον κλαδο που και ο θεος ο ιδιος δεν σε βοηθα...(ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ-ΓΕΝΙΚΑ)
..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strat92man

Νεοφερμένος

Ο strat92man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για να τελειωνω εγω απλα εκατσα και εκανα ξανα λογαριασμο στο ischool (ειχα φυγει τον Ιανουαριο με τις αλλαγες που εκαναν)για να πω την γνωμη μου,μου εκανε εντυπωση που το ΟΠΑ ειναι πιο ψηλα απο Πατρα,Ηρακλειο με τον οδηγο σπουδων που εχει...

Καλη Σταδιοδρομια σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παλιό το θέμα αλλά το ξανανοίξω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ σχεδόν για τα ίδια που λέει το παιδί.
Τι προτείνεται για ΑΕΙ Αθήνας ? Λόγο οικονομικών λόγων δεν μπορώ να πάω κάπου αλλού για σπουδές όπως Πάτρα και Κρήτη που θα πουν πολλοί.
Μέχρι στιγμής βλέπω οτι όποιος θέλει να ασχοληθεί με προγραμματισμό καθαρά είναι καλύτερα να πας προς ΑΣΟΕ.
Για ΑΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ πέφτουν πολλές άσχημες κριτικές στο net(ανοργάνωτο++) ενώ για Καποδηστριακό λένε πως πολλοί έχουν ξενερώσει γιατί ασχολείται πολύ με Τηλεπικοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ενώ για Καποδηστριακό λένε πως πολλοί έχουν ξενερώσει γιατί ασχολείται πολύ με Τηλεπικοινωνίες.

Μία λύση είναι να προσπαθήσεις να αγαπήσεις τις Τηλεπικοινωνίες :P, καθώς είναι ένας τομέας όπου υπάρχουν δουλειές, άρα οι γνώσεις αυτές δε πάνε χαμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
τει Α8ηνας για γρηγορη απορροφηση...μεγαλυτερη πρακτικη καταρτιση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παιδια να σας κανω μερικες ερωτησεις?

Τι ακουγετε,θα ανεβουν οι βασεις φετος για σχολες πληροφορικης.Βασικα θα μειωθουν οι εισακτεοι?

Θελω πληροφορικη Ιωαννινων.Περυσι ειχε 16300.Δυστηχως για μενα καπου εκει ειναι το οριο μου (παραπανω δυσκολα να βγαλω).Βλεπω οτι η σχολη απο το 2008 καθε χρονια ανεβαινει κατα 500 μορια.Ελεος δηλαδη.Για αυτην καιγομαι πιο πολυ

Και τελος,ειναι δυνατον να μην υπαρχουν παρομοια τμηματα σε αλλες πολεις οπως Καβαλα,Ξανθη κτλ αλλα μονο σε Αθηνα,Θεσσαλονικη.Ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παιδια να σας κανω μερικες ερωτησεις?

Τι ακουγετε,θα ανεβουν οι βασεις φετος για σχολες πληροφορικης.Βασικα θα μειωθουν οι εισακτεοι?

Θελω πληροφορικη Ιωαννινων.Περυσι ειχε 16300.Δυστηχως για μενα καπου εκει ειναι το οριο μου (παραπανω δυσκολα να βγαλω).Βλεπω οτι η σχολη απο το 2008 καθε χρονια ανεβαινει κατα 500 μορια.Ελεος δηλαδη.Για αυτην καιγομαι πιο πολυ

Και τελος,ειναι δυνατον να μην υπαρχουν παρομοια τμηματα σε αλλες πολεις οπως Καβαλα,Ξανθη κτλ αλλα μονο σε Αθηνα,Θεσσαλονικη.Ελεος

Εσυ τι λες , θα ανοιγουμε Πανεπηστημια σε καθε μερια της Ελλαδας ; (αν και σε καποιον βαθμο το καναμε και αυτο :P )
Παντως , υπαρχουν κι'αλλες σχολες Πληροφορικης , π.χ το τμημα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ,χαμηλοτερη βαση (τουλαχιστον για τωρα) και πολυ καλο τμημα. Εκτος αν εχεις προβλημα με την αποσταση , αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Χμμμ.Ε θα το κοιταξω και αυτο αν και προτιμω πιο κοντα (Γιαννενα).

Το θεμα ειναι οτι ειναι 3-4 σε Θεσσαλονικη-Αθηνα (μεγαλες βασεις) και τα αλλα ειναι σε νησια αρα και απομακρυσμενα.Αρα μονη επιλογη τα Γιαννενα που εχουν και αυτα καλουτσικη βαση

Παντως αν ξερεις απαντα μου σε αυτο που με καιει

Θα μειωθουν οι εισακτετοι σε αυτο το τμημα?Και ποσο πια να ανεβει αυτη η βαση.Καθε χρονο ανεβαινει κατα 500 μορια.Ενταξει πληροφορικη ειναι δεν ειναι ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Θα μειωθουν οι εισακτετοι σε αυτο το τμημα?
Δεν μπορω να ξερω , παντως ειπαν οτι γενικοτερα θα μειωθουν οι θεσεις των εισακθεων οποτε προβλεπεται μια αυξηση στις βασεις λογικα. Time will show. Εσυ κατσε γραψε οσο καλα μπορεις και βλεπεις υστερα, νωρις ειναι ακομα (σχετικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellinaaA

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπόν. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και θέλω να περάσω στο ΤΕΙ φωτογραφίας Αθηνών.
Έχω μάθει πως η σχολή είναι 4ο πεδίο και ότι πρέπει να πάρω μάθημα γενικής παιδείας μαθηματικά και επιλογής σχέδιο. Σχέδιο γραμμικό ή ελεύθερο;
για φωτογραφια πρεπει ν εισαι θεωριτική απο θετική δεν μπορεις ν μπεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Καλημερα παιδια..
Ψαχνω κατι λιγο... δυσκολο ας πουμε...
Επειδη μορια για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, δεν καταφερα να βγαλω..
Μηπως υπαρχει καποια αλλη σχολη σχετικη με πληροφορικη/ηλεκτρολογια/τηλεπικοινωνιες/μηχανικη στην Αθηνα..??
Βασικα, ειχα διαβασει το τι περιεχει η ΗΜΜΥ, και μου αρεσαν σχεδον ολα, και βλέποντας οτι δεν την πιανω, δεν ξερω που ακριβως μπορω να στραφω..
Νομιζω, μια "καθαρη" πληροφορικη (προγραμματιστης δηλαδη) δεν θα με ξετρελενε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλημερα παιδια..
Ψαχνω κατι λιγο... δυσκολο ας πουμε...
Επειδη μορια για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, δεν καταφερα να βγαλω..
Μηπως υπαρχει καποια αλλη σχολη σχετικη με πληροφορικη/ηλεκτρολογια/τηλεπικοινωνιες/μηχανικη στην Αθηνα..??
Βασικα, ειχα διαβασει το τι περιεχει η ΗΜΜΥ, και μου αρεσαν σχεδον ολα, και βλέποντας οτι δεν την πιανω, δεν ξερω που ακριβως μπορω να στραφω..
Νομιζω, μια "καθαρη" πληροφορικη (προγραμματιστης δηλαδη) δεν θα με ξετρελενε..

Στην Αθήνα υπάρχουν τα εξής τμήματα σχετικά με πληροφορική, ηλεκτρονική και ηλεκτρολογία:

1) ΗΜΜΥ ΕΜΠ
2) Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
3) Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου Πανεπιστημίου
4) Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
5) Ηλεκτρονικής ΤΕΙ Αθήνας
6) Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top